Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » SOS! 4és fél hónapos kislányom...

SOS! 4és fél hónapos kislányom leesett a franciaágyról, ami nagyjából fél méter magas, parkettára érkezett. Most elaludt, de amúgyis aludnia kellett volna, milyen tünetek miatt vigyem kórházba?

Figyelt kérdés

feleslegesen nem szeretnék berohanni, kb 1hónapja hasonló fordult elő, csak akkor alacsonyabbról esett, nem volt semmi baja, bevittük, de rendkivül bunkón bántak velünk, akkor javasolta egy nővér, hogy ne rohanjunk feltétlen kórházba, ha ilyen történik.

nem piros a feje sehol, nem érzek puklit, nem ájult el, egyből felsirt, aztán megnyugodott és elaludt, de már amúgyis aludnia kell... mire figyeljek?



2013. aug. 11. 19:11
1 2 3 4 5
 1/43 anonim ***** válasza:
78%

"Először is azzal kezdenénk, hogy "helyszínelünk mi is, mint a nyomozók", hogy hol, milyen magasságból és milyen felületre esett le a babónk. Fél méter még nem annyira tragikusan magas (a legtöbb ágy ennél nem magasabb). Utána jó tudni azt, hogy ÉBER volt-e vagy ALUDT. Az éber gyerek ugyanis tónusosan esik és van védekezési reakciója, az alvó gyerek pedig úgy esik, mint a zsák. Megfigyeljük, hogy éber-e vagy bágyadt, aluszékony. A túlzottan élénk, ideges vagy a nagyon bágyadt gyerek gyanús ilyenkor. Ezt követően szemügyre vesszük a fejét, végigpásztázzuk az agykoponyáját majd az arcát, nincs-e rajta külsérelmi nyom. Megnézzük, megtapintjuk. Ha valahol felszisszen, feljajdul, sírni kezd, oda koncentrálunk.


Megnézzük az arcát. Utána a természetes nyílásokat a fején: szemgödör, fülek, orrnyílások, szájnyílás, nem véres, nem alvadékos esetleg valahol. Megfigyeljük a szemeit, a szemtengelyek párhuzamosak-e, nem tekint-e oldalra, nem néz-e össze, egyenlőek-e a pupillái, egyáltalán lát, figyel-e. Megnézzük a gerincoszlopát, a nyaka nem ferde esetleg, a gerince nincs-e kényszertartásban. Megszemléljük a karjait, lábait, egyenlően mozgatja-e, kezeivel tud-e fogni, ujjait mozgatja-e a kezeken-lábakon.


Nem árt ilyenkor egy kis Babinski reflexet nézni: az egyik ujjunk körmével végigsimítjuk a talpa oldalsó szélét a sarkától egészen az ujjpárnákig és megnézzük a nagylábujját, hogyan viselkedik, nem hajlik-e fölfelé - ha mindkettő egyformán felfele hajlik, nem baj, amit nézünk az, hogy nem-e KÜLÖNBÖZIK a két láb. (a Babinski-reflexről és pár egyéb fontos újszülöttkori reflexról itt, és itt találhatunk videót, leírást - a szerk.)


Megnézzük a mellkasát, nincs-e horpadás rajta, légzéskor szimmetrikusan emelkedik-e. A hasát is, nincs-e érzékenység vagy túlzott izomvédekezés rajta, vagy puffadtabb, mint általában. Megvizsgáljuk összességében a mozgását, mindazt a mozgást, amire képes volt eddig, ugyanúgy, ugyanolyan sebességgel vagy szimmetriával hajtja-e végre, mint ahogy megszoktuk. Ha már ül, áll, azt sem árt megnézni, hogyan csinálja, ugyanolyan ügyesen-e, mint eddig.


Belenézünk a pelusba, nincs-e véres vizelet, véres széklet benne.


A szerkesztőség közreműködő tagja pedig hozzáteszi: látványos sérülésnél, akár pár másodpercig is tartó eszméletvesztésnél, tág pupillánál, sugárhányásnál a legtöbbünk számára egyértelmű, hogy irány a kórház, inkább akkor vagyunk bizonytalanok, ha látszólag nem történt baj, csak túl sok rémes történetet olvastunk mostanában későn felismert belső sérülésekről. Jó megfigyeléssel az orvos munkáját is segíthetjük, és persze a legfontosabb: soha ne hagyjuk egy pillanatra sem felügyelet nélkül a kicsit, ha előre tudható, nagy baja eshet, ha lepottyan onnan, ahol éppen van. Minden baba életében egyszer csak eljön a pillanat, hogy megfordul, felül ébren vagy álmában - ez lehetőleg ne a mellmagasságban lévő pelenkázón vagy a magas babakocsiban következzen be, főleg nem, ha a köves teraszon hagytuk látszólag békésen alva a gyereket. Amikor már a tompa puffanásra (vagy az ezt követő ordításra) rohanunk be, akkor már csak remélhetjük, hogy a szerencsések közé tartozik."

2013. aug. 11. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/43 A kérdező kommentje:
köszönöm... elsőre nem találtam rendellenességet, de most elaludt... ha minden igaz, 9kor fel kéne kelnie enni, ha esetleg nem kelne, keltsem?
2013. aug. 11. 19:19
 3/43 anonim ***** válasza:
Keltsd. Ha aluszékony akkor nehezen tudod majd felkelteni és ébren tartani.
2013. aug. 11. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/43 anonim ***** válasza:
30%
Ha már 2xra fordul elő egy ekkora babánál akkor jobban oda kéne figyelni, vagy ha ez nem megy akor a földre rakd ahonnan nem tud esni! Nem valoszinű h baja van, de lehetett volna!
2013. aug. 11. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/43 A kérdező kommentje:
nem én voltam itthon vele... elugrottam boltba. nagyon félek:(
2013. aug. 11. 19:29
 6/43 anonim ***** válasza:
60%
Ha legközelebb elmész, oktasd ki a pesztrádat, akárki is az, hogy ha egyedül hagyja a gyereket az ágyon, középre tegye és tegye körbe párnákkal, de max. addig amíg pl. kiszalad egy pohár vízért. Huzamosabb időre tilos magára hagyni, akkor tegye a kiságyba! Ki volt ez az eszetlen, akire a picit hagytad? A másik puffanásnál is ő volt?
2013. aug. 11. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/43 anonim ***** válasza:
A szomszédom az ágy közepén hagyta a 4 hónapos unokáját, körbepárnázta, a gyerek alig tudott még csak forgolódni, kiszaladt valamiért, és a gyerek hupp már lenn is volt. Hogy hogyan, azt kitudja, a lényeg, hogy sehol, egy másodpercre sem lehet hagyni, egyedül a kiságyban van biztonságban!
2013. aug. 11. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/43 anonim ***** válasza:
62%

Ugyan, az enyém már legalább 10-szer leesett az ágyról, semmi baja.

Ne aggódj felesleges dolgok miatt, lesz még igazi baja is, elég akkor megijedni.

2013. aug. 11. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/43 anonim ***** válasza:
36%
Az enyém még soha nem esett le az ágyról, és nem is szeretném, ha megtörténne. Van, aki nem tudja ilyen lazán venni, hogy á, ugyan, semmi baja. Nekem ott mentem megállna a szívem. Persze, lehet, a 10. után már én is rutinnak fognám fel. Biztos lesznek baleseteink, de ha csak rajtam múlik, akkor biztos nem. De nem csak rajtam múlik.
2013. aug. 11. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/43 anonim ***** válasza:

Én is jártam ugyanígy. Rettenetesen megijedtem. Felhívtam a gyerekorvosunkat, és ő elmondta, hogy pontosan milyen tünetekre kell figyelni. Nem lett semmi baj. Már nem emlékszem pontosan miket mondott, miket mondott, szóval szerintem te is hívd fel a tieteket.

Egyszer voltam bent vele az ambulancián, más okból megfigyelésen, de egész éjszaka egyetlen-egyszer sem nézett ránk senki. Nem biztos, hogy érdemes bemenni. Hívd az orvosát.

2013. aug. 11. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!