Kezdőoldal » Ételek, italok » Élelmiszerek » A szocializmusban miket...

A szocializmusban miket lehetett volna kapni, ha nem adtuk volna el nyugatra?

Figyelt kérdés
Úgy rémlik, lehetett volna nagyobb is az élelmiszerválaszték. Persze érthető, én is eladtam volna, emiatt tudtak árulni néhány nyugati dolgot.
2023. júl. 29. 11:27
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:
100%
Nem voltak titkos narancsültetvények, ne aggódj.
2023. júl. 29. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 anonim ***** válasza:
78%

Én a déligyümölcsökön kívül nem emlékszem komolyabb hiányokra. Esetleg olyan előfordult, hogy néha nem volt valami, de általában volt minden hazai élelmiszer.

A '70-es években már nem volt komolyan hiány a téliszalámi. Én válogatós kisgyerek voltam, nem sok húsfélét ettem meg, de ezt igen, úgyhogy rendszeresen vettek nekem. Aztán a '80-as években már rúdban is vettünk néha. A Turistához képest drága volt, de azért a fizetésekhez képest nem annyira került sokba, mint manapság az igazi téliszalámi. Akkoriban még államilag dotálták az élelmiszereket. (A dotáció gyakorlatilag azt jelentette, hogy a nép kapta meg azt a hasznot, amit manapság a fideszes főnökök tesznek zsebre.)

A nyugatiak az olcsóságot szerették a magyar termékekben főleg. Akkoriban volt olyan, hogy az amerikai hajléktalanok Tokajit ittak a barna papírzacskóból az utcán, mert ott egy teljesen noname bor volt, olcsó áron.

Az én nagyapám is nevelt bikákat, 6-8-at általában. Választási kortól 2,5-3 mázsás korig. Apámmal kettesben kaszálták a füvet nekik, óriási kazlunk volt, és 2-3 hamszter szalma elfogyott évente. Akkoriban sokan neveltek pár bikát a munka mellett. Bármikor körbebiciklizett a húsipar helyi megbízottja a faluban, össze tudott szedni egy szállítmányra valót.

Akkoriban a legtöbb nyugati országgal nem voltunk nagyon jó kapcsolatban. Pl. az olaszok is csak úgy vehettek bikát, hogy volt egy osztrák közvetítő cég, és azon keresztül. (Az osztrákokkal nagy barátok voltunk, úgy a '60-as évektől.) Kb. 1980-ból emlékszem egy olyanra, hogy beállt az olasz kamion a mázsaházhoz, megtöltötték bikával, aztán a sofőr megnyomott egy gombot, mire a teljes platót felemelte egy lift az állatokkal együtt, és alájuk még ugyanennyi bikát behajtottak. Akkoriban, az Ifák korában ez nagyjából az a kategória volt, mint az Orion űrhajó...

Utána a '80-as évek közepétől már jobban megérte a disznófialtatás. 1,5-2,5 hónapos korban adtuk el a malacokat, mikor hogy volt kereslet. Ekkor néha már én is jártam vásárba, főleg, miután jogsim lett. Egy időben a téesz is felvásárolta a malacokat a saját hizlalda részére, mert a kismalacokkal való törődésre nem voltak megfelelő embereik. Ők adták a húshibrid kocákat, megadott kannal kellett búgatni (vagy inszeminálni), és ezeket a malacokat vették át.

2023. júl. 29. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 A kérdező kommentje:
Akkor nézzétek körül, és gondolkodjatok el, hogy ez vagy az (ami nem import), volt-e régen.
2023. júl. 29. 19:25
 14/29 anonim ***** válasza:
100%
57-ben születtem. Min gondolkodjak el? A piroskéz huszároknak kedvezzek? Nem volt kelendő a magyar termék a nyugati piacon. Hiánygazdálkodás volt, keresztfinanszírozás is. De a hiány nem nélkülözést jelentett. A létbiztonság jobb volt akkor. Mi nem volt? Ami nem volt, azt nem is kerestük. Nem volt pl. bagette. De a létezéséről sem tudtunk. Kenyér volt kb. egy-kétféle, zsemle egyféle, kifli kb. 3-4. A ma kapható több tucat pékáruféleség ismeretlen volt.
2023. júl. 29. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 anonim ***** válasza:
100%

13

Mert szerinted mit nem lehetett kapni?

Nekem csak olyan élelmiszerek jutnak eszembe - a '70-es évektől tudok visszaemlékezni -, amik akkor még nem léteztek, ill. importáruk. Ebbe beletartoznak pl. a fagyasztott élelmiszerek is, de azért, mert akkor még nem voltak hűtőládák a családoknál, nem tudták volna hol tárolni.

Ahogy az előző válaszoló is írja, nem volt azonos ételféléből 20 féle, mint ma, de minden volt. Véletlenszerűen előfordult, hogy valami pont elfogyott, de ez nem volt rendszeres, 1-2 nap után hoztak, és ott állt halomban.

2023. júl. 30. 05:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 A kérdező kommentje:
71-ben születtem, szóval én is még bőven éltem abban a korban. Tudom, hogy általánosságban áruhiány egyáltalán nem volt. De pl. a péksütemények jó példa. Emlékeim szerint 99%-ban kétféle kenyér volt az üzletekben, fehér és félbarna (bár sosem értettem, hogy ha ha a barnák drágábbak, akkor ez miért olcsóbb, vagy ha rosszabb, miért így hívják). Eleinte a hamburgeresek édes buciban árulták a "hamburgert" (pici húsdarabbal és sok csalamádéval...), a hot-dogot pedig félbe vágott óriáskifliben, mert más nem volt. Szóval az egész élelmiszeripar pár termékre volt berendezkedve évtizedekig.
2023. júl. 30. 07:02
 17/29 anonim ***** válasza:
Amire még emlékszem, többnapos ünnep előtt (pl. karácsonykor) előfordult, hogy elfogyott a kenyér. Egy ilyen alkalommal sikerült találni egy ünnepekkor is nyitva tartó péküzletet. Hogy ott mi volt, az leírhatatlan. Mint a háborús időkben....
2023. júl. 30. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 anonim ***** válasza:
100%
10. A téliszalámit valuta helyett vittük nyugatra. A lágerekben jó pénzt adtak érte (ezek nem AZOK a lágerek voltak, hanem a menekülteknek kialakított táborok).
2023. júl. 30. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 A kérdező kommentje:
#17 Ezt mondjuk megértem. Előre nem lehet kiszámolni, mennyi kell, és ami megmaradt, mehetett egyenesen a kukába, amit az alkalmazottak nem vittek haza. Gondolom, volt helyette más, pl. tészta, krumpli, rizs, szóval éhezni azért nem kellett.
2023. júl. 30. 11:14
 20/29 anonim ***** válasza:
50%

Az 57-es születésű vagyok.

Azt írtam többször is, hogy a magyar termékekre nem volt kíváncsi a nyugat. De volt néhány kivétel, de ezek egy része teljesen ismeretlen volt. Az Ikarus buszok mentek kapitalista országokba is, de nem azokba általában Nyugatnak hívunk. A KGST tagországokon és Kubán kívül arab országok voltak vevők rá.

Volt egy több nyelven megjelent folyóirat, ami nem került ki az utcákra. Gazdasági jelentés volt magyarra fordítva a címe. Abban láttam magyar buszokat és vasúti kocsikat, amelyeket mi legfeljebb a BNV-n láthattunk, vagy ott sem. A műszaki tartalom nem tudom milyen volt, de küllemre vetekedtek a leg-leg-leg luxusabb nyugati márkákkal. Nem véletlen, hiszen az olajból meggazdagodott arab országokba kerültek.

2023. júl. 30. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!