Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Ha kiderül, hogy gluténérzéken...

Ha kiderül, hogy gluténérzékeny vagyok, mit fogok enni???

Figyelt kérdés

5 éve nem igazán eszek húst, mert sajnálom az állatokat. Évente átlag egy-két alkalommal eszek halat, de ennyi maximum. Emellett laktózérzékeny vagyok, egyre durvábban.

Már évek óta az a gyanúm, hogy gluténérzékeny vagyok, amire többek közt bőrtünetekből következtettem. A bőrtünetek most már elviselhetetlenek (csupa vér a ruhám a viszketéstől), megpróbálom újra kivizsgáltatni a gluténérzékenységet. Csak felmerült bennem a kérdés, hogy ha tényleg az vagyok, mit fogok enni? Kiesnek a tészták, kenyér, keksz és kb. minden ehető, mert a gluténmentes lisztből készült ételek ehetetlenek, próbáltam. Tejet nem lehet. Mondjuk az még megtörténhet, hogy ha a gluténérzékenység miatt váltam laktózérzékennyé, hogy ha a gluténmentes diéta beválik, akkor tejet újra tudok fogyasztani.



2021. febr. 8. 01:11
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
100%

A férjem glutén és laktózérzékeny, mondjuk ő húst legalább eszik, de nagyjából a következőket szoktuk, ami nem hús:

- Főzelékek rizslisztből: sokkal jobb így, mint fehér lisztből, meg nem is lesz tőle csomós.

- Tojásételek

- Zöldségek, gyümölcsök

- Magvak

- Gluténmentes tészta: nem olyan finom, mint a rendes, de bőven ehető, és mindent rá lehet tenni, amit megszoktál.

- Gluténmentes kenyér: ezt nem szereti

- A mindenféle zöldségből készült pörköltek is gluténmentesek

Most hirtelen ennyi jutott eszembe. De amúgy tényleg nem egyszerű. :(

2021. febr. 8. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:

Sokmindent ehetsz :)


Annyi, hogy gyakorlatilag mindent el kell olvsnod, hogy tartalmaz-e glutént, valamint sima étteremben/pizzériában nem ehetsz salátát sem (keresztszennyeződés!) és a fagyit is szkippelned kell - mert az eladó a gluténes kanállal szedi a fagyit.


[link]


Csak ijesztőnek tűnik, de nem az, hamar bele lehet jönni, viszont gyakorlatilag a teljes konyhátokat le kell cserélni, a fa-dolgokat feltétlenül.

2021. febr. 8. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
100%

Ázsiai rízstészta

Puliszka vízzel+kókuszzsírral

Gluténmentes zabkása mandulatejjel

Indiai paradicsomos lencse, vaj helyett kókuszzsírral

Gyümölcsök

Zöldségek

Tojás ezer módon elkészítve

Gomba ezer módon

Főzeléket sürítheted rízsliszttel, csak pár perccel tovább kell főzni hogy ne legyen szemcsés

Tortilla, masa harina fajtájú kukoricalisztből

Paprikás krumpli

Édesburgonya


Egyébként anyukám is gluténérzékeny, ki lehet bírni. Csak rugalmasnak kell lenni, és jó sok fűszert adni mindenhez, meg bőven ellátni olajjal. Az adja meg az ízét mindennek, a liszt önmagában csak egy vászon.

2021. febr. 8. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
100%
Én tavaly március óta diétázok. Vasfelszívódási zavar miatt került látótérbe a glutén. Az immunteszt pozitív lett, konkrétan a glutén nem lett tesztelve, mert ugye márciusban bezárt a labor a kovid miatt, ahol csinálták. Minden gond nélkül megy a diéta. Fél év keresgélés, informálódás kellett azért. Teljesen élhető az étrend. Főzök a családomra, ha tudok akkor mindenki egy félét eszik, legalábbis erre törekszem. Fél év alatt öt kilót fogytam ami sok, mert 60 kilóból lett 55. De tök jól vagyok. A vérképem az életben sem volt még ilyen jó.
2021. febr. 8. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
100%
Schär termékei az egyik legjobbak,fiam jóformán csak ennek gyártónak termékeit esszi meg.
2021. febr. 8. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a rengeteg tanácsot! Ki fogom magam vizsgáltatni, ha kell, akkor fizetős helyen. De szerintem most már komolyan fogja venni az orvos, mert a hátam katasztrófa. Eddig nem vették komolyan. Kisgyerek korom óta rettenetesen sovány vagyok, mondjuk ez a szülésem után annyiban változott, hogy rám jött 10 kg, így már egész emberi formám van. (54 kg vagyok 168 cm-hez) De a laktózérzékenységem egyre durvább és a bőröm az, ami már kezelhetetlen. Hogy van-e vérszegénységem, nem tudom, elhanyagolom magam az utóbbi években, lassan 7 éve semmilyen komoly kivizsgáláson nem voltam. Viszont állandó álomkórban szenvedek.


Otthoni gluténérzékenységi tesztet 2-szer próbáltam megcsinálni, de egyszerűen nem sikerül. Egyszer 10 évvel ezelőtt vettem, de olyan bonyolult leírás volt hozzá, ráadásul nem magyarul, hogy nem voltam meggyőződve róla, hogy jól csinálom, de azt mutatta, hogy nem vagyok gluténérzékeny. Pár hónappal ezelőtt megint vettem, de elbénáztam. Az első tűvel amikor megszúrtam magam, egyszerűen nem jött elég vér, a pipetta feléig se ment fel, véletlen megnyomtam és még ami volt, az is kispriccelt belőle. Második tűvel bár több vér jött, a fele félre ment, nem a pipettába és a folyadék, amibe bele kellett volna csepegtetnem, eltűnt. Vagy nem volt benne a tubusban, vagy a sok bénázásban fejre állítottam és kifolyt. Pedig nekiálltam varrótűt is sterilizálni gázlángon, aztán rájöttem, hogy képtelen vagyok annyira magamba szúrni, hogy vérezzen. Kb. már az ájulás határán álltam, pedig túl vagyok egy császármetszésen, de itt kicsit besokalltam.:D Na ennyit az otthoni tesztről, nem nagyon akar nekem összejönni.:DDD

2021. febr. 8. 18:10
 17/25 anonim ***** válasza:
14 vagyok. Még annyit akartam mondani, hogy a bőrprobléma inkább tartósítószer vagy tojás érzékenység tünete szokott lenni.
2021. febr. 8. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 A kérdező kommentje:

Biztosan nem tudom, mitől van, csak tippelgetek.

Én ezt találtam, ezért gondolok erre is. Viszont nem a tipikus helyen vannak a kiütéseim, nem könyök, térd, fenék. Viszont a végtagok érintettek, elsősorban a lábszáram. Illetve a könyökömön is van időnként. A legdurvább a hátam. Viszont most már a fenekemen is van. Szóval akár az is lehet.

DHD-dermatitis herpetiformis

2021. febr. 8. 19:04
 19/25 Sunshinedoll ***** válasza:
100%

Szia! Gluténmentes vegán étrenden vagyok és nem kell kétségbe esni!

Tény, hogy rendelni, vagy csak úgy beugrani ide-oda enni még pandémia nélkül se lesz egyszerű, de nagyon finomakat lehet főzni így is. Ha a gluténmentes alternatívákat nem szereted (nem olyan az íze, jóval drágább, állaga se olyan jó stb.), akkor egyszerűen csak el kell hagyni és minél több finomságot behozni. Vannak nagyon jó gm gabonák, nekem a quinoa a kedvencem, egyébként meg nyilván zöldséget eszek mindenféleképpen, rizs, krumpli, brokkoli, kelbimbó, répa, nyers saláták stb.

Érdemes youtube-on vagy pinteresten nézni recepteket, nekem sokat segítettek.


Egyáltalán nem esik nehezemre, egyedül az a kellemetlen, hogy minden kaját nekem kell elkészítenem, nem tudok csak úgy akárhol enni vendégségben sem.

2021. febr. 8. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Amúgy hosszútávon szerintem jól jár, aki rákényszerül erre a diétára, mert már azzal, hogy mindent magadnak kell elkészíteni, kiesik egy csomó tartósított rossz minőségű élelmiszer.
2021. febr. 8. 19:50
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!