Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Vállalnátok úgy még egy...

Vállalnátok úgy még egy babát, ha a nagyobb gyereketek kifejezetten nem akarja?

Figyelt kérdés

5 éves kisfiam "többemberes" gyerek, itthon és máshol is nehezen viseli, ha nem kap kizárólagos figyelmet. Húga három évvel fiatalabb, a testvérféltékenység még most is erősen megvan (kislányomat szoptatom még). Mindig három gyermeket szerettünk volna, és más akadálya ennek igazából nincs is, mint az, hogy a fiam nagyon rosszul viselné, illetve határozottan meg is mondta, hogy nem szeretne még egy kistestvért.


Nyilván lehetne várni még pár évet, mire nagyobb lesz, de sajna nem vagyok már fiatal (38).


2017. dec. 3. 21:33
1 2 3 4
 11/37 anonim ***** válasza:
100%
Akkor meg kell tanítani neki, hogy azt értélelje, amennyi időt vele tudsz lenni. Neki ilyen az alapszemélyisége, ezt el kell fogadni, de sokat lehet még rajta csiszolni, ez viszont már nagyban rajtatok múlik. Felnőttként neki is boldogabb élete lesz, ha megtanul mindennek örülni, és leszokik a telhetetlenkedésről.
2017. dec. 4. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/37 anonim ***** válasza:
97%

Nem szült be neked mindenki, csak 1-2 ember. A legtöbben ugyanazon a véleményen vagyunk: ne egy 5 éves irányítsa az életed. Akarsz 3. gyereket? Igen. Mégis annak a válasznak örülsz, aki azt írja, hogy ne szülj.

Így tényleg felesleges kiírni a kérdést.

Nem látod a dolog lényegét. Most nem szülsz gyereket, mert a fiad nem akarja. Később nagyobb lesz, és rátelepszik az életedre. Egy hisztérikus kamasz lesz aki kirúgja az ajtót a tokból ha nem az van amit ő akar.

Amikor azt mondod: nem szülök, mert öcsi kiakad, akkor csak adod alá a lovat. Ez így nem nevelés. Így nőnek az ember fejére a gyerekek, és észre sem veszik.

Számtalan ilyen ismerősöm van, akiknél ez a fedőszöveg, hogy : én csak a gyerekem érdekeit, érzéseit nézem. Közben a gyerek kizsigereli a szüleit idegileg és lelkileg, és bottal veri a macskát, mert nem szabad rászólni, mert mi lesz úgy a kicsit lelkével. Egy idióta lesz, az lesz a lelkével.

Ha nem tudod kordában tartani, valóban ne szülj, semmi értelme.

2017. dec. 4. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/37 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.


Félreértettél kedves utolsó válaszoló, nem annak a válasznak örültem, hogy ne szüljek, hanem annak, hogy valaki nem azt kezdte firtatni, találgatni, feltételezni, hogy MIÉRT nem akar a gyerekem kistestvért (biztos zsarnokká neveltem, biztos nem foglalkozom vele, biztos kivételezek a kicsivel, képes vagyok 5 évesen oviba járatni, stb.) hanem csak a kérdésre koncentrált, hogy más megfelelőnek tartaná-e ezeket a körülményeket az újabb gyerekvállaláshoz.


Volt, aki azt írta, hogy akkor is szülne, ha a nagyobb gyerek nem akarná, de azt is hozzátette, hogy "mert nála nem a gyerek irányít". Ezzel burkoltan vagy nem burkoltan azt is kifejezte, hogy nálunk bezzeg igen. Egy mondatból szűrte le ezt, teljesen látatlanban, ismeretlenül. Erre így nem tudok adni, mint tanácsra, mert nem tapasztalatból vagy abból ered, hogy beleképzelte magát az illető a helyzetembe. Ha viszont valaki azt írta volna, hogy igen, szerinte nyugodtan vállaljak még egy babát a fiam érzései ellenére, mert ő például hasonlóképpen tett, és a végén az idő és a tudatos nevelés, odafigyelés megoldotta a kezdeti ellenérzéseket, az egészen más lett volna.


De minden választ köszönök, az ítélkezőeket is, azokból is tanultam, és azokat különösen, amelyek tényleg segítő szándékúak voltak.

2017. dec. 4. 09:12
 14/37 A kérdező kommentje:
Kedves 11-es válaszoló, kulcsgondolatot fogalmaztál meg, neked különösen köszönöm, ezt így még sosem fogalmaztam meg neki, hogy amennyi kettesben töltött idő jut, annyi jut, azt kell nagyon értékelni és nem azon lovagolni, amit nem tudok megadni. Ez jó irány, még egyszer köszönöm!
2017. dec. 4. 09:17
 15/37 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem az egész kérdés kicsit fura, mert a nagytesó véleménye nem lehet döntő abban a kérdésben, hogy vállalunk-e kistesót vagy sem, ez szerintem alap.

Ezt minden esetben a szülőknek kell eldönteni, a gyereknek egyáltalán nincs ebben egyenértékű szavazata. Ráadásul nálatok már van egy tesó, mikor még csak a kérdést olvastam el azt hittem egykéről van szó.

Mi nem kérdeztük meg a nagy tesót hogy akarja-e vagy sem. Felesleges is kérdezgetni, hiszen úgysem tudja elképzelni, hogy milyen lesz az élet még egy tesóval, ezzel inkább csak stressz lesz a gyereken, hogy ú lesz még egy tesó, ezért rosszabb lesz.

Egyébként a ti életetek elég extrémnek tűnik ahogy leírod. Mindig együtt vagytok, sosincs tv, számítógép, soha senki nem vigyáz más a gyerekekre, így persze hogy túl anyásak lesznek (a kicsi lehet hogy azért nem annyira mert ő ugye már abba született bele, hogy ott a nagytesó, neki ez természetes hogy osztozni kell anyán). Lehet hogy jót tenne a gyerekeknek ha néha más is vigyázna rájuk és nem állandóan egy helyiségben lennétek, mert ettől túlságosan anyásak lesznek ami később még jobban nehezíti majd a leszakadást.

2017. dec. 4. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/37 A kérdező kommentje:
Csak érdekességképpen, hátha más hasonló helyzetben lévő anyuka is olvassa, leírom egy tegnapi beszélgetésemet egy háromgyermekes anyukával. A gyerekei között pár hónap híján 3-3 év van szintén. Nem nyugtatott meg, hogy rá se rántsak arra, amit a fiam most érez, de elmondta, hogy testvérféltékenység náluk is volt, ő is azt tapasztalta, hogy a 3 éves kisgyerekek még nem mindig vannak felkészülve arra, hogy már osztozzanak az anya kizárólagos figyelmén. Az ő lányai is haragudtak az anyukájukra, amikor ő például bevonult az aktuális legkisebbet szoptatni, vagy altatni, vagy ha este az apuka olvasott mesét anyuka helyett, míg ő például a hasfájós babát próbálta megnyugtatni, vagy ha oviba mentek, míg anyukájuk a picivel még otthon volt. Az igaz, hogy náluk viszont mindkét lány nagyon várta a kistestvért:) egészen addig, amíg ki nem derült számukra, hogy a kistestvér érkezése nem csak a babaázásról szól számukra, hanem egyúttal valamit veszítenek is. A középső lánya a kukába akarta dobatni a legkisebbet, a legnagyobb 3 évesen csak visszakívánta anya hasába a középsőt. Nem zsarnok, nem félrenevelt, nem a szülők életét irányító gyerekek, az anyuka mégis azt mondta, hogy ha visszamehetne az időben, ő vagy kisebb korkülönbséggel szült volna, vagy lényegesen nagyobbal. Viszont ott már iskolás azóta mindhárom lány, és teljesen normalizálódott a kapcsolatuk egymással is, és az anyukájukkal is.
2017. dec. 4. 09:30
 17/37 A kérdező kommentje:

Kedves 15-ös, ez egy más szempont és biztosan igazad is van.


Az a nevelési elv, amit manapság kötődőnek vagy válaszkésznek neveznek, kétféleképpen sülhet el: "tankönyvi" esetben az a kisgyerek, akinek minden testkzelség iránti igényét kielégítik pici korában, nem érez hiányt és megelégszik, amikor eljön az ideje, biztonságosan kötődve le tud válni az anyjáról. Ezt látom a lányomon és még sok más ismerős gyereken is.

Ha pedig olyan típus, akkor a sok sem lesz soha elég, ilyen a kisfiam.


Mivel ADHD-s, jártunk pszichiáternél, pszichológusnál is nem egyszer. Szerintük nem azért lett anyás, mert hordozva, sokáig szoptatva, együtt aludva, sok időt együtt töltve neveltük, hanem valószínűleg ha mindezt nem kapta volna meg, az ő alapvető személyiségével annyi sérelmet és hiányt élt volna meg, hogy most szorongó, a közösségbe beilleszkedni nem tudó gyerek lenne. Az igazságot sosem fogjuk megtudni, mi lett volna, ha......


Ha más szülők más jellegű neveléssel más eredményt értek el, az sajnos még nem jelenti azt, hogy ugyanúgy nevelve a mi egészen más típusú gyerekünk is olyan lenne most, mint amilyen az övék lett...........

2017. dec. 4. 09:38
 18/37 A kérdező kommentje:

Még csak annyit, a félreértések elkerülése miatt, hogy a kistestvérről nem kérdeztük meg, eszünkbe sem jutott. Egy ovis társának született nemrég kistestvére, és a fiam mondta, hogy de jó, hogy neki nem lesz több. Erre kérdeztünk vissza, hogy miért gondolja, hogy nem lesz, és hogy ezek szerint nem akarná....


Én tényleg nem érzem azt, hogy ha tudok egy tényről, a fiam érzéseiről jelen esetben, és ezt is mérlegelem egy döntés előtt, az az ő egyenrangú szavazatával lenne egyenlő, pláne nem az ő döntése helyettünk. Én döntök és a férjem. Azt nem nagy kunszt mérlegelni, hogy anyagi vagy fizikai síkon hátrányba kerül-e egy már meglévő gyerek, ha tovább gyarapodik a család. Aki például azért nem szül, mert a másodiknak/harmadiknak már nem tudná finanszírozni az egyetemet, az teljesen elfogadott, legalábbis itt a GYK-n. Aki azt mérlegeli, hogy a gyerekre lelkileg-érzelmileg milyen hatással lenne ugyanez, az átadta a döntést a gyerek kezébe....ezzel nem értek egyet.

2017. dec. 4. 09:48
 19/37 anonim ***** válasza:
57%

A szüleim megtették, 5 éves voltam. Igazából csak anya akart mégegyet, apa nem. Na, a legtöbbször azt hallgattam, hogy "azért kap ő annyi mindent mert be kell pótolni azt az 5 evet" illetve bármit elvett öcsém és én ezért nem voltam lelkes, ment a putyurgatás hogy "szegény kicsi fiam senki se akart téged csak én nem baj én jobban szeretlek mindenkinél ". Apám hamar megpattant, úgy kb 6 év után (el nem váltak de az ország másik -félében dolgozott 7 éven át, egy vagy kéthetente láttuk). Nem volt aranyéletem, de ebben nyilván rengeteget közre játszik az hogy anyám egyrészt erőltette hogy nekünk jóban kell lenni, másrészt mindig öcsém pártját fogta. Az egyetlen amit éreztem irántuk az rengeteg tehetetlen düh volt. Öcsémnek olyan 11-12 éves korában jött meg az esze, hogy tényleg felrúgom ha csesztet és ha árulkodik, azért utána külön mégegyszer. Mondjuk ilyen csak kétszer volt, mikor besokalltam vele hogy ő akármit tehet velem, én ne is nézzek rá. Azóta viszont legjobb testvérek lettünk, ölni tudnék érte és ő is értem. Felfogtam, hogy anyám volt a hulye, nem az öcsém tehetett róla hogy így lett nevelve.


Nem tudom milyen szoktál lenni, de leírok pár dolgot amit ha megfogadsz talán nem lesz akkora utálat köztük. Tényleg jószándékból, átérzem a fiad helyzetét is.


- ne mondd, hogy okos enged szamár szenved. Nagyon fog szenvedni nyilván a kicsi ha mindig igaza lesz

- ne mondd, hogy te vagy a nagyobb neked legyen már több eszed. 5 éves, nem 15

- ne erőltesd rá hogy szórakoztassa a kicsit. Nem a bébiszittere. Akkor sem ha épp mosogatnál vagy csönget a postás

- ne nagyon bizd rá, hogy vigyázzon rá, főleg olyan kitétellel ne, hogy mekkora baj lesz ha nem vigyáz rá elég jól

- alakítsatok ki kis rituálét csak magatoknak, amit akkor is betartasz ha a kicsi a feje tetejére áll

- ha valamin összevesznek, ne mondd, hogy oldják meg, akkor se ha ez a nyolcadik a nap során és kivagy. Tudod, hogy ilyenkor mekkora az igazságérzetük

- ne erőszakold rá, hogy ossza meg a játékait, csokiját bármit. Nem kell. Felnőttként sem osztozunk mindenkivel csak azért mert megkívánja amink van.

- ha csak tudsz, alakíts valami olyan légkört, ahol a lehető legtöbb szeretetet kapja mindkettő, s örülsz ha jól elvannak, de ne érezze egyik se kényszernek, hogy csak azért kell valakit szeretni, mert pont ugyanazok a szüleik. Főleg mástól ne hallja, hogy "milyen testvérek vagytok ti" stb (idősebbek hajlamosak erre), mert minél nagyobb lesz a nyomás, annál inkább akar majd ellenállni. Felteszem nem szeretnéd ha egyszer a fiad így emlékezne a gyermekkorára mint én az enyémre. Főleg hogy a mai napig felnőtt fejjel is úgy vagyok vele, hogy nyilván beszelünk meg minden, de azért ha barmi kell (pénz, csinálni valamit, utánajárni, megoldani), anyám esetében úgy állok hozzá, hogy majd a kedvenc gyereke megoldja, én max akkor ha a konkrét élete lesz veszélyeztetve. Kár, hogy a kedvenc gyereke meg nagy ívben tojik rá ilyenkor..

2017. dec. 4. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/37 A kérdező kommentje:

Kedves Utolsó válaszoló, ezt tényleg nem volt jó még olvasni sem, kivéve a tanácsaidat, nagyon hasznosak mindenkiszámára szerintem!


Magamba néztem, van, amit elkövettem, van olyan hiba, amit szerintem nem. Sosem kértük, hogy szeresse a húgát, amikor ő is vissza akarta küldeni a kórházba, nem szidtuk meg érte, a mai napig nem szidom meg azért, ha azt mondja, utálja, hanem visszakérdezek, hogy haragszik-e rá, mert vele is foglalkozom, a válasz igen, és ezt megértem és elfogadom. Nem engedem a kicsinek, hogy lerombolja a várat, legót, akármit, de a nagynak sem, hogy kitépje a kicsi kezéből a játékot, hanem kérje el. Akkor szoktam beleszólni a "vitáikba", ha látom, hogy a következő szint az lenne, hogy a fiam megüti a kicsit. Azt nem engedem. A kicsi egyszer csapta meg a bátyját, őt is ugyanúgy megszidtam érte, és persze elmagyaráztam, hogy nem szabad, neki se, másnak se..


Soha nem kértem, hogy vigyázzon rá, de olyan volt, hogy megkértem, hogy szórakoztassa kicsit, például pelenkázás közben.


Az oviból a hazafelé út, beszélgetés, az esti meseolvasás és bújás csak vele megvan akkor is, ha kint a kicsi sír apukájával, az csak a miénk.


Okos enged, szamár szenved - ez sajnos elhagyta már párszor a számat, amikor fiam újra és újra elvett valamit a kicsitől, aki azt az erőfölénnyel szemben nem tudta visszaszerezni. Majd erre jobban odafigyelek.


Soha nem mondtam, nem is gondoltam olyat, hogy a kicsit jobban szeretem mindenkinél, sőt, mindig úgy beszélek a szeretetemről, ami köztük és apukájuk között is egyenlően megoszlik, mert tényleg ezt érzem.


Az igaz, hogy meg kell osztozni például édességeken, de oda-vissza, ha a kicsi kap valamit, ő is ad a nagynak.

2017. dec. 4. 10:13
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!