Kezdőoldal » Fogyókúrák » Paleo diéta » Egy kéthetes vega étrendbe...

Egy kéthetes vega étrendbe fogok, kíváncsiságból. Bevált paleo vega receptek?

Figyelt kérdés
Amúgy is paleózom egyébként.

2014. okt. 31. 07:26
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
52%

A paleo NEM vega, a kettö eléggé ellentmond egymásnak.


A paleoban elég sok húst, tojást fogyasztanak, és igen kevés szénhidráttartalmú élelmiszert.


A vegában meg minden állati termék kiesik, a szénhidráttartalmú élelmiszerekböl szerzik a napi energiát.


Ha a kettöt egyszerre akarod teljesíteni, akkor nem sok minden marad, amit ehetsz

2014. okt. 31. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
3%
Egyél szart szivoszallal. Kivancsisagbol.
2014. okt. 31. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
vannak vega palósok, sőt ketogénesek is. inkább az értelmes hozzászólókat várom. tisztában vagyok paleó elvekkel, mivel közel másfél éve így élek.
2014. okt. 31. 08:14
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

1. 2. Értelmesebben is megfogalmazhatta volna a kritikáit.

De azt meg kell hagyni, hogy célszerűbb lenne kifejezetten "vega", "vegetáriánus" stb keresőszavakkal feltenni a kérdést, és nem erőltetni a paleo kifejezést hozzá. Így a témában felkészültebbek is megtalálnák, plusz nem a kötekedéssel kezdenék.


A vegetarianizmus a nagy többség számára nem az egészségvédelemről szól, hanem az erőszakmentességről, (pontosabban a lehető legkisebb, még valóban szükségszerű erőszakról,) ezt mindenképp le kell szögezni. A paleo diéta már elviekben is ellentétben áll ezzel, szóval legyél felkészülve a "savazásra".


Ezen kívül sokat nem tudok a paleo diétáról, csak nagy vonalakban annyit, hogy visszatérés az ősök étrendjéhez, mivel ez volna a civilizációtól tiszta, természetes. Erre mi vegetariánusok azt fogjuk válaszolni, hogy az ember törzs- és társadalmi fejlődése _szintén_természetes, meg az ezzel járó változások is. Megvolt az ideje, helye a vadászó-halászó-gyűjtögető életmódnak, aztán eljött az ideje a mezőgazdaság feltalálásának és a felhalmozásnak, amikor fokozatosan és részlegesen áttértünk a gabonákra (ezzel ugrásnak indult az értelmi fejlődésünk és átrendeződött a társadalmi felépítés).

Itt a hús- és a gabona-alapú étrend/fehérjeháztartás technikailag is nagyrészt kizárják egymást.


A két étrend metszete a helyi, főleg szezonális gyümölcsök.


Az ember alapvetően, túlnyomórészt gyümölcsevő. Az összes többi táplálék az aktuális környezethez alkalmazkodás függvénye. A jeges teleket az európai ősember a húson élte túl, és kénytelen volt feltalálni a tüzet. Viszont korszerű körülmények között például sok olyan étel importálható és messze földről hozzáférhető, ami szigorúan vett paleo diétánál szóba se jöhetne, hiszen az ősember nem importált tengeri algát a nyomelemek egyensúlyban tartására, vagy avokádót a növényi alapú fehérjékhez.


Nyáron tehát alkalmasint majdnem ugyanarról az étrendről beszélhetnénk, akár hónapokon át, és sok "paleo-vega" ötlet adódhatna. Télen viszont a jószándékú vega ötletelők is kicsit nagyobb bajban lesznek a kérdéseddel....

2014. okt. 31. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm a válaszodat!
2014. okt. 31. 09:30
 6/13 anonim ***** válasza:

Abban szerintem igaza van az elsőnek, hogy nem létezik olyan, mint paleo-vegetáriánus étrend. Persze van közös pontjuk, de leginkább ellentmondanak egymásnak.

Vegetáriánus vagy vegán? Előbbinél csak a hús, utóbbinál pluszban a tojás és a tejtermékek is ki vannak iktatva.

Recept: egy rész dió, egy rész datolya, fél rész kókuszreszelék a turmixba, golyót formálsz bele, a közepébe mandulát nyomsz, meghempergeted kókuszreszelékben, és kész az édesség. Nagyon finom! :)

2014. okt. 31. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Speciel én majdnem teljesen paleo stílusban nyomom a vega ketogént s nem értem, mi lenne benne a nehéz. Alapanyagokban vannak megszorítások, de a végeredmény, az ételek kínálata elég változatos :) Sokkal inkább az, mint a tipikus fogyózók étrendje, az igen sivár.


Nos, a paleo blogok némelyikén van vega szekció, sok jó étel van. Mondjuk ezek nem pici része édesség, süti, sok blogger odavan értük... De azért akad más is :)

A tojásos zöldséglepényeket pl. nagyon szeretem. Zöldségpüré, tojás, én olajos magot is teszek bele s kókuszzsíron kisütöm.

Rengeteg nyersvegán ételt is eszem, főleg mióta ketogénezek :D Jobban esik, üdébb, többnek hat nyersen a zöldség (azért így is kell mennyiség, fél-1 kiló zöldséget eszem naponta).

Már amikor paleózni kezdtem, látszott, hogy magkenyérrel kell fogynom, mert valamivel jól kell lakni (sosem tudtam sok gyümölcsöt enni, 5 deka nekem többnyire elég. szezonban van 1-1 alkalom, amikor többet eszem egy gyümölcsből. mivel odavagyok a gyümölcsökért, csak a mennyiségi igényem picike). A ketogénezésem elején meguntam a magkenyereket, nem teljesen világos számomra, hogy mit eszem, de elég sokat, az biztos. Elmentem zöldség irányba, a zöldség rengeteg sok zsírt tud felvenni, főleg rántva (olajos magokkal, természetesen) és sütve. A tegnapi ebédem pl. zöldségleves volt, nyersen fél kiló sült karfiol, mellé céklás nyersvegán zöldségfasírt és házi pizzaszósz. Ráadásul használtam egy csomóféle nem szénhidrátszegény (s részben nem is paleo) zöldséget ;)


A vegyes zöldségpörkölt és a zöldségcurry is igen kellemes :)

Személy szerint rengetegszer sütök palacsintát is... Pedig átkozottul nehéz ruganyos szénhidrátszegény palacsintát összehozni... De nekem az kell :D


A magkenyerérfélék családja igen változatos (kell is, mert így is alig eszem belőlük manapság). Lehet puha, ropogós (azt magropogósnak nevezem és szinte sosem teszek bele tojást), de serpenyőben is sütheti az ember, felverheti a tojásfehérjét, kihagyhatja a sárgáját... Rengeteg olajos mag és magliszt van, én tipikusan 3-4-félét használok egyszerre.


Aztán ott vannak az édességfélék, pl. a ketogénes desszert fatbombok (a zsírbomba furán hangzik, magyarban még sosem olvastam róluk) :) Amikbe nem feltétlenül kell édesítő sem, úgyhogy nem tudom, mennyire nevezhetők édességnek, de igazából szerepük is az és hajlamosak arra, hogy édeskések legyenek. Kókuszvaj és kókuszzsír elég jó alap hozzá, innentől én már töltöttem dióvajjal, málnával... Nagyon jó és igen tömény. Viszont a párom, aki félig rizsen él s azt is tipikusan szénhidrátokkal eszi, simán megeszi a ketogén desszertjeimet... Úgyhogy nem csak fanatikusoknak valók. Zsírfóbiásoknak azért nem adnám őket.


Most ennyi jutott eszembe. Nem szoktam bonyolult ételeket enni, egy csomó zöldség összekeverése és szolidan megfűszerezése nekem eléggé jó :) Csak a jóllakáshoz kell még a tojás és olajos mag.


Rengeteg tojásétel is létezik, kár, hogy nekem takarékoskodnom kell vele, mert nem tudunk eleget venni.

A rántotta (amit rengetegféleképpen lehet turbózni, még vegaként is) számomra tökéletes reggeli volt, amíg még napi 3 étkezést tartottam.


A zöldségleves mandulagaluskával is jó étel :)

2014. okt. 31. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

A totut és a magtejeket nem is említettem, pedig kifejezetten növelik a változatosságot :)

A zsírtej pedig forradalmasította a táplálkozásomat, szinte naponta iszom, amióta ismerem :) Kávéba nekem nagyon jó, kb. mint a máktej, a kókusztejnél klasszisokkal jobban bejön eme célra (mondjuk a ketogén majdnem paleo bulletproof kávé még jobb).

2014. okt. 31. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Amúgy létezik zsírra alapozó vegán :) Ha növényi étrenden élnék (néha tojáshiányban közel kerülök hozzá), én is olyan lennék. Számomra a zsírdús, szénhidrátszegény étrend az igazi.

A nyersvegánok pedig majdnem paleósok :D Nekem mindig erősnek tűnt a párhuzam közöttük, mivel egy csomó ételcsoportot egyszerre zárnak ki. Természetesen a tipikus paleo tökmás, az enyém már sokkal közelebb áll a nyersvegánhoz, persze így is baromi messze, a tojást és a sült zöldségeimet nem adom :P Viszont nem eszem még annyi gabonát sem, mint a nyersvegánok. Hüvelyest hasonlóan, s szintén nyersen.

2014. okt. 31. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, nagyon hasznosak volt az utóbbi válaszok!
2014. okt. 31. 11:24
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!