Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Veganizmus előnyei, hátrányai?

Veganizmus előnyei, hátrányai?

Figyelt kérdés
2018. aug. 1. 17:51
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
48%

bemásolom, mert biztos nem fogom leírni megint (bár ez nem az én válaszom volt, de kifejezetten jól összefoglalja):


- Ha növényi étrenden élsz tized annyi vegyszer jut a szervezetedbe, akkor is, ha nem bio élelmiszereket veszel. Ha biot veszel ennél lényegesen kevesebb, ha magadnak termeled, akkor közelít a nulláh- oz. Zero sajnos nem lehet a jelenlegi állandó környezetszennyezés miatt.


- Nem viszel be heme-vasat


- Nem viszel be koleszterint


- Nem viszel be kazeint


- Kevesebb telített zsírt fogyasztasz


- Nem kerülnek a szervezetedbe azoknak a gyógyszereknek a maradványai amiket az állattal feletettek


- Nem kerülnek a szervezetedbe azok a hormonok, amiket az állattal feletettek


- Nem kerülnek a szervezetedbe azok a hormonok, amiket az állat saját szervezete termelt


- Ugyanígy az antibiotikumokkal is


~~


- Sokkal több vitamint viszel be


- Sokkal több ásványi anyagot viszel be


- Sokkal több rostot viszel be


Ha mélyebben érdekel:


Egy új tanulmány készült nemrég, amiben a British Medical Journal megállapította, hogy minimum 9 különböző betegség köthető a húsok rendszeres fogyasztásához. A 16 éves vizsgálat nyomonkövette 500.000 (50 és 71 év közötti) ember étkezési szokásait, és megállapította, hogy a húsok fogyasztása esetén sokkal magasabb volt a szívbetegség, stroke, cukorbetegség, vesebetegség, Alzheimer-kór, májbetegségek, fertőzések, tüdőbetegség és a rák kialakulásának kockázata.


[link]


[link]


[link]


Akkor a növényi étrendről:


A Loma Linda Egyetem kutatói bebizonyították, hogy a vegetáriánusok 53%-kal csökkenthetik a cukorbetegség kockázatát. Egy másik, 11 éves brit tanulmány 45.000 önkéntest megvizsgálva azt állapította meg, hogy a teljes növényi étrend (de a vegetáriánus is) képes 32%-kal csökkenteni a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.


[link]


[link]


A növényi étrend egészséges a:


-Gyerekek számára


[link]


[link]


-A túlsúlyosok számára


[link]


-A cukorbetegek számára


[link]


A rák kialakulását csökkenthetjük


[link]


A szív- és érrendszeri betegségeket is 32%-kal csökkenthetjük


[link]


A Pécsi Tudományegyetem kutatása a növényi étrendről:


[link]

2018. aug. 1. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
41%
Előny, hogy dicsekedhetsz vele fűnek-fának, meg valóban kevesebb méreganyag jut a szervezetedbe. (Amúgy a májad ennek nagy részét kiszűri.) Hatrány viszont, hogy lenéznek, nehezebb megoldani az étkezésed, kimaradsz a jó kajákból, és qrva drága.
2018. aug. 1. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
89%

Ja most hogy eszembejut. A teljes értékű késztermékektől és egyéb hulladékoktól mentes vegán étrend veszettül olcsó.

Egészséges és finom növényi tejek készíthetőek fillérekből mandulából, zabból, mákból, kenderből, kesuból, mogyoróból, szójából, kókuszból, rizsből. Ugyanezek felhasználásával növényi joghurt vagy tejföl, túró, sajt is.

2018. aug. 1. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
69%

Az így nem jelenthető ki, hogy sokkal több rostot eszik az ember, ez nem ezen múlik. Én ugyan nem vagyok vegán, de igen sok rostot eszem, tömegeléskor még jóval többet fogok és nem lenne egészséges, ha még többet ennék, rostból sem jó a pokolian sok.

Most az, hogy pl. szója helyett húst eszik valaki (ahogy én mondjuk nem, de hagyjuk ezt), a zöldség- és gyümölcsfogyasztás pedig ugyanaz, miért jelentene bármi nagy különbséget rostban és vitaminbevitelben...? Akit zavarna ez a példa, persze, normális vegán nem szójára alapozza a fehérjebevitelét, de egyrészt van nem normális vegán, másrészt a húst is evőnek is lehet, hogy a fehérjebevitelének a nagy része növényből jön.

Vannak pocsékul táplálkozó vegánok is, ahogy pocsékul és kiválóan étkező nem vegánok is.


A vegán étrend valóban simán lehet olcsó (már amennyire egy egészséges étrend az, nyilván napi 2-300 forintból nem lehet egészségesen enni, de sokszázból már szinte bármilyen speckó étrend cuccai beleférnek, max. sivárabban, mint az ember szeretné s azért nem 120 kilós, magas, aktív sportembereknek. de azoknak sem muszáj napi többezret költeni).


Ami a kérdést illeti... Egyéni is, de nekem pl. van a vonzó a veganizmusban, hogy kisebb ökolábnyom, több embert lehet ellátni ugyanazzal az egyszem bolygóval, amin jó lenne, ha maradnának erdők és miegyebek is, így is komoly kihalási eseményokozók vagyunk mi, emberek... Az állatok kihasználásának típusa se jön be nekem, de persze ez nem mindenkit hat meg. Egészségi szempontokon is lehet vitázni, de ez már komplikáltabb, hisz a növények sem teljesen egészségesek a mai világban s létezik jobb minőségű állati termék, hisz nem mindet ugyanúgy termelik meg.


Sokunknak komoly hátrány, hogy átkozottul tönkre tudja tenni az életminőségünket a dolog. Márpedig még az én erkölcsi kódexem és empátiám se terjed odáig, hogy magamat beáldozzam. Nyilván nem mindent vagy semmit a dolog, csak mert valaki nem vegán, még nem kell két pofára tolnia a nagyüzemi húst és egyebeket s nagy ívben tenni az egészségre. Egyszerűen én nem megyek el odáig, mint egy vegán. De azért határozottan jobban állok, mint az átlagember. S bizonyos dolgokban jobb vagyok sok vegánnál, ami az egészséget, tápanyagbevitelt illeti.


Minden megszorító étrendnél neccesebb büfében, étteremben, rokonnál megfelelő táplálékhoz jutni. De ezt be lehet vállalni, ha az ember komolyan gondolja és úgy ítéli meg, ez a jobb opció.

S szintén a megszorítások miatt van az, hogy nem árt tudatosabban táplálkozni, hogy ne legyen tápanyaghiány, mondjuk ez a vegánok többségénél szerintem megvan, max. egyes kezdő vegánok érzelmi alapokon, felkészületlenül tolják el a saját táplálkozásukat, na az baj.


A sima vegán étrend elég változatos, azt nem annyira kiemelkedően nehéz jól csinálni, bizonyos más megszorítások esetében már nehezedik a dolog. Ha az embernek az allergiája, ízlése, egyéb dolgai miatt még több ételcsoport kiesik, ott már nagyon oda kell figyelni, különben sokkal egészségtelenebb is lehet a növényi étrend, mint a "normál".


Úgyhogy ez egy igen komplex kérdéskör, ember- és diétafüggő. Sokféle növényi s nem növényi diéta van...

2018. aug. 1. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
16%
Utolsó te elég korlátolt lehetsz, a veganizmus marhára nem abból áll hogy a hús helyett szójatermékeket eszünk. Sőt. Sokkal változatosabban étkezünk, rengeteg olyan alapanyagot használunk amit a húsevők nem. A legtöbb vegán nem fogyaszt sok szóját, sőt rengtetegen kerülik is. Nálam havi 2-3x ha van ázsiai ételben tofu formájában mert úgy szeretem...
2018. aug. 1. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
84%
Na látjátok, ezért kapják a vegánok folyamatosan az ívet. A #4es ír egy teljesen korrekt kommentet objektív módon, és erre elkezd egy vérvegán fröcsögni..
2018. aug. 2. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
51%
A 4. Kommentje minden csak nem korrekt. Hatalmas tévedésekben van a vegán életmód milyenségéről, maga sosem volt vegán de meg akarja mondani hogy működik.
2018. aug. 2. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
23%

"Sokunknak komoly hátrány, hogy átkozottul tönkre tudja tenni az életminőségünket a dolog."


Mindig is tudtam hogy nem vagy normális kedves 76%-os, de hazudni nem kéne. Mi a búbánatos fenét ront szerinted az ember életminőségén az, ha a környezetére és más élőlényekre is tekintettel van a bolygón? Szerintem semmit. Sőt, a legtöbb vegán épp hogy jóval felszabadultabbnak, boldogabbnak, kiegyensúlyozottabbnak érzi magát a váltás után - a legtöbb vegán csoportban leírt személyes beszámoló szerint - és a 90%-uknál egyértelműen javult az egészség is. Számtalan embert ismerek, akinek ezzel sikerült leküzdenie a cukorbetegséget, magas vérnyomást, magas koleszterinszintet, vese vagy májproblémákat, bőrproblémákat (pl. a férjemnek a pikkelysömört), egyebeket. Ami kifejezetten meglepő azoknak akik nem tájékozottak az újabb kutatások terén, hogy sokaknak a vashiány ellen is segített (bár tudományosan bizonyított hogy a vegánok átlagosan jóval több vasat visznek be).


"Minden megszorító étrendnél neccesebb büfében, étteremben, rokonnál megfelelő táplálékhoz jutni"


Ismét egy szemenszedett hazugság, egyrészt NORMÁLIS, megértő rokonoknál szerintem soha sem lehet probléma grillezni egy tányér zöldséget és mellé rizst tálalni fel, másrészt MINDEN normális étteremben megoldják! Mielőtt beülök valahova rákérdezek és még sosem volt probléma. Ami más nemzetek konyháját illeti a kínai, japán éttermekben egyáltalán nem gond, az olasz éttermekben rengeteg tésztaféle vegán és kérhető arrabiata, olívaolajos fokhagmyás/gombás/aszalt paradicsomos-kapribogyós/stb. feltéttel...a gnocchit is sok helyen az eredeti, tojásmentes recepttel készítik, tehát vegán. Emellett általában a minestrone is mentes az állati termékektől, ahogy a paradicsomkrémleves is; klasszikus éttermekben pedig nyugodtan kérhető grill zöldség, saláta, töltött zöldségfélék is vannak sok helyen. Meg persze krumpli, rizs és egyéb köretek. De mint mondtam, ha rákérdezel sokszor előrukkolnak gyorsan valamivel, ami nincs az étlapon. A legutóbb pl. hatalmas fehérspárgákat kaptam zöldséges öntettel, salátával, petrezselymes újburgonyával és pirítósszeletekkel, meg egy kis párolt zöldséggel - ott helyben ötlötték ki. Igen egyszerű, mindenhol fellelhető hozzávalókból könnyen elkészítették.

2018. aug. 2. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
68%

Nem vagyok korlátolt és eléggé tudom, milyen vegán étrendek vannak. Az csak egy példa volt (ÍRTAM, hogy TUDOM, hogy normális vegán étrend nem szóján él. persze nagyon sokuk eszi, ezen nincs mit tagadni, tény), hogy NEM az állati ételek elhagyásán múlik az egészségessége egy étrendnek. Sok vegán azt hiszi, hogy ha már egy étrend vegán, az szuper. Ez természetesen hamis.


Igen, vannak jobb étrendek. Én magam sima vega ételt se kapok akármilyen étteremben és büfében. Elég nehéz volt vegaként ebből a szempontból.


S miért hazudnék, ha azt mondom, hogy sokunknak hatalmas áldozat, komoly életminőségromlás a veganizmus? Ez is tény és szerintem teljesen érthető vegánok számára is. Nekem jelenleg brutálisan nehéz lenne növényi étrenden élni, a táplálkozásom gerince esne ki s átkozottul nehéz lenne a megfelelő tápanyagbevitel biztosítása (pláne, hogy jól is essen), de van, akinek egy ovo-lakto vega nap is maga lenne a pokol. Az emberek ilyenek, ne magatokból induljatok már ki, vegánok, komolyan.

Tudom, hogy sokaknak szuper egy tipikus, egészséges növényi étrend. De nem mindenkinek.


Rokonok... Nekem elég jó, megértő rokonaim vannak, de azért van határ. Vega ételt kapok az egyiktől, de ennél tovább egyszerűen már nem képes menni, az már neki nagyon idegen. Mivel ő húst eszik hússal, teljesen meghat a húsmentes opció is. Eszembe sincs mindenféle speckó dolgokat követelni. Ráadásul nekem nem jó a szénhidrátdús étrend sem. Ha valaha megközelítem a növényi táplálkozást (a 100% már nem az én világom), mindenhova saját ételt kell majd vinnem. Ami persze nem gond, engem ez nem zavar, de VAN, akit igen.


Sok ember van, sokféle fizikai működéssel, ízléssel, körülményekkel és prioritásrendszerrel. Nem ugyanúgy nézik ezt az életmódot.

S rengetegféle vegán s nem vegán étrend van. Egy húst is evőnek az étrendje szinte egybeshet egy vegánéval, két vegán pedig elképesztően máshogyan ehet. Nem lehet egyszerűen összehasonlítani mindenféle étrendet általában.

2018. aug. 2. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
68%

"Sőt, a legtöbb vegán épp hogy jóval felszabadultabbnak, boldogabbnak, kiegyensúlyozottabbnak érzi magát a váltás után - a legtöbb vegán csoportban leírt személyes beszámoló szerint"


Ez nem meglepő, hiszen ők így döntöttek.

Ha fognál egy kisebb várost és mindenkit rákényszerítnél a növényi táplálkozásra, garantálom, hogy egyáltalán nem ez lenne az eredmény.

Vagy máshogy értelmeztük a kérdést? Ha az a kérdés, hogy mi a hátránya a veganizmusnak akkor, ha az embernek ez szimpatikus, vágyott és az egyetlen igaz út, akkor persze egészen más az én válaszom is. Akkor is vannak nehézségek, de egészen más az ember hozzáállása s jó esetben már eleget kutakodott az ember és tudja, mit egyen, hol, miért...


Ha félreértettem a kérdezőt, bocs. De nem volt teljesen egyértelmű. S elég sok vegán próbál teljesen máshogy étkező embereket arra rávenni, hogy hopp, legyenek vegánok, mert az de cool. Látom az előnyöket és sokakkal ellentétben nem hiszem, hogy ne lenne egészséges egy jó növényi étrend az emberek igen nagy része, talán zöme számára, de amíg idáig eljut valaki, rengeteget kell változnia. S nem mindenki akar. Márpedig ha nem akar és nagyon mást szokott meg, akkor az ember sokkal keményebben érzi a hátrányokat s olyan dolgokat is borzalmasnak él meg, ami egy másik embernek természetes és könnyű.

2018. aug. 2. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!