Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Érdekel benneteket a felvidék,...

Érdekel benneteket a felvidék, felvidéki emberek?

Figyelt kérdés
Most bármit kérdezhetsz, ami érdekel. Megpróbálom legjobb tudásomnak megfelelően megválaszolni. Sztereotípia, tévhit? Hol tanultunk magyarul? El vagyunk nyomva? Mi az a Kofola? HMU a legjobb kérdésekkel, múlassuk a karanténos időt. ;)

#magyar #Felvidék #Kofola #kérdezz bármit
2020. dec. 21. 16:19
1 2 3 4
 31/31 A kérdező kommentje:

A tábla kérdése nehéz ügy, leginkább pénz kérdése, ami délen nagyon nincs. Vannak aktivisták akik pótolják, de ezt nem lehet állandóan fenntartani, hisz a szélsőség rendszerint rongálja mindkét nyelv feliratait.


Sok függ a várostól, hol jársz. Nálunk a városi tv, újság kétnyelvű, egyes helyeken nincs is. A Kaufland, Billa, Lidl, Tesco külföldi üzletláncok, az állam hvatalos nyelvén fognak röplapot, táblákat, feliratokat nyomtatni. Lehet, ha lenne mód arra, ezen változna a helyzet, de kötve hinném, hogy egy többmilliós vállalkozást érdekelne egy félmillós (sem) kisebbség véleménye.


A szlovák iskola kérdése nehéz ügy. A kultúrát, nyelvet, történelmet nem csak iskolában lehetne tanulni. Szüleim szlovák iskolába jártak, és ismerik a felsoroltakat. Bizonyos szempontokból nézve előny, főleg ha cseg, vagy szlovák nyelvű egyetemekre menne az illető. Megtanulja a nyelv logikus, helyes használatát (nagyon kevés magyar iskolás beszél olyan szinten szlovákul, mint egy magyar, aki szlovák iskolába járt), ha mondjuk a prágai orvosi karra akar jelentkezni, a biosz felvételire nem kell megtanulnia minden követelményt újra, szlovákul, eleve tudná azt. Plusz pont, hogy a szlovák iskolásoknak (bár kérhetik) nem kell magyar (vagy más kisebbségi) nyelvből érettségizni, ami egy végzős középiskolásnak időt spórolhat meg. Itt kötelező a Szlovák, idegen nyelv, és egy választható tantárgy. Orvosi, egyetemen kell bio kémia, csehországban fizika is. Építészetre kell abszolvált képzőművészeti iskola ha jól tudom (itt szlovákiában a zenesulik oktatkan rajzot is, képzőművészetet) matek és fizika. Egy szlováksulisnak ez több idő ls energia. Nem feltétlen értek viszont ezzel egyet, hisz ez személyfüggő, én is szlovák egyetemet végzek, magyar sulisként.


A "kettős" nemzetszemlélet. Sok magyarországinak mi szlovákok vagyunk, az erdélyiek románok, a vajdaságiak szerbek... nem akarják felfogni, hogy igen mi itt az anyaméhben tanuljuk a magyart, és nem ide költöztünk a ropogós ojróért, ugyanúgy, ahogy sok szlováknak hódító betelepült senki magyarok vagyunk.. akkor hogy is van ez? Sokan drukkolnak a magyar focinak ls a szlovák hokinak, vagy ha megkérdik külföldön honnan vagyok, akkor ismét el kell magyarázni trianont, és hogy szlovákiában élő magyar vagyok bla bla bla....

Sok ember a kommunizmus alatt szlovákosodott, ahogy ezt már fentebb tisztáztuk, akkor csakugyan előny volt a Kovácsot Kováčnak írni.

Hogy lehet kinyilvánítani a magyarságot? Ez is egy jó kérdés. Szerintem nem ezen múlik egy nemzet fennmarad§sa, hisz ha magyarországon élnék sem raknám fel a kokárdát, nem azért mert nem emlékezem, pusztán mert a természetem ösztönből ellenzi az efféle "társadalmi elvárásokat". (Nagyon remélem, hogy most nem sértettem meg senkit.)

Máshogy próbálom fenntartani, őrizni a nemzetiségem, ez egy nagyon egyéni dolog szerintem.

Hala Madrid! ;)

2021. ápr. 8. 19:54
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!