Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Mit gondoltok, hány éves...

Mit gondoltok, hány éves kortól "szabad" egy kisgyereknek okostelefont vagy tabletet adni a kezébe, hogy játszhasson rajta?

Figyelt kérdés
Mi a véleményetek azokról a szülőkről, akik már egy 1-2 évesnek is odaadja? Szerintetek hol az egészséges határ?

2020. febr. 14. 09:09
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
56%

#9-es, tudod nem csak azt kell nézni, hogy az indexen jelent meg.

Az eredeti tudományos cikk linkje is ott van, az már elég hiteles?

2020. febr. 14. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
24%

Én erre csak azt tudom mondani, hogy "Mindenki tud gyereket nevelni, csak az nem akinek van"


Mint lassan 2 gyerekes anya, 3 kategóriát tudok felsorolni.


1, A szerencsésebb fajta szülő, akinek a gyereke képes órákig ülni egy helyben egyedül, és rakosgatni az építőkockákat. Ők nyílván nem fogják odaadni a gyerek kezébe a telefont. Minek, ha az építőkockával is nyugton van, amíg megfőz a szülő?


2, A "Lehetne rosszabb is a helyzet" szülő. Ilyenkor a gyerek eljátszik, elvan néha magában, de sok figyelmet igényel, viszont a szülőnek vagy kedve, vagy energiája nincs foglalkozni vele, ezért inkább odaadja a telefont, csak ne keljen vele foglalkozni.


3, A "Lestrapált szülő", akinek a gyereke az ég világon semmivel nem játszik, folyton elégedetlen mindennel, csak akkor van el, ha legalább 10 gyerek veszi körül, nonstop anyukának kell szórakoztatni, és emellé még semmilyen rokoni segítsége nincs. És igen, belerokkanva a mindennapos harcba, a 20. Meseolvasásba, a 3órás legózásba, inkább előveszi a telefont és odaadja a gyereknek egy fél órára, csak had dőljön el kicsit az ágyon, különben az őrület határán lesz, és sokkal többet árt az, ha az anyuka pszichiátriai beteg lesz, mintha megkapja a gyerek fél órára a telefont.


A 2es típus elítélendő, a 3as már kevésbé. Viszont mindenki, nézzen magába, és magát ítélje el, és ne mások ítélkezzenek felette, mert egy kívülálló sem tudhatja, hogy az a gyerek melyik típusba is tartozik, csak és kizárólag maga a szülő.


Az én gyerekem a 3as típus, és mikor édesanyám vigyázott rá 1 hétig, azt mondta, hogy ha én ilyen gyerek lettem volna, mint az én lányom, ő biztos, hogy a dili házban kötött volna ki. Ugyanis én kicsiként az 1es típus voltam. Ott maradtam, ahova leraktak, eljátszottam bármivel 2 órán keresztül amit a kezembe adtak, és kész. És bizony édesanyám is nagy mesenézés ellenes, én 5 éves koromig azt se tudtam mi az a mese, de a lányomnál 2 nap alatt előkerült, pedig neki csak 1 hetet kellett vigyáznia rá.


Szóval az 1es típusú gyereket nevelő szülő, könnyen kiabál kigyót békát, a 3as típusú gyereket nevelő szülőre, ahelyett, hogy inkább örülne neki, hogy az ő gyerekénél egyáltalán nincs szükség elektronikai kütyükre, ahhoz, hogy ledőlhessen a kanapéra 2 órára pihenni.

2020. febr. 14. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

Én lestrapált két gyerekes apa vagyok, napi 15 perc okostelefon és hétvégi korlátlan butaszámitógép használat engedett. Sosem használja ki, pedig nagyon nagy igénye van a foglalkozásra. Eleinte követelte szinte hogy legyen neki is tabletje, számítógépe. Telefonra 2-3 naponta néz rá, játszik valamit, de elengedte. Számítógép meg karakteres képernyő, azzal elvan, de ma is inkább puzzle-el játszottak, mintsem a gépen (pedig van rajta egy-két régi 30+ éves játék)

Mire kamasz lesz, terveim szerint már nagyjából nem az újdonság varázsa fogja beszippantani, hanem a tartalmat fogja keresni. Ez az én utópiám

40/F

2020. febr. 15. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

6 éves korig fejlödik az agyuk tapasztalàsokon es erzelmi alapon, 6 èves kortol kezd az agy racionàlisba vàltani ezert is kezdödik pont ekkor az iskola

A tapasztalatok mint pl meggyurod a gyurmàt es jé valtozik az alakja, (tapintaserzekeles-hatàssal tud lenni az anyagra-kesöbb alkotokeszseg hogy jé hoember lesz belöle -agyi jutalomközpont, finommotorika, szem -kèz koordinacio fejlödik)


Az agyi idegpályàk a test mozgasaival/mozgatasaval alakulnak ki, ami szoros összefüggesben all a gondolkodassal, annak kialakulasaval, ok -okozatok megèrtèsében, kognitiv, logikai képességek kialakulasaban.

Az agyi idegpàlyàk zárodnak eltünnek a csecsemöreflexek, ujabb idegpàlyàk épülnek a korabbiakra. A koràbbiak modosithatatatlan programként maradnak a tovabbiakban. Ha téves, pl kimaradt a kuszàs a mozgasfejlödesböl akkor kesöbb a diszlexia is jo eséllyel fel fogja ütni a fejét a suliban.es mindig csak az aktuàlisan fejlödesben levö idegpàlyàkon lehet csak alakitani fejlesztesekkel stb olyankor mar joval nehezebben ahhoz kepest ha még babakent tanitgatták volna ehelyett kuszni.


Nem akarom az egèsz gondolkodás es kèpességek azokkal összefüggésben a személyiségfejlödèst is leirni A-Z ig, csak igy pàr mondatban probàlnàm átadni hogy mi az hogy tapasztalati uton történö fejlödès.


Nos mindezzel ellentètben a mese/tv az emberi agynak a képek gyors valtakozasa miatt amugy feldolgozhatatlanok, az agymüködes olyankor àtkapcsol ahhoz hasonloba mint amikor àlmodunk. Nem véletlen leszünk egy film utan fàradtak mert kb a reggeli felkelèssel egyenlö az agynak ill ahhoz hasonlo.

Raadasul hat az agy dopamin központjara hajlamos a gyerek ugy értékelni hogy en ugyan még csak formákat teszek ki homokbol mig mesékben egyenesen hatalmas homokvàrak is vannak sokkal izgibb. Inkàbb azt nézem. Okozhat beszükülèst, hogy nem kivàncsi a homokozora inkabb bent ül mesèt néz, de a legtöbb gyerek ösztönösen erzi hogy neki mennie kell epitenie kell mert az fejleszti nagyon jok az ösztöneik, de hosszu tàvon megöl bennük kivancsisàgot nyitottsagot a vilàgra.

Ezt leszamitva amigy az agy kikapcsolt üzemmodban van semmit nem is tanul hiaba jönnek azzal hogy de van memoriajatek a tableten. Megtanulja ezzel azt hogy az ujját hogyan mozgassa a kattintashoz azaz mozgasfejlödes es azzal agyi idegpalya fejlödes jelentösen redukált is egyben.


Igazàbol tényleg csak es kizarolag arra valok hogy a szülö szünetet tartson a gyerekkel. Egyfajta gyerekkikapcsolo gomb.


6 éves korig gyermekpszichologiailag, orvostudomànyi alapon abszolut nem támogatott. 6 éves kor utan is napi 20 perc lenne az engedett, amit senki nem tart be.


Korabbi válaszado 3. tipusu gyerekmintához annyit füznék ahol a gyerek nem jatszik el önálloan mikor nagyobb ill nem tud a gyermek elmélyülni semmiben az is lehet ugyanugy szülöi hibábol adodo következmeny.

Amit a szülö esetleg elront, azt illik kijavitani es megtanitani arra hogy pl epitsen rajzoljon vmit mig fözöl aztan azt megdicserni kitenni a falra hatva a jutalomközpontra. Folyamatos pozotiv visszajelzésekkel tanulják mit hogyan jo mi hogy helyes milyen jo èrzés.


De tènyleg ez olyan kérdés hogy utana kellene olvasni itt a többségnek mielött válaszol, ugyanis ahol a szülö nem tanul fejlödik müvelödik gyerekfejlödesröl es struccpolitikát folytat, ott ugy sem èr semmit a szo mivel a szülöké a felelösség, azaz senki nem fogja helyette tanitani a gyermekét.

De ugy birom amikor meg a gyerek felnöve majd drogozik es szerencsetlen munkakerülö lesz, akkor meg a gyereket minösitik. Hogy felnött ember szedje össze magàt, ö(a szülö) mossa kezeit, nem ilyennek nevelte mert beiratta iskolaba, de nem (jol)tanult vagy csak a lógáson járt az esze.

2020. febr. 15. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Agyi idegpályák zárodasa a csecsemökori reflexek elmulasa utan 3 évesen törtenik, ezutan a ritmusèrzèkkel kellene alapozni a következöt ami 4 èvesen zárodik es 6 évesen meg teljesen lezárodnak azok a pàlyàk amiket erzelmi tapasztalati uton lehet fejleszteni.

6.èvtöl racionalizàlodik a gondolkodas. Es az alapja a koràbban lerázultak ha tèves berögzödesek ha nem, arra èpül a többi.

2020. febr. 15. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!