Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Érdekel benneteket a felvidék,...

Érdekel benneteket a felvidék, felvidéki emberek?

Figyelt kérdés
Most bármit kérdezhetsz, ami érdekel. Megpróbálom legjobb tudásomnak megfelelően megválaszolni. Sztereotípia, tévhit? Hol tanultunk magyarul? El vagyunk nyomva? Mi az a Kofola? HMU a legjobb kérdésekkel, múlassuk a karanténos időt. ;)

#magyar #Felvidék #Kofola #kérdezz bármit
2020. dec. 21. 16:19
1 2 3 4
 21/31 anonim ***** válasza:
100%

Volt ott egy mondatod amivel nem értek egyet. A Benes dekrétumok idején szlovákosodott el sok magyar? Ez jó nagy hülyeség, hirtelen bejöttek a csehszlovákok bevezették a dekrétumokat és hip hop megis tanultak a magyarok szlovakul? Pont, hogy akkor nem .... Iegn sokan szlováknak valloták magukat, hogy otthon maradahassank de egy mukkot nem tudtak szlovákul. Igazából az asszimiláció utána kezdődött a szlovákok nagybani betelepitésével a déli regiókba és igazán a rendszerváltás után fokozódott ami a napjainkig egyre gyorsul. Nem igazán divat a magyar nyelv a vegyes családokban sok gyerek már nem is tud magyarul ha tudnak sem beszélnek. Ez idézi elő azt a problémát amit a nógrádi valaszoló leirt, azok az emberek nem magyarok vegyes családból származnak akiknek szlovák az identitásuk NEM valják magukat magyarnak és soha nem látogattak magyar iskolát.


A vasút sem jobb mint Magyarországon nem késik kevesebbeta vonat...

Lehet, hogy te ott nyugaton szebbnek látod a dolgokat itt a Felvidéken de az én meglátásom innen Gömörből már nem olyan rózsás. Mindneki menekül külföldre vagy nyugtra dolgozni, nem lehet megélni, kevés a fizetés és irgalmatlanul sok a cigány. Egész régiók vannak teljesen elputrisodva ahonnan nincs kiút. De a cigányok többnyire magyarul beszélnek ők éltetik az itteni magyar iskolák 70%át. Ugyan azok a viszonyok mint Borsod megyében talán egy fokkal roszabbak.

2020. dec. 22. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/31 A kérdező kommentje:

Köszi a meglátást, ebbe sajnos bele sem gondoltam. Nyilván saját tapasztalatomból indultam ki, és csakunyan nyugat-szlovákia messze nem olyan fejlett, mint ez a vidék. Általános a kisiskolák bezárása, falvak leépítése, csallóközben a szántóföldek helyén golfpályák teremnek..

A beneš-dekrétum alatt ezt értettem. Dédnagyapám ki is telepítették, mert nem volt hajlandó szlovákul írni a nevét. Az elszlovákosodás egy névváltozással is kezdődött. Először a név, aztán a betelepített szlovák párttagokkal való bratyizgatás a jobb élet reményében, ami ahhoz vezet, hogy lettek Kováčok, Fazekašok, Kiš-ek stb. A városomban hálisten a vegyes családok nagy része bilinguális.

2020. dec. 22. 19:36
 23/31 anonim ***** válasza:
87%

Én Győr-Moson-Sopron megyében lakom, tehát tulajdonképpen szomszédos megyében. A határ tizenpár kilométerre van, mégis alig-alig ismerem a Felvidéket, szinte távolabbinak érzem, mint az Alföldet. (Ez a felismerés most meg is döbbentett, úgyhogy ha javul a vírushelyzet, akkor el kell látogatnom oda. Remélem nem csak terv marad.)


Miért van ez így? Részben azért, mert nem voltam kellően nyitott. De nem csak. Hanem például nem volt olyan régen, amikor a gimiben földrajz órán ültem, és a határon túli magyar településeket talán nem is tanultuk, de biztos, hogy az anyaországhoz képest alig. A híradóban határon túli dolgokról alig esik szó. A tévében szoktak menni az országot így-úgy bemutató műsorok, de ezek döntő többsége is itthoni helyekről szólnak. Szóval hiába az Unió, az az érzésem, hogy a határ még mindig nagyon elválaszt.


Úgyhogy ez érdekelne, hogy szerinted mennyire van szerves kapcsolat az anyaországgal? Mennyire vannak a felvidéki magyarságnak saját közéleti platformjai? Van egy magyarországi közélet, aminek a mibenlétét nem is volna olyan könnyű meghatározni. Ez mennyire megy át oda? Gondolom, hogy inkább a szlovákiai belügyek határozzák meg a közbeszédet. Te, meg áltálaban a felvidéki magyarok mennyi szlovák, felvidéki magyar illetve anyaországi magyar sajtót olvastok?


Hmmm. Az volt a feladat, hogy izgi kérdéseket tegyünk fel, amikre jó válaszolni. Ez nem biztos, hogy sikerült, de most ezek vetődtek fel bennem.


A szlovák lányok szebbek, mint a magyar férfiak?

2020. dec. 23. 04:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/31 A kérdező kommentje:

Személyes észrevételem, hogy sok magyarországinak a külhoni magyarság teljesen közömbös. Ez nem hiba, hisz a probléma nem az emberekben van, hanem ahogy mondtad, nincs vele nagyon foglalkozva iskola-szinten. Szerves kapcsolat nyilván individuális. Nekem, aki közel lakik a határhoz, normál helyzetben szinte napi/heti látogatás, de sajnos akármennyire is magyar vagyok, idegen országként tekintek magyarországra. A termékek, az emberek, a rendszám a pénznem, bár apróságok, elég ahhoz, hogy én ne tudjam második otthonomnak nevezni.

Vannak újságaink, magazinjaink, szervezeteink (mint a Csemadok, vagy a DH) magyar nyelvű rádiócsatornánk, és blokk a szlovák nemzeti tévében.

Nem tudom, hogy milyen magyarországi közéletre gondolsz, de ha a politikai helyzetből következőre, akkor azt inkább hanyagolnám, nem szeretnék vitát robbantani ebbe a folyamatba, gondolom megérted. Ha érdekel, hogy ezt én hogy látom, privátban írj üzenetet. :)

Magyarország kórmánya sok pénzt tunkol a felvidékbe, az biztos, rengedeg ösztöndíj van alapsulitól egyetemig mindenkinek, és az Emberi Erőforrások minisztériuma erősen támogatja a kisebbségi magyarokat.

Legyen elég annyi, hogy mivel sok magyarországi Tv, rádió van nézve-hallgatva mindkét belügy egyaránt fontos sokunk számára.

Emberfüggő. Én konkrétan szeretek mindtkét féltől olvasni (jobbos, balos, ejjdenemszeretem ezt a régimódi megnevezést) szlovákot, magyart, és külföldit is.


Nekem a szerelmem a legszebb lány a világon, lehet sok férfi bottal sem nyúlna hozzá. Nagyon relatív kérdés, nem tudok rá válaszolni. :)

2020. dec. 23. 09:44
 25/31 A kérdező kommentje:

Politikai pártok is vannak, vegyes illetve tiszta magyarok, de erről itt most szó ne nagyon essék.

Most-Híd

MKP

Összefogás-Spolupatričnosť

2020. dec. 23. 09:46
 26/31 anonim ***** válasza:
100%

Nem csak a politikai közéletre gondoltam, pártpolitizálni véletlenül sem akartam volna :) Csak úgy általában, ha Magyarországon valamilyen témát bedobnak a köztudatba (pl. egy új magyar film, új épület épül, valamilyen bulvárhír egy hírességről, vagy valami politikai ügy), akkor arról itt sokan beszélnek. De tulajdonképp azt hiszem, hogy nem volt jó kérdés, mert a hírek többségének tálalását mégis csak a poltika határozza meg.

Mik a kedvenc ottani újságjaid? Szeretném őket bekövetni fb-on.

Az utolsó kérdés szerintem nem annyira relatív, talán félreolvastad :)

2020. dec. 23. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/31 A kérdező kommentje:

lyen értelemben a bulvár, közélet majdnem ugyanaz. Itt is hit volt a GáspárVictorio, a bigbráder, a magyar filmek, regények stb.


Új Szó, Vasárnap, Ma7, Felvidek.ma Ezeket szoktam olvasni, nem feltétlen a kedvenceim. Másról nagyon nem tudok. Van a Pátria Rádió, azon szólnak helyi zenekarok, emberek, hírek stb.


Haha, trükkös kérdés, de szerintem kicsit olyan ízléstelen férfiakhoz hasonlítani a szlovák hölgyeket, mint az ismert "smsben küldött történelem" vicc.

Szlovákia, mint köztársaság tényleg nem idősebb sokunknál, de a szlovák nemzet létezett, együtt élt, és sokban, a magyar királyságnak köszönhetően osztozik velünk. A kettészakadáskor volt sajnos túlerőltetve egy művileg kialakított, idealizált történelem, nemzeti öntudat, de jó látni, hogy lassan, nagyon lassan ez változik. ;)

2020. dec. 23. 12:44
 28/31 anonim ***** válasza:
100%
A kérdés mögött semmilyen provokatív szándék nem volt, egyszerű viccnek szántam, ami a felvetés abszurditására épít. Egyébként egy Bödőcs Tibor vicc átirata, az eredeti úgy szól, hogy "a magyar nők és asszonyok szebbek, mint a bolgár férfiak". Ami szintén nem a magyar nőkön viccelődik, csak simán a "magyar lányok a legszebbek a világon" kedveskedő, de kissé elfogult állítás paródiája.
2020. dec. 23. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/31 A kérdező kommentje:
Bocsi, félreértem. ;)
2020. dec. 23. 15:30
 30/31 anonim válasza:

Számomra nagyon érdekes ez a kérdés. Engem nagyon is érdekel a Felvidék, felvidéki emberek. Voltam jópárszor Felvidéken, sok-sok napot eltöltöttem itt, és rengeteg kérdés foglalkoztat a felvidéki emberekkel, ottani élettel kapcsolatban. Itt most csak leírnám azt amit tapasztaltam, és kérlek cáfolj meg, vagy erősíts meg ezekben. Nekem NEM baj ha más a véleményed. Szóval: a felvidéki emberek nagy része nagyon könnyen lemondd a magyarságáról,magyarság kinyilvánításáról. Példa: Amelyik városban én voltam ott a magyar nyelvű táblát letörték 4 éve, de senki nem akarta pótolni. A városi TV-n csak szlovák nyelven vannak a hírek,cikkek stb. Ha nincsenek magyar nyelvű feliratok az sem zavar senkit.. Például Kauflandban, egyéb üzletekben, utcán. Mert azt mondják hogy ők értik szlovákul is. Igen, ez természetes hogy értik, nem is ez a lényeg, hanem az hogy a felvidéki magyarok mindig csak engednek, engednek és a végén nem lehet majd hallani magyar szót a Felvidéken. Ami szintén egy természetes folyamat, hogy az asszimiláció megtörténik, főleg 100 év után, ami nagyon sok idő. Jómagam nagyon liberális ember vagyok, liberális nézeteket vallok, viszont ha a határontúli magyarok jogairól van szó, nah az nagyon tud érdekelni!

A másik dolog az, hogy rengeteg szülő szlovák nyelvű suliba adja a gyerekét. Eme címszóval: “akkor jobban fog boldogulni”. Ismerek 15 személyt, mind magyar iskolába járt, s elvégezte szlovák nyelven az egyetemet, szóval felvidékiek, ne féljetek ettől! Amelyik gyerek szlovák iskolába jár, az már nem lesz ‘magyar’. Nem fogja ismerni a magyar kultúrát, történelmet.. nem tud kötődni a magyarsághoz. Teszem hozzá ezzel sincsen semmi baj, nem szabad ezért senkit bántani. (Szerintem ez is szomorú folyamat, de ez van.:( )

Ami még egy szembetűnő dolog volt nekem, hogy rengeteg ember, főként fiatalok, magyar anyanyelvűek, és mégis azt mondják önmagukról, hogy szlovákok, vagy: “szlovák magyar” vagyok. De én ezért sem tudok neheztelni rájuk, mivel a többséghez tartozni a jó, az tud adni az embernek egy biztonság érzetet. Erre van is egy személyes példám. Kiskoromban az osztályomból mindenki Barca szurkoló volt, csak én és Peti barátom drukkoltunk a Realnak. Ezzel kisebbségbe kerültünk. Peti barátom, hamarosan Barcelona szurkoló lett, s én egyedül maradtam. A többség ellen nagyon nehéz egyedül lenni, azonban a Felvidékieknek, azt üzenném: Sok felvidéki városban ti magyarok vagytok a többség, tehát ne féljetek! Ne féljetek kinyilvánítani magyarságotokat!

2021. ápr. 8. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!