Figyelem! A Felnőtt párkapcsolatok kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Tapasztalatotok szerint mekkora problémát tud okozni egy párkapcsolatban az anyag?

Figyelt kérdés

A barátommal másfél hónapja vagyunk együtt, mindketten 18 évesek vagyunk. Neki előttem nem volt komoly kapcsolata, nekem igen, így mondhatni tapasztaltabb vagyok ezen a téren. Elég keveset vagyunk kettesben, ugyanis szinte minden délután egy tisztáson lógunk a haverjaival, ahol majdnem napi szinten fordul elő valamilyen drog. Általában marihuána, spice, f1, dmc, speed (ha ezek mondanak valamit a jobban tájékozottaknak). Ha valamelyik nap nincsen mit csinálni (nincs miből cigit tekerni, nincs pálya, pénz), akkor általában punnyadt a hangulat, mintha unatkozna a társaság. A barátom ma azt a programot ajánlotta, hogy elmegyünk sétálgatni a városban, erre megjelent nála már egy haverja, és megint ki kellett menni a tisztásra. Ott pedig mégis csak ott vannak a többiek is, ezért nem igazán tudott még elmélyülni a kapcsolatunk. Nem vagyok még oldott, amikor kettesben beszélgetünk, pedig néha szeretnék egy nagyot beszélgetni vele. Néha úgy érzem, hogy az engem is un, és ez rossz érzés. A másik alternatíva, hogy az anyagozás miatt ilyen? Nem igazán említettem még neki, mert nem szeretek hisztizni, elégedetlenkedni, mert amúgy teljesen figyelmes. Mindig hív, minden reggel, este ír, gyakorlatilag egész nap kontaktban vagyunk. (neten, délután meg valójában). Amúgy sok témánk van, meg hasonlóak vagyunk, de néha bennem van a kétely, hogy elég vagyok-e neki. Gondolok arra is, hogy még nem volt rendes kapcsolata, ezért nem tudja még, hogyan is működik a közös időtöltés. Rengeteg gondolatom van, sajnos igaziból eléggé nem bízok magamban, mert az előző kapcsolatomban megcsaltak. Ezért nem merek hisztizni, de ez nem azt jelenti, hogy nem állok ki teljesen magamért. Csak fura a helyzet, mert még sosem voltam belecsöppenve ilyesmibe. Néha én is beszállok, és jól esik a dolog, behívnak, nem kell fizetnem. Barátom megszokta kérdezni néha szívás előtt hogy:nem probléma, kicsim? Ha gond, nem csinálom. Erre általában azt felelem, hogy a te életed, ha szeretnéd csinálni, tedd. Nem akarom nagyon beszabályozni. Valójában talán a probléma, hogy még én magam sem tudom, mennyire veszélyes ez a szokássá vált program. Mert igaziból függőséget nem okoznak ezek a szerek, de azon sose gondolkodtam, hogy egy társaságot, kapcsolatot hogyan építhet le, vagy lehet rá durvábban kihatással.


Van valamilyen történetetek, élményetek ide vonatkozólag?


2011. aug. 13. 01:34
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
Nem olvastam végig, de a drognak mindenféleképp rossz kimenetele lesz. :(
2011. aug. 13. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:

Láttad a Rekviem egy álomért c. filmet? Ott is valami ilyesmi a történet, bár az már kicsit "előrehaladottabb".


De hallod, hogyne okoznának már függést ezek a szerek? Biztos nagyon jó így társaságban, de szerintem innen már sima az út afelé, hogy rászokj és elveszítsd az életed. Unatkozik a társaság, ha nincs drog...? Nem tudsz beszélgetni a barátoddal mert úgy érzed hogy un? Szerintem ez nem normális.

2011. aug. 13. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:
Ez hülyeség, hogy nem okoz függőséget... Ugyan olyan függőségek okoz, mint a cigaretta. Ezen kívül leépíti az agysejteket.
2011. aug. 13. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
2011. aug. 13. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:

Kísérleti nyulak az új drogok fogyasztói


Zárt osztályra kerülhetnek az MDPV nevű kábítószer használói. A drog a kati betiltása után kezdett terjedni Magyarországon, hosszú távú hatásairól még semmit nem tudnak a szakemberek. Többnyire szegény és fiatal drogosok kötnek ki a toxikológián és a pszichiátrián.


„Az összes designer drogok közül a legszarabb. Túlzott paranoia és feszültség. Ez adta nekem a kegyelemdöfést. Teljesen megbolondultam tőle, de szó szerint, és olyan szinten rajtam maradt, hogy 2 nap no fogyasztás után is hallucinációim voltak.”


A fenti egy neten megtalálható, jellemző élménybeszámoló az MDPV nevű szintetikus kábítószer egy használójától. Az MDPV piaca azután lendült fel itthon, hogy tavaly decemberben a kati néven is ismert mefedron tiltott lett. A tiltás után új, mesterségesen előállított – gyakran egy ismert kábítószerből kis módosítással nyert – dizájnerdrogok kezdték átvenni a helyét. Ilyen trónkövetelő például a 4-MEC, a benzo fury vagy az MDPV, amely nemcsak a dílereknek, hanem az orvosoknak is sok munkát ad.


Toxikológiáról pszichiátriára

„Nagyjából fél évvel ezelőtt találkoztunk a szerrel, azóta hetente bekerül valaki hozzánk a hatása miatt – mondja Csukly Gábor pszichiáter, a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika tanársegédje. – Az extasy, a speed vagy a fű miatt évi egy-két beteget kell ellátnunk, de az MDPV miatt havi négyet-ötöt.”


Ezek csak a pszichiátriára került betegek, a Péterfy Sándor Utcai Kórházban rosszabb a helyzet. „Az új drogok használói közül napi négy-öt köt ki az osztályunkon, és nem egyszeri fogyasztók, hanem akik egyik adagot tolják be a másik után – fogalmaz Zacher Gábor toxikológus főorvos. – Tegnap például jött egy tüdőtályoggal, egy másik bőrproblémákkal, kaptunk két MDPV-st és egy fiút, aki veseelégtelenséggel került be. Az MDPV-seket gyakran mi küldjük át a pszichiátriára.”


Az orvosok szerint a helyzet aggasztó, ráadásul nehezen átlátható, mivel a különféle drogokat több néven árulják. A neten sokszor növényvédő szerként vagy fürdősóként bukkannak fel, és van is fogyasztó, aki csak annyit tud, hogy valamilyen fürdősót szedett be (persze ez csak álcanév, valójában ezeknek a szereknek nincs közük a fürdősókhoz). De aki tudja, hogy benzo furyt szed, az sem lehet biztos benne, hogy a díler nem olcsóbb MDPV-t adott el neki benzo furyként. Sok fantázianév is létezik, amikről nincs közmegegyezés. Van olyan díler, aki MP4 néven 4-MEC-et árul, és van, aki MDPV-t. „Először azt sem tudtuk, mivel van dolgunk. Amikor mondta az első betegünk, hogy MP4-et szed, azt hittük, hülyéskedik” – mondja Csukly.


Drogosok a zárt osztályon

Az MDPV-t (metilén-dioxi-pirovaleron) 2004-ben kezdték árulni a világon, eleinte kísérleti vegyi anyagként. A világos port többféleképpen a szervezetbe lehet juttatni: nyelni, szippantani vagy akár intravénásan beadni. „Az intravénás használóknál csúnya helyi elváltozások, furunkulusok, bőrtályogok alakulhatnak ki. Emiatt néha összekeverik az MDPV-t a szöveteket erősen roncsoló, krokodilként ismert orosz droggal, de ahhoz semmi köze nincs, más a hatóanyaga” – mondja Zacher.


Hatását tekintve az MDPV valahol az erősen stimuláló speed és az euforizáló extasy közé sorolható. Első tünetei az emelkedő pulzus, éberség, izzadás és feldobott állapot. Ezek a tünetek néhány óráig tartanak (az euforizáló hatás múlik el leghamarabb), de a drog okozta gyors szívverés és magas vérnyomás nagyjából fél napig megmarad.


A stimuláns kábítószerek másnaposságának is nevezett comedown fázis – vagyis amikor a drogfogyasztó jön le a szerről – súlyos mellékhatásokkal járhat az MDPV használóinál. A kényszermozgások, homályos vagy kettős látás és reszketés mellett heves pánikrohamok jelentkezhetnek, sőt olyan tünetegyüttes is, amit indukált paranoid zavarként ismer a pszichiátria. „Hallucinációk, téveszmék, szorongás, félelem jellemzi ezt az állapotot. Ez akár közveszélyes is lehet, mert ezek a páciensek úgy érzik, mások üldözik őket, és néha visszatámadnak – magyarázza Csukly. – Rendszeresen a zárt osztályra kell vinni ezeket a betegeket, annyira nyugtalanok és feszültek. Ott nyugtató gyógyszereket, antipszichotikumokat kapnak, néhány nap alatt általában annyira rendbe jönnek, hogy el lehet őket engedni.”


Az MDPV mellékhatásai nagyban függnek a fogyasztás mértékétől, és sok fogyasztó ott követ el hibát, hogy túl nagy adagot juttat a szervezetébe. Fél-egy gramm MDPV napokra elég, de van, aki ennyit 24 órán belül elfogyaszt – ekkor jó eséllyel jelentkeznek a pszichés tünetek. Míg a mefedron és a 4-MEC szippantott adagolásai általában 10-100 milligrammos nagyságrendben mozognak, addig az MDPV-ből 1-10 milligramm egy átlagos dózis. A pszichiátriára kerültek akár tízszeres-százszoros túladagolásos esetek is lehetnek.


Zacher szerint a visszatérő használóknál az újabb szerhasználat tudja leginkább kezelni a comedown fázist és a mellékhatásokat. „Emiatt nagyon hamar, egy-két hónap alatt függővé válnak az MDPV-fogyasztók, pedig a szernek nincsenek olyan intenzív elvonási tünetei, mint például a heroinnak. Ha az illető kihúzza a használat utáni két-három napot, elméletileg jó esélyei vannak, hogy tiszta maradjon. Csak aztán jön megint a hétvége és a bulik, ahol megint előkerül a drog” – utal a főorvos arra, hogy a szert főleg fiatalok használják.


Senki nem tud semmit

„Jellemzően 16-25 évesek kerülnek be hozzánk MDPV-pszichózissal – erősíti meg a toxikológus tapasztalatát Csukly Gábor. – A páciensek szociális háttere vegyes, de inkább a szegények közül kerülnek ki.” Zacher szerint sem a felső tízezer drogja az MDPV: „A szer használói között sok az amotivált, alacsony intellektusú, jövőkép nélküli fiatal, akiket nem tart meg a szociális háló. Kicsit kipofozzuk őket, és akkor jön a kérdés, hogy na, akkor most hova, mi legyen. Ez a legnehezebb.”


Az MDPV súlyos mellékhatásai ellenére azért is lehetett a szegények drogja, mert olcsó. Egy grammhoz már két-háromezer forintért hozzá lehet jutni, egy kisebb adagot tartalmazó kapszuláért pedig kevesebb mint ezer forintot kérnek a dílerek. Nincsenek még olyan drogtesztek, amik kimutatnák, de a szer nem is illegális. Viszont ha betiltják, akkor valószínűleg jön majd egy újabb drog, ami alig különbözik tőle – ahogy az a katival történt (a 4-MEC molekulája nagyon hasonlít a mefedronéra).


A magyar jogrendszer nem tudja követni ezeket a gyors változásokat, de valószínűleg az sem oldaná meg a helyzetet, ha egyes szerek helyett egész vegyületcsoportokat tiltanának be. „A felvilágosítás és prevenció a legfontosabb teendő. A fogyasztók nagyon keveset tudnak az új drogok hatásairól. És nemcsak ők, mi is. Majdhogynem visszasírjuk a régi, kiszámíthatóbb kábítószereket” – mondja Zacher.


„Pszichiáter vagyok, egyetemi klinikán dolgozom, drogokkal kapcsolatos kutatásaim vannak, de fél éve még nem tudtam, mi az MDPV, egy éve pedig azt sem, mi a kati – magyarázza Csukly. – Ezeknek a szereknek még alig van szakirodalmuk, a legtöbb információt maguktól a betegektől szerezzük.”


A ritka szakcikkek egyike egy májusban publikált tanulmány [1], ami michigani kórházak betegeit elemezve ír le hasonló robbanást az MDPV okozta esetekben, mint amilyet itthon tapasztaltak az orvosok. De ez csak a felszín. Csukly tud olyan heroinistáról, aki elkezdte katival szúrni magát, és teljesen átszokott rá a heroinról, a hozzátartozói szerint pedig azóta jobban leromlott az állapota. De hogy ez mennyire egyedi eset, az nem ismert, ahogy az sem, hogy melyek az új drogok hosszú távú hatásai, milyen maradványtünetek jelentkezhetnek, és ezek a fogyasztók mekkora hányadát érintik. A pszichiáter szerint most az MDPV tűnik a legveszélyesebb szernek, annak ellenére, hogy még nem ismert, okozhat-e például szkizofréniát. Csukly is úgy véli, a megelőzés volna a megoldás.


Kérdés, milyen hatásfokkal lehet ma Magyarországon prevenciós munkát végezni a fiatalok körében. A fű körül néhány éve nagy cirkusz volt, abban az időben önjelölt marihuánaszakértők nyilatkoztak pro és kontra, és az akkori nyilatkozatháborúban elvesztek a drog reális veszélyei (például, hogy bizonyos genetikai adottságú embereknél növeli a szkizofrénia kialakulásának esélyét). Annyit riogatták viszont a fiatalokat ezzel a viszonylag enyhe droggal, hogy már nehéz megijeszteni őket. Pedig ijesztő olyasmit beszedni, amiről az ember alig tud valamit.


„A mai világban sokan félnek a gyógyszerektől, pedig azokat több évig fejlesztik, állatkísérletekben próbálják ki a hatásait – mondja Csukly. – Azok, akik minden gondolkodás nélkül betolják az MDPV-t vagy valamelyik másik új drogot, maguk vesznek részt egy ilyen kísérletben; kísérleti nyulak, akik egy új szert kapnak. Nem tudjuk, hogy ha használják, pár év múlva mi történik velük.”

2011. aug. 13. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:

Élmények:


„Az összes designer drogok közül a legszarabb. Túlzott paranoia és feszültség. Ez adta nekem a kegyelemdöfést. Teljesen megbolondultam tőle, de szó szerint, és olyan szinten rajtam maradt, hogy 2 nap no fogyasztás után is hallucinációim voltak.”


„Fél gramm mdpv-t szívogattam 6 napig kevés alvással. Elég kemény, napokig tartó pánikbeteg voltam. Belelovagoltam magam minden szarba, megláttam egy rendőrautót és már azt hittem, figyelnek, a zebrán nem mertem megállni, mert szembenéztek az emberek. Hangokat hallucináltam, rendes párbeszédeket, melyek mind rólam szóltak (ilyen kibeszélés formában). Féltem az utcában bejövő autó hangjától. Ennél rosszabbat még sosem tapasztaltam.”


„Soha semmitől nem voltam még ilyen szarul. Mindenfélét kipróbáltam, katit fél éve rendszeresen tolom, és senki nem szólt, h ennek köze nincs a katihoz, és feltoltam elsőre 1 g-t. Azt hittem, meghalok, úgy éreztem, leáll a szívem, brutális paranoiás állapotban voltam, aludni nem tudtam, de közben mozogni sem a remegéstől... Izzadtam és közbe fáztam, a takaró alá bújva teljes csendben feküdtem egy napig nyitott szemmel, a félelemtől remegve.”


„A paranolját nem lehet kibírni, ez valami nagyon durva, valamit nagyon szétba... bennem, ezt érzem, de nem tudok vele leállni, mer ha nem tolok, akkor má rendesen szarul leszek, de tegnap má rendesen olyan volt a téma, mintha valami szívrohamom lenne.”


Forrás itt:


[link]


(Mai indexes cikk)

2011. aug. 13. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:

Lényegében azt jelenti, hogy önszántukból vesznek részt gyógyszerkísérletekben.

Az agy egy "finom műszer". Fiatal korban különösen érzékeny. A most elindított, egyenlőre ismeretlen változások talán csak évek, vagy évtizedek múlva jelentkeznek majd.


Arzheimer kór, demencia, paranoia, személyiségzevar, tudathasadás, elbutulás stb.


Előfordulhat, hogy mire megjönne az esze, addigre annak nam lesz már hová "érkezni".

Amikor mások majd családot alapítanak, akkor neki majd a nyálat törölgetik a szájáról valamelyik pszichiátrián.

Esetleg nagyon sokáig nem jelentkezik semmi probléma, de lehet, hogy majd nem ismeri meg az unokáit, gyerekeit.

Esetleg beteg gyerekei születnek majd ha eljön az ideje.

Igazából senki sem tudja, mi lehet a vége, de jó nem.

Most zajlanak az ide vonatkozó kísérletek, amikben a barátod, barátaid önszántukból részt vesznek.


Az orvosok nem fogják túlzottan sajnálni, majd írnak belőle tanulmányt, tartanak róla előadást, tananyag lesz az orvosin, stb.

Senki nem védi meg az ilyeneket önmaguktól.

2011. aug. 13. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:

Aki az indexről idéz meg azt veszi hiteles forrásnak az még csak fényképről látott drogot meg drogost. Zacher Gábor a legnagyobb idióta akiről tudok és ilyen felelős pozícióba került. Aki benne van a témában tudja miről beszélek, neked hosszú lenne.


A rekviem egy álomért-ra hivatkozni hááát szintén nevetséges. Én azt a filmet drogos vígjátéknak hívom. Persze majd megtámad a hűtő meg az áruházban terítik a hernyót :D A füves-speedes fiatalnak nem a herkások az előrehaladott megfelelői a kettő teljesen más brigád.


Hogy a cigaretta ugyan olyan függőséget okozna mint a spuri? Jó vicc :) A cigarettára nehezebb rászokni viszont leszokni is sokkal nehezebb mint ha valaki alkalmi könnyűdrog fogyasztó. Ha érdekel a téma akkor keress rá a szerek addikciójára és ne beszélj zagyvaságokat.


A metamfetamin testre gyakorolt hatásait a könnyűdrogokéval párhuzamba állítani? Nem tudom, de évek óta szintetikus pörgetőket fogyasztókon is csak annyi látszódik hogy soványabbak lesznek meg sápadtabbak. A kristálymet egyébként sincs jelen a magyar drogpiacon, ez se jött be.


A kapcsolatodba én nem szólok bele, van aki tudja tolerálni a másik szerfogyasztását, van olyan aki nem. Viszont ha nem érzed jól magadat ne hitegesd magad olyanokkal hogy majd változni fog a helyzet vagy jobb lesz mert egy "drogos" nem csak egy nőt szeret hanem a cuccokat is amik alkalmanként boldoggá teszik. És előbbiről könnyű lemondani mert jöhet egy másik de ha valaki nem cuccozik soha nem éli át ugyanazokat a dolgokat amik miatt megkedvelte ezt az egészet. Gondold át hogy nálad mi a helyzet, de te is szeretsz szívni akkor ki fogtok jönni. Viszont a helyedbe én nem hívatnám be magam csak ha nagyon csóró vagy mert az én szememben ingyenélő kis ribanc az aki ilyen.

2011. aug. 13. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 napietus ***** válasza:

írtál egy kisregényt, aminek az a lényege, hogy egy kis drogos ribi vagy, akinek a barátja szintén egy szánalmas drogos csődtömeg.


igyekezz változtatni a helyzeten, első lépésként mondjuk dobd ki a pasit és keress normális barátokat.

2011. aug. 13. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:

08:23


Nekem semmi problémám a te drogfogyasztásoddal. Örülök neki, hogy van saját, objektív véleményed. Nyilván mögötted is áll egy orvosi egyetem, és legalább minimum 25 év szakmai tapasztalat, mint Zacher Gábor doktorúr mögött.

Így már érthető, hogy miért vitatod azt, amit állít.

Gondolom számos hozzád hasonló okostojást látott már meghalni.

Amit csinálsz az lényegében hasznos.

Egy új gyógyszert évekig fejlesztnek, további évekig állatkísérletekben próbálnak ki mire embereken is tesztelhetik.

Egy ilyen új kábítószernél amit az utcán kipróbálnak, akár néhány óra alatt emberkísérletekre kerülhet sor, hála az ilyen lelkes amatőröknek, mint te és a hozzád hasonlók.

Ennek több haszna is van.

Részben az, hogy sok kísérleti állat megmenekül, ezeket nem kell feláldozni.

Másrészről az orvostudomány, és a gyógyszeripar sokat köszönhet neked, és a hozzád hasonlóknak, hiszen felgyorsul a fejlődése. A te nevedet, a kérdező nevét stb senki nem jegyzi fel, ti csak adatok, statisztikai számok lesztek egy valamilyen kutatásban, egy rublikában valahol.

A kutató orvos nevét viszont nyilván elismerik majd az orvosi szakmában.

Szóval ez hasznos, nyilván hozzájárul majd a tapasztalat új gyógyszerek kifejlesztéséhez, amikkel majd hatásosan kezelnek majd más betegeket, akik önhibájukon kívül lettek betegek.

Számomra ez előnyös, hiszen én is lehetek beteg.

Azzal pedig nem törődök, hogy te esetleg ebbe belepusztulhatsz, mert a tudománynak mindig vannak áldozatai.

Majd valaki eltemettet, valaki megsirat, lesz biztosan virág is. Szerencsére nem az én pénzemből.

2011. aug. 13. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!