Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Mit gondoltok, megérné majd...

Mit gondoltok, megérné majd azt csinálni, hogy a lányommal én csak angolul fogok beszélni, a párom pedig csak magyarul, hogy két anyanyelve legyen?

Figyelt kérdés

Felsőfokú angol nyelvvizsgám van és anyanyelvi szinten beszélek angolul. Ez a folyamat anno úgy kezdődött, hogy a gyerekkoromban, a 90-es években a Cartoon Network még csak angolul ment, majd 12 éves koromban, amikor lett internetünk, angol nyelvű oldalakat böngésztem főleg. 16 éves koromra már rövid sci-fi történeteket írtam angolul egy fórumba. Magántanárhoz sosem jártam, az iskolai angoloktatás pedig csapnivaló volt.


Azon gondolkozunk a párommal, hogy én kizárólag angolul fogok szólni a gyerekhez, ő pedig kizárólag magyarul, hogy már úgy nőjön fel, hogy anyanyelve legyen a világnyelv.


Ti csináltatok már hasonlót, vagy hallottatok már párokról, akik ezt csinálják? Mit gondoltok erről?



2022. okt. 10. 10:34
1 2 3 4 5
 1/47 anonim ***** válasza:
86%

Vekerdy Tamástól olvastam, hogy ő nagyon ellene van.

Az ő álláspontja szerint mindegyik szülő a valóságos anyanyelvén beszéljen a gyerekkel. Az érveit nem tudom már idézni, de mint szakember nyilván nem hasra ütéses alapon találta ki.

2022. okt. 10. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/47 anonim ***** válasza:
85%
Ez akkor volna jó ötlet, ha a te anyanyelved angol volna. Így, hogy te is csak tanultad, semmi értelme.
2022. okt. 10. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/47 anonim ***** válasza:
99%

Egyik barátnőmék csinálták. A férje 10+ évig élt Észak-Írországban, gyönyörű angolt beszél. Viszont 2-3 évnél nem tudták tovább tartani. A kissrác levágta, hogy apa tud magyarul, hisz a feleségével úgy beszélt. Aztán már később, bonyolultabb témákról nem is lehetett vele angolul beszélgetni, mert mindig magyarra váltott. 10 éves, angol kéttannyelvű suliba ment. 8dikra meglesz a felsőfokúja.

Másik barátnőm Portugáliában él, portugál a férje. Egymás közt angolul beszélnek. A kislány kint nem beszél magyarul, hiába beszél hozzá az anyja úgy, ő portugálul válaszol. Ha hazajönnek, itthon a nagyszülőkkel belerázódik.

Egy magyar házaspár Németországban él kint. Kint születtek a gyerekeik és magyarul beszélnek hozzájuk. Némettel a bölcsiben tanálkoztak nagyobb mennyiségben először. Ovira már tudták mindkettőt.


Szerintem nem anyanyelvi környezetben akkora energiabefeketetést igényel, hogy nem ér annyit. Inkább keressetek olyan lehetőséget, ahol majd normálisan megtanul angolul.

2022. okt. 10. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/47 anonim ***** válasza:
98%

Keresztapám próbálkozott hasonlóval a fiával. Kb 15 évig élt, gyönyörűen beszél németül. De ahogy a 3-as is írta gyerek levágta gyorsan, hogy apa tud magyarul, minek erőlködni, ha anyával is beszél magyarul. Kb 3 év után ő is feladta a próbálkozást.

Nővérem keresztapja angollal próbálkozott, de ott is megfeneklett a próbálkozás az első gyereknél. Másodiknál már meg se próbálta.

2022. okt. 10. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/47 anonim ***** válasza:
94%

El kell, hogy keserítselek: hacsak nem éltél gyerekkorodban hosszabb ideig angol nyelvterületen, kizárt, hogy anyanyelvi szinten beszélnéd. Ehhez nem elég a felsőfokú nyelvvizsga, és az, hogy gyerekkorodban Cartoon Networköt néztél. Még a Proficiency (C2) se jelent anyanyelvi szintet.

Aki anyanyelvi szinten beszél, az akcentus nélkül (vagyis angol esetében inkább azt mondom, hogy következetesen valamelyik helyi akcentussal) beszél, ismeri a ritka szinonimákat és mindig helyzetnek megfelelően tudja őket alkalmazni, a nyelvhasználatában is pontosan érzi a megfelelő stílust, érzi a nyelvi logikát anélkül is, hogy meg tudná fogalmazni, éppen mikor mit miért mondott úgy, ahogy stb. Ez Cartoon Network nézéssel nem jön össze.

A tesómék egyébként így beszélnek a gyerekekhez. Egyetlen szóval összefoglalva: katasztrófa. A gyerekek magyarul beszélnek, időnként angol szavakat beleszőve, hogy "Gyere, együnk ice-cream-et", meg ilyenek. Rettenet.

2022. okt. 10. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/47 anonim ***** válasza:
98%
Erről az "anyanyelvi szintről" van egy érdekes történetem. Rokonom Olaszországban él, a férje olasz, és nagyon jól beszéli a nyelvet. Szakfordítói végzettsége is van, és kint is olyan a munkája, hogy nem elég ahhoz a konyhanyelv. Mesélte, hogy amikor Spanyolországban nyaraltak, a férje simán kommunikált a helyiekkel úgy, hogy olaszul beszélt, és spanyolul válaszoltak, neki viszont ez nem ment. A spanyolt már nem értette. Egyszerűen akármilyen is jól beszél olaszul, nem vésődött be neki annyira mélyen, hogy a spanyolt ezzel a tudással megértse.
2022. okt. 10. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/47 anonim ***** válasza:
98%

5-össel egyetértek.

Egy nyelv anyanyelvi szintű ismerete alatt én azt értem, hogy teljesen benne él az adott nyelvben, ismeri a mögötte levő kultúrát.

Pl. ha azt mondjuk valamilyen holminkra ironikusan, hogy "kicsit sárga, kicsit savanyú, de a miénk", akkor érti az utalást (Bacsó Péter: Tanú c. filmjében Pelikán József mondja Bástya elvtársnak, mikor átadja neki a narancsnak nevezett citromot.) Vagy ha azt mondom egy kisgyereknek, hogy "te kis Bóbita", akkor utalok Weöres Sándor: Bóbita c. versére, az abban szereplő tündérre. Szóval én ezt nevezem anyanyelvi szintű tudásnak, hogy ebben a kultúrában nőttem fel, értem az utalásokat, áthallásokat.

2022. okt. 10. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/47 anonim ***** válasza:
66%

A kérdést olvasva arra gondoltam, pár nap múlva, ha már a lényeg ki lesz vesézve, belekérdezek ezen anyanyelvi szintbe, de látom, nem kellett volna annyira visszafognom a parasztságot, ha már mások nem fogták vissza. :D


Nekem is van ilyen abbahagyós történetem, az azért bukott meg, mert a gyerek felsős óvodás korában a napi történéseket nem tudta az egyik szülőjével megbeszélni, azzal, amelyik szülővel nem az óvodai nyelvet beszélték otthon. Így hát nem beszélt többé azzal a szülőjével.

2022. okt. 10. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/47 anonim ***** válasza:
99%

Nem. Nem beszélsz anyanyelvi szinten, ha nem az anyanyelved, hiába néztél sok Cartoon Networköt. A férjedhez is csak angolul fogsz szólni, és ő magyarul válaszol? A boltban is angolul beszélsz majd a társaságában? Felelősséget vallalsz minden apró nyelvi pontatlanságért, amit rosszul tanul meg tőled, bevésődik és többet az életben nem változtatható meg?

Kétnyelvű gyerek kétnyelvű környezetben lesz. Magyarországon, magyar anyanyelvűként nem tudsz kétnyelvű gyereket nevelni, csak egy összezavart, megkésett beszedfejlődésű, lemaradt gyereket. Tudom, miről beszélek, az unokatesómék is próbálták. A pszichiáternél kötöttek ki, mert a gyerek nem akart megszólalni és agresszív volt. Mondta neki a pszichiáter, hogy akkor anyuka talán befejezheti, hogy mindenkihez magyarul beszél, csak a gyerekhez nem, mert a gyerek semmit nem ért az egészböl, csak azt, hogy anyuka egyedül őhozzá nem szól normális nyelven. Érdekes, utána szépen megjavult a helyzet...

Ha te "anyanyelvi szintre" tudtál jutni a cartoon networkkel, akkor a gyerek is oda fog.

2022. okt. 10. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/47 anonim ***** válasza:
95%

Ugyanúgy ahogyan te. Ő is nezhet angolul mesét majd, meg filmet, mesét, mehet 2tannyelvú suliba és akkor neki is lesz anyanyelvi szintű angol tudása 16 évesen. Teljesen felesleges ez. Arról nem beszélve, hogy összezavarja, és a többnyelvű gyerekeknek később indul be a beszédje, a végén még fejlesztőbe küldik az óvónők,mert nem beszél.

Plusz gondolom te fogsz vele otthon lenni majd angolul beszél hall egész nap, az apjával, nagymamájával, jatszótéri barátaival meg nem tud beszélni.


Szerintem engedd el, ahogy te, Ő is megtanul majd más nyelveket.

2022. okt. 10. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!