Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Készült már hiteles összehason...

Készült már hiteles összehasonlítás vegetáriánus, vegán és mindenevő étrendek egészségességéről?

Figyelt kérdés

Valahány cikket találtam eddig (bármelyik oldalról), mind hazug módon propagálta a saját elképzelését. Mert mindig egy jól átgondolt vegán étrendet hasonlítanak össze egy kiegyensúlyozatlan mindenevő étrenddel, vagy egy gondosan megtervezett mindenevő étrendet egy átgondolatlan vegánnal.

Így pedig természetesen mindig az első opció lesz az egészségesebb, de nem azért mert tényleg az, hanem kizárólag az átgondolt vs össze-vissza felállás miatt.


Szóval ezért a kérdésem, készült már erről hiteles tanulmány, kísérlet, bármi, ahol ferdítés nélkül, azonos feltételekkel hasonlítják össze a különféle étrendeket?


2017. nov. 4. 12:07
1 2 3
 11/24 A kérdező kommentje:

Elég sokan szétkapták már a Kína tanulmányt, csak egy gyors google keresésre lenne tőled is a megoldás.

De tessék, ez egy különösen részletes kritika róla:

[link]

Röviden, attól még hogy a címében szerepel a tanulmány szó, a valóságban mellőzi a tudományos igényesség legtöbb pontját.

Ha ez nem győz meg, száz másikat is találsz, amik nem fikázások, hanem bizony objektív tényeket felvonultatva mutatnak rá, mennyi hibától hemzseg az egész könyv.

Csak nézd meg rögtön a cikk első pontját!

Campbell gyakorlatilag úgy állít dolgokat, hogy egyszerűen a saját kénye-kedve szerint válogatja össze az állításának megfelelő statisztikai adatokat, de közben semmilyen vizsgálattal nem támasztja alá, hogy van-e tényleges kapcsolat két dolog között.

Mintha végeznék egy felmérést egy afrikai és egy európai város között, és azt látnám hogy az európai városban több a szemüveges, és az európai városban több az elhízott ember. Na, ha Campbell lennék, és a szemüveg ellen próbálnék lobbizni, akkor már írnám is a könyvet, hogy itt a statisztikai összevetés, az elhízás oka a szemüveg!

Remélem, így érted, mi a gond vele...


#8 és #10, köszönöm a részletes választ! :)

2017. nov. 5. 19:02
 12/24 anonim ***** válasza:
50%

Denise minger?

Vegyem komolyan egy paleos blogger véleményét?

2017. nov. 5. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 A kérdező kommentje:

Nem véleményt ír, hanem a Kína tanulmány hibáira mutat rá.

Nem mindegy, hogy "ez szerintem hülyeség", vagy "ez tényleg hülyeség, mert tessék a tények amik ezt igazolják". Nagy különbség!

2017. nov. 5. 19:46
 14/24 anonim ***** válasza:
50%

Te most komolyan Denise Minger-t hozod ide? Egy bölcsészt állítasz szembe egy a szakmájában elismert biokémikussal aki egyben egyetemi professzor? Campbell egész életét a kutatással töltötte, csak a tudománynak élt! Az a béna nagypofájú bölcsész csaj meg pár hónap össze-vissza olvasgatás után mer bármit is mondani egy tudományos kutatásról? Eszméletlen hogy milyen nagymell(ény)ű emberek vannak, csak az baj hogy tömegek hisznek neki.


Természetesen csak azért veszi őt bárki is komolyan mert a húsevők nem akarnak tudomást venni a tényekről és bárkibe belekapaszkodnak aki azt mondja hogy nem kell változtatniuk semmin.

2017. nov. 5. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 A kérdező kommentje:

Tudod, a tudományban senkit nem érdekel, ki mit állít, bármennyit is foglalkozott a témával. A lényeg, hogy mivel támasztja alá az állítását.

Ha pedig olyan hibákat ejt, mint Campbell, akkor legfeljebb sajnálni tudom, hogy ennyi évet pazarolt el a semmiért. Illetve nem teljesen a semmiért, mert az olyan emberek akik nem értenek a tudományhoz, de bármit elhisznek ami a vegánságot dícséri, mert el akarják hinni, nos, nekik talán jelent valamit. De tudományos szempontból ez egy nulla, amit Campbell letett az asztalra a Kína tanulmánnyal. És ehhez még csak tudósnak sem kell lenni, csak egy kis logikai érzék kell hozzá, hogy belássa az ember, hogy ilyen súlyos hibák, amik ebben a könyvben hemzsegnek, egyszerűen kizárják a könyv állításainak tudományos megalapozottságát. Meg persze nem szabad hogy az ember elfogult legyen...

2017. nov. 5. 19:58
 16/24 anonim ***** válasza:
90%

#9: a kínai tanulmányt lehet hogy nem az ipar és a pénz befolyásolta, de a kutatók előzetes elképzelései akkor is befolyásolhatták az eredményt, sőt ez alól szerintem semmilyen kutatás nem kivétel.


Amúgy meg az egész kutatás csak statisztikákra épül tehát elkeni az egyéni különbségeket vagyis lehet hogy kijön valami ami az emberek 95%-ára igaz, ezért aszerint kezdesz élni, de lehet neked mégsem jön be.


Én vegán vagyok már több mint 3 éve de ez az egészség dolog engem majdnem teljesen hidegen hagy. Igen, valószínűleg káros az egészségre a hús/tej/tojás, de szerintem nem ezért kéne abbahagyni a fogyasztását, az a legkevesebb.

Növényi kajában is bőven van káros, elég csak a glutént említeni vagy pl nemrég olvastam hogy a grapefruit vesekövet okoz ha sokat eszel belőle. Rossz a hús/tej a sok hozzáadott hormon meg antibiotikum meg fertőzés miatt de a növények sem éppen tutik a sok rákkeltő növényvédőszer, műtrágya meg gmo miatt stb.

2017. nov. 5. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
67%

15: az hogy a kínai tanulmányban vannak hibák az nagyon valószínű, szerintem nem találsz olyan tanulmányt amibe ne lennének kisebb-nagyobb hibák.

Az a szomorú hogy egy bölcsész csajra BÁRKI is hallgat ebben a témában!!! Ez olyan mintha egy villanyszerelő kritizálná egy ország költségvetését vagy egy orvos diagnózisát. Még ha igaza is van, akkor sem szabad jelentőséget adni a véleményének pláne indokként felhozni!

Amire épeszű ember egy ilyen véleményt használhat az az hogy ezáltal felkér egy SZAKÉRTŐT hogy vizsgálja ki hogy a villanyszerelőnek igaza volt-e, és nem szabadna hogy több millió ember készpénznek vegye a villanyszerelő állításait vagy egyáltalán hogy rá hivatkozzon valamiben.

2017. nov. 5. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 A kérdező kommentje:

Mondom ez egy példa volt, mert efy kivételesen részletes elemzést írt a Kína tanulmányról, de találsz száz másikat ha akarsz.

Illetve még mindig nem vélemény.

Ha az emlegetett villanyszerelőd azt mondja hogy a politikus egy hazug alak, az egy vélemény, amire nem fogok adni. De ha rámutat a hazugságokra, onnantól egy egyszerű tény, hogy a politikus bizony hazug, tökmindegy hogy egy villanyszerelő mutatott rá.

A tények makacs dolgok, hiába szeretnéd tagadni őket.

2017. nov. 5. 20:28
 19/24 anonim ***** válasza:
77%

De minek ír elemzést olyan témáról amihez NEM ÉRT, hiszen nem tanulta, nem az a szakterülete sőt a dietetikához vagy biokémiához vagy orvostudományhoz köze sincs?

Ha egy nyelvész írna egy nagyon részletes elemzést a saját fantáziája szerint az atomfizikár azt is bevennéd?


Nem széggyen hogy bölcsész az is egy tudományág de olyasmibe ne ártsa magát amihez nem ért!

2017. nov. 5. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
58%
Azért az sokat elmond valakiről, ha egy professzor véleménye helyett egy bölcsészét tartja mérvadónak, aki mellesleg tudományos kritika írása helyett egy blogbejegyzéshez folyamodott, mert maga is tudta, hogy a véleménye nem felel meg a valóságnak.
2017. nov. 5. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!