Kezdőoldal » Emberek » Magány, egyedüllét » Ekkora változás önerőből,...

Ekkora változás önerőből, ilyen mélyről lehetséges?

Figyelt kérdés

Próbálom rövidre fogni amennyire lehet, szóval az a helyzet, hogy hosszú évek óta elég durva szociális fóbiám van. Amikor tanultam, egész nyarakat töltöttem itthon, szó szerint nem mentem sehova, ha hívtak akkor sem, egy idő után már nem is hívtak. Nem érdekelt, rosszul voltam az emberektől.


Sokáig élveztem, igaz, időről időre elgondolkodtam, hogy helyes-e ez így, egyre inkább úgy éreztem, hogy elvesztegetem az időmet és rengeteg gyönyörű dologról lemaradok, és ezt később nagyon meg fogom bánni. Jó dolog elmerülni a virtuális világban, és úgy tenni, mintha semmi problémám nem lenne, de egy egész életet nem lehet így leélni.


Az utóbbi pár hétben lett ebből az egészből teljesen elegem. NEm mondom, hogy tönkrementem, de közel vagyok hozzá. Most nincs munkám, nem tanulok,

nincsenek barátaim, és önállótlan vagyok. Ismerkedni, barátkozni így most már még nehezebb, mint eddig bármikor. Kegyetlenül visszaütött ez a felelőtlen életvitel, és nem panaszkodom, mert az én hibám.


Viszont szeretnék és fogok is változtatni, szeretnék végre haverokat és igaz barátokat is, hetente többször eljárni szórakozni, akárhová, kirándulni, élményeket szerezni végre, stb(tanulás/munka mellett nyilván).. Átlagembernek ezek talán nem különleges dolgok, de én a közelében nem voltam ennek, a szociális életem nulla volt egész idáig, szóval elég komoly változás áll előttem.


Vannak terveim, nyilván tisztában vagyok a határokkal, vszleg sosem lesz belőlem olyan ember, aki rendszeresen bulizni jár, mindenkivel jóban van a munkahelyén és ilyesmi, ez rendben is van. Az a kérdés, hogy a nulláról önerőből, segítség nélkül el lehet-e jutni egy átlagos, élvezhető szintre? Vagy ez az érzés, a szorongás magától sosem szűnik meg?

Első körben pszichológushoz semmiképpen nem megyek.


Köszönöm a válaszokat.


21/F



2020. máj. 31. 21:55
 1/9 anonim ***** válasza:
Ha érzel magadban elég erőt hozzá hogy ezt véghez vidd, akkor miért ne.
2020. máj. 31. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Ilyen fiatalon még könnyen. Később is, csak akkor már egyre nehezebben. Magától lehet, hogy nem fog megszűnni. Próbálj meg rendszeresen kívül kerülni a komfortzónádból, elmenni valahova, találkozni emberekkel, barátokkal.
2020. máj. 31. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

úgy gondolom, és tapasztaltam, hogy van bár sok minden, amire egymaga képes az ember (magam sok mindent elértem tök egyedül), de van, amihez segítség kell. Majdnem 20 voltam annak idején, ami introvertált magányomból valaki elvitt egy buliba, aztán ott már tudtam ismerkedni, és egyik ismeretség hozta magával a többit. Nem mondom, hogy mély barátságaim lettek, de valami elindult. És ez esetben tehát már kellett segítség számomra: az, hogy valaki elhívjon, és navigáljon, milyen buliban lenni idegen helyen. Addig csak sulibuliban voltam, és ott se mindig találtam a helyem.


Tehát azt rtudom mondani, hogy az életben közel se mindenhez elég a saját elszántság és ügyesség. Vannak dolgok, amihez szerencse kell, pl hogy segítsen valaki. És sok ilyen dolgokban gyakorlati segítség kell, nem pedig pszichológus. Az utóbbi inkább a belső dologhoz kell, pl gyászt feldolgozni és hasonlók. De van, aki ezt is megoldja önmaga, mint pl magam, mert ez belső, lelki dolog.


De idegen buliba sose jutottam volna el, ha a közelemből valami ismerősféle el nem vitt volna engem annak idején.

2020. máj. 31. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Folytatom: aztán onnantól már magam is elmentem, mert már láttam értelmét, már volt "mire építeni", egyik ismeretség hozta a másikat, meg önmaga a buli helyszíne is, ami történetesen bejött számomra!


És onnantól egymagam tudtam csinálni, menni, ismerkedni, mert kaptam segítséget a kezdőlökethez!


De addig minek mentem volna el? Nulla tapasztalattal és ismeretséggel? Szerintem valami ilyesmi él meg a kérdező is. Ezért van, amikor gyakorlati segítség kell. Az elmélet van, amikor elegendő és van, amikor nem. Nincs olyan, hogy önmagad, nulla tudással szakácskodj, aztán sorra teszed tönkre az ételt, esetleg felgyújtod a konyhát. Nulla tudással márpedig erre lehet számítani és nem mindenki milliomos, hogy hússzor elégesse a kaját, mire valami épkézlábat süt. Egyszóval hogyan is vinné rá az embert a szakácskodásra EGYMAGA, ha mondjuk még nulla a tapasztalat abban? Ez is analóg avval, amit kérdez. Én megértem őt. Én is ilyen cipőben jártam anno.


Ha csak egyszer jön a gyakorlati segítség, lehet, hogy soha többet nem kell, mert meg van a kézzel fogható - látható kezdőlöket. Ami sokszor nem is önbizalom kérdése hanem egyszerűen az, hogy puding próbája az evés. Látom, ízlelem, hallom. Addig miért mentem volna el bulizni? hogy álljak ott hülyén, mint a szamár?? Én megértem a kérdezőt. Vannak esetek, amikor nullára nem lehet építeni, segítség nélkül.


Azóta is mikor járok buliba, mikor meg nincs kedvem, de amikor van, akkor kiválasztom az igényemnek megfelelőt és jól érzem magam, hókuszpóklusz nélkül, önszuggesztió nélkül, mert hát megvan a tapasztalat.


Az nem tapasztalat, hogy valaki, aki tök introvertált, belökik a mélyvízbe, hogy "há ismerkeggyé, mennyé mán!" Semmi jó nem fog kisülni, semmit nem tapasztal meg, csak a töketlenkedést, ezt próbáljátok megérteni, kedves extrovertáltabb embertársaim.


A kedves kérdezőnek sok szerencsét kívánok -pl hogy valaki gyakorlatban segítsen a közeledben-, és mellé persze az is kell, hogy bátor legyél, és figyelj, tapasztalj.

2020. máj. 31. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Érdemes coach-hoz fordulni. (a coach nem pszichológus)

Ő segíthet felfedezni azokat az erőforrásokat, lehetőségeket feltérképezni, amik általel is tudsz indulni. :)

2020. jún. 4. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

5-ös vagyok.


Nekem sokat segített, még akkor is ha a beszélgetés után nem éreztem azonnal változást. Ugyanakkor ahogy elgondolkoztam, a beszélgetésen, elindult egy folyamat. Amivel találtam utat a fejlődés fele. :)

2020. jún. 4. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
A coach tényleg nem pszichológus vagy hasonló, de ha a pszichológust szeretné kiváltani, az egy szélhámos kuruzsló.
2020. jún. 4. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Jártál coachnál, kedves hetes?
2020. jún. 4. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
7. Az ELTE is indítani szokott coach-képzést. Szóval, akkor mire alapozod, hogy szélhámosok?
2021. okt. 3. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!