Kezdőoldal » Ételek, italok » Vendéglátás, éttermek » Ha elmész konyhára dolgozni,...

Ha elmész konyhára dolgozni, ott rendesen betanítanak?

Figyelt kérdés
Jelentkeztem egy Szakács OKJ-ra, de itt főzni nem nagyon fognak megtanítani, nagyon az az érzésem. Max. nagyon alap dolgokat. Akkor gondolom melóban, élesben?

2019. jún. 2. 20:04
 1/9 anonim ***** válasza:
43%
Hogyne, pont arra van idő egy konyhán, hogy pátyolgassanak.
2019. jún. 2. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
63%

Persze, ráadásul 10 másodperc alatt fogják megtenni. Egy ilyesmi varázsmondatot kell várnod: Ód' meg magadnak, mi vagyok én, óvónéni?!


Szóval nem, nem fognak megtanítani. Nagyon maximum egyszer megmutatják, hogy készülnek a specialitások, már ha vannak ilyenek.

2019. jún. 2. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
69%

Amilyen szakács hiány van, valami nagy konyhára, ahol több szakács van egy műszakban, felvehetnek segédnek, és akkor betanítanak, igen.

Nyilván a fizetésed is annyi lesz, mint egy tanulónak, mert azért ez elég távol áll az "önállóan dolgozni tudó" kategóriától. Hosszútávon megtérül, tanulni kell, tudást meg rutint felszedni, és akkor a lóvé is több lesz.

Ez mondjuk a rendes suliban végzettekre is igaz.


De amúgy ja, ezek az okj-s képzések nem sokat érnek. Normál esetben (úgy értem pár éve, mikor még nem vettek fel bárkit, aki dolgozni akart) szóba se álltak a munkaadók az okj-sekkel, mert szó szerint semmire nem mentek velük.

Hát minden esetre olyan helyeket egyelőre ne erőltess, ahol egyedül lennél egy műszakon (ilyen is sok van, tehát nem hogy nem tanítanak be, hanem ember sincs aki betanítana) vagy ahol 2-en vagytok, és pörgős hely.

De ki lehet fogni nagyobb konyhákat, főleg a fővárosban, ahol el tudsz helyezkedni.

2019. jún. 2. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

1-es / 2-es: Ti konyhán dolgoztok?

Azért az lenne a normális, bármilyen melóhelyen egyébként, hogy betanítsanak. Mivel az nagyon ritka, hogy egy suli 100%-osan felkészítsen a tényleges munkavégzésre. Hiába végzel el egy villanyszerelő képzést, ettől még egyedül nem fogsz tudni megoldani egy csomó villanyszerelési feladatot, vagy csak baromi lassan és ügyetlenül!

Vendéglátásban meg minden konyhán más receptek vannak, más módszerek és szokások. Legalább ezeket meg kell ismerned, még ha évtizedes tapasztalatod is van.

2019. jún. 2. 20:18
 5/9 anonim ***** válasza:
58%

Hát nem. A suli azért van, hogy megtanuld a szakmát. A szar a képzés, így jártál.

Igen. Én is tanultam a suli után, évekig. Igazából mindig tanul az ember, csak idővel egyre kevesebb új dolgot tudnak mutatni, meg az ambíció is csökken.

De ahhoz, hogy önállóan dolgozni tudjak, le kellett nyomnom vagy 6-8 évet, ebben volt gyilkos tempójú Balatoni ala-carttól kezdve szállodán keresztül magyaros csárdán át a hidegkonyháig, meg a kitelepülős cateringes cégig minden.

Igen, a szokásokat, meg a helyi dolgokat vagy spec recepteket meg szokták mutatni. Erre van kb 2 nap.


Persze ahhoz, hogy magadénak érezd a konyhát, és minden munkafázis magabiztosan rutinosan menjen, kell mondjuk 1 hónap. Ez normális.

De úgy konkrétan leállni főzni tanítani, nem fognak. Párszor én is levezettem már 1-2 munkaadómnak, hogy nem emlékszem a munkaköri leírásomban olyanra, hogy szakoktatót is kell játszanom.

2019. jún. 2. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
71%

A munkahely specifikus dolgokra megtanítanak, de pl. rántást csinálni nem. Most mondtam egy hülye példát, mert én nem vagyok szakács.

Én grafikus vagyok egy nagy cégnél, itt is betanítottak a speciális munkafolyamatokra, mint pl. a korrektúrázás, de alapdolgokra nem, azt nekem kellett hoznom magammal, mint tudást, anélkül mondjuk fel sem vettek volna.

2019. jún. 2. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Egyébként meg ez örök probléma.

Legyél 20 éves, 30 évnyi tapasztalattal. :)

A kezdet mindig nehéz. Ezzel mindenki így van, hogy szerezz rutint, ha mindenhova tapasztalt szakembert keresnek?!

Ezt legtöbben úgy kompenzálják, ahogy már írtam is, hogy kezdőnek, kezdő bért adnak.

A munkaadót is meg lehet érteni, neki nem a nettó fizetésbe kerül egy alkalmazott, hanem jóval többe. És egy "fél" ember után is annyit kell fizetnie, mint egy teljes értékű után, szóval neki nem jó üzlet m ég egy "betanított munkás" se, pláne nem egy betanítandó.

Neki olyan kell, aki a napi normál melót is meg tudja csinálni, de ha jön valami extra, pl le kell főzni egy lagzit, vagy össze kell dobni egy fullos hidegtálat, akkor se jöjjön zavarba a szakács.

Tehát azzal, hogy a helyi dolgokat megmutatják, még mindig messze vagy az említett "önállóan dolgozni tudó" kategóriától, mert még mindig csak annyit mondhatsz el magadról, hogy ott abban az étteremben van helyismereted.

Ahhoz, hogy ez megérje egy munkaadónak, kicsit bővebben kell engedned a bérigényedből, különben konkrétan semmi okuk nem lesz amiért alkalmaznának.

2019. jún. 2. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
71%
Szerintem azt fogják megmutatni, hol vannak az eszközök, hozzávalók, mi náluk a rendszer és az ilyen általános dolgokat. A lényeget, a főzést már nem fogják, de ez teljesen egyértelmű kellene hogy legyen. Tehát a kések helyét megmutatják, a rizottó készítését nem.
2019. jún. 2. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
66%

Hát ezek szerint nekem jó helyem volt. Több évfolyam tanulói voltak egy konyhán és segítették egymást. Az első évesek könnyebb feladatokkal kezdtek és fokozatosan mutatták meg nekik a dolgokat. Nem várták el, hogy egyből mindent magától tudjon az ember. Sok dolgot előbb megtanultam ott mint az iskolai gyakorlaton.

Ahová most sógornőm megy, ott is úgy van, hogy direkt kevésbé forgalmas konyhára teszik őket, hogy tudjanak tanulni. És van mellettük idősebb tanuló is. Tehát nincsenek egyből bedobva a mély vízbe.

Szerintem olyan helyet kell keresni, ahol komolyabban foglalkoznak tanulókkal. De azt is gondolom, hogy aki vállal egy tanulót, annak igenis segítenie kell. Tudom, hogy van olyan hely ahol pl első éves csak krumplit pucol. Ez gáz

2019. jún. 3. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!