Kezdőoldal » Emberek » Munkahely, kollégák » Hogyan kezeljem az új munkahel...

Hogyan kezeljem az új munkahelyemen a gőgös tanárokat?

Figyelt kérdés
Elég furcsa helyzetbe keveredtem, igyekszem röviden és érthetően leírni a problémámat. A 90-es évek elején orosz-lengyel-néprajz szakos középiskolai tanárként végeztem. Mivel a három szakom közül egyik sem "piacképes" az oktatás piacán, így többféle munkakörben voltam különböző iskolákban: dolgoztam iskolakönyvtárosként, kollégiumi nevelőként, az egyik iskolában főállású gyermekvédelmi felelős is voltam két évig, de utána sajnos visszavették a teljes állást félállásra. Legutoljára kollégiumi tanár voltam, de mivel összevonták a kollégiumot, ahol dolgoztam, egy másikkal, így megszűnt az a munkaviszonyom is. Egy év állástalanság, idegőrlő álláskeresés után találkoztam egy volt egyetemi évfolyamtársammal, aki matematika-orosz szakos tanár, s most egy általános iskola igazgatója. Augusztusban felajánlott az iskolájában egy portási állást. Tépelődtem egy kicsit, de nem voltam abban a helyzetben, hogy válogassak, megköszöntem és elfogadtam az ajánlatot. Semmilyen munka nem megalázó, ha tiszta szívvel végzik. Az első értekezletre behívott a volt évfolyamtársam, hogy bemutasson a tantestületnek. Eddig még egyetlen portás sem lett így külön bemutatva, de az én esetemben ezt fontosnak tartotta az igazgató. Közölte, hogy én is kolléga lennék, sőt: középiskolai tanári diplomám van, csak nem szerencsések a szakjaim, de fogadjanak szeretettel a kollégák, mert szívvel-lélekkel akarom végezni ezt a munkát is. Ott mindenki szívesen fogadott, kedvesen, tegeződve köszöntött. Hárman hiányoztak arról az értekezletről. Én minden reggel tisztelettudóan köszönök a kollégáknak, amikor érkeznek: - Szervusz, Géza! Szervusz, Marika! Szervusz, Judit! Szép napot, jó tanítást kívánok nektek! - Az első napon érkezett két olyan férfi kolléga, akik nem voltak jelen az alakuló értekezleten. Nálam fiatalabbak. Nekik is kedvesen köszöntem: - Szervusztok, szép napot és jó tanítást kívánok nektek!- Ők meg odajöttek a portásfülkéhez, és elkezdtek cirkuszolni: - Hogy mer maga bennünket tegezni? Maga csak a egy portás! Mi tanárok vagyunk! - Elnézést, de lehet, hogy nem tudjátok, én is tanár vagyok eredendően, csak most ilyen munkakörben dolgozom. - Ja, maga az a sokszakos furcsaság? Hallottunk valamit! De akkor se tegezzen bennünket! Mit szólnának a szülők, ha meghallanák, hogy egy egyszerű portással mi tegeződve beszélgetünk? Nekünk a szülők előtti tekintélyünkre is gondolni kell! - Furcsálltam ezt a gondolatmenetet. De elkezdtem a kérésüknek megfelelően magázni őket. Ezentúl így köszöntem nekik reggel: - Jó reggelt kívánok, László! Jó reggelt kívánok, Dénes! Szép napot, jó tanítást kívánok Önöknek! - Most meg azért jöttek oda, hogy ne Lászlót és Dénest mondjak nekik, hanem "tanár urat". De miért tenném? Eredetileg én is tanár vagyok. Ez azért már nekem is sok. Próbálok alkalmazkodni mindenkihez, de miért kell a másik embert ronggyá alázni, akinek ugyanolyan, sőt magasabb végzettsége van, mint nekik, csak éppen rosszul választotta meg a szakjait? A múlt héten pl. a László nevű tanár többször odajött a portásfülkéhez és utasított engem: - Kérem, a folyosói szemetes nagyon tele van. A takarítók el vannak foglalva mással, kérem, vigye ki Ön az udvari szemetesbe a folyosói szemetes tartalmát! - Miért velem csináltatta meg? Szólhatott volna a takarítóknak is. Mégis inkább nekem szólt. Így akar még jobban a földbe taposni? Mi a célja? Eddig alázatos voltam mindenkihez. Egy-két idősebb tanár azt tanácsolja, álljak ki magamért, szóljak neki vissza. De én az egy év állástalanság alatt annyit szenvedtem, nem akarok ismét állástalan maradni. Az igazgatót nem merem ilyen ügyekkel terhelni, bár ő lehet, hogy megfegyelmezné a kollégáját.

2019. szept. 15. 10:24
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

Miért, abban szerinted mennyi az igazság, hogy nem tanult gyakorlati dolgokat? Vajon az összes többi nyelvszakos tanár akkor hogyan tud tanítani?

Én ebből a meséből egy szó nem sok, annyit nem hiszek. el.

Az orosz ráadásul kimondottan felkapott nyelv lett egy ideje, lányom barátnője hónapikog keresett normális magántanárt.

2019. szept. 15. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 A kérdező kommentje:

Aki nem végzett nyelvszakot, az nem tudja, de így van: az egyetem nem meghosszabbított nyelvtanfolyam. Ott a nyelvszakon nem gyakorlatias szókincset tanítanak. Nyelvészt és irodalomtörténészt képeznek egy adott nyelvből, legalábbis 1986 és 1991 között még így volt.

A másik vélekedésre annyit tudok mondani, hogy normális helyen normális emberek tényleg így viselkednek, de az általam Lászlóként és Dénesként megnevezett két jómadár nem így viselkedik, hogy miért, azt én sem tudom, nem látok bele a fejükbe, de nem is nagyon vágyom rá, hogy belelássak. A Lászlóként megnevezett jómadár pedig valóban odajött, hogy folyik ki már a sok szemét a folyosói szemetesből, vigyem ki az udvari nagy szemetesbe. Soha egyetlen másik tanárnak nem jutott ilyesmi eszébe, csak ennek az egynek. Soha egyik sem kérte ki a tegezést, csak ez az egy díszpinty meg a barátja, aki egyébként tart Lászlótól, nem mer vitába szállni vele, úgy látom. Nem tudom, mi mozgatja ezt a Lászlót, de nagyon sok borsot fog még törni az orrom alá, sok baj lesz még vele, ezt már most érzem. Vajon a gyerekekkel is ilyen? Amelyik nem szimpatikus neki, azzal szemétkedik? Mert amit velem csinál, az nettó szemétkedés, aljaskodás.

2019. szept. 16. 00:04
 13/16 A kérdező kommentje:

Látszik, hogy aki nem volt nyelvszakos, fogalma sincs a hazai nyelvszakos tanárképzésről. Itt nem szókincset fejlesztenek. Olyan már egyetemen nincs. A gyakorlatias nyelvtudása minden embernek annyi az egyetem végén, mint amennyivel bement az egyetemre.

Ilyen tantárgyaink voltak:

A Szovjetunió története (országismeret)

Az orosz kultúra története

Orosz nyelvtörténet I. (Ószláv nyelvészet)

Orosz nyelvtörténet II.

A középkori orosz irodalom

Az orosz irodalom fejlődése a XVII-XVIII. században

A XIX. századi orosz regény

Irányzatok és eszmék a XX. századi orosz irodalomban

Leíró orosz nyelvtan: fonetika és morfológia

Leíró orosz nyelvtan: szintaxis


Mondom: csupa-csupa nyelvészet és irodalomtörténet. De ugyanez megy minden más nyelvszakon is: német, angol, francia szakon is. A mi diplománk ugyanis bölcsészdiploma (filológusdiploma, ami azt jelenti, hogy nyelvészeti és irodalmi ismeretek tudói vagyunk), nem tolmácsdiploma. Lengyel szakon ugyanez ment, csak ott még kevesebb nyelvi alappal indultunk.

A gyakorlatias szókincs elsajátításáról minden nyelvtanár saját maga gondoskodik. A tanítás kényszeríti rá a nyelvtanárokat a szókincsük bővítésére ilyen-olyan témákban. Én azonban soha nem tanítottam egyik nyelvszakomat sem. Mikor 1991-ben végeztem, orosztanárra nem volt szükség, közvetlenül a rendszerváltás után voltunk, éppen akkor jött a nyugati nyelvek nagy felívelő korszaka.

2019. szept. 16. 00:21
 14/16 anonim ***** válasza:
53%

Ne haragudj, de egy tutyimutyi hülye vagy, ha nem kamuzol.

Nem igaz, hogy nem fejlesztenek szókincset (jó vicc, azzal leszel tanár, amivel bekerültél 18 évesen, igaz?) Már azzal bővül, hogy olvasol, tanulsz, vizsgázol az adott nyelven évekig. Érdekes, rajtad kívül a többi nyelvtanárnak van praktikus, használható tudása. Annak is, aki kb akkor végzett, amikor te.

91 óta tudod, hogy semmit nem tudsz kezdeni a diplomáddal, és eszedbe nem jutott tanulni valamit. Két orosz szakosból lett könyvelő van az ismeretségi körömben, pl. Meg több olyan, aki németre, angolra váltott, utóbbiak nálad idősebbek.

2019. szept. 16. 05:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

(Amúgy zárójelben jegyzem meg, hogy beszéltem lengyelekkel, akik magyar filológiát tanulnak, és abszolút felsőfokú szinten voltak. Olyan nyelvtannal, amit a facebookos kommentelők is megirigyelnének. Nyilván eh volt 4 éve... szóval mindeby mit tanultál 2% éve. Gyakorlat nélkül az már semmi.)


Szóval hagyd ezt a dolgot, a múltat. Ha érdekel a szakma, akkor van lehetőséged, át tudod képezni magadat matek szakossá akár. De ezt biztosan jobban tudják az ottaniak, vagy épp jómagad.

Ez a portásság egy vicc szint jelenleg 🤔

2019. szept. 16. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!


Mivel bunkók voltak, add vissza nekik, amit jár. Nem tudnak kirúgatni, térj észhez, tanárok. Akkor sem, ha folyamatosan bunkó vagy velük diákok előtt, és elkezdenek hisztizni. Mert ebből a Lajosból (tököd olajos)-ból kinézem.


Nah, szóval, holnaptól tegezd őket. Ha gőzölög a fejük, csak mosolyogj vissza rájuk, és várd meg míg bemennek az iskolába.


Szia Lajcsi, szia Dönci! pl.


Hajrás, ne légy gyáva. Nem tudnak ártani neked, max hisztizni fognak, de annak se dőlj be, mert te empatikus vagy, nem mint ők. Légy kemény lelkileg és bírd ki az undok tekintetüket, amit innentől mindig megkapsz tőlük.


Más munkáját meg pláne ne csináld meg. Mondd meg nekik, hogy jelenleg aktívan dolgozol, így bár szeretnél segíteni, NEM fogsz.


Ne légy segítő szindrómás, kérdező!

2019. szept. 16. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!