Kezdőoldal » Emberek » Barátok, barátságok » Nem érzem igazi barátnak a...

Nem érzem igazi barátnak a környezetemben lévő embereket, annak ellenére se, hogy azért szoktak hívni, mi lehet az oka (részletek lent)?

Figyelt kérdés

Sziazstok!


Egy kicsit nehéz az én szitum, megfogalmazni se nagyon tudom.


Rólam amit tudni "kell": nagyon visszahúzódó vagyok, nem tudom leplezni az érzelmeimet, nehezen bízok embereknek, ugyanakkor nagyon fontos, hogy sok ember visszajelzését megkapjam (tanulmányi eredmények, iskolai életben való szereplés, DÖK-ben sok program szervezése, de még úgy is hogy sokan likeolják facebookon a profilképemet). Szorongásos tünetek miatt pszichológushoz jártam, segített de nem múlt el teljesen, sokszor szorognok emberek előtt. Nem tudom mennyire számít, de pl. nem volt barátnőm és még szűz vagyok.


19 éves végzős fiú vagyok, tehát most érettségizek. Gimnáziumban elég sok emberrel sikerült kapcsolatot építenem, főleg az osztályomban. Jelenleg úgy érzem, hogy egy olyan baráti körben vagyok benne, ahol benne is vagyok meg nem is (olyan "outsider"-nek érzem magam). Régebben gyakrabban hívtak bulizni, inni (fiúk), de nem midnig tudtam felszabadulni teljesen, én voltam sokszor az aki búsan némán ült az asztalnál, ennek ellenére azért voltak jó esték is. Az elmúlt félévben azonban, nem igazán volt jó a kommunikáció az egyik fiúval (akit belül szerintem példaképnek tekintek, néha mintha apám is lenne, hiszen neki tök szép az arca, nincs rajta pattanás, jár gyúrni, sok lánykalandjai is volt), volt olyan időszak amikor nem is szóltunk egymáshoz suliban, nem is írtunk egymásra... vagy ha igen akkor olyan viszonzatlannak hatott az egész, kicsit műnek.


Most is hívtak egy balatoni kiruccanásra, de nem merek elmenni, mert félek, hogy kivülállónak érezném magam, vagy hogy nincs ott a helyem. Ma is pl. nélkülem mentek el meccset nézni, pedig nem szeretem annyira a focit, de azért meg lehetett volna engem kérdezni... igen, félek az emberektől ha lehet azt mondani, szorongok is, de olyan jól esne ha jobban be lennék vonódva, csak attól tartok, hogy azért nem hívnak, mert azt hiszik, hogy én vagyok olyan szinten, hogy elhiggyem azt, hogyha szeretnék csatlakozni hozzájuk, akkor simán én keresem meg őket, hogy hadd legyek velük. Tény, hogy sokszor nem tudtam/nem bírtam menni, mikor hívtak mert szabályosan SZORONGTAM, hogy mi lesz majd, hogy reagálok helyzeteket, de ezt meg is beszéltem azzal a fiúval, akit pl. nagyra tartok (sőt, aludtunk is már együtt meg ilyenek, sok minden érzésemről beszéltem neki, csak szerintem csalódott bennem még tavaly egyszer és azóta nem akar annyira közeledni hozzám).


Látjátok, hogy nagyon nehéz eset vagyok, nem tudom meghatározni, hogy miért érzem ezt, vagy hogy én miért vagyok ilyen. Miért nem tudok erősebben kezelni emberi kapcsolatokat, teljesen erőtlennek érzem magam, ami persze látszódik is, mert nem leplezem.


Nem nyaffogni szerettem volna, de egyszerűen nem tudom magamból kimagyarázni ezt a jelenséget, nem tudom hogy induljak el ezen, hogy ezt a kérdéskört tisztázzam magamban. Ráadásul most pont lakótársakat keresnék egyetem miatt, de félek, hogy ők már leszerveztük nélkülem az egészet. :(



2016. jún. 14. 23:39
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
milyen barátaid vannak, hogy félsz meg szorongsz előttük.
2016. jún. 15. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
bocsi kérdőjel lemaradt. - ?
2016. jún. 15. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Nem tudom hogy azért érzek így mert csak én nem merek megbízni bennük, vagy velük van-e baj. Nem tudom mi alapján döntsem el, igaz ezt érezni kellene.
2016. jún. 15. 00:17
 4/11 anonim ***** válasza:
A tudatalatti nem hülye, ha egy társaságban nem tudsz feloldódni, akkor inkább keress más társaságot.
2016. jún. 15. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Olyan, aki nem élt át ilyet, az nem tud egy normális választ adni.

Bevallom őszintén én is 19 éves lány vagyok, nem volt még komoly kapcsolatom, de mondjuk "elkezdhettem" volna párat, de mégse mentem bele.

Volt már sok olyan alkalom, amikor az osztályba ültem és egyáltalán nem éreztem magam jól köztük, alig vártam már, hogy jöjjek haza.

Bár ezt az idióta "barátnőm" tette velem, hála a jó égnek, hogy egy hónap van még, és remélem lekopik az életemből. Ő se szeretett a közösségbe lenni, mint én, ezért azt tette velem, hogy szó szerint megutáltatta velem a közösséget.

Ő afféle mentalitású, hogy ha neki nem jó, akkor másnak se legyen, sikerült ezt elérje velem, és én voltam olyan hülye, hogy higgyek neki, és bevegyem minden egyes mondatát.

Éreztem már azt, hogy ennek soha nem lesz vége, alig várom már, hogy ne lássam a többieket, stb...

Szóval most már vége, de amúgy más társaságba képes vagyok beszélgetéseket kezdeményezni, nem nehéz.

Próbáld kivenni a a tudatodból, hogy félsz barátságokat kötni, és akkor sikerülni fog.

Keress az illető személyekket közös témákat, beszélgetést, és hozd ki maagdból a legjobbat.Mellesleg keress valamit, ami lefoglal, és vezed se azon félelmedet, dühödet.

Üdv.

2016. jún. 15. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Szia!


Hasonlóan vagyok én is, talán tudok valami hasznosat írni. Először is, lehet tévedek de amit írsz és a problémád alapján én arra gondolok hogy nem igazán lehet önbizalmad. Ezért is lehet szükséged állandó megerősítésre, pozitív visszajelzésekre, ugyanakkor ez közrejátszhat abban is hogy nehézségeid vannak az emberi kapcsolatokkal. Természetes hogy nem mersz nyitni az emberek felé, ha úgy gondolod hogy nem vagy egyenlő fél, azon szorongsz hogy mit gondol a másik rólad, vagy arról amit mondani készülsz. Kapcsolatot fenntartani is nehéz ha esetleg attól félsz hogy a barátaidnak te teher vagy, problémájuk van veled csak nem mondják el, vagy bármi hasonló gondolat megfordul a fejedben. Szoktál így érezni?

Ha igen akkor én saját tapasztalataim alapján úgy gondolom ennek oka az alacsony önértékelés, és esetleg korábbi negatív tapasztalatok emberi kapcsolatok terén. Ha tényleg kevés lenne az önbizalmad akkor érdemes lenne azon elgondolkoznod hogy miért van így.

Egyébként otthon minden rendben volt/van a családdal?


Hogy érzed ezekkel az emberekkel a jelenlegi baráti körödben összeilletek? Nem áll fenn az a probléma hogy annyira eltérőek lennétek jellemben hogy ezért nem tudsz megnyílni előttük? Persze ha így lenne, se szakítsd meg velük a kapcsolatot. Ez nem jelenti azt hogy konkrétan baj van velük, és lehettek barátok, csak kicsit eltérőek vagytok így ez lehet kevésbé fog elmélyülni mint amire várnál.

Akárhogy legyen is, szerintem mindenképpen próbálj meg új kapcsolatokra is szert tenni. Segíthet feloldani a gátlásaidat és újabb értékes kapcsolatokra is szert tehetsz. Ha nehezen megy élőben, először ismerkedhetsz interneten is. Persze attól még találkozásnál ugyanolyan nehéz lesz megszólalni, de mégis könnyebb egy olyan ember előtt akiről tudsz valamit, és akit ismersz valamennyire mint egy idegen előtt. Gyakorlat teszi a mestert, idővel egyre könnyebb lesz.

Az egykori legjobb barátoddal, ha mondhatom így, nem tudom mi történt köztetek, de megpróbálhatnád rendezni a viszonyotokat ha esetleg eddig nem tettél lépést effelé. Ha igen akkor is próbáld meg, csak másképp. Úgy látom ő egy fontos ember neked, és ha ez kölcsönös volt akkor ne halaszd a dolgot, mert ritka az ilyen. Ne félj őszintén beszélni neki, nem kell gáznak érezni. Mit veszíthetsz?

Na, fel a fejjel!


20/f

2016. jún. 15. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a hozzászólásokat!


Utolsó, nagyon jól ráéreztél az egészre... teljes mértékben azonosulok azzal amit írtál, és tényleg az alacsony önbizalom lehet az oka. Lehet ha fejleszteném magam ezen a téren (pl. sport), akkor sok mindenben segítene.


Neked hogy sikerült legyőznöd ezt az egészet?

2016. jún. 15. 22:01
 8/11 A kérdező kommentje:
Családdal semmi extra nincs úgy mond, középső gyerek vagyok, apával nem beszélek eleget, nem vagyok vele közeli kapcsolatomban, pedig nem váltak el a szüleim.
2016. jún. 15. 22:06
 9/11 anonim ***** válasza:

Igen, éreztem hogy apukáddal nem lesz rendben valami a kapcsolatotok tekintetében, mert úgy tűnt hogy ebben a legjobb barátodban is részben egy apamintát láttál. Amikor próbálod rendezni magadban a dolgokat, vedd figyelembe hogy ez a nem kielégítő apai kapcsolat is rányomta/rányomja a bélyegét arra hogy hogyan viszonyulsz magadhoz és másokhoz.


Hogy legyőztem volna ezt a problémát, túlzás. De sokat javultam. Alapjáraton ez nálam elég súlyos volt. 15-16 évesen még huszonéves idegenekkel sem mertem tegeződni. Ha idegennel kellett beszélnem akkor vagy az volt hogy leblokkolt az agyam és nem tudtam megszólalni, vagy remegések és verítékezés közben, magyaráztam valamit de úgy izgultam hogy elfelejtettem beszéd közben mit akartam mondani és zavaros mondatok jöttek belőlem. Most azért már ugyan hangulatfüggő is, de elbeszélgetek egy idegennel is akár. Ha épp nyugodt vagyok, akkor simán akár órákon át is, ha nem akkor azért nehezebben megy de jobb a helyzet. Izgulok de nem félek már úgy az emberektől. Viszont, ugyanúgy önbizalomhiányom van, ugyanúgy nem érzem magam egyenlő félnek, aggódok hogy mit gondolhatnak rólam vagy arról amit mondok és a többi. Ez sajnos nem sokat változott. Pontosabban egy időben jobb volt, de újra rosszabb. Eléggé küzdeni kell érte hogy túllegyen ezen az ember.


Én 4 éve elkezdtem sportolni, mivel az önbizalomhiányom többek között abból fakad hogy nem vagyok megelégedve fizikálisan magammal. Nem sokkal előtte kialakult egy nagyon jó barátságom, akire nagyjából úgy tekintettem mint te arra a legjobb barátodra. Az ő példája inspirált hogy sportoljak valamit. Szóval ott volt ő, az edzéssel nagyon sokat fejlődtem, leköröztem az osztálytársaim. Emellett más sikerek is értek, több emberrel kerültem kapcsolatban így megtanultam jobban kezelni az embereket. Egész jól éreztem magam a bőrömben, meg voltam elégedve az életemmel, így ez a szorongás az emberi kapcsolatoktól is jelentősen csökkent. De hát az élet már csak ilyen hullámvasút, elég negatív fordulatot vett az életem úgy 2 éve, nem fejtem ki most hogy miért. A sportot abbahagytam, az a barátságom is véget ért, és jól megzuhantam az évek alatt. Ez most lényegtelen, annyi a tanulság ha egyszer feltornázod magad egy jobb állapotba ne hagyd el magad. Könnyű visszaesni.


Szóval kezdetnek a sportot ajánlom, mert szerintem neked is van roblémád a megjelenéseddel. Ha még nem mersz mások előtt mozogni, az sem baj vannak nagyon jó edzéstervek amiket otthon is lehet végezni. Találsz interneten olyan gyakorlatokat, amihez nem kell semmi csak te magad és nagyon jól erősítenek hosszútávon. Később ahogy lesz hozzá elég önbizalmad, vedd a bátorságot és járj el közösségbe is sportolni. Pocsék érzés lesz eleinte de segít leküzdeni a gátlásaidat. Eljárhatsz konditerembe, vannak szabadtéri edzőparkok, vagy mehetsz küzdősportolni bármi ami tetszik. Jól fogod érezni magad ahogy fejlődsz, egy idő után nem fog érdekelni hogy ki van körülötted vagy ki néz miközben csinálod a gyakorlatot. Ahogy ott és akkor nem fog érdekelni, ugyanúgy megtanulod majd azon kívül is az életben lesz*rni ki hogy néz vagy mit gondol. Nincs mit szégyellned magadon. Több év lesz mire eljutsz ide, de ne add fel.

2016. jún. 16. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséged! A kondinak jobban utánanézek, szerintem ez a sportolási forma az, ami nekem nagyon tetszene.


Sajnálom, hogy neked is át kellett ezt élni, nem a legjobb érzés ez az egész. Nehezen tudják elképzelni/átélni mások, nem is értik igazából az egészet. Talán azért van kevesebb válasz (ami nem baj, csak észrevétel), mint más kérdésekben.


Te próbálkoztál pszichológussal?

2016. jún. 16. 00:44
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!