Kezdőoldal » Emberek » Barátok, barátságok » Szerintetek jogos lenne ebben...

Szerintetek jogos lenne ebben az esetben, hogy megsértődök a barátom tettén?

Figyelt kérdés
Szóval megtörtént esetről van szó, ami számomra erkölcsi dilemmát vetett fel. Ezen filózok órák óta, és szeretném, ha más emberek a saját nézőpontjukon keresztül is elemeznék a szituációt. Nemrég egy fontos mérföldkő volt az életemben, amit a szokások és hagyományok szerint meg kellett ünnepelni egy buli keretében. Van egy barátom, aki erősen aszociális, idegen emberek között szorong. Miután feltárta nekem ezeket a tulajdonságait, megbeszéltük, hogy dolgozni fogunk az ügyön, ugyanis korábban nagyon sok olyan programot lemondott, ami más emberek környezetében zajlott volna és a sokadik alkalom utuén már érezte, hogy elég kellemetlen, hogy itt mindent összeígér, aztán az utolsó pillanatban visszakozik. Mikor már nagyon szorult a hurok, akkor mondta el, hogy valójában ebben a kis szociális fóbiában szenved, de szeretne kilábalni belőle. Meginvitáltam a buliba és vállalta, hogy jönni fog, kompromisszumot kötöttünk, hogy csak egy mininális időre beugrik, mert szépen, fokozatosan kell szokatnia magát a társasági élethez. Tisztában volt azzal, hogy nekem ez egy nagyon fontos ünnep. Mégis jött a telefon tőle, hogy bocsássak meg, de ő fáradt és nem jön. Szerintetek abszolút jogos lenne, ha duzzognék, vagy eleve én voltam a meggondolatlan, hogy ilyen helyzetbe hoztam őt?
2016. dec. 21. 22:32
 1/7 anonim ***** válasza:
0%
szerintem gyökér a srác. ha szeret, akkor erőt vett volna magán, hogy legalább 1-2 órát bájcsevegjen és ne jöjjön azzal a kamu dumával, hogy fáradt.
2016. dec. 21. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Szerintem akkor duzzoghatnál, ha kiderülne, hogy inába szállt a bátorsága, azért nem ment el. Ő pedig fáradtságra hivatkozott.

Várhatóan nem fog kiderülni az igazság.

2016. dec. 21. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
0%

Elég átlátszó a szitu. Ha tényleg olyan fáradt vagyok, de nagyon fontos emberemnek van valamije, akkor ha másra nem is, de egy fröccsre beugrom.

Szerintem jogosan sértődhetsz meg.

2016. dec. 21. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Sajnálom de nem feltétlenül értek veled egyet. Én ugyan nem vagyok "fóbiás" de én is nagyon erősen szorongok társaságban. Nyilván eleged van hogy folyton lemondja a fontos eseményeket, de erőltetéssel nem tudsz rajta segíteni. Nagyon kis lépésekben kell vele haladni, ezt azért mondom mert én pszichológushoz járok, és arra képtelen voltam hogy felhívjak egy idegent telefonon, nem hogy egy buliba elmenjek egy csomó ismeretlen ember közé..Másik részről meg azért haragudhatsz rá, mert nem mondta el hogy neki ehhez több idő kell, és ne igérjen akkor ha tudja hogy úgy sem megy neki. Én amúgy pszichológust javasolnék neki, mert nem hiszem hogy ebből egyedül ki fog lábalni. Te meg ne erőltesd túlzottan, mert akinek tériszonya van, az se a mount everestről kezdi a kilátást. Neki is bekéne látnia hogy kisebb lépésekben kéne haladnia. De ez csak az én véleményem. Remélem sikerül megegyezni!
2016. dec. 21. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Psycho ***** válasza:
71%

Véleményem szerint jogos, hogy rosszul esett Neked az eset.

Erre szokták azt mondani, hogy a barátod cselekedete megérthető, de ez nem jelenti azt, hogy el is fogadható.

Ha megengedsz egy saját példát: van egy barátom aki erősen pánikbeteg, kialakulófélben volt nála az agorafóbia. Nem ül be más mellé autóba, alig tud kimozdulni a lakásból, legfeljebb csak kisebb sétákra, emiatt elvesztette az állását, szóval nehéz ügy. Egy közös jóbarátunk születésnapjára viszont lejött. Beköszönt, koccintott egyet (gyógyszerek miatt csak üdítővel), majd le is lépett. Senki sem haragudott rá.

Ami miatt kevésbé elfogadható a barátod döntése, hogy tisztáztátok a dolgokat, és megígérte, hogy menni fog, majd lemondta egy (valószínűleg) fals indokra hagyatkozva. Szerintem, ha kerek perec elmondja, hogy "ne haragudj de nagyon félek és rosszul érzem magam a gondolattól is, hogy oda menjek, tudom, hogy ez fontos Neked, de képtelennek érzem magam odamenni, kérlek, ünnepeljük meg légyszíves négyszemközt", akkor talán Te is elfogadod és tolerálod, így viszont ténylegesen sértő volt, amit tett. A hazugság az a momentum, ami miatt nem tolerálandó a döntése.


Lábjegyzet: ha a barátodnak ténylegesen fóbiája van, érdemes lehet felkeresnie egy szakembert (lehetőség szerint klinikai szakpszichológust - a pszichiáter csak bogyókat adna). "Maguktól" sajnos az ilyesmik inkább legfeljebb rosszabbodnak, semmint javuljanak :(

2016. dec. 21. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Andizsuzsi ***** válasza:
100%
Nem jogos. Ha valóban a barátom lenne, akkor nem várnám el tőle, hogy olyan dolgot csináljon, amiről tudom, hogy képtelen rá. Ha a barátom lenne, akkor leülnék vele kettesben.
2016. dec. 22. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, attól függetlenül hogy jogosan érzed magad rosszul a történtek miatt, MEGOLD az bármit is, hogy te sértődsz, duzzogsz?


Értelmes emberek vagytok mindketten, beszéljétek meg, hogy mi siklott félre: lehet, hogy neki túl nagy falat egy buli és egy kisebb baráti társaságban kényelmesebben érezné magát, az is lehet, hogy bátrabb lett volna, ha nem ő "ugrik be", hanem ketten együtt mentek a buliba és ő később lelép, vagy, ahogy a többiek mondják, sokkal komolyabb, szakmai segítségre lenne szüksége, mint amit te nyújtani tudsz neki.

2016. dec. 22. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!