Kezdőoldal » Ételek, italok » Élelmiszerek » A szocializmusban miket...

A szocializmusban miket lehetett volna kapni, ha nem adtuk volna el nyugatra?

Figyelt kérdés
Úgy rémlik, lehetett volna nagyobb is az élelmiszerválaszték. Persze érthető, én is eladtam volna, emiatt tudtak árulni néhány nyugati dolgot.
2023. júl. 29. 11:27
1 2 3
 21/29 A kérdező kommentje:
Élelmiszerexportra gondoltam a kérdésben.Ikarus buszok rendes nyugati országokba is kerültek tudtommal, bár kisebb módosításokkal, még Amerikába is.
2023. júl. 30. 12:24
 22/29 anonim ***** válasza:
100%

És szerinted milyen élelmiszert készítettünk mi, amiből mi nem kaptunk? Tudsz egyetlen példát is mondani?


Maximum olyan dolgokat lehetne említeni, hogy lehet készítettünk XY sajtot, amire itthon nem volt kereslet, de máshol igen. Ma is készítünk olyan sajtokat, ami az arab világban elterjedt, nem is sokan ismerik itthon.

2023. júl. 30. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 A kérdező kommentje:
Nem tudok példát mondani, csak az rémlik, hogy a meglévő alapanyagokat sokkal változatosabban is fel lehetett volna használni. Visszatérve a pékárukra, nem volt pl. szeletelt kenyér (főleg az említettektől eltérő), holott szeletelőgép és olcsó zacskó igen. Biztos lehetne még ezret is mondani. Margarin is csak kocka volt, doboz nélkül. Másnak volt doboza.
2023. júl. 30. 14:10
 24/29 anonim ***** válasza:
100%
Azokban az időkben nem volt elterjedt sehol az ilyen. Rengeteg kaját találtak ki azóta, és sokat másoltunk le nyugatról is, már előtte is, és azután is.
2023. júl. 30. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 anonim ***** válasza:
100%

23. Nem volt szeletelt kenyér, de mi köze van a kérdésedhez? Semmi. Nem azért nem volt, mert nyugatra vitték. Igény sem volt rá.

És sokan jelentős visszalépésként éltük meg a csomagolt kenyerek megjelenését.

2023. júl. 30. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 A kérdező kommentje:
A kérdéshez valóban semmi köze, rossz példa volt. Majd írok jobbat, ha eszembe jut, bár lehet, hogy az nem mostanában lesz.
2023. júl. 30. 16:48
 27/29 anonim ***** válasza:
100%

A '70-es években papírzacskó volt, nejlonból csak vastagok, drágák, tehát nem voltak elterjedve. Szerintem nyugaton se. Vagyis, a szeletelt kenyér jól megszáradt volna, egyben jobban bírta. De amúgy is, az embereknek eszükbe se jutott volna szeleteltet venni, mert mindenkinek volt otthon kés, amivel tetszőleges vastagságút és méretűt tudott vágni. Főleg a felénk divatos 3 kilós kerek kenyérből... Ugye, nem volt előírás, hogy teljes kört kötelező vágni, így mindenki akkorát vágott, amekkorát enni akart.

Az emberek pár évtizeddel korábban még egyáltalán nem vásároltak kenyeret, csak városokban. Falun és külvárosban maguk sütötték. A városba költözők jó része is ebben nőtt fel, olyan nagy igényük nem volt a különleges kenyerekre.

Akár azt is mondhattad volna, hogy őrölt kávé nem volt... De viszont volt kávédaráló minden boltban, és az ember ledarálta magának vásárláskor.

Utána bejött a vákumozott őrölt, és lenéztük a szemes kávét.

Most megint elterjedt a szemes, mert hát mégis csak az az igazi, ha frissen van őrölve...

20

Valamikor régebben Madagaszkárról olvastam, hogy a főváros újjáépítéséhez az Ikarusnak is köze van... Mivel megvették a csuklós magyar buszokat, de azok a szűk utcákon egyszerűen nem tudtak elfordulni a házak közt. Mivel már úgyis terítéken volt a városrendezés, így ez is egy érv volt, hogy szélesíteni kell az utcákat a tömegközlekedés miatt.

2023. júl. 31. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 A kérdező kommentje:

Ez a szeletelt kenyér is rossz példa volt, elismerem. Emlékszem a papírzacskókra, meg a kenyereknek kitett nagyobb csomagolópapírra, a ketté-, sőt néha még azt is kettévágott (így negyedkilós) kenyerekre, a kávé- és mákdarálókra (persze nem ugyanazon a gépen), a flegma eladókra (tisztelet a kivételnek), a vonalkód előtti korra, amikor sokszor a gyárban nyomták rá a címkére az árat, amit a pénztáros bepötyögött, és a választék valóban nem volt olyan rossz. Csak néha meglátok valamit, és az jut eszembe, hogy ilyet simán tudtak volna csinálni régen is. Ez a nyugatra exportálás hülye gondolat volt, elismerem.

Köszönöm az eddigi válaszokat.

2023. júl. 31. 13:53
 29/29 anonim ***** válasza:
100%

"ilyet simán tudtak volna csinálni régen is"

Tudtak volna csinálni, csak nem jutott eszébe senkinek, hogy csinálja. :)

Kereket is tudtak volna csinálni technikailag 1000 évvel azelőtt is, hogy ténylegesen megcsinálták. Csak nem érezték a hiányát, mert megvoltak nélküle is.

Gyerekkoromban engem se idegesített, hogy nincs mobiltelefonom, mert fel se merült bennem, hogy lehetne. Legfeljebb ilyen Verne-regényeket olvasva, meg Fantomast nézve gondolkodtam el rajta, hogy hú, milyen jó lenne az a sok szuper kütyü. De azért nem lettem depressziós, hogy nem volt...

Ez egy másik világ volt. Az akkor élő emberek nem azon rágódtak, hogy miért nincsenek olyan dolgaik, amiket akkor még fel se találtak. Hanem annak örültek, hogy milyen jó lett az életük a pár évtizeddel azelőttihez képest. Mert azt tudták, hogy régen milyen nehéz volt az élet, 1980-ban meg ehhez képest úri világ volt a melósok számára.

Anno rengetegszer hallottam öreg parasztemberektől, hogy ha tudták volna, milyen jó világ jön a parasztra, akkor dehogy tiltakoztak volna a téesz ellen.

A téesz előtt napi 12 órákat gürcölve se volt olyan életük, mint a '80-as évek téeszében. Persze, nem voltak óriási fizetések, de jött mellé a háztáji, amiből megvolt a hízó meg a baromfihús meg a tojás, a kertben megtermett a zöldségféle, a fizetés már leginkább csak ruhára, fűtésre, és szórakozásra ment. Összességében egy átlagos téeszparaszt a réginek felét dolgozva olyan színvonalon élt, mint gyerekkorában a falu legmódosabb parasztjai.

Mert azért a gazdagabb parasztok se éltek annyira jól a háború előtt. Nagyanyám családjának sok földje volt, de azért, mert nem költöttek semmire, hanem minden pénzen földet vettek. Miközben alig éltek jobban, mint a saját cselédjeik. A '80-as évek még nekik is komoly életmódbeli javulást jelentett a háború előttihez képest, nem még a szegényebb családoknak.

2023. júl. 31. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!