Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Vegán akarok lenni, de félek...

Vegán akarok lenni, de félek anyukám véleményétől?

Figyelt kérdés

Nem panaszkodni szeretnék, csak ki szeretném írni magamból a problémámat, mert egyre jobban frusztrál.

(Kérlek, kíméljetek meg az ítélkező kommentektől!)

Tizenhat éves vagyok, másfél éve vega. Emlékszem anno is nagyon nehezen mondtam el anyukámnak, hogy nem szeretnék húst enni, féltem a véleményétől. Aztán végül nem volt olyan vészes, bár természetesen ha a kislábujjamat beütöm, a szüleim szerint az is azért van, mert rosszul táplálkozom. De ezeket még elviselem.

Mostanában azonban egyre inkább foglalkoztat a veganizmus gondolata; ugyanaz játszódik le bennem, mint a hússal kapcsolatban: amióta megtudtam, hogyan készül, nem tudom kiverni a fejemből. Egyre inkább undorodom tőle. Ha nem otthon eszem, akkor csak vegán kajákat eszem, de édesanyám állandóan "töm" mindenféle mással. Ha szerinte nem eszem elég tejterméket, akkor a nap végén kezembe ad egy adag sajtot; ha kinézek egy vegán receptet, akkor azt "megturbózza" valamilyen állati eredetű fehérjével. Lehet kinevetni de nekem egyre komolyabb lelkiismeret-furdalásom van akárhányszor asztalhoz ülök. Én már nem élvezem ezeket az ételeket igazán. De nagyon félek mindezt elmondani, mert anyám teljesen meg van őrülve, hogy mindig egyek állati fehérjéket, nehogy beteg legyek stb. Ő nagyon konzervatív és nem hiszem hogy megbarátkozna a veganizmus gondolatával. Ezt az is szemlélteti hogy amikor elmondtam, mit is jelent a vegán szó, konkrétan rám ordított, hogy ugye, én nem akarok ilyen lenni? És után egy hosszú monológot mondott hogy miért fontos a tej stb.

Én nem tudom, mit tegyek.



2018. ápr. 17. 18:00
1 2 3
 1/29 anonim válasza:
33%

Szerintem baromi hülyeség amit csinálni akarsz. Nagy eséllyel alakulhatnak ki hiánybetegségeid. Sose értettem ezeket a dolgokat. Mindegy, megváltoztatni nem foglak tudni.


Egyszerűen elmondod neki és tojsz a véleményére. Ha tényleg ennyire konzervatív valószínűleg bepróbálkozik azzal hogy nem főz rád. tudsz csinálni gondolom salátát vagy vannak vegán kaják, amik állítólag könnyen elkészíthetők. Különösebben nincs beleszólása, a te testedet nem ő irányítja, én a helyedben nem félnék. Nyilván ki fog akadni, ha a vega étrendtől is kiakadt. Elviseled és higgadtan kezeled. Ennyt tehetsz.

2018. ápr. 17. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
17%
Hogyan készül a hús, kérdező? :D
2018. ápr. 17. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:
87%

"egyre komolyabb lelkiismeret-furdalásom van akárhányszor asztalhoz ülök" - helyre kellene rántani a lelkivilágod, de gyorsan.

Ettől még lehetsz vegán, ha tényleg az akarsz lenni, de

- ne rossz okok miatt legyél az

- merj kiállni a véleményedért

2018. ápr. 17. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
55%

ezt csak akkor tudod igazán megtenni amikor elköltözöl otthonról, én is így tettem, már régóta készültem rá, otthon nem ment volna mert túl sok befolyás ért ami rám hatott


érdekes mód amióta így táplálkozom, ők is jóval nyitottabbak arra, hogy kevesebb és minimális húst egyenek


bűntudattal kezdődik általában, aztán utána rájössz, hogy túlzásba vitted, mivel ha, őseink nem ettek volna húst te sem lennél, érdemes inspirációkat lesni más vegánoktól akik tényleg az egészségre fókuszálnak nem csak, hogy ne árts az állatnak


nekem ez a sztorim

2018. ápr. 17. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:
23%

Rengeteget olvasok a táplálkozástudományról, ez a hobbim, elmondom, amiket tudok, hátha segít:


- A húsevés nem egészségtelen, sőt, sok értékes anyag van a húsfélékben. A nagyüzemi állattenyésztés valóban gáz, de lehet találni etikus állattartókat is.


- Ha mégis úgy döntesz, hogy vegán leszel, a legeslegfontosabb, hogy ne a gabonafélékre alapozd a táplálkozásod, hanem a zöldségekre (főleg nyersen).


- Ha teljesen kiiktatod a tejtermékeket, akkor egyél sok erjesztett zöldséget (pl. savanyú káposzta), mert a jó bélflóra fenntartásához ez elengedhetetlen. Vagy ha nem szereted, akkor esetleg probiotikum tablettát.


- A tojás meghagyásán én mindenképp elgondolkoznék. Tudom, hogy így már nem vegán, de egyszerűen a tojásban kb. minden fontos tápanyag megtalálható, és annyiféleképpen elkészíthető, hogy egyszerűen vétek kihagyni az étrendből. És ha szabadban tartott, normálisan nevelt tyúktól származik, akkor még etikailag is védhető szerintem.


- Vegán étrenden mindenképp figyelj a fehérjepótlásra, az elegendő zsírbevitelre (pl. kókuszzsír, olívaolaj), omega 3-ra és b12 vitaminra

2018. ápr. 17. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
85%

Olvass utána, hogy miért egészségesebb a vegán étrend és így az érveire lesz válaszod. Legyél kitartó. Ha készít valamit amibe sajt van, akkor mond azt: "ahogy már mondtam, nem szeretnék többé sajtot enni. Ha fontos számodra, hogy egészséges legyek, akkor inkább több zöldséget, gyümölcsöt, vitamint vegyél, mert ezzel csak azt éred el, hogy sok étel kerül a szemétbe és én alultáplált leszek".

Sajnos a békét ténylwg csak a különköltözés oldaná meg. De addig is tarts ki az elveid mellett.

2018. ápr. 17. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
53%

#5: Mindenféle állati termékhez állattömegeket kell leölni, szóval akinek ez nem fér bele, annak lehet bármilyen hasznos a tojás. Én tojáson élek s tudom, hogy tápanyagdús (azért pl. magnézium és kálcium kevés akad benne, niacin ésatöbbi), de azt is, hogy a tojásiparban a fiatal kakasokat le kell ölni, hisz nincs rájuk szükség akkora számban. Ez van.


Kérdező, nem tudom, mit tehetsz, hisz a leírás alapján ellenezni fogja. Én érvelnék (a saját lelkem megnyugtatása miatt, mert úgysem fogod meggyőzni, ha még a tej hiányán is kiakad), aztán megtenném, amit tudok. Kerülgetném otthon az állati dolgokat, a kezembe adott sajtot visszatenném a hűtőbe, s ha nem lenne kedvem m,egenn i a tojásos ételt, csinálnék magamnak mást vagy nem ennék, másnap majd veszek valamit. Szóval a körülményeidhez s aktuális érzéseidhez képest tedd meg, amit tudsz.


Remélem, rendesen utánaolvasol, úgyhogy tápanyaghiányod nem lesz. Jó vegán étrenden nincs... Te pedig valószínűleg nem tudsz vegán lenni, de közelíteni hozzá is jó, felnőttként majd szabadabb leszel.


Miért fontos a tej? Nem az, az emberek nagy része nem is tudja megemészteni. Na mindegy. A kálciumra persze ügyelj, mint ahogy pl. nekem is kell, pedig rengeteg állati terméket eszem, de kálciumdús tejterméket pont alig. Szerencsére növényekből is bevihető.

2018. ápr. 17. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
79%

Szerintem a legjobb megoldás az lenne, ha leülnél, és együtt megnéznétek édesanyáddal pl. a what the health c dokumentumfilmet, melyből talán számára is egyértelművé válik mennyire egészséges ez az életmód.


Nyugodtan a kezébe adhatod az amerikai, kanadai, brit vagy ausztrál dietetikusok/orvosok állásfoglalását is, melyek szerint a vegán étrend MINDEN életkorban kiváló egészséget biztosít.


16 évesen már elég idős vagy ahhoz, hogy magadra főzz, és magadra vásárolj be, nem kell édesanyádtól tartanod.


Kényszeríteni nem tud, ha nem akarsz állati termékeket fogyasztani nem fogsz, és kész. Fokozatosan hagyd el őket, és állj át vegán alternatívákra.


Lépj be a facebookon pl. az ezt ettem ma vegán csoportba, ahol remek ötleteket találhatsz az olcsó, egészséges vegán étkezésre is, és ha kérdésed van szívesen segítenek.

2018. ápr. 17. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
72%

"A kálciumra persze ügyelj"


Hát ahhoz pont a tejfogyasztás felesleges.

100g mákban a napi szükséges kálcium HÁROMSZOROSA van 100g szezámmagban a KÉTSZERESE, míg 100ml tejben a napi szükséges kálcium 20%-a. Még a fokhagyma is 60mg-al több kálciumot tartalmaz, mint a tej (vö. 120 vs 180). 100g lenmagban a napi szükséges fele van meg... és így tovább.

2018. ápr. 17. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 A kérdező kommentje:

Köszönöm a sok aggódást, tudom hogy nem rosszindulatból írjátok, de higgyétek el én is utánanéztem a dolgoknak, nem a vakvilágba ugranék bele. Én úgy érzem, hogy készen állnék rá. De sajnos gyáva vagyok. Tudom hogy meg kéne harcolnom egy harcot, ami sok fájdalommal járna. Majd eldöntöm, mi lesz :/ Köszönöm a segítséget. Igazából mást nem tudok tenni.

(Zárójeles megjegyzés: a banánban is minden tápanyag megvan.)

És nem érdekel, hogy egy állatot hogy tartanak mindaddig, amíg a vége az, hogy megölik.

2018. ápr. 17. 22:55
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!