Kezdőoldal » Ételek, italok » Élelmiszerek » A szocializmusban miket...

A szocializmusban miket lehetett volna kapni, ha nem adtuk volna el nyugatra?

Figyelt kérdés
Úgy rémlik, lehetett volna nagyobb is az élelmiszerválaszték. Persze érthető, én is eladtam volna, emiatt tudtak árulni néhány nyugati dolgot.
2023. júl. 29. 11:27
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
86%

Melyik felében a szocializmusnak?

Mert én javában akkor nőttem fel és a 60-as években nem emlékszem élelmiszerhiányra. Gyakorlatilag a banánon és a tengergyümölcsein kívül az akkori élelmezési trendnek megfelelően mindent lehetett kapni. Rengeteg most használatos élelmiszert akkoriban még ki sem találtak.

2023. júl. 29. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
82%
Libamáj. Budapesten egy helyen, az Akácfa utcában volt egy baromfibolt, ahol lehetett venni, még a piacokon sem volt. Általában májhoz nehéz volt hozzájutni, vadásztunk az olyan vendéglőkre, ahol ehettünk. De tulajdonképpen inkább csak extra dolgokat nem lehetett kapni, élelmiszerhiány valóban nem volt.
2023. júl. 29. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:
71%

#2

A Klauzál téri csarnokban a libás asszonyoknál mindig volt libamáj annak, aki meg tudta fizeti, mert soha nem volt olcsó játék.

A tér felőli főbejáraton bemenni és rögtön jobbra ott sorjáztak 4-en a libások. Presser Gábor anyja is ott árult. (Mellettük voltak a házi savanyúságosok.)

2023. júl. 29. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
85%

3-as vagyok

Persze lehet, hogy csak megrendelésre hoztak, mert nem volt ez mindennapos étel. De a nagynéném, akik eléggé jómódúak voltak havonta biztos vett náluk.

2023. júl. 29. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
46%

Nagyon nem volt vevő a nyugat a magyar árukra. Ebből nem lehetett hiány.

Volt egy vicc:

Mi az a VIT?

Viszik az idei termést

De fordítva is értelmes: Tavaly is innen vitték.


Mármint a szovjet testvérek

(A VIT az a Világifjúsági találkozó volt)


A déli gyümölcs csak karácsony környékén volt, meg banán is. De az import.

Magyar dolgokat meg tudtál venni.

2023. júl. 29. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
66%

#5

"Nagyon nem volt vevő a nyugat a magyar árukra."


Dehogynem lett volna vevő a nyugat, mert híresen jóízű volt a magyar zöldség, gyümölcs, az acélos búzánk, egyéb gabonáink az éghajlatunknak és a jó minőségű földjeinknek köszönhetően.

Csakhogy mindent lefölözött a Szovjetunió, akik viszont adtak el nyugatnak, akik boldogan lecsaptak rá.

A hússal kapcsolatban annyit tudok, hogy az olaszok jöttek felvásárolni a magyar szarvasmarhát, különös tekintettel a bikákra. Távoli rokon konkrétan ebből gazdagodott meg a 70-es évek elején.

2023. júl. 29. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 A kérdező kommentje:

Tudom, hogy nem volt mennyiségi hiány, csak néha arra gondoltam később, hogy ilyet nyugodtan árulhattak volna, mert alapanyag volt, talán igény is. Nem biztos, hogy kivitték, ezt csak én képzeltem hozzá. Konkrét példával most nem tudok szolgálni, majd ha eszembe jut.

Amúgy pl. a zacskós tejet miért nem csomagolták 2 rétegbe, akár egy kicsit drágábban? Arra nem volt meg a technológia?

2023. júl. 29. 14:18
 8/29 anonim ***** válasza:
100%
A zacskós tej csomagolását azért nem tudták évtizedeken át megoldani, mert nem nagyon volt rá igény. A belpiacon és KGST-export esetén csak mennyiségi elvárás volt, minőségi nem. A vevő morgott, hogy folyt a tej, de nem tudott mit tenni, mert nem válogathatott. Ha nem tetszett neki, nem vette meg és egyáltalán nem ivott tejet. Minőséget csak tőkés export esetén kellett produkálnia az iparnak, ezzel volt is gond bőven.
2023. júl. 29. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 Szervizmérnök úr ***** válasza:
100%

Zacskós tejen lehetett volna javítani, kicsit növelt anyagvastagsággal valószínűleg, ami plusz költség. De inkább bevállalták a szállítás közben kiszakadó mennyiséget, a vevő meg kihalászta a tejesládából az ép példányokat, amit a mellékelt ronggyal meg is törölgethetett.

Később jelent meg a fényvédő fóliával is ellátott tartós tej, aminek már erősebb volt az anyaga.

2023. júl. 29. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
68%

Téliszalámit vitték nyugatra. Ritkán lehetett venni. Igaz, nem a szegény emberek eledele volt:)

Később már ez sem igazán volt hiánycikk.


Pacalt, velőt se lehetett venni úgy mint most.

2023. júl. 29. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!