Kezdőoldal » Ételek, italok » Vendéglátás, éttermek » Mi a véleményetek a szervízdíj...

Mi a véleményetek a szervízdíjról/felszolgalói díjról?

Figyelt kérdés

Volt vendèglátósként is gáznak tartom. A borravalónak, ami első sorban annak volt a jele, hogy elégedett volt-e a vendég vagy sem, annak volt/van értelme, létjogosultsága első sorban azért, mert adható s nem pedig kötelező.


A napi.hu cikkében (lásd 1. megjegyzésben) a következőt írják:

"A borravalót a futárok és a pénzes postások ugyanúgy kapják, annak ellenére, hogy nem szívességet tesznek azzal, hogy ajtóig hozzák a küldeményt, hanem ez a munkájuk."


Pontosan, ahogyan a futárnak az a feladata, hogy az ajtóig hozza a küldeményt, úgy a felszolgálónak is az. Ill. ő az asztalig viszi. Felszolgál, ez a feladata(!), nem pedig szívességet tesz. Ha szívességet tesz olyan értelemben (ez is persze relatív, hiszen mégis azért van ott, hogy a vendégnek ételt, italt vigyen, udvarias és figyelmes legyen stb.), hogy felfogja, hogy nem a vendég van ő érte, hanem fordítva és nem pedig nyűgnek veszi a vendég kéréseit és kérdéseit (s ez vonatkozik persze a pultosokra, szakácsokra stb.), hanem igyekszik a lehetőségekhez mérten mindent megtenni, hogy a vendég elégedetten távozzon. Ebbe beletartozik a rugalmasság és a kreativitás is a vendéglátó személyzet részéről. A kreativitás alatt pedig nem a vendég minél kreatívabb lehúzását és átverését értem természetesen, hanem a vendég kívánságaihoz és igényeihez (legyen az allergia vagy bármi egyéb) való rugalmas és kreatív hozzáállást, megoldókepességet.


Na de visszatérve a szervízdíjra, nem szívességet tesznek! Ez az üzlet profilja és feladata, ezért létezik. És épp ezért pofátlanság az ember torkán letolni egy ilyet. Ha nem szolgálják fel az ételt meg az italt, amire egy vendéglátó hely hívatott, akkor mikor a kukacos retekért mennél oda? És ezért felszámolni erőszakkal (még ha ez törvényileg meg is engedett, de nem kötelező) egy díjat, ami ha szar a szervíz, ha nem, ki kell fizetni, ez baromi visszatetsző. Sőt! Undorító.


Szervízdíj = felszolgálási díj. Ezzel az erővel az élelmiszerboltban is felszámolhatnának külön szervízdíjat polcra kipakolási meg az ár kasszába bepötyögési vagy leolvasási díj címén. :)



2023. febr. 4. 23:55
1 2 3 4 5 6 7
 21/65 A kérdező kommentje:

@6 Jelenlegi kötekedő hozzászólóként miből gondolod, hogy nem tudom? :)))

Mégis miből jutottál erre a magasröptű következtetésre?

Próbáld meg újraértelmezni a kérdést és a leírást! :)

2023. febr. 5. 09:39
 22/65 A kérdező kommentje:

@11

"Egy étterem, abból a pénzből él, amit a vendég otthagy. Hogy ez alap ár, vagy borravaló, vagy szervizdíj, majdnem tökmindegy, egy közös kalapba megy, és ebből a közös kasszából kell fizetni az összes költséget."


Ezt mindenki érti. Így van ez minden vállalkozásnál, de sehol nem bombáznak ilyen idióta megtévesztő extra tételekkel, mert BELE VAN ÉPÍTVE AZ ÁRBA. PONT.


Ezzel az erővel, akkor már felsorolhatnák a számlán a villanyszámla, gázszámla, a dolgozók bérköltségének meg a satöbbinek a rám eső, az ott töltött időmmel arányos részét. :)))

2023. febr. 5. 09:44
 23/65 anonim ***** válasza:
19%

"@6 Jelenlegi kötekedő hozzászólóként"

???

Nem látod, hogy 3 különböző ember kötött beléd, vélhetően mind vendéglátós? :)

Nem veszed észre, hogy te kezdted a kötekedést?

2023. febr. 5. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/65 anonim ***** válasza:
93%

11: Azt írtad, hogy olvassam el az írásodat. Viszont ez olyan vállalhatatlanul, bunkón kezdődik ("Ne hazudozzál már! Soha nem voltál vendéglátós,"), hogy ilyet nem olvasok el.

Ha azt akarod, hogy komolyan vegyenek, ennél sokkal jobban kell kommunikálnod.

2023. febr. 5. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/65 A kérdező kommentje:

@23 Ha az, hogy felvetek egy kifogásolható jelenséget, az kötekedésnek számít, akkor legyen az, ha ettől kiegyensúlyozottabban veszed a levegőt. :)))


Jónéhány hozzászóló gondolja hasonlóképpen, mint én, hogy a "szervízdíj" erőszakos és nem önkéntes, egy visszatetsző jelenség, egy megtévesztő valami. Tehát nem én vagyok ezzel egyedül.


Ettől függetlenül mindenkinek meg lehet a véleménye. Az pedig, hogy milyen stílusban tálalja, az őt minősíti.

2023. febr. 5. 11:30
 26/65 anonim ***** válasza:
86%
Szívesebben adok 15 % borravalót, mint 0,000000000000001% szervízdíjat.
2023. febr. 5. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/65 anonim válasza:
93%

Ahol szerviz díjat kérnek, oda többet soha nem szabad menni!

Vagy bemehetek a konyhába a kajáért? Ha nem, hanem a helynek van pincére, vagy bárki, akinek ehhez kizárólagos joga van, mivel ott dolgozó alkalmazott, akkor azt fizesse a hely!

Én a hellyel állok kapcsolatban amikor rendelek, fogyasztok és fizetek, nem egyik-másik alkalmazottjával. Semmi közöm az alkalmazottakhoz, a munkabeosztásokhoz és a fizetésekhez. Ha ki van írva az ára valaminek, akkor annyit fizetek. Ha nem annyit kérnek, akkor csalnak. A minimum, hogy 0 pontos értékeléssel megyek és többet mindenkinek azt ajánlom, ne menjen oda soha. A hely fizesse meg az alkalmazottait! Buszsofőrnek se adunk szervízdíjat, de borravalót sem, mert evisz valahova. Se a fodrásznak, se a fogorvosnak.

Ott az ár, kifizetjük, a többi a hely, a vállalkozás dolga. Az is az ő dolga, hogy olyan alkalmazottakat alkalmazzon, akikkel elégedettek a vállalkozás ügyfelei. A vállalkozás érdeke. Ha nem tetszik az ügyfeleknek, máshova mennek. Így a helyes. Mondják meg mi mennyibe kerül és annyi. Az alkalmazottja meg legyen olyan, hogy máskor is oda támadjon kedve betévedni az ügyfélnek.

Mondom ezt úgy, hogy ügyfélszolgálattal, kiszolgálással járó vállalkozásom van. Nem is egy.

2023. febr. 5. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/65 anonim ***** válasza:
90%
Egyetértek, én se szeretem. És a legtöbb szervízdíjas helyen ugyanúgy várják, hogy akkor mennyi borravalót hagysz, mert ez a berögzött szokás, hogy étteremben borravalót adsz. Velem egyszer fordult elő szervízdíjas helyen, hogy a pincér meglepődött és hálás volt, hogy így is adtam.
2023. febr. 5. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/65 anonim ***** válasza:
20%

Baromság vagy, sem egy bizonyos (nagyon alacsony) szint felett, az egész világon létező dolog. Nem meglepetésként éri az embert, saját döntése.

Lehet menni kockás terítős kisvendéglőbe is, meg többcsillagosba. Kinek mi z igénye.

De kérdezek valamit: ha beépítik az ételek árába, az jobb? Az ingyen hazaszállítjuk a bútort sem ingyen kapod.

Kevésbé gáz, ha a rántott hús nem 2800 Ft+600 Ft szervízdíj, hanem 3400 Ft?

2023. febr. 5. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/65 anonim ***** válasza:
88%

Igen, az úgy teljesen korrekt.

Ki van írva, hogy 3400 Ft, akkor eldöntöm, hogy megveszem-e, és ha igen, akkor utána kifizetek 3400 Ft-ot.


Az a rossz, amikor ki van írva 2800 Ftra. Nem veszed észre az étlap hátulján a kis betűs félmondatot, miszerint +600 Ft a szervizdíj.

A pincér odajön, és nyugta nélkül azt mondja, hogy 3400. Akkor elkezdesz gondolkpdni, hogy vajon mennyit illik adni, mert ugye 10-15% az így 3800 körüli, de az meg nem kerek. Adjak 3500 Ftot és utánam köpnek, vagy adjak 4000 Ftot és kiröhögnek a hátam mögött, amiért túl sokat adtam.

Mindezt egy 2800 Ft-os csirkéért.


Nem, kösz, inkább ki van írva, hogy 3400, én lecsippantom a kártyámmal és kész.

Ha a pincér nem tud megélni a fizetéséből, akkor kér többet a munkáltatójától, vagy mást is dolgozhat.

2023. febr. 5. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!