Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Nekem vagy a családomnak van...

Nekem vagy a családomnak van igaza?

Figyelt kérdés

A kisfiam születésekor két nevet kapott. A párom ragaszkodott a saját (első) nevéhez, én pedig azt mondtam, hogy ok, de akkor én is adok neki egy nevet. Így lett két keresztneve.

Azóta rajtam (és az egyik unokahúgomon kívül) mindenki úgy szólítja, ahogy az apját hívják, én viszont a másik nevén. Egyszerűen, ha rá nézek nem jön a számra a másik név.

Na, persze ezzel kapcsolatba kaptam hideget-meleget, főleg anyósomtól! "A gyerek nem fogja tudni melyik az igazi neve!" "A gyerek identitása sérülni fog!" "A gyereket csak az egyik nevén szabad szólítani, mert a másikkal csak összezavarjuk!" Stb.

Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy nem mondtuk senkinek, hogy két neve lesz, így nem is tudtak rá felkészülni. Aztán amikor a szülés után mondtam anyóséknak, hát éreztem, hogy nem tudják mire vélni a második nevet (pedig mindkét gyerekének két neve van), és utána rögtön látszott, hogy nem tetszik neki.

Anyámék szintén úgy szólítják a gyereket, ahogy a párom és anyósomék. Annyi csak a különbség, hogy ők nem szólnak be, ha én a másik nevet ejtem ki a számon, de ők is furcsállják...

Most tényleg neki(k) van igazuk? Ennyire nagy baj, hogy nekem a másik név jobban tetszik, és szerintem jobban illik rá?



2012. aug. 7. 18:39
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
65%

Úgy tűnik, akkor én leszek most a fekete bárány, aki nem ért egyet a többiekkel.:) Nem igazán értem én sem, hogy miért kell túllihegni ezt a dolgot. Ha a gyerek így nő fel, ezt fogja megszokni. Ráadásul a Lujza is egy név, úgyhogy simán okozhatna "identitászavart". De úgy látszik kedves kérdező, hogy ezzel a véleménnyel mi vagyunk a kisebbség.:/


Nálunk is valószínűleg 2 neve lesz a gyerekünknek, ha lányunk lesz (még csak tervben van a baba): Anna Lili. Az Annát a dédim után kapja és a páromnak nagyon tetszik, de nekem a Lili a kedvenc nevem, így már én is felvetettem, hogy én így hívom, ő meg úgy. Hát mit ne mondjak, nem reagált jobban, mint a családod vagy az itteni válaszolók.:S Ezek után bennem felmerült a kérdés, hogy akkor így mi értelme is van a két keresztnévnek? Én mindig azt hittem, hogy azért van valakinek 2 keresztneve, mert a szülők nem tudnak egy névben megegyezni. De ha ez így van, akkor valószínűleg továbbra sem fog annyira tetszeni a másik név egyik félnek sem. De ha az egyikőjük enged, akkor megint csak semmi értelme a 2. névnek. Vagy én gondolom rosszul?


Olyan magyarázatot is hallottam már erre, hogy azért van 2 neve, mert mindkettő tetszett mindkét félnek és majd ha felnő a gyerek, akkor eldöntheti, hogy melyiket akarja használni. Hát én elképzelni nem tudom, hogy engem holnaptól Emmának hívjanak, holott eddig Brigi voltam, pedig nem igazán szeretem a nevemet... De lehet ezt is én gondolom rosszul!:)

2012. aug. 7. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:

Nem arról van szó, hogy nem tetszik a párom neve, sőt, szeretem. Azonban én, ha ránézek a kisfiamra, nem ez a név jön a számra, hanem a másik. Akaratlanul is.

Beszéltem erről a párommal, őt nem zavarja...


Próbáltam már tudatosan a másik nevet használni. Sőt, már szinte ki sem ejtem a nevét, hanem csak "Bogyó", "Buborék", "Macika", vagy egyszerűen legtöbbször csak "kisfiam". De ez nekem olyan mintha megerőszakolnám magam, és nem értem mi a fenéért szekálnak vele? Mennyivel jobb, ha a keresztneve helyett valakit becézünk, vagy neadjisten olyan néven szólítunk, ahogy nem is hívják? Akkor nem sérül? Az nem árt az identitásának, ha azt mondom "Macikám", vagy "Mocóka", de az igen, ha a saját hivatalos nevén szólítom? A gyerek nem tudja még, - főleg, ha pici, - hogy mi az igazi és a becenév közötti különbség. Vagy tévedek? Akkor meg miért nagyobb baj, ha a második nevén szólítom, mint ha az elsőn, vagy a becenevén?


Abba belegondoltatok, akik a családomnak adtok igazat, hogy ha a gyereket csak az első nevén szólítaná mindenki és nem tanulná meg mindkettőt, akkor milyen érzés lenne neki szembesülni az iskolában, amikor le kell először írni a nevét és rászól a tanítónéni, hogy "kisfiam neked van még egy neved!". (Hallottam ilyen esetről nem is egyszer!) Az nem zavarná össze a gyereket?


Én úgy gondolom azért van egy szülő, hogy a gyerekének - ha eljött az ideje - megtanítsa a teljes nevét először kimondani, aztán leírni és olvasni is. Ezért úgy vélem jobb, ha már most hallja a második nevét is, könnyebb lesz neki megbarátkozni vele...és ki tudja....lehet, hogy később annyira megtetszik neki, hogy csak ezt fogja használni.

2012. aug. 7. 22:54
 13/19 anonim ***** válasza:

és a legtutibb dolog :-)


anyum a saját keresztnevét adta nekem és + egy másikat

szal nekem 2 van

megszületett a húgom és ö azt a keresztnevet az lett ami nekem a 2ik nevem

és utálom az 1 nevemet de nem tudom használni a másikat mert a húgomnak is az a neve :-(


remélem érthető voltam


szal szerintem ne törődj vele hívd ahogy neked jól esik

és ne foglalkozz mással :-)

2012. aug. 7. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:

11-es: szerintem rosszul tudod, vagy lehet, h én tudom rosszul?? mindenesetre nem értek egyet veled, h a gyereknek azért adnak 2 nevet, mert a szülők nem tudnak megegyezni...

igenis azért adnak 2 nevet, mert mindekettő tetszik mindkettejüknek, és vagy az van, h nem tudnak dönteni, v szép egybehangzása van a 3 névnek, és így szeretnék átadni a "csomagot" a gyereknek. és igen, nagyon sok olyan eset van, amikor a gyerek 11-12 évesen a második nevét kezdi preferálni - mert addig ugye nem érdekelte, de azért nyilván tudott mindkét nevéről - és igenis úgy kezdi szólíttatni magát. és akkor vagy jófej a szülő, és átáll ő is az új névre, v nem az, és akkor ő megmarad a régi névnél.

2012. aug. 7. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:

11-es vagyok


Értem amit írsz, csak ilyennel én még nem találkoztam, de ez nem jelent semmit.:) Én erre már csak azt tudom mondani, hogy ahány ház annyi szokás.:) De azért azt kijelenteni, hogy a gyereknek identitás zavara lesz, mert a két szülő két különböző néven szólítja szerintem elég butaság. Ahogy a kérdező is írta, honnan tudná a gyerek kiskorában, hogy amelyik néven szólítják az valódi keresztnév vagy csak becézgetés? Mire meg eljut oda, hogy ezt felismerje simán megszokja ezt a felállást. Szerintem az sokkal hamarabb okozhat identitás zavart, hogy az egyik kérdező írta, hogy lány létére fiú néven szólították. Mégis felnőtt és amennyire a hozzászólásából látszik, nem lett problémája az énképével.:) Szóval én ezt nagyon buta felvetésnek tartom.


A 2. keresztnév szerepéről lehetne még beszélgetni, de úgyis ez is más és más okból történik sok családban és csak a szülők tudják, hogy miért teszik. Nekem van egy barátnőm, akinek 2 keresztneve van: Andrea Viktória. 6 éves korunk óta ismerjük egymást és gimiig azt sem tudtam, hogy 2 neve van.:S Mindig mindenki Andinak hívta, szóval nála tök fölösleges volt a 2. név, csak többet kell írnia hivatalos papírok kitöltésénél, ráadásul utálta is.:) Valószínűleg túléli csak értelmét nem látom.:P Az ő fiának már csak 1 keresztneve van, szerintem nem véletlenül.:)


Másik ami még eszembe jutott indokként az talán a hagyományozás kérdése lehet, amit írt is az egyik hozzászóló, hogy náluk is ez egy kompromisszumos megoldás volt. Annak megint több értelmét látom, bár a gyereket ugyanúgy zavarhatja a 2. keresztnév, ha felnő, de ez úgyis a jövő zenéje és sosem lehet előre tudni.


Tehát kedves kérdező én továbbra is azt mondom, hogy ha neked úgy tetszik ráadásul a párodat sem zavarja, akkor hívd a fiadat a 2. nevén, kötve hiszem, hogy problémája lenne belőle, a családod meg úgyis hozzászokik egy idő után, nem fognak egész életedben ezzel piszkálni valószínűleg, úgyhogy hajrá!;)

2012. aug. 8. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:

Szia! az én nevem Rebeka Ela anyám és családja Elának hív apámék Rebekáznak.Apa csak spanyolul beszél velem mivel spanyol, mára 26 éves vagyok soha nem volt identitás zavarom...:)


Mindig a két nevemen mutatkozok be és mondom, hogy hívjanak, ezért a közelebbi barátaim Elának hívnak a távoliak Rebekáznak, az Ela közelebb áll hozzám de tökéletesen tisztába vagyok önmagammal...

:)


a gyerek abba nől bele amibe te akarod..Kicsit fura volt az oviba hogy voltak szavak amiket magyarul nem csak spanyolul tudtam, mire suliba mentem rendeződött kivel hogyan beszélek...

2012. aug. 8. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
jah még annyi ha anya apára hallgat és csak Rebeka lettem volna tuti agybajt kaptam volna tizenx évesen mikor valamelyik okos osztálytársam kihallotta a Rebi becézésből a ribit...:D kb egy hétig ribi voltam suliba amíg nem unták meg, nah ha csak az a nevem van... Persze erre apu nem gondolt mikor elmeséltem neki sírva akkor azt mondta, hogy még jó hogy választhatok...:)
2012. aug. 8. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
Most biztos sokan "lefeministáznak" majd, de be kellene vezetni, hogy a gyereket az édesanyja nevezhesse el. Nálunk az a szerencsés helyzet volt, hogy párom ezen a téren rugalmas volt. Kiválasztottam vagy 10 lánynevet, ami nekem tetszett, abból pedig Ő azt az 1-et, ami Neki tetszett. Szeretnénk majd 2. babát, és már előre megbeszéltük, hogy ha fiú lesz, az ő nevét megkapja 2.- nak, ami nekem leginkább tetszik fiú név, az lesz az 1. neve, és azon fogjuk szólítani. Bár vicces, mert a kislányunk annyira hasonlít az apukájára, hogy "Kismisikének" szoktam nevezni. Azért remélem, ez nem ragad rá, csak 2-en nevezzük így. :-)
2012. aug. 8. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 Pötyös Panni ***** válasza:
49%
Ha 9 hónap alatt kihordok egy gyereket, 4 és fél hónapig rókázom vele,megszülöm,szoptatom,gondját viselem stb...nehogy már más nevezze el...Az Anya meg csak főzzön, mosson, takarítson mert máshoz nincs joga. A mai férfiaktól rosszul vagyok mert mindenbe beleszólnak.
2012. aug. 12. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!