Kezdőoldal » Emberek » Barátok, barátságok » Hogyan viselkedjünk bipoláris...

Hogyan viselkedjünk bipoláris emberrel?

Figyelt kérdés

Van egy barátnőm, akinél pár éve bipoláris zavart diagnosztizáltak. Én már ismertem akkor, és elég közelről láttam a betegsége kialakulását, én korábban mondtam már neki, hogy szerintem az idegösszeroppanás szélén áll (bár azóta tőle megtudtam, hogy ilyen nincs, csak pszichotikus állapot). A mániás fázisát én közvetlenül nem láttam, csak tőle tudom, hogy erőszakkal kellett kórházba vinni és aztán több hónapot töltött pszichiátrián. Azóta már szintén volt ilyen mániás fázissal kezelésben, ilyenkor kiesik hetekre a munkából. Én általában a normál, vagy kissé depresszív fázisaiban látom, mivel ilyenkor már nincs kórházban, vagy táppénzen. Legutóbb, amikor már én is észrevettem rajta, hogy egy bizonyos téma iránt a kelleténél jobban érdeklődik és jobban fellelkesíti (én ezt az előzmények ismeretében a mániás fázis előszelének érzékeltem, de semmi "kórosat" nem láttam még). Aztán ezt követően egy alkalommal üzent, hogy szeretne találkozni és beszélgetni velem. De én akkor pont nagyon nem értem rá, és visszautasítottam. Később kiderült, hogy aznap már a mániás fázisában volt és nagyon rosszul volt. Ilyenkor már üldözéses téveszméi vannak és erős félelemérzetet él meg. Ezért kérte, hogy találkozzunk, mert az ő elmondása alapján ilyenkor jót tesz, ha találkozik valakivel és nem marad magára a gondolataival. Én sajnáltam, hogy nem tudtam vele találkozni (szerencsére valaki mással tudott találkozni), de akkor pont tényleg nem értem rá és nem is gondoltam semmi ilyesmire. Aztán ezt ő a szememre vetette, hogy én tudhattam volna, hogy nem véletlenül kéri, hogy találkozzunk.


Mostanában kicsit bajban vagyok vele. Egyrészt tudom, hogy milyen körülmények között került a kórházba és be kell vallanom, bár nem vagyok rá büszke, hogy eléggé félek attól, hogy ilyen helyzetbe kerülök és valószínűleg megrémülnék, ha azt látnám, hogy valaki teljesen elveszítette a realitásérzékét. Sajnos az én rokonságomban is van skizofrén, vele is találkoztam és eléggé riasztó volt. Nagyon tehetetlennek érzi ilyenkor magát az ember, hiszen nem tudja, hogy mit mondhat, mit nem, mi vált ki esetleg újabb "gondolatokat" az egyénben. Amit szintén észrevettem, hogy elkezdett az én magánéletemmel kicsit jobban foglalkozni. Az természetes, hogy érdeklődik, hiszen barátnők vagyunk. De kéretlenül tanácsokat ad, értékeli az én véleményem ("szerintem ez hülyeség, ezt vagy azt kellene tenned"), illetve nagyon gyakran félreért, és ha ellentmondok neki, vagy megmondom, hogy most nem a véleményét kértem, hanem csak egyszerűen azt, hogy meghallgasson, akkor azt mondja, hogy támadó vagyok és ez neki mennyire rosszul esik.


Kicsit zavarban vagyok ettől, nem tudom, hogy most én látok-e már bele a viselkedésébe dolgokat vagy valóban kiválthatja ezt a "betegsége". Egy kicsit azt is érzem, hogy ő elkönyvelte magát egy "nagyon érzékeny" embernek és természetesnek veszi, hogy minden kiborítja. Ami szerintem nem feltétlenül jó. Nem értek ehhez, nem is akarok én sem okoskodni, és azt is tudom, hogy nagyon nehéz lehet minden szinten megélni egy ilyen állapotot. CSak azt nem tudom, hogy hogyan viszonyuljak hozzá? Mert érzem, hogy kezdek már idegenkedni a társaságától.



2015. aug. 11. 09:19
 1/4 anonim ***** válasza:
57%

van a csaladomban bipolaris, neki kicsit mas jellegu a betegsege, de sok kozos vonast ismertem fel. Van mogottem mar nehany evtized tapasztala.


Lehet hogy le fogtok pontozni ezert, de azt tancsolom neked, hogy tarts tavolsagot, es szep lassan epitsd le a kapcsolatot. Te baratno vagy, nem csaladtag, nincs semmilyen kotelezettseged az iranyaba. Ez a betegseg viszont teged is fel fog emeszteni, ha tul kozel engeded magadhoz. Nem fogod tudni lekezelni a valtozasokat, az irracionalis gondolkodasmodot, mert egyreszt gyakorlatlan vagy, masreszt sokszor nem is lehet.

En mar nehany mondat utan tudom milyen allapotban van eppen az erintett, a hanghordozasabol, a mondatszerkesztesebol, de pl. masok a csaladban nem erzik ezt, es nem tudjak eppen hanyadan allnak. ha megprobalsz jozan fejjel hatni ra az nem fog mukodni, es egyre melyebbre es melyebbre sulyedsz majd. Egyre jobban bele fogja magat artani az eletedbe, mar nem csak keretlen tanacsokat fog osztogatni, hanem elkezd nyomozgatni utanad pl. a facebookon, kapcsolatba lep az ismeroseiddel, meg akarja majd keretlenul oldani a problemaidat, aztan az ebbol fakado konfliktushelyzetben (mert ez elkerulhetetlen lesz) total ki fog akadni, jelenetet rendez, hulyesegeket beszel, majd egy masik fazisban az egeszet total elfelejti. Szamomra ez az egesz facebookosdi egy istencsapasa, az erintett keretlenul olyan dolgokat oszt meg rolam masoknak amit en nem akarok hogy megosszon, most mar ott tartok hogy le van tiltva az osszes ismerosom masok elol, es minimalis informaciot osztok meg az erintettel, mert soha nem lehet tudni hogy hol es mikor latom viszont. Lehetne meg sorolni, nem erdemes.


Ha csaladtag lennel, mast javasolnek, de neked azt mondom menekulj. Csak problemad lesz belole, hidd el.

2015. aug. 11. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Ha tényleg kezdesz elidegedni tőle, akkor én is azt tudom mondani, hogy keress új társaságot. Úgy ahogy az előző írja.

Ha viszont kötődsz hozzá, akkor próbáld megmenteni. Néha az a legjobb ha "tükröt" mutatsz, vagy vissza beszélsz, külömben csak felülkerekedik a saját makacs véleménye (nem egyszerű, tudom, nekem a mostoha apám szenved ilyen "betegségben"). Én nem tudom mit szoktak csinálni a csajok úgy igazából, de ha haverokkal úgy érezzük, akkor elmegyünk 1-2 sörre a kocsmába, kifejtjük egymás véleményét, és utánna mehet mindenki a dolgára.

Amugy az emberekben ilyenkor elég gyakran szerepel az irigység, vagy a világfájdalom. Ha irigy valamire akkor próbáld kitalálni mire, és megoldani. A világfájdalomnak meg nincs értelme, erre kell rámutatni.

De egy kapcsolat egyenlőség nélkül nem sokat ér. Ez nagyon fontos...

Ha ragaszkodik a jelenlegi helyzethez, akkor ahogy elöttem is írta a srác, koppintsd le. Mozogj más társaságok közt.

2015. aug. 11. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! Egyelőre azt hiszem, én biztosan nem keresem, aztán majd meglátjuk. Azért elég régi barátok vagyunk, nem akarok csak úgy lelépni az életéből csak azért, mert van egy problémája, ami esetenként zavaró lehet. De azért óvatosabb leszek vele. Talán nem is fogom beavatni ennyire a magánéleti dolgaimba,mert lehet, hogy az sem tesz jót neki.
2015. aug. 11. 13:20
 4/4 anonim ***** válasza:

"Talán nem is fogom beavatni ennyire a magánéleti dolgaimba,mert lehet, hogy az sem tesz jót neki."


Ez mindenkeppen jo otlet.

2015. aug. 11. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!