Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Vegán akarok lenni, de félek...

Vegán akarok lenni, de félek anyukám véleményétől?

Figyelt kérdés

Nem panaszkodni szeretnék, csak ki szeretném írni magamból a problémámat, mert egyre jobban frusztrál.

(Kérlek, kíméljetek meg az ítélkező kommentektől!)

Tizenhat éves vagyok, másfél éve vega. Emlékszem anno is nagyon nehezen mondtam el anyukámnak, hogy nem szeretnék húst enni, féltem a véleményétől. Aztán végül nem volt olyan vészes, bár természetesen ha a kislábujjamat beütöm, a szüleim szerint az is azért van, mert rosszul táplálkozom. De ezeket még elviselem.

Mostanában azonban egyre inkább foglalkoztat a veganizmus gondolata; ugyanaz játszódik le bennem, mint a hússal kapcsolatban: amióta megtudtam, hogyan készül, nem tudom kiverni a fejemből. Egyre inkább undorodom tőle. Ha nem otthon eszem, akkor csak vegán kajákat eszem, de édesanyám állandóan "töm" mindenféle mással. Ha szerinte nem eszem elég tejterméket, akkor a nap végén kezembe ad egy adag sajtot; ha kinézek egy vegán receptet, akkor azt "megturbózza" valamilyen állati eredetű fehérjével. Lehet kinevetni de nekem egyre komolyabb lelkiismeret-furdalásom van akárhányszor asztalhoz ülök. Én már nem élvezem ezeket az ételeket igazán. De nagyon félek mindezt elmondani, mert anyám teljesen meg van őrülve, hogy mindig egyek állati fehérjéket, nehogy beteg legyek stb. Ő nagyon konzervatív és nem hiszem hogy megbarátkozna a veganizmus gondolatával. Ezt az is szemlélteti hogy amikor elmondtam, mit is jelent a vegán szó, konkrétan rám ordított, hogy ugye, én nem akarok ilyen lenni? És után egy hosszú monológot mondott hogy miért fontos a tej stb.

Én nem tudom, mit tegyek.



2018. ápr. 17. 18:00
1 2 3
 11/29 A kérdező kommentje:
Nyolcas, sajnos nem ismered anyámat. Soha nem tudnám rávenni, hogy egy ilyen filmet megnézzen :( Ő az érvekre nem figyel egyáltalán, a véleménye nem változik meg. Ha valaki olyat mond, ami az ő véleményével ütközik, elkönyveli hülyének és meg sem hallgatja, miért gondolkodik másként.
2018. ápr. 17. 22:56
 12/29 A kérdező kommentje:
Egyébként pedig nagyon köszönöm mindenkinek :)
2018. ápr. 17. 22:58
 13/29 anonim ***** válasza:
70%

"A húsevés nem egészségtelen, sőt, sok értékes anyag van a húsfélékben... "


Attól még, hogy van benne B vitamin, meg egy-két ásványi anyag, a koleszterin, a szaturált zsírok arterioszklerózist okoznak. A hem-vas meg rákkeltő.



"Ha mégis úgy döntesz, hogy vegán leszel, a legeslegfontosabb, hogy ne a gabonafélékre alapozd a táplálkozásod, hanem a zöldségekre (főleg nyersen)."


A teljes kiőrlésű gabona nagyon értékes tápanyag forrás. Nyers zöldségekkel soha nem fogsz tudni biztosítani elég kalóriát. Mi ez a butaság?

A kiegyensúlyozott vegán táplálkozás változatosan tartalmazz: zöldségeket, gyümölcsöket, hüvelyeseket, gabonát, olajos magvakat, sötétzöld leveleseket.

Ha valaki mindenevő neki is szüksége van ezekre a növényekre, hogy ne legyenek hiány betegségei.



"- Ha teljesen kiiktatod a tejtermékeket, akkor egyél sok erjesztett zöldséget (pl. savanyú káposzta), mert a jó bélflóra fenntartásához ez elengedhetetlen. Vagy ha nem szereted, akkor esetleg probiotikum tablettát. "


Kíváncsi lennék, hogy az embereknek az első pármilliárd évben, amikor kialakult a tápcsatornájuk és még nem ittak felnőttként tejet, nem volt savanyú káposzta, se probiotikum tabletta, akkor hogyan volt jó a bélflórájuk.



"- A tojás meghagyásán én mindenképp elgondolkoznék. Tudom, hogy így már nem vegán, de egyszerűen a tojásban kb. minden fontos tápanyag megtalálható..."


1 tojás több, mint a napi ajánlott koleszterin bevitel fele, és kb napi 10-et kéne megenni ahhoz, hogy ellásson elég tápanyaggal. Hiába található meg minden tápanyag benne, ha ilyen kevés. Amerikában a tojást tilos egészségesként vagy tápanyagban gazdagként reklámozni.



"- Vegán étrenden mindenképp figyelj a fehérjepótlásra, az elegendő zsírbevitelre (pl. kókuszzsír, olívaolaj), omega 3-ra és b12 vitaminra"


A fehérje mítoszok már évtizedek óta megdőltek. Ha belátható időn belül legalább kétféle növénytípust fogyasztasz, akkor ha eleget eszel lesz elég fehérjéd. Mivel az aminosavak az élet alapvető kövei, és minden élőlényben, tehát a növényekben is megtalálhatóak.

Az sütő-olajok használata összefüggésbe hozható a szívbetegségekkel. A kókusz és az olívaolaj egyedül más olajoknál "egészségesebb", de a semmi vagy kevés olajhoz képest nem muzsikálnak olyan szépen.

Napi 2 evőkanál lenmag tökéletesen fedezi az ember Omega 3 szükségletét. Omega 6 meg az összes létező olajos magban van dögivel. Sok zsírra meg nincs szüksége a szervezetnek, mert tud termelni magának. Csak az esszenciálisokból kell egy kevés.


A b12-ről annyit, hogy egy talaj baktérium termeli, ami a modern gazdálkodástól kipusztul. Nem az állatok termelik, ahogy sokan hiszik. Ők is csak felveszik a földből, ahogy földes növényeket esznek, illetve az ivóvízből.

Ha nem sterilizálatlan vízből, bio-kertészetből, bio-állattartásból szerzed, akkor közvetve vagy közvetlenül táplálék kiegészítőkből viszed be.

Úgy van, ha nem bio-husit eszel, akkor az a tehén a tápszerként mesterségesen előállított B12-őt fogyasztott. És figyelembe véve, hogy a lakosság nagy része B12 hiányban szenved, és a terhes nőknek és az öregeknek muszáj szedniük, kijelenthetjük, hogy a húsfogyasztás amúgy se egy hatékony módja a b12 táplálkozási kiegészítő fogyasztásának. A közvetlen szuplementálás vagy a b12 hozzáadott vegán termékek fogyasztása sokkal hatékonyabb.

2018. ápr. 17. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 anonim ***** válasza:
68%

Nem csak anyukád konzervatív, hanem a magyar társadalom nagy része is. Ezt azért mondom, hogy ne érjen váratlanul, ha hülyeségekkel fognak ezzel az életmóddal kapcsolatban.


Ne mások véleménye (amit a tejről mondott neked az is kb egy vicc, az emberek fele laktózérzékeny, emészteni sem tudja) határozza meg az életedet. Legyél önmagad, vállald fel a világképedet.

Ajánlom olvasásra a starch solution-t, Kína Tanulmányt, és a 80 10 10-et is.

Ha máskor nem is, ha vegánként legalább ugyanannyira egészséges leszel, kénytelen lesz belátni, hogy tévedett.

Mit szólna, ha fruitariánus akarnál lenni? :)

2018. ápr. 17. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 anonim ***** válasza:
62%

"...A nagyüzemi állattenyésztés valóban gáz, de lehet találni etikus állattartókat is. "



Nincs etikus módja az állatok szükségtelen leölésére. Ha jól tartom a kutyámat/gyerekemet/anyámat, akkor se lesz morálisan elfogadható, hogy önző célokból, ami olyan triviális, mint az ételpreferenciáim, gyorsan és fájdalommentesen végzek velük.

Ha valaki ezzel vitába szállna, nevezze meg azt a tulajdonságot, amiben más egy tehén, mint egy ember vagy egy kutya, és ha az ember rendelkezne vagy nem rendelkezne azzal a tulajdonsággal, akkor az ő felesleges meggyilkolása is etikusnak számítana.


Máskülönben kettős mércét alkalmazol, és a morális rendszered nem logikailag következetes.

2018. ápr. 17. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 anonim ***** válasza:
50%

#9: Tudom, én is eszem mákot és szezámot, de az emberek nem szoktak ilyesmit enni nagy mennyiségben (ez érthető is) és rengeteg kalóriában jön össze a szükséges kálcium. A sajt igenis jó kálciumforrás, én se a tejet tartom annak, a tejet még a testépítők zöme se tartja jó ételnek, én magam sok éve nem iszom. Nem akarok sajtra alapozni e téren s nem is fogok, de nem fogok minden egyes nap sok dkg mákot enni, bármennyire is szeretem. Sokaknak pedig bele se fér annyi zsír.

Szerencsére zöldséggekkel és gyümölcsökkel sokkal könnyebb bevinni a kálciumot, mint mákkal és szezámmal :) 100g szezám annyit hoz, mint egy nagy tányér kálciumdús zöldség vagy gomba s persze az még sehol sincs a napi igényhez... (Bár így is szezámból jön nekem több kálcium, mivel mákból csak kalóriadús sütit tudok sütni alapesetben és 2 hetente egyszer untig elég. A szezám pedig alapételem, ami másnak a liszt, az nekem a szezám. Ez segít valamit, ha már nem szeretem pl. a spenótot és a brokkolit, inkább a jóval kálciumszegényebb zöldségeket.)


Valószínűleg rendes zöldségfogyasztással no meg egyebekkel nem annyira vészes összehozni a szükséges tápanyagokat. Rossz vagy túl korlátozó étrenden lehet gond. Illetve ügyeljen az ember, akár nézessen végképet s ha valamiből hiánya lesz, pótolja.

2018. ápr. 18. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 anonim ***** válasza:
63%

Utolsó, nem tudsz olvasni? Nem kell napi 100g szezámmag, az a háromszoros adag. 10-15-20g bőven elég ha valaki aggódik, a maradék lazán összejön a többi élelmiszerből.


Ubi.: a tejtermékekből nem szívódik fel a kalcium, de sajtból akkor is napi 200g kellene, amit nem sokan esznek meg... tejből meg egyenesen egy fél liter!

2018. ápr. 18. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 anonim ***** válasza:
38%
A táblázatok szerint 100g szezámmag a szükséges napi kálciummennyiség jelentős része, de közel sem elég. Nem tudom, te mit eszel, nekem a normál étrendemből kevés kálcium jön.
2018. ápr. 18. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 anonim ***** válasza:
34%

Azért erre még visszatérek, leellenőriztem az emlékeimet.

A sajtból 200g kellene, a szezámból pedig 10-20g? Az nem zavar, hogy egy keménysajt kálciumtartalma meghaladja a szezámét? S míg 100g sajtot elény gyorsan s élvezetesen be lehet nyomni (ami az emberek igen nagy részét illeti), 100g szezám enyhén problémás szokott lenni egy egész nap alatt is, pláne mindennap. Persze, vannak más források, szerencsére, de sokunknál az nem hoz eleget és az ugyanúgy csökkenti a sajtmennyiséget, mint a szezámmennyiséget, ne használj kettős mércét, bár az indokolatlan tízszeres osztás mellett ez már nem sokat számít.

2018. ápr. 18. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 anonim ***** válasza:
56%

Utolsó, elég tájékozatlan vagy. A szezámmagban majdnem 1000mg kalcium van, míg a sajt 100gjában 200-250mg.


Légyszíves nézz utána a dolgoknak mielőtt butaságokat állítasz. És hidd el, hogy könnyebb megenni akár 40-40 szezámmagot is ami kb 200-250kcal, mint 200g sajtot, ami 800!!!!!!!kcal. Ne röhögtess már!


De 30g mák ami az egész napi szükségletet fedezi is csak kb 150kcal.

2018. ápr. 18. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!