Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » VEGÁNOK 💗 Hogyan...

VEGÁNOK 💗 Hogyan miért és hány évesen álltatok át erre a táplálkozásra?

Figyelt kérdés

//A családotok és a baráti körötök hamar elfogadta a döntéseteket?

//Van úgy hogy elcsábultok valami nem az étrendetekbe illő finomsággal?

// Minden tapasztalat, történet, recept, akármi jöhet. Vegán szeretnék lenni:)


//Ja de mielőtt elkezdené bárki hogy ennyi idősen ne legyek vegán, tudnotok kell hogy jobban értek az egészséges életmódhoz mint a legtöbb kétszer ennyi idős úgyhogy ne féltsetek vitaminok tápanyagok és egyebek kimaradása miatt, mindenről gondoskodom és mivel eddig is alig ettem húsokat és nem vegán kaját, nem lesz nagy váltás a szervezetemnek:) Egyébként a halat és tengergyümölcseit pont az egészségem érdekében és a "fejlődésben lévő szervezetem" miatt bent hagyom az étrendemben:)


16/L



2015. jún. 20. 13:29
1 2
 11/17 dorcsuu ***** válasza:
77%

A 16.-ok születésnapom környékén lettem vegán, életem legjobb döntése volt. Bár csak pár hónapja élek így, mégis biztosan kijelenthetem ezt.

A fő ok, amiért az állati termékek elhagyása mellett döntöttem, az az etikai oldala volt. Rengeteg dokumentumfilmet megnéztem az állatiparról, a Föld kizsákmányolásáról, rengeteg beszédet hallgattam meg vegán aktivistáktól ÉS orvosoktól, és teljesen világos volt számomra, hogy én ezt szeretném. A szüleimnek csak teljesen vázlatosan mondtam el, hogy szeretném kipróbálni milyen, mert érdekel, ez aztán szépen lassan oda vezetett hogy egy nap 100% vegán voltam és még mindig senki nem mondta ki hivatalosan a családban. Mára már persze kész tény, de szerencsére a szűk családom nem csinál belőle nagy ügyet. A barátaimnak csak két hónap után mondtam el és azóta rengeteg kisebb vitánk lett ebből, de ezzel együtt elfogadnak, sőt saját bevallásuk szerint tisztelnek, amiért így kiállok valamiért, ami nekem fontos :) Persze sokan kezdtek ezzel piszkálódni, viccelődni elég ízléstelen de mit érdekel az engem :) Azok az emberek nem számítanak.

Számomra nagyon könnyű volt átállni erre az életmódra, miután annyi dokumentumfilmet végignéztem az állatok szenvedéséről, inkább az lett volna nehéz hogy még egyszer húst tegyek a számba, nem elhagyni! Bevallom, eleinte néhányszor a tejjel voltak problémáim, amikor máshol ettem sokszor elfelejtettem hogy sajtot/joghurtot/stb raknak bele, de ez mára már nem probléma, előzetesen mindig tájékozódik az összetevőkről. Starbucksban szója tejjel kérem a kávét, Subwayben sajt nélkül a vega szendvicset, ráadásul rengeteg jó vegán(-barát) étterem van Budapesten! :) Ahogy telik az idő a veganizmus lesz számodra a természetes, és hidd el, egyáltalán nem fog hiányozni a sok állati étel amit előtte ettél.

Ami viszont új volt számomra, hogy meg kellett tanulnom magamra főzni. Eleinte nagyon furcsa volt, hogy meg kellett terveznem mit eszek a következő napokban, be kellett hozzá vásárolni, stb, viszont ahogy egyre rutinosabb lettem benne, annál jobban élveztem! Néhány tipp, amit ajánlani tudok:

-Reggelire friss gyümölcs a legjobb! (smoothiek, gyümölcstálak,stb) Ha viszont nem tudod megoldani, akkor a zabkása, műzli, pirítós, vegán palacsinta az én kedvenceim! Zabpehelyliszt + kókusztej + banán = legeslegjobb palacsinta :) Mogyoróvajjal, gyümölccsel verhetetlen!

-Fagyasztott banán kis vízzel leturmixolva = FAGYI! Úgy ízesíted, ahogy szeretnéd :)

-Ismerkedj meg minél több új étellel! Pl. Quinoa, édesburgonya, chia mag - csak hogy a legfontosabbakat említsem. Zöldségre és gyümöcsre ez főleg vonatkozik!

-A legegyszerűbb, leggyorsabb kaják: barna rizs/quinoa/krumpli(SÜTŐBEN sülten/főterén) + párolt zöldség (vagy fagyasztott zöldségkeverék felolvasztva)

-

2015. jún. 27. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 dorcsuu ***** válasza:
76%

(Ne haragudj véletlenül elküldtem :D)

-Olvass minél többet az interneten! Keress vegán recepteket, nézz utána melyik élelmiszerben milyen tápanyagok vannak, hogy össze tudj állítani egy kiegyensúlyozott étrendet

-Ha "húsosabb" kajákat szeretnél, az én kedvenceim a falafel, és a házi vega burger - guglizz rá, ezer meg ezer receptet lehet találni vegán "fasírtra". Húspótlóként szokták emlegetni a tofut(bár a szójával csínján bánj), ebből remek "rántotta" is készíthető, valamint olyan mártások, szószok, amibe eredetileg joghurt való.

-Rengeteg növényi tejpótló van, pl: kókusztej, mandulatej, rizstej, zabtej, szójatej, stb. Kísérletezz, találd meg a neked megfelelőt! Szójajoghurtot is lehet kapni, valamint különböző növényi tejszíneket, sajtokat.

-Rengetegféleképpen lehet tojást pótolni egy receptben, pl chia mag/őrölt lenmag vízzel elkeverve, banán, almaszósz, mogyoróvaj, stb. Receptől függ, hogy mit érdemes használni, guglizz rá!

-B12!!! Nézz utána!


Én személy szerint azt tanácsolom, hogy hagyd el a halat és a tenger gyümölcseit is! A halfélékre is ugyanúgy vonatkozik az, ami az emlősökre, őket is ugyanúgy kizsákmányolja az ételipar. A környezetre is eszméletlenül káros, és az egészséges szempontjából sem létfontosságú. Én hiszek abban, hogy egy 100% vegán, HCLF diéta a legegészségesebb. :)


Most így hirtelen csak ennyi jutott eszembe, ha bármi kérdésed van, nyugodtan írj privit! :)


Nagyon ajánlom:

Dokumentumfilmek:

-Earthlings

-Cowspiracy

-Thrive

-Home

-Blackfish (!!ez bemutatja a halászat és a tengeri ételek fogyasztásának a sötét oldalát)

-Bowling for Columbine

-Food Matters

Honlapok:

-veganoutreach.org

-vegan.com

-veganeasy.org

-nutritionfacts.org

-vegan-nutritionista.org

-vegansociety.com

-animalliberationfront.com

Beszédek/Előadások:

-101 Reasons To Become Vegan

-

2015. jún. 27. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 dorcsuu ***** válasza:
100%

(Már megint elküldtem, nem tudok telóról írni:()

-Best Speech Ever (Gary Yourofski)

-Beyond Carnism

-Starch Solution

-stb (youtubeon nagyon sok van!)


Sok sikert! Ha bármi kérdésed van, írj! :)

2015. jún. 27. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat! <3
2015. jún. 27. 21:56
 15/17 lencsefőzelék ***** válasza:
100%

A dorcsuu által említett néhány film és előadás:

Earthlings - Földlakók

[link]

https://www.youtube.com/watch?v=nDLPma4DFX8


Gary Yourofsky teljes népszerűsítő előadása az állatok jogairól és a vegán életmódról

http://www.youtube.com/watch?v=mLk0hYiX_Ak


Az igazi Mátrix - 101 ok, hogy a piros tablettát vedd be

https://www.youtube.com/watch?v=N80ocuZe40Y


Ezek is jók:

Élelmiszeripar RT

https://www.youtube.com/watch?v=7G9ugNYZf0s


Felfaljuk a Földet (Devour the Earth)

https://www.youtube.com/watch?v=AePjXkFSqJg


Megesszük a világot (teljes doku) (HUN)

https://www.youtube.com/watch?v=n-DayakhyCM


Killing Fields - Gyilkos szójamezők

https://www.youtube.com/watch?v=rOO8ZoTj3Iw


"Quinoa, édesburgonya, chia mag"... sikerült a legdrágábbakat megemlítened. :) A quinoa helyett jó a köles is: sokkal olcsóbb, és itthon is megterem.

Az viszont igaz, hogy aki vegán akar lenni, annak meg kell tanulnia főzni, mert csak arról tudod biztosan, hogy mi van benne, amit te magad készítesz.

S ha már az egészséges életmódról esik szó, ajánlom a cukor helyett a stevia port, én évek óta ezt használom, a lekvárokat is ezzel főzöm.


És még egy dolog, ha már "telóról" írsz, dorcsuu:

https://www.youtube.com/watch?v=9VAoxYLDIzM

2015. jún. 28. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 dorcsuu ***** válasza:
86%

Igaz, hogy ezek a legdrágábbak, de én ezeket a tippeket a saját tapasztalatom alapján adtam, és nekem speciális ezek az ételek az étkezésem egy nagyon fontos részei. A quinoa remek fehérjeforrás, a chia mag remek tojáspótló és nem mellesleg tele van olyan esszenciális zsírsavakkal, amiket az átlagember pont hogy a halból tudna a legjobban megszerezni, stb. Persze ezek mind csak tippek, mindenki arra költi a pénzét amire szeretné :) Nem mondtam hogy kötelező ezeket beszerezni, csak tippeket adok amit aztán vagy megfogad vagy nem. :)

A videót meg akár hiszed akár nem végignéztem :D Érdekes volt.


A kérdezőnek pedig: még azt elfelejtettem leírni hogy ami nekem a legtöbbet segített amikor elkezdtem így enni, YouTubeon a "vegan what i ate today" videók, a lány aki engem a legtöbbet inspirált az Essena O'Neill de rengeteg vegán csatorna van, jobbnál jobb tippekkel és receptekkel :)

2015. jún. 28. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
valaki, mit főzzek holnap:D esküszöm majdnem nyersvegánként eszem, mert soha nem tudok dönteni
2015. jún. 29. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!