Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Érdekel benneteket a felvidék,...

Érdekel benneteket a felvidék, felvidéki emberek?

Figyelt kérdés
Most bármit kérdezhetsz, ami érdekel. Megpróbálom legjobb tudásomnak megfelelően megválaszolni. Sztereotípia, tévhit? Hol tanultunk magyarul? El vagyunk nyomva? Mi az a Kofola? HMU a legjobb kérdésekkel, múlassuk a karanténos időt. ;)

#magyar #Felvidék #Kofola #kérdezz bármit
2020. dec. 21. 16:19
1 2 3 4
 11/31 anonim ***** válasza:
100%

9# Vagyok.


Köszönöm a válaszod és örülök hogy te a rendes emberek közé tartozol,ezt a jó szokásodat őrizd meg mimdig.

2020. dec. 21. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 A kérdező kommentje:
Nincs mit, szívesen. :)
2020. dec. 21. 19:38
 13/31 anonim ***** válasza:
100%

5-ös vagyok megint. Érdekeseket írsz, köazi kérdező. Engem érdekelne, hogy ezek a felvidékiek, szlováknak vagy magyarnak tartják magukat? Mi a nemzeti identitásuk?

Ja és mi az a jaffás? :D Nálam a jaffa a narancsszörpöt jelenti.

2020. dec. 21. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 A kérdező kommentje:

Ki-ki hogyan. Nagy részünk magyarnak, páran a "lehetőségekért" hivatalosan elszlovákosodnak, van akik kevert családban születnek. Az állampolgárság szlovák, kis résznek magyar van (a magyar birtoklásával elveszti a szlovákot). A nemzeti identitásról nem tudok nyilatkozni, megemlékezünk 48-ra, 56-ra, az államalapításra stb, magyar törit, nyelvet is tanulunk (magyar nyelvű iskolákban úgy, ahogy ti is.)


Pont a narancsszörp fogyasztása végett terjedt el ez a rosszindulatú jelző. (spórolós, elégedetlen, savanyú, panaszkodó, állandóan anyagias buta magyar) Olyasmi mint a drótos/tutajos tót, teknős cigány. Egyszóval alpári buta jelző, amit hál'Isten már nem nagyon használnak.

2020. dec. 21. 23:05
 15/31 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem elég jól nyilatkoztál, köszi a válaszokat. :)
2020. dec. 22. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 anonim ***** válasza:
100%

Kedves kérdező milyen ott élni?

Melyik részén élsz?

Szórakozási és munka lehetőség van arra felé?

Milyenek arra az emberek?

2020. dec. 22. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 A kérdező kommentje:

Szia! Jó itt élni. Legalábbis nekem biztosan. Itt születtem, ahogy őseim is. Gazdag a múltunk, amiben osztozunk a szlovákokkal. Sok szép hely van, ahova el lehet menni kirándulni, művelődni.


Délszlovákiában a Nyitra megyében egy kis dunaparti városkában, valamint Pozsonyban (ingázó diák vagyok) legyen most elég ennyi.


Perszehogy, de ez relatív. Van aki bárhol jól érzi magát, van aki fapofával nyaral disneylandben. A munka pedig szintén ilyen. Aki keres, talál. Nyilván előny a szlovák nyelvtudás (komolyabb helyeken alap követelmény), de akad munka, ahol bárki eldolgozgathat. :)


Az eddigi tapasztalatom alapján, ha magyarországiakkal hasonlítom nyitottabbak, barátságosabbak vagyunk. Nem azt szeretném mondani, hogy aki hazai, az egy bunkó fesz, hanem a több évtizednyi egymásra utaltság összekovácsolt bennünket. Nem probléma egymást az otthonunkban fogadni, egy kassai éppúgy jól kijön a pozsonyival, ahogy a kassaival, egyszóval nincs meg ez az "aha, te vidéki pari vagy" feeling. Jó a humorunk, és sokan segítőkészek vagyunk, de amint azt már sokszor fentebb is hangoztattam, nem vagyunk egyformák, vannak kivételek. :)

2020. dec. 22. 17:01
 18/31 anonim ***** válasza:

Tudnál még mesélni a felvidékiekről?

Felvidéki dolgokról?

Ételekről?

Szlovákiáról?

Minden érdekelne.

Milyen látványosság vannak?


Veszélyes helyei, no-go zóna?


Szeretném fel fedezni 2-3 hét alatt mint Magyarországot is tettem. 🙂

2020. dec. 22. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 A kérdező kommentje:

Egyszer volt hol nem volt. Sokmindent lehetne. Kicsit máshogy beszélünk, van palóc meg csallóközi, "kassi" nyelvjárás (néhol falunként változik). Sokan szeretik a DAC focicsapatot, ami az egyetlen siekres felvidéki magyar klub, máramár mítiks rajongótábora van, akik azt tartják, hogy a DAC szeretete, drukkerei az igazi magyarok, ha felvidékiként nem szurkolsz nekik, "áruló vagy". Sok az ilyen focidrukker nade nem fájdítja a fejem.


Van saját rádiónk, magyar blokk a tévében, kétnyelvű utcatáblák, magyar iskolák. Nálunk is hagyomány a régi magyar kabaré szilveszterkor (elérhető az összes nagyobb magyarnyelvű adó).


Érdemes megnézni Pozsonyt, Kassát, Selmecbányát, Krasznahorkát, Bajmócot. Nyári felvidéki magyar feszt a Gombaszögi nyári tábor, ami picit inkább a fiatalok szétcsapommagamolásáról szól, de sok értelmes remek program (nyári egyetem), és koncert is van.


A szlovákok nagy részét nem érdekli a magyar kisebbség, akár a fenti kommentelőket a szomszéd falu, vagy a miskolci vadaspark újszülött vaddisznókölykei, együtt élünk. Itt-ott akad a Szlovákiában szlovákul nácis butuska, de csak csapatban bátrak, eddig a helyek nagy részén vagy szeretettel, vagy közönbösséggel fogadtak. Akadt, hogy magyarországon leszlovákoztak, vagy csodálkoztak, hogy tudok magyarul, és tudom ki Petőfi, az sem kellemesebb.


Szlovákia jó hely, de kicsit büszke. A vasút jó, megbízható, és a pozsonyi reptérről osk helyre olcsóbban el lehet jutni.


Kofola- csehszlovák ital, cseresznye, és gyógynövénykeverékből, kicsit mint a fekete, édesebb Almdudler

Vinea- savanykás Márka (hú-la-la) nyáron mindkét ital csapolva fogyasztandó.


Egy jó tanács, nálunk nem igazán szeretik a kocsmában, ha korsót, vagy poharat kérsz, a 3 deci kicsi a fél liter nagy (sör, kofi, vinea)


Finomak a csokik Študentská pečať, Figaro Nugat, Kaštany, Rumba, Margot, Banány, Kofilaés még sorolhatnám.


Szoktunk enni szlovák kajákat, ami kb. disznótoroskáposzta, juhtúrós galuska, (ha sztrapacskát kérsz, akkor a galuskád savanyúkáposztával lesz keverve), fokhagymakrémleves, knédli, dinszteltkáposzta sülthússal (csehszlovák kaja). Itt a gulyás az pörkölt knédlivel, a gulyásleves ugyanaz.


Vannak vendégszavaink amit előszeretettel használunk

pl.:žuvi, žuvačka(zsuvi, zsuvacska)-rágó

tepláky, tepi (tyepi)-mackónadrág, melegítő

párky-virsli

činžiak (csinzsiak/csinzsák)- tömbház


No-go zona Lunik 9,

[link]


Most kb ennyi jutott az eszembe.

2020. dec. 22. 17:44
 20/31 anonim ***** válasza:
19,Köszönöm szépen!
2020. dec. 22. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!