Kezdőoldal » Ételek, italok » Élelmiszerek » Termelnek-e Magyarországon...

Termelnek-e Magyarországon még valahol nagyobb mennyiségben tejet? Honnan szerzik be a magyarországi tejipari cégek az alapanyagot?

Figyelt kérdés

Én csak annyit tudok, hogy Kapuváron ahol lakom, rendszeresen látni kamionos tartálykocsikat, melyek rendszeresen hozzák a szlovák tejet a Cserpes Sajtműhely üzemébe, még véletlenül se magyar tejet használnak.

A múlt rendszerben az ábra egyszerű volt, egyrészt a falvakban található Termelő Szövetkezetek közül is jó pár tartott nagyobb teheneket; másrészt nagyon sok faluban volt tejcsarnok is, ahol megvették a falusi egyéni szarvasmarha tartóktól a tejet, lehet csak 1, lehet akár 15 tehenet tartottak.

De mára szinte minden szétvertek, ilyen körülmények között él-e még egyáltalán értékelhető számú tejelő szarvasmarha az országban?



2014. nov. 1. 12:46
 1/6 anonim ***** válasza:
Én attól tartok, hogy hazailag képtelenség előállítani azt a tejmennyiséget, amit tejtermékek formájában nálunk forgalomba hoznak.
2014. nov. 1. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

1: Igen, én is ettől tartok.


Fentebb a kérdésemet - bocsi mindenkitől - rosszul pötyögtem be.

Természetesen nem nagyobb, hanem nagyobb számban tartott tehenekre gondoltam. Egy TSZ-nek akár több ezer egyedből álló csordája is lehetett, és állatokat még külföldről is jöttek hozzánk vásárolni, például a fekete-fehér bundájú, jól tejelő Holstein Fríz-eket.

Otthon pedig volt aki csak egy, de volt aki akár 15 tehenet is tartott. Sőt az állam még komoly pénzekkel is támogatta a tehenek tartását az egyéni gazdálkodók esetében, úgy hogy falun elég jól megéltek belőle.

2014. nov. 1. 13:02
 3/6 anonim ***** válasza:
Szia! Ez tényleg érdekes. Én beledi vagyok (nem olyan rég költöztünk ide). Azt tudom, hogy itt van olyan mezőgazdasági kft., amelyik teheneket tart (a tej miatt (is?)). De annyi gazdaságról, ami a piacot (lásd Cserpes, vmint a répcelaki, celldömölki üzem) ellátná, nem tudok... :(
2014. nov. 1. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Beled környékén, de inkább Celldömölk környékén van a Kemenes Tej.

Ezt is ki más, véletlenül se szakmai befektető, pesti ügyvédek vették meg, és láttak benne fantáziát és nem is rossz a tejük.

Ha minden igaz a környéken felvásárolt tejet dolgozzák fel, pár boltot ellátnak vele, de ez nyilván töredéke az ország szükségletének. Multiknál még egy terméküket sem láttam, pedig a Cserpesnél jóval olcsóbbak.

Lehet akár egyetlen egy magángazdaság a besszászállítójuk, fogalmam sincs igazából.

2014. nov. 1. 15:45
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

A legtöbb feldolgozó MO-ról vásárolja fel a tejet.Bőven van tej, a tejtermelők exportálnak is nyerstejet, ami nem rossz üzlet.(árfolyamfüggő) Amúgy vannak nagyon nagy tehénlétszámmal működő tejgazdaságok, főként az alföldön, és, mint tehéntartók, nagy érdekeltségük van a feldolgozásban is, így hát gazdasági társaságokba "tömörülnek ", így, mint tulajdonosok érdekeltek mindkét oldalról.

Tehéntartás-tejtermelés-tejfeldolgozás-értékesítés.

a másik ország is így gondolkodik (eu), ha el tudja adni ide jó áron a tejét, akkor miért ne ?

Pusztán gazdasági kérdés, legalábbis a feldolgozó szempontjából.

Nincsenek vámok, mint, anno.

A hazai tejipar kb 25 éve tehénszarban van, hogy stílusos legyek:(

2014. nov. 1. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Na ha már Celldömölk: Attól nincs messze Hosztót, ott is van egy szép nagy tehéntelep, és nem 2 liter tejet állítanak elő naponta.
2014. nov. 4. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!