Kezdőoldal » Ételek, italok » Egyéb kérdések » Hogy tanuljak meg spórolósan...

Hogy tanuljak meg spórolósan (racionálisan) főzni, bevásárolni? Ti miket esztek hét közben?

Figyelt kérdés

Egyedül élek pár hónapja (23 vagyok), és sajnos rászoktam arra, hogy irracionálisan sokat költök élelmiszerre. Olyankor is, amikor főzök, ezt pedig csak fokozza az, hogy az elmúlt hetekben beteg voltam, mert azóta elég sokat rendelgetek is...


Szeretnék többet félretenni, de még nincs sok gyakorlatom a pénzügyek menedzselésében. Azokhoz szeretnék fordulni, akik gyakorlottak ebben: miket szoktatok enni? Hogy intézitek a bevásárlást (egy nagy/több kicsit/is-is)? Ti elégedettek vagytok azzal, ahogyan a háztartás költségeit menedzselitek? (Egyedül élők és családosok válaszai is érdekelnek.)


Alapvetően egészségesen táplálkozom, nem vagyok válogatós, így mindenféle menükre nyitott vagyok, ha írtok. Úgyis frissíteni szeretnék már a repertoáromon. (Annyi van ugyan, hogy laktózérzékeny vagyok, de ma már mindenből lehet kapni laktózmenteset.)


Leírnátok, hogy egy hét hogy néz ki nálatok étkezésileg? Illetve megosztanátok egyéb bevásárlási/gazdálkodási praktikákat? Időmenedzselési praktikák is jól jönnének, mert sokat dolgozom és tanulok is, így nincs azért olyan rengeteg időm a főzésre.


Tehát a cél: egészséges, tápláló, gyors (néha pepecselősebb), praktikus, olcsó (vagyis inkább racionalizált költségű) étkezés


Köszönöm szépen előre is!



2021. máj. 9. 20:26
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
83%

Lidl, tesco, spar saját márkás termékei sokszor ugyanazok, mint a nagy márkák, csak màs a csomagolás.

Pl.szalámik, konzervek

2021. máj. 9. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
100%
Ha online vásárolsz, akkor egyszerűen lehet spórolni, sokkal jobban átláthatók az árak. Pl. ma rendeltem az Auchan weboldalán csirkemell filét, amiből jelenleg olcsóbb a kilós árat figyelve a fél kilós kiszerelés, mint a családi méret. És ha túl nagy a végösszeg, egyszerűbb variálni a mennyiségeket, nem a kasszánál döbbensz meg, mennyi lett a vége.
2021. máj. 9. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
50%

Én egy 4 tagú családra főzök, először is leírom mi volt az eheti menü nálunk.


Hétfő: vasárnapi maradék, illetve raffaello torta, mivel a férjemnek volt szülinapja. A tortát mindig én sütöm, így sokkal olcsóbb mint rendelni.

Kedd:Sajtos gomba krumplipürével. Tescoba akciós volt a gomba, ezért vettem.

Szerda:Keddi maradék, plusz baklava. Nagyon édességes család vagyunk, de inkább megsütöm és amire vágyunk, így jóval olcsóbb.

Csütörtök:Rakott krumpli

Péntek:Csütörtöki maradék plusz ricottás sütemény. Ricotta szintén akciós volt a tescoba.

Szombat: Pizzát rendeltünk. Havi 1x rendelünk valahonnan, ennél többször nincs rá igény. Illetve diós kosárkát sütöttem.

Vasárnap:Nagyiknál szoktunk ilyenkor ebédelni, ma is így volt. Plusz áfonyás szeletet sütöttem.

Láthatod, hogy elég sokszor sütök. Ezekből mindig viszek a szüleimnek, ha úgy van akkor anyósoméknak is, tehát nem mi eszünk meg ennyi mindent. Meg hát imádok sütni, erről nem mondok le :)

Illetve direkt 2 napra főzök.


Általában reggel körbekérdezem a családot, hogy ki mit enne, így akkor azt készítem. Ha nem mondanak semmi konkrétat, akkor szétnézek itthon, mi az aminek közelít a lejárati dátuma és abból főzök. Vannak receptes könyveim, amik a saját receptjeimet tartalmazzák. Az egyszerűség kedvéért kategóriák szerint rendeztem, így könnyen megtalálom mit keresek. Illetve jó, mivel olyan recepteket is találok, amiket amúgy már régen elfelejtettem.


Szerintem úgy a legkönnyebb, ha figyeled az akciókat. Én például mindig átfutom az újságokat és oda megyek, ahol a legtöbb és legjobb az akció.

Boltba mi viszonylag sűrűn járunk, de egyszerre csak kevés dolgot veszünk. Szeretek friss alapanyagokból dolgozni, úgyhogy így a legjobb. Alapvetően én elégedett vagyok a pénzügyi dolgainkkal, szerintem nem költünk túl sokat.

2021. máj. 9. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
86%

Ahogy te magad is írtad, az ellentmondás a "praktikus, olcsó" résznél keresendő.


Egy előfűszerezett, formázott, védőgázas hamburgerpogácsa mindig drága lesz, azzal nem tudsz mit kezdeni. Fogd fel luxuskiadásként az ilyet, nem praktikumként. Ha megveszed külön-külön a húst és a fűszereket, akkor a 15 perccel több munkáért cserébe harmadannyiba fog kerülni. De ehhez leginkább szemléletváltás kell, nem hozzávalók meg receptek ajánlása.

2021. máj. 10. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon jól írja a 14-es!

Lehet, hogy eleinte nem csak 15 perc lesz, de kérdező, ha belejössz a sütés-főzésbe, tényleg nem annyival több idő, mint elkészíteni a feldolgozott/félkész kaját.


Igen, a szemléletváltás nagyon fontos. És a tervezés.


Nem írta a kérdező, hogy minden nap kell saját magára főznie, vagy csak hétvégén (és hétközben mondjuk a munkahelyén ebédel).


Amíg nem volt home office, mi csak hétvégén főztünk, mert mindketten rendesen ebédeltünk a munkahelyhez közeli étteremben - napi 1x-i meleg étkezés nekünk elég. Tehát este már csak egy-egy szendvics, vagy saláta, vagy hasonló egyszerű kaja van.

2021. máj. 10. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!

Én a 9-es vagyok, akitől kérdeztél.


Mi Pest m-i faluban élünk, de nálunk nincsenek baromfik, meg veteményes, így mindent megveszünk.


A húsárut a helyi hentesnél veszem, zöldséget-gyümölcsöt piacon, de utóbbit csak azért, mert hetente 2x van piac és szeretek ott bóklászni.

Szeretem a hangulatát és vannak bejáratott árusaim, gyönyörű friss dolgokkal.

Kisebb vásárlásokra a Lidl-be megyek, mert az van hozzánk viszonylag közel.

Nagyobb bevásárlásokra marad az Auchan, ennek és a Lidl-nek figyelem az akcióit és ha olyasmi van amiben fantáziát látok, azokhoz igazítom a menütervet.

Ami még aztán tegnap eszembe jutott, az a pizza és a lángos.

Én pillanatok alatt összedobok egy tepsi pizzát, 40 dkg lisztből.

Hamarabb megvan, mintha várnám a futárt és tényleg fillérek.

A receptem roppant egyszerű, kelesztés nélküli, de nagyon finom:


400 g liszt

50 g élesztő

1-1 kk. só+ cukor

2 ek. olaj

2 dl. víz (ha kevésnek bizonyul a víz, keveset tehetsz még hozzá)

Feltétnek amit szeretsz, vagy amiket a hűtőből maradék felvágottakat összeszedsz.:)

Csak összegyúrod, nyújtod, mehet rá a feltét, és mehet a sütőbe, nem kell külön keleszteni.

Ha jönnek a barátaid, ennél olcsóbban nem tudod megvendégelni őket!


Vagy a piacos lángos!

Érdemes 1 kg lisztből csinálni, adagonként lefagyasztod és mindig csak annyit veszel elő amennyi kell.

Itt egy nagyon jó recept:

[link]


Készíthetsz 1 kg savanyú káposztából (600 Ft. nálunk) és 50-70 dkg húsból (600-800 Ft) székelykáposztát, ez már egy személynek akár 3-4 adag, étvágyfüggő. Nem kell folyamatosan enni, adagonként lefagyaszthatod.

Készíthetsz túrós töltött zsemlét,(mazsolával vagy anélkül) ha édeset akarsz:

[link]

Én teszek bele reszelt citromhéjat is.


De semmiből nem áll készíteni egy kevert sütit, lesz egy tepsivel, lehet rájárni:

Ennél egyszerűbb a világon nincs:

5 nagyobb tojás (vagy 6 kicsi)

30 dkg liszt

20 db kristálycukor

1 dl víz

1 dl olaj

csipet só

Fél zacskó sütőpor

Ezt az egészet EGYSZERRE és EGYBEN alaposan kikevered, kivajazott-lisztezett tepsibe öntöd és nagyon gazdagon megszórod valamilyen kimagozott, lecsepegtetett befőttel.

Ha dósabban akarod, akkor 1 tábla tejcsokit is apróra vágsz és közé szórod. Azért tejcsokit, mert az étcsoki kemény marad. Nekem egy tepsihez 2 üveg házi befőtt kell. Előmelegített sütőbe tolod, közepes lángra és 30 percig nem is nézegeted. Utána tűpróbával ellenőrzöd, hogy nem ragad e a közepe. Nekem 40-45 perc alatt sül meg, de attól függ milyen vastag a tészta, lehet, hogy neked a 30-35 perc is elég lesz. A tetejét még melegen vaníliás cukorral megszórod.Esküszöm, hogy összerakni kevesebb idő, mint ezt leírni.Előnye, hogy nem szárad ki az olaj miatt, nyugodtan egy-két nappal előtte is megsütheted, csak ne vágd fel előre.


De ha nem akarsz sütögetni, 1 kilós háztartási kekszből összerakhatsz (akár pudinggal) sütés nélküli süticsodákat, millió recept van a neten erről.


Utóbbiakat azért írtam, mert mondod, hogy sokat költesz édességre.

Ne tedd!

Gyorsan, ügyesen - de főleg egy ezrelék árból - össze tudsz dobni dolgokat.

A spórolásba nálunk az is beletartozik, hogy nem iszunk üdítőket, limonádé (sokszor gyömbérrel készítve) vagy citromos tea/gyümölcstea több liter van lefőzve és lehűtve a hűtőben, de ezek eritrittel vannak édesítve. (Van cukorbeteg a családban)


Remélem tudtam picit segíteni!:)

2021. máj. 10. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
65%
Nekem az vált be hogy egy héten egyszer megyek vásárolni akkor 30 ezret is elkoltok akár de van mihez nyúlni és van mikor másfél hétig nem is kell mennem max kenyér, gyümölcsert. Kétnaponta főzök. De ha csinálsz olyan kaját ami fsgyaszthato később is feltudod használni. Pl pörkölt fozol hozzá tésztát vagy mehet gulyáslevesnek. Rengeteg ilyen megoldás van.
2021. máj. 10. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
100%

Mi ketten élünk a párommal, nagyon nagyon ritkán rendelünk (faluban lakunk, nem annyira van kiszállítás).

A bevásárlás nálunk úgy néz ki, hogy csütörtök a "bevásárlós nap", addigra írunk listát hogy miket akarunk enni a következő héten + akkor veszünk tartós élelmiszerekből, ha valami akciós. Emellett vasárnap szoktunk gyorsan beugrani a boltba friss pékáruért, zöldségért, meg ha valami még eszünkbe jutott.

Aldiban szoktunk bevásárolni, illetve én 1-2 havonta bemegyek a DM-be, ott is nagyon jó tartós- és készkaják vannak jó áron.

A "mit eszünk" kérdésre: mindent amit megkívánunk (annyi hogy mi növényi étrenden vagyunk, ezzel sokat spórolunk). Most a közelmúltban pl. volt rakott tészta, wrap, curry, főzelékek, gombapörkölt, stb.

Mi gyakran emlegetjük, hogy szívesen ennénk xy ételt, ilyenkor fel szoktam írni jegyzetbe a telefonomban, segít mikor a jövő heti menüt állítjuk össze.

Illetve igyekszem minél jobban kihasználni a fagyasztót, vannak lefagyasztva főzelékek, levesek, köretek (nokedli pl.), gyümölcsök, fasírt, hasonlók. Nagyon szeretem, mikor valami "gyorskajára" vágyunk, nincs idő/kedv/alapanyag főzni.

2021. máj. 10. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm Mindenkinek, sokat segítenek a válaszok!
2021. máj. 10. 19:00
 20/21 A kérdező kommentje:
A recepteknek különösen örülök. :)
2021. máj. 10. 19:00
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!