Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Hogyan lehetne csökkenteni a...

Hogyan lehetne csökkenteni a húst az étkezéseimben?

Figyelt kérdés

Tehát. Első körben megkérném azokat az esetleges személyeket, akik azért kattintottak ide, hogy azt írják: Miért itt kérdezed? Nem vagyok én szakértő? Mi a francnak akarsz Vegetáriánus lenni? Mi a baj a hússal?

Kérlek, távozzatok. 🙂


Most, akik itt maradtak: van pár kérdésem, de nagyon megköszönöm, ha ezeken kívül is írtok tippeket.


Ja, és egyenlőre csak a vegetáriánus szintig (ha értitek) akarok eljutni, szóval bátran jöhetnek állati eredetű termékek


1: Eddig is sok krumplit és rizst ettem, de mellé álltalában húst fogyasztottam. Léteznek ezek mellé húspótlók? Mármint, ami nem az, de pl ebédre simán megehetem pl krumplival. Remélem érthető.


2: A fenti kettőn túl azonban nem sok köretfélét tudok mondani. Mik vannak még? (Oké, don't judge me, igyekszem fejlődni a konyhában, de még kezdő vagyok)


3: Oké, a kövi kérdést senki se vegye sértésnek. Hallottam, hogy ahhoz, hogy változatos legyen az étkezésem vegetáriánusként is, meg kell barátkoznom olyan dolgokkal, mint pl a szója, tofu, meg hasonlók. Meg úgy unblock a keleti kultúrák ételeivel. Ez igaz?


4: Van a Mekiben/KfC-ben/Burgerben vegetáriánus valami? Hülye kérdés tudom. De még hülyébb lenne, ha bemennék a Mekibe megkérdezni, és úgy néznének rám, mint egy idiótára. Így név nélkül nem annyira cink.


Köszönöm! És a többi kérdésemre is a válaszokat! Nagy segítség mind! Köszönöm.



2022. júl. 18. 20:57
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
94%

Kicsit túlbonyolítod a dolgot. Egyszerűen kevesebb húst egyél.

Vannak vegetáriánus, meg vegán receptek, több 1000, sokkal egyszerűbb ha megnézed és amelyik jónak tűnik, azt kipróbálod.

2022. júl. 18. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Röviden: egyél több zöldséget.

Én a helyedben úgy csinálnám, hogy keresnék vega és vegán recepteket (youtube-on, receptes oldalakon) és elmenteném ami tetszik. Kereshetsz a kedvenc ételeidnek is húsmentes alternatívát, de ha változatosan akarsz enni, akkor jó ha teljesen új dolgokkal is próbálkozol. Legyél nyitott és próbálgass. Egyáltalán nem baj, ha nem leszel rögtön vegetáriánus, kezdheted azzal, hogy először heti 2 nap nem eszel, majd növeled.

Köretként ehetsz rizs helyett bulgurt, quinoát, tésztát meg zöldségeket is különböző képpen elkészítve. Saláta, grillezve, párolva, sütve. De egytálételekben is gondolkodhatsz, amihez nincs úgy külön köret.

Nem kell feltétlenül tofut enned, főleg amíg eszel állati eredetű dolgokat és nyilván utána se muszáj, ha anélkül is elég fehérjét eszel.

Burgerkingben úgy tudom van vegán burger is, de mindnek meg tudod nézni a neten is a menüjét.

2022. júl. 18. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

Ne úgy fixalj rá h húspótlót keresel!


Menj ki a piacra es vegyel finom színes zöldsegeket. Keresel hozzá receptet a neten , elkészíted és örömmel elfogyasztod.

2022. júl. 18. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
nekem a lecsó az egyik kedvencem, nem tudom ti hogy vagytok vele😁
2022. júl. 18. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

4. És azt is lehet fokozni...


Cukkinit, padlizsánt adsz hozzá, fűszerezed kakukkfűvel zsalyával, rozmaringgal bazsalikommal, fokhagymaval..kesz a ratatouille. Nem lehet abbahagyni. 😁 mondom ezt húsevőkent...

2022. júl. 18. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

(1) Igen, léteznek. De azért gondolj sok más típusú ételre, pl. rakottasok.

Ha feltétnek, tehát hús helyett kell valami, akkor: falafel (legyegyszerűbb gyorsfagyasztva megvenni, sütőben elkészíteni, persze gondolj a rezsire is), bundás kenyér (spenóthoz, de máshoz is jó feltét), főtt tojás, tükör tojás, sült gombafejek (mosott, kiszárazott gombafejet beszórod teflonserpenyőbe, alá kis olaj, rá kis só, pár keverés, fedő alatt párolod, kb 10 perc), pirított tofu, tojáspörkölt, zöldségpörköltek, szójapörkölt, tofupörkölt, rántott karfiol vagy más zöldség, hagymakarika vagy gomba vagy sajt vagy tofu, akár a panír is lehet alternatív. Krumplifasírt (ezt hüvelyes mellé szoktam készíteni, mert abban már úgyis van fehérje): krumplipüré+liszt, hogy gyurmaszerű legyen, kis pogácsákat formázok, sütőbe vele, vagy olajban is süthető.

(2) Zöldségek bárhogyan elkészítve, párolva, főzve, főzeléknek...

(3) Nem kötelező szóját és tofut enned, bár szerintem finom. Ha eszel ilyeneket, attól még nem kell keletiesen fűszerezned (btw azt én amúgy se szeretem). Ha a fehérjekieséstől félsz, egyél hüvelyeseket, mint borsó, lencse, bab, sárgaborsó. Fokozatosan vezesd be, mert különben hascsikarást kapsz. Tojás, túró, tejtermékek, amíg csak a vegaság a cél.


Hiányozhat még a vas, B12 vitamin, EPA és DHA zsírsavak (ezek bizonyos típusú omega3 zsírok, csak a halakban vannak). Vas miatt én eszem csirkeszívet, csirkemájat, ezek nem túl környezetterhelők (mert úgyis mindenki a mellét akarja, tehát ez kvázi melléktermék, nem véletlen olcsó). B12-re jó a tabletta. Halat ha nincs kedvem enni, akkor halolajkapszula. Nyilván ez így nem vega, de én nem is akarok az lenni, nekem a mértékletesség meg a csökkentés elég.


A (4)-ről fogalmam sincs.


Az én egyik kedvenc vega (de nem vegán) receptem:

[link]

2022. júl. 18. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
94%

El van terjedve itthon ez az elképzelés a gasztronómiáról, hogy az étel az egy hús (általában rántva) és valami köret ami zöldség. Ezzel szemben az egytálételek mindig lehetnek húsmentesek anélkül hogy feltűnne a hús hiánya.

Én sportolóként a makrotápanyagokra osztok le mindent. Mik azok a zöldségek amik elég fehérjét tartalmaznak hogy ne kelljen húst/tejterméket ennem aznap? Hüvelyesek mint bab, lencse, borsófélék, zab, szója, tofu. Már csak ezeknek az alapanyagoknak szinte végtelen permutációja létezik, pl babból lehet chilis bab de főzelék is, borsóból humusz, borsóleves vagy falafel, indiai konyhában a csicseriborsó kb mindenre jó, zabból inkább csak tejes-joghurtos zabkása, tofu minden keleti ételbe mehet hús helyett.

Olasz tészták pl arrabbiatta, pesto húsmentes de érdemes padlizsánnal, cukkinivel, bármi ilyesmivel feldobni, ez kevésbé fehérjedús így inkább akkor jó ha van energiaigény. Fűszerekre sose spórold a pénzt, sajnos manapság sok bolti zöldségnek... alig van íze.

2022. júl. 18. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
83%
Ja, és ha a környezettudatosság a cél, akkor úgy gondolkodj, hogy a fehérjét hüvelyesekből bevinni jár a legkisebb környezetterheléssel, utána jön párszoros szorzóval a tojás, tejtermékek, csirkehús, sertéshús (ez kb egykutya, ha jól emlékszem, de sajnos nem találom a szuper grafikont róla), és utána a marhahús megint egy párszoros szorzó. Ebből szerintem már elég jól lehet becsülni, hogy melyik étellel mennyit "segítesz a Földön".
2022. júl. 18. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim válasza:
100%

Szia

Kaptál már sok jó választ, de azért én is felelek a kérdéseidre.

1;Léteznek növényi húspótló termékek igen. Lehet készen is venni, de sok házilag is elkészíthető. Krumpli vagy rízs mellé pl: szejtán, zöldségfasírtok, tofu, grill sajt.

2;Köretnek lehet bármilyen hideg saláta (paradicsom-, uborka-, kukorica-, krumpli-, vegyes zöldsaláta stb. Illetve bulgur, kuszkusz, pároltzöldség.

3; Vegetáriánusként nem kötelező ezeket enned (ha változatosan eszel), mert a tejtermékek és a tojás bőven elegendő lesz a B12 vitamin és fehérje szint fenn tartásához. De amúgy kóstold meg nyugodtan. Szója granulátummal jól helyettesíthető pl a darálthús. A keleti kultúra ételeit sem kötelező választanod, nagyon változatosan lehet magyar szájíz szerint is főzni.

4; Igen vannak. Burgerben: vegetáriánus plant-based whopper. Kfcben: poke bowl halloumi sajttal. Mekiben: szezonálisan szokott lenni róka gombás hamburger vagy lehet kérni sajtburgert hús nélkül.

Tippek; Herbáriában ahol van hűtő pult, tescoban és lidlben (amiket én ismerek) találsz húspótló termékeket. A felsoroltakon kívül létezik még vega kolbász, virsli, felvágott, pástétom is.

2022. júl. 18. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
90%

Én húsevő vagyok, de az egyik nagy kedvencem a pirított prézlibe kevert (főtt!) karfiol/kelbimbó, rajta tejföl és sajt. Nálam a sajt fele füstölt sajt, imádom.


Cukorbetegségem okán régóta főleg bulgurt eszem köretnek és gyakran eszem lencse, gomba vagy sárgaborsó fasírtot.

A gomba roppant egészséges és még szeretem is szerencsére. Rengeteg elkészítési módja van, a kedvencem a juhtúróval felturbózott töltött gomba, de bevallom rántott gombaként is nagyon szeretem,...de utóbbit újabban szégyen bevallani. Köretként is használható, szeletben vagy kisebb fejek egyben hagyva, vajon párolva, fűszerezve.

Ez csak egy pár apróság, de mint írtam, húsevőként is tökéletes gasztronómiai kielégülést jelentenek.

2022. júl. 19. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!