Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Kb mikor kezd el szófogadóbb...

Kb mikor kezd el szófogadóbb lenni, értelmesebb egy egy éves gyerek?

Figyelt kérdés
2het mulva egy eves a fiam, de annyira szofogadatlan meg mindig, mikor lesz az ha raszolok nem csinalja, amit nem szabad? Nagyon faraszto, egyre rosszabb, nem lehet kordaban tartani, kiabal ok nelkul, minden apro porszemet a szajaba kapkod, aztan ha kiveszem a szajabol egtelen orditas vergodes van, arcon csapkod folyamatosan. Probalom picit nyugisabban nevelni, de elfogy a türelmem neha mar, jatszoterre se szivesen viszem, amit ott muvel.. Sztem ciki ha vergodik egy gyerek. Neha meg annyira csendesen eljatszik magaban, hozza se lehet szolni. Az ejszakai alvas is szornyu, akkor is orditozik, nem tudjuk miert, pedig koztunk alszik, sajat agyaban kb 1 orat alszik, egyebkent ténylegesen nem ebred fel soha.. Sőt felebresztem, hogy ne orditson. Masnak is ilyen a gyerek? Ezek mennyire normalis dolgok? Nekem eleg idegesítő, mert mi nem ilyenek vagyunk,én szeretnem, ha fegyelmezetten viselkedne. Hogy tanithatnam meg erre?

2021. szept. 9. 09:46
1 2 3 4 5
 31/41 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem próbáljátok meg a homokozót mégis. En amióta ülni tud, viszem, hogy civilizálódjon. Ha nem szokja meg, ha nem tanulja meg, hogy ott hogyan kell viselkedni, akkor honnan fogja tudni? És igen, a szájába veszi, a homokot kb 2-3x megkóstolja, rájön, hogy szar, és kész.

A többiben megértelek, kitartás. Engem is a frász tör ki néha. 11 hónapos a gyerek, 11 hónapja nem voltam egyedül itthon. Ha főzök, legalább a felét úgy kell menedzselni, hogy kapaszkodik a lábamba, és még szerencsém van, ha nem üvölt közben. Aztán persze nem eszi meg, amit főztem 😄

Figyelj, amúgy az se sokkal jobb, ha érdekli a mese. Az enyém él-hal a kis mondókás lapozóiért. Van, hogy egy nap összesen 4 óra hosszat azokat olvasom. Szerinted? Néha már azt erzem, kifolyik az agyam a fülemen. De közben meg olyan büszke vagyok rá, hogy erdeklődik. Ja, nem egy helyben ül ám, míg olvasok, mászkál, pakol, neha kiveszi a kezemből a könyvet és másikat hoz a történet kellős közepén... sikítófrász 😅

2021. szept. 9. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/41 anonim ***** válasza:
75%

"Ha főzök, legalább a felét úgy kell menedzselni, hogy kapaszkodik a lábamba, és még szerencsém van, ha nem üvölt közben. Aztán persze nem eszi meg, amit főztem"


Fú ez de ismerős.


🍲?

Nem

🧀?

Nem

🥪?

Nem

🍝?

Nem

🍓

🤌

2021. szept. 9. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/41 A kérdező kommentje:
Köszönöm a leírtakat, nincsenek túl nagy elvarasaim, csak nem szeretnem, ha kesobbiekben is igy viselkedne.. Nekem nem kapaszkodik a labamba, halistennek, tudok vele fozni takaritani stb, vagy ott van velem vagy a haz tobbi reszeben jatszik. Mindig visszuk, csak a jatszoter nekem annyira nen szimpi. Inkabb kirandulni visszuk, imadom mikor mindent nez, es erdeklodik. Mi inkabb természetet preferaljuk, es szeretném ha ebben nőne fel.Nem vagyok feszult, de ha ok nélkül szirenazva sir.. Az banto, mert nen tudom mi baja lehet, es szeretnem megszuntetni, gondolom neki sem jó érzés. Ejszaka en mar nem is tudok aludni, mert hozzaerni sem lehet olyankor, ugyhogy nem erdekel, hogy ne alszok, csak nehezen lehet megnyugtatni. Kicsit irigykedem, azokra akik le tudjak foglalni konyvekkel a gyerekez, en szivesen olvasnek, mondokaznek neki, de nem erdekli. Mese sem, semmi ilyen nem köti le.
2021. szept. 9. 15:13
 34/41 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező, SEMMI, amit most csinál, nem lesz ilyen a későbbiekben. Sem a viselkedése, sem a szokásai, sem az érdeklődése. 2 hónap múlva tök más lesz vele minden. De ha most nem hagyod, hogy kicsit szabadon legyen gyerek, akkor kb sosem lesz szófogadó, mert csak azt szokja meg, hogy veled ellenkezni lehet csak, semmi mást.
2021. szept. 9. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/41 A kérdező kommentje:
Annyira azert nem vagyok szigoru, mint pl velem voltak, de veszélyes, extrem dolgokat nem engedek nyilvan, tv csapkodas... Stb sztem az sem normális aki ilyet enged. Kremek szetkenese.. Ezek szamomra nem viccesek.
2021. szept. 9. 15:23
 36/41 anonim ***** válasza:
A könyveket ne add fel. Mondókák, versek énekek könyvből is nagyon jó alap az olvasóvá neveléshez. Milyen könyveket néztek? Esetleg más típusú bejonne neki. Nem baj ha nem ül meg, te csak próbálkozz. Megszokja a könyveket és pár hónap múlva felkelti az érdeklődését. Mintha másfél évesen jött volna ez nálunk.
2021. szept. 9. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/41 anonim ***** válasza:
100%

Az a baj, hogy magadnak mondasz ellent. Egyik korábbi kommentedben azt írod, nagyon szigorú vagy, most meg azt, hogy csak a tényleg veszélyes dolgokat tiltod. Ezek közül akkor most melyik igaz?

Ne aggódj, nem fog ilyen maradni. Bizonyos szempontb rosszabb lesz. :) Arról lassan leszokik, hogy mindent a szájába vegyen, de 2-3 évesen a fejed tetejére is állhatsz akár, akkor is brutál hisztis lesz. Erre már most érdemes felkészülnöd lelkileg, hogy ez nem azért lesz, mert rosszul neveled vagy mit tudom én, hanem mert úgy tűnik, ilyen a temperamentuma.

A tévecsapkodást és társait persze ne engedd, de fejben azért lazíts egy kicsit, különben pokoli lesz az elkövetkező 16-18 évetek.

2021. szept. 9. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/41 anonim ***** válasza:
88%

A 33-as és 35-ös hozzászólásodban már teljesen máshogy nyilatkozol mindenről. Például azt írtad az elején, hogy nem halad a házimunka, most meg, hogy mindent tudsz csinálni.

Az pedig, hogy sokat vársz, az olvasásra is vonatkozik. Majd 1,5-2 éves korában fog leülni melléd egy-egy vers erejéig, aztán rövidebb (értsd 3-5 perces) meséket is meghallgat majd ülve, és így tovább. Egy évesen annyit kell max. kibírnia, hogy rámutatsz, és nevén nevezel néhány dolgot egy képes könyvben, aztán vagy mutatja ő is, ha megkéred rá (hol a labda?), vagy nem.

Ahogy már említettem, vannak tiltások, amiket évekig kell ismételni. Simán ilyen az, hogy ne nyúljon a TV-hez, ne krémezzen, ne másszon fel (túl magasra) a bútorokon, stb.

2021. szept. 9. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/41 anonim ***** válasza:
100%
#16-os vagyok: a játszóteret a fiamnál anno kerültem, vidéken, nagy kertben nőtt fel. Így utólag nézve hiba volt, segítette volna a mozgásfejlődését. Lányom, mivel egyévesen járt kár, és mivel városi gyerek, hamar elkezdett játszózni, segítettem mászókázni, csúzdázni, sokkal ügyesebb most 2 évesen, mint a fiam volt anno.
2021. szept. 10. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/41 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, ez a magyarázata a kisfiad viselkedésének:


"A végrehajtó funkciókért, többek között az impulzuskontrollért felelős agyterület, a prefrontális kéreg (pontosabban a dorzolaterális prefrontális kortex) csak a húszas éveink közepére fejlődik ki.


Hogy ez miért lényeges? Mert ahogyan az ábrákon is látszik, még egy 5 éves kisgyermek agyában is nagyon-nagyon fejletlen ez az agyterület! (A skálán a piros a legkevésbé, a lila a leginkább fejlett)

Mégis, már egy 2-3 éves kisgyermektől is gyakran elvárjuk, hogy

- ne legyenek „szélsőséges” érzelemkitörései

- nyugodjon meg (egyedül)

- legyen szófogadó

- ellen tudjon állni a kísértésnek, ha valamit megtiltottak neki

- (és úgy általánosságban viselkedjen úgy, mintha felnőtt lenne)


Csakhogy ezekhez mind az említett agyterület működése szükséges!


A legtöbb esetben azonban a totyogók, kisgyermekek együttműködőek, legfeljebb nekünk tűnik úgy, hogy mindig dacolnak. Egy kis „gyakorlat” otthonra: Ma fókuszálj arra, hogy hányszor együttműködő a gyermeked! (Nem fogod tudni megszámolni.) Hajlamosak vagyunk a negatív dolgokra összpontosítani, és a nap végén úgy érezzük, hogy végig ellenkezett a gyerkőc.


Gyakran találkozunk „jól” viselkedő kicsikkel is. Mi lehet az oka ennek a látszólagos ellentmondásnak? Lehet, hogy a kisgyermek

- célja ugyanaz, mint a felnőttnek (pl.: ő is szeretne menni sétálni, ezért nem ellenkezik öltözésnél)

- szülei a lehető legjobban alakították át a környezetet (pl.: az ő magasságában van a fogas)

- szorong, fél (az adott helyzetben vagy szülői büntetéstől)

- nagyon nyugodt temperamentumú


Forrás:

Gogtay, N., Giedd, J. N., Lusk, L., Hayashi, K. M., Greenstein, D., Vaituzis, A. C., … Thompson, P. M. (2004). Dynamic mapping of human cortical development during childhood through early adulthood. Proceedings of the National Academy of Sciences, 101(21), 8174–8179. doi:10.1073/pnas.0402680101

[link]

Kép: National Institute of Mental Health; Paul Thompson, Ph.D., UCLA Laboratory of Neuro

Imaging"


A bejegyzést innen hoztam, itt láthatod az ábrákat is: [link]


Tehát a kisfiad egyszerűen még nem érett meg azokra a dolgokra, amiket elvársz tőle. Próbáld meg kicsit a fentiek szerint szemlélni őt, határhúzással de megértően, mert máskülönben nagyon hamar csak a "rosszaságot" fogod látni benne, ami rányomja majd a bélyegét a kapcsolatotokra. Kitartást!

2021. szept. 10. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!