Kezdőoldal » Ételek, italok » Bor, sör, röviditalok » Pálinka PET palackban?

Pálinka PET palackban?

Figyelt kérdés

Szóval lett főzetve pálinka (nagyapám főzette) és ott pet palackba töltötték, majd lezárták légmentesen. Semmi szaga sincs, meg rendesen rá van forrasztva a kupak (tudjátok, azzal a cuccal ami elszakad amikor először kinyitjátok). Szóval hallottam, hogy nem jó ilyenben tárolni, de akkor miért teszik ilyenbe? Illegve, hogyha ilyen pet palackban viszek valahovs, nem fognak "kiröhögni" hogy nem üvegbe vittem?

A válaszokat előre is köszönöm.



2021. nov. 12. 15:34
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
100%

" még normális házipálinkát nem ittam pedig voltam már jópár helyen elhiheted. Csak olyan helyen ahol eladásra (is) csinálják a pálinkát."


Akkor ez az evidens, hogy normális házipálinkát még nem ihattál. Ha olyan házipálinkát ittál eddig, ami eladásra készül, attól nem lehet elvárni minőséget. Az eladásra készülő házipálinkák általános receptje az, hogy amit talál (ne menjünk el szélsőségbe, gyümölcs!) azt bedobja egy hordóba, ami otthon van, amit odaad a szomszéd bácsi stb. stb. Ez gyűlik a hordóba és lesz belőle egy "vegyes-pálinka", avagy lesz belőle gyümölcsfajta pálinka, csak éppen az is gyűjtögetve van, rendszertelenül érő fáról. Mert ugye a fával nem foglalkozunk, azon a gyümölcs nem jut elég fényhez, így rendszertelenül érik rajta a gyümölcs. Potyog-potyog, szedegetem-szedegetem. Majd mindezt jól megtolja cukorral, hogy azért abból legyen is valami, adjon már rendesen. Majd ezt ha maga főzi, akkor feltétlen szakszerűtlenül, és ezt kínálja. :D Ettől ne várj el semmi jót!

Házi körülmények között a cefrék elsöprő többsége megecetesedik, kicsit vagy nagyon vagy nagyon-nagyon, e három kategória van! Ennek elsődleges oka a higiénia hiánya illetve a cefrézési körülmények, a cefrézési eljárás. Még ma is ott tartunk, hogy bár sokan betartják már az alapkövetelményeket, még mindig többen vannak azok, akik azt tagadják. Kb. a laposföld hívőkkel vannak egy szinten.

Az ecetesedésnek indult cefréket is lelehet főzni jól, ami a kicsit kategória, azt minimális veszteséggel, 4-5%-ot kell elvenni előpárlatként az elején, tapasztalatom szerint. A nagyon ecetesedésnek indultnál ez a szám jelentősen nő és az utópárlati frakció is előbb, kb. 60 alk.%-nál jelentkezik. A "nagyon-nagyon" kategóriának meg nem érdemes nekiállni, több kárt tesz egy főzőben, mint amennyit ér az egész.


Egy cefre kizárólag egészséges gyümölcsből készül. A cefrézés megkezdése előtt a gyümölcs alaposan megvan mosva, nem csak úgy leslagolva azt' jónapot! A cefrézéshez szánt hordó fertőtlenítésre kerül a cefrézés megkezdése előtt. Egy hordó a cefrézés napján megtelik, nem a hordót kell tudni telerámolni, hanem a gyümölcs mennyiségéhez kell tudni igazítani a hordó méretét! A gyümölcs feldolgozásába a gyümölcs magozása, majd a gyümölcshús és héj pépesítése, darálása tartozik bele, értsd szeletelés, darabolás, erjedési időszakban való további pépesítés az helytelen eljárás! Nincs olyan, hogy majd "összerogyik". Az édescefrét kezelni kell! Gyümölcs fajtától függően szükséges a pektinbontás (de hibát nem lehet vele elkövetni, ha minden esetben alkalmazzuk!), majd a megfelelő fajélesztő és élesztőtápanyag használata. A hordót le kell zárni, azt kotyogóval kell ellátni. Cefrézni 18-20°C között optimális, az alsó határ 10-12°C, felső határ kb. 23°C. Mindez napfénytől védett helyen. Az erjedés, kezelt cefre esetében pár óra alatt elindul, a hordót nem lehet felnyitni, ha nem elég leveses a cefre, a levet némi víz hozzáadásával lehet pótolni. Ugyan törvényileg tiltott, de 2-3% cukor hozzáadásával csak javítunk a végeredményen, de ez a % gyümölcsfajtától is függ, általánosan elmondható azonban, hogy 4% cukor felett csak ártani tudunk vele! Ezt vízben oldva érdemes hozzáadni a cefréhez, így egyébként a lédús közeget biztosítottuk is. Ilyen közegben teljesen szükségtelen az erjedésben lévő cefre nyomkodása, kevergetése. Régen azért nyomkodták, mert nem zárták légmentesen a hordókat. Minekután ez nem történt meg, így levegőhöz ért a cefre, jellemzően a felette lévő szárazanyag ami erjedés során a cefre tetején található. A levegőből káros baktériumok kerülhettek be, így penészesedés előfordulhatott, ha az nem volt sűrűn visszaforgatva a lédús közegbe, ahol levegő így nem érhette! Ez az oka ennek a beidegződésnek! Ahol nincs levegő, ott nincs penész! Sajtból van a Hold, mégsem camembert! Ahol nincs levegő, ott az ecetsav baktérium nem tud működni! A cukor fogyását érdemes figyelni és azalapján eldönteni a cefre mikor főzhető. Nem érdemes várni arra, amire vártak az "öregjeink", hogy a cefre megforduljon, nem feltétlen fordul meg "azonnal", kierjedt állapotban!

Ahol eladásra kerül a pálinka, ott ezekből egyetlen egy mozzanatot sem tartanak be.


Egyébiránt a Johnnie Walker mint whisky, az kb. pálinkában a jól lefőzött, de cukorral jól megtolt cefréből készült pálinkával egyenértékű!

2021. nov. 13. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:

"Csak olyan helyen ahol eladásra (is) csinálják a pálinkát."

De ott is csak a bekínálósat! :)

2021. nov. 13. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 mindentudó99 ***** válasza:
#11 Korrekt írás. Így szoktam én is csinálni. Természetesen idő kellett hozzá utána járás mit rontottam el ha nem lett jó . Az elején még csak a szerencsén múlt hogy milyen lett a végeredmény. Ma már szökőévente fordul elő hogy minőségbeli plobléma legyen. Bár a kozmaolajjal még vannak problémák. Néha egyes pálinkák mint pl most az őszi kissé opálos. Hideg helyen tartva főleg. Szobahőn nagyjából kitisztul. Te hogy kerülöd ezt el?
2021. nov. 14. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:

Egyelőre sehogy, én is küzdök vele. 50 alá nem tudtam fokolni a bodzát sem. Sokáig nem is érdekelt ez, mert 50-esre fokoltam mindig a pálinkáimat, az utóbbi pár évben vagyok úgy vele, hogy jobban szeretem ha inkább 45 fok közelében van. Próbálni szoktam! Fokolok 1 decit 40-re, egyet 45-47-re és beteszem a fagyasztóba 20 percre. Ha beopálosodik mindkettő, akkor 50 alá nem fokolom. Érdemes egyébként azt csinálni, hogy nem fokolod le a teljes adagot, hanem mondjuk teszem azt van 5 liter tisztázott, akkor abból kiveszel 4 litert, azt befokolod és 1 litert elteszel, biztonság kedvéért. Pár hét alatt kiderül hogy viselkedik, ha opálos lesz, akkor öntesz rá a fokolatlanból, azzal kitisztul. Ha megemeled így az alkoholfokát, akkor ki fog tisztulni.

Pár éve már tervben van, hogy veszek egy Szöllősi-szűrőt, de valahogy mindig másra kell a pénz... Pedig meg is van tervezve a dolog, hogy az aljára teszek egy peltier-t arra meg egy hűtőventillátort, mert ugyebár hidegben csapódik ki a kozmaolaj, így ha nagy melegben főzöl, akkor kevésbé hatékony. Csinálnak szűrőt házilag műanyag dobozból, de az sz-rnak a pofon, nem véletlen készül réz lemezből.

Többen csinálják azt, hogy átengedik szűrőn a kész pálinkát, de a kozmaolaj a karakterbe is beleszól, aromahordozó, így ha a kész pálinkát átszűröd, akkor a jellegéből az kivesz! Szöllősi szűrővel csak a kozmaolaj nagyja fogható föl, (ezt az első főzés során kell alkalmazni). Lényegesen jobb megoldásnak látom.


A kozmaolaj egyébként a tévhittel ellentétben az előpárlati frakcióban dúsul föl, nem az utópárlati frakcióban, több előpárlat elvételével is kivédhető, csak ugyebár azzal is kárt lehet tenni, ha túl sokat veszel el. Ha tisztázás során az előpárlati szakaszban poharas módszerrel minden elvett fél decinél csinálsz egy olyan próbát, hogy arra csapvizet öntesz, akkor az bizonyítja ezt az állítást, hogy a kozmaolaj abban van jelen koncentráltan. Az első 1 deci azonnal beopálosodik, szinte tej, és ahogy haladsz előre, a többedik elvett adagnál ez a reakció egyre lassul és egyre kevésbé opálosodik be. Így mondjuk nagyjából kitudod védeni azt, hogy túl sok kozmaolaj kerüljön a pálinkádba, csak sajnos nem mindig egyezik ez a "határ" a középpárlati frakció kezdetével.

Ha a cefre sokat áll, attól a kozmaolaj mennyisége nő a cefrében (állítólag!), de függ ez gyümölcsfajtától is.

2021. nov. 14. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 mindentudó99 ***** válasza:
Kösz. Hát én mindíg kifőzöm amikor kiforr. Őszinél szokott ez lenni. Persze próbálom 50 esre fokolni de ez is olyan dolog ha két fokkal melegebb vagy hidegebb a fokolandó pálinka már mást mutat a fokoló. Na mindegy annyira nem vészes volt már rosszabb is.
2021. nov. 14. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
Az opálosodásra nem jó a gyantaszűrő? Azon agyalgattam egyszer, hogy talán elég lenne a vizet átküldeni rajta, úgy nem eszi az ízeket.
2021. nov. 14. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 mindentudó99 ***** válasza:
Az más fèle opàlosodásra jó. Ha túl savas a cefre és megmarja a réz alkatrészeket akkor opálos lehet. Arra nagyon jó a gyanta szűrő van nekem próbáltam. De a kozmaolaj ellen nem jó
2021. nov. 14. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
Oh, tényleg, erről meg is feledkeztem, látszik, hogy csak olvasgatok a dologról, de még mindig nem invesztáltam a kezdő szettbe se :) Ilyen nagy felületű fizikai szűrőt lehet kapni a nem rezes törésre, ahogy most keresgéltem, hogy mitől opálos a pálinka, azt találtam meg elsőnek... Annyi, hogy hőszabályzott hűtőbe kell bedobni, és azonnal átküldeni a szűrőn, ahogy kiveszed. Macera, de volt nincs probléma. Mondjuk sokkal egyszerűbb ügy, ha olyan finom a cucc, hogy kénytelen vagy szobamelegen kóstolgatni.
2021. nov. 14. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!