Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Vállalnátok úgy még egy...

Vállalnátok úgy még egy babát, ha a nagyobb gyereketek kifejezetten nem akarja?

Figyelt kérdés

5 éves kisfiam "többemberes" gyerek, itthon és máshol is nehezen viseli, ha nem kap kizárólagos figyelmet. Húga három évvel fiatalabb, a testvérféltékenység még most is erősen megvan (kislányomat szoptatom még). Mindig három gyermeket szerettünk volna, és más akadálya ennek igazából nincs is, mint az, hogy a fiam nagyon rosszul viselné, illetve határozottan meg is mondta, hogy nem szeretne még egy kistestvért.


Nyilván lehetne várni még pár évet, mire nagyobb lesz, de sajna nem vagyok már fiatal (38).


2017. dec. 3. 21:33
1 2 3 4
 21/37 anonim ***** válasza:
76%
Egy 5 éves gyerek abban sem tud dönteni,hogy vajas kenyeret egyen vagy joghurtot.És bàrmennyire nem tetszik a testvéri kapcsolatot nagyrészt a "nevelés"rontja meg.Javaslom a józan ész szerinti nevelés elsajàtítàsàt a szakirodalom bújàsa helyett.
2017. dec. 4. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/37 A kérdező kommentje:

Szerencsére az én 5 évesem ennél komolyabb kérdésekben is tud dönteni, de ez most irreleváns, mert jelen esetben nincs döntéshelyzetben, nem írnám le többször.


Átgondolom a nevelésemet. Egyértelmű, hogy a testvéri kapcsolatra komoly befolyással van. Csak azzal nem értettem egyet, hogy a személyiséget is a nevelés határozná meg teljes egészében, illetve hogy az emberi kapcsolatokra, így a testvérire is, nem lenne hatással az alapszemélyiség, hanem kizárólag a nevelés.....

2017. dec. 4. 10:22
 23/37 A kérdező kommentje:
Egyébként tényleg a józan ész alapú nevelés lenne a legjobb, de azért.... egyrészt tisztelet a kivételnek, de nagyon sok embernek a leghétköznapibb dolgokhoz sincs meg a józan esze.... másrészt viccen kívül, szerintem nagyon nehéz mindent lecsupaszítani a józan eszünkről: szülői mintát, gyerekkori sérelmeket, stb. Ha valaki nem úgy szeretné csinálni, ahogy az ő szülei, hogy az ő gyereke ne szenvedje el ugyanazt, amit ő, más minta viszont nincs előtte, mint a szülei mintája, akkor a józan ész helyén nagyon sokszor inkább káosz van. A szakirodalom lehet jó és rossz, a jó tényeket ír le, amelyek tudatában lehet dönteni, a rossz csodarecepteket ad.......
2017. dec. 4. 10:36
 24/37 anonim ***** válasza:
40%

19.

Tele van az íràsod ezzel "ne mondd" "ne tedd".

Akkor mit tegyen az a szülő? Azt ugye nem írod, mert fogalmad sincs. Elêg tehetetlen a szülő is ebben a helyzetben.

A másik meg, hogy bizony a nagytestvèrek is tudnak alakítani szèpen(megüti, elveszi, amivel a kicsi játszik _az ên játèkom felkiáltással_), èn elhiszem, hogy rossz nekik az osztozkodás, de ez van! Ha az elejên osztozkodni kell, mikor mèg kistesó sincs, akkor nem akkora tragèdia ez kèsőbb.

2017. dec. 4. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/37 A kérdező kommentje:
24-es: ezen is sokat gondolkoztam, hogy biztosan jobb lett volna eleve úgy nevelni a fiamat, amikor még egyedül volt, hogy már kvázi "trenírozni" arra, hogy nem lesz mindig egyedül. De sem unokatestvérek, sem ismerős hasonló korú gyerekek nem voltak a közelünkben, itthon meg életszerűtlen lett volna nevelési célzattal elvenni néha a játékát, stb.:) Őt is vittem egy-két órára Csanába két éves kora körül, később egész napos lett, amikor visszamentem dolgozni. Úgy gondolom, a csanában/bölcsiben is a személyiség a döntő. Mindenki gazdagodik szociális ismeretekkel, de nem készít fel arra, hogy milyen, ha testvére van az embernek. Hasonlóképpen szerintem erre a szülők sem tudják felkészíteni a gyereket teljesen semmilyen értelemben, amíg még egyedül van (már csak azért sem, mert a szülők sem tudhatják előre BIZTOSAN, hogy milyen lesz az élet kettővel, csak terveik és elképzeléseik vannak). Nyilván vannak baklövések, amiket nem kéne elkövetni és vannak jó módszerek, de azért biztos recept nincs.
2017. dec. 4. 10:59
 26/37 A kérdező kommentje:

Egyszer azt olvastam valahol, hogy a nagyobb gyermeknek olyan érzés, amikor kistestvére születik, mintha a férjünk hazaállítana egy második feleséggel, és közölné, hogy mostantól velünk fog élni, ugyanúgy szerei, mint minket:) Trauma és veszteség akkor is, ha nyer is általa a gyerek még egy másik embert, aki szereti, és rengeteget tanul az életről a testvére mellett.

Én a testvérféltékenységre talán éppen ezért mindig is természetes érzésként gondoltam, amit engedni kell megélni, szabad dühösnek, csalódottnak lenni, még a gyászfolyamathoz is tudnám hasonlítani, milyen lehet elveszíteni a kizárólagos figyelmet.


Ezért kicsit fenntartással kezelem a beszámolókat azokról a testvérekről, akik az első perctől fogva imádták a picit és sosem voltak negatív érzéseik vele kapcsolatban.

2017. dec. 4. 11:05
 27/37 anonim ***** válasza:

#19 vagyok


Ez a második feleséges dolog nagyon találó!

Egyébként meg a legutolsó valaszolónak, igen, írtam pár dolgot, hogy ne, de ezen felül nyilván szabad mozgástere van minden szülőnek. Vagy tételesen kellett volna leírjam ki mit tegyen? :D

Ne haragudj kérdező ha nagyon letámadtalak, a hozzászólásaidból látom, hogy próbálsz rajta javítani, ráadásul nem erőszakkal, ez most valahogy megmelengette a lelkemet :)

Ezt a csana ötletet lopom, ugyan még pár év múlva lesz esedékes az első gyerek is, de kis korkülönbség párti vagyok (talán pont azért is, mert az 5, amiben ugye éltem már elég soknak számít), és tök jó megoldásnak hangzik. Szép napot!

2017. dec. 4. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/37 A kérdező kommentje:

Egyébként igazságosnak lenni a testvérekkel nem feltétlenül egyértelmű és egyszerű szerintem. Úgy biztos nem lehetünk igazságosak hogy mindig mindenből ugyanazt vagy ugyanannyit adunk, mert eleve eltérőek az igényeik is, már csak életkorukból adódóan is. Hétköznapi példa nálunk a játszótér. Fiam ügyes, jó mozgású, legnagyobb örömömre még sosem érte komolyabb baleset játszótéren, ráadásul egy-egy percig érdekli csak egy játék, utána megy a következőre.


A lányom egy órán át képes hintázni, és még nem tudja hajtani magát, lökni kell.


Felnőtt ésszel tiszta sor a szituáció: a fiúcska nyugodtan menjen játékról játékra, én messziről figyelem, dicsérem, figyelmeztetem, ha kell, miközben a kislányt hintáztatom. A fiam értelmezésében viszont ez úgy nézne ki, hogy az egész játszótéren csak a kislánnyal "foglalkoztam". Nyilván van köztes megoldás, egy kicsit ennek kedvezni, egy kicsit annak....


Szoptatás-altatás: felnőtt ésszel nincs abban kivételezés, hogy negyed óra alatt elaltatom a kicsit, aztán amíg alszik, akár két órán át is tudok figyelni csak a nagyra, játszani, stb. Így képzeltem legalábbis a kicsi születése előtt. Aztán kiderült, hogy az én okos 3 évesem nem tud kivárni negyed órát, annyira forr benne a düh, amiért a kicsivel elvonulok, hogy inkább rugdossa az ajtót, stb. Így a negyed órából egyrészt egy óra lesz, másrészt remek a hangulat is a közös játékhoz:(


Mondjuk erre konkrétan pszichiáter mondta, hogy nem az én nevelési hibám, hogy nem tud kivárni, hanem az ADHD-ra jellemző.


Arra akartam csak kilyukadni, hogy nagyon sokaknak lehet sérelme gyerekkorából, mert a szülei nem voltak vele igazságosak a testvérükkel szemben az ő szempontjukból, de szülőként lehet, hogy ők sem tudnának jobb megoldást találni mindenre....

2017. dec. 4. 13:23
 29/37 anonim ***** válasza:
76%
Vallalnek, ezt nem o donti el.
2017. dec. 5. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/37 anonim ***** válasza:
100%

Figyelj kérdező, ha több mint 1 gyereked van, akkor egyértelmü hogy nem jut minden gyerekre annyi figyelem mintha csak ő lenne az egyedüli gyerek. Ezt el kell fogadni. A gyerekeknek is jó, ha megtanulják, hogy ki kell várni a sorukat, és nem csak körülöttük forog a világ, nem kapnak meg mindent azonnal.

Az, hogy egy gyereknek ezt időbe telik elfogadni miután megszületik a kistesó, teljesen normális. Valaki hamarabb átlendül ezen, van aki később. Az szerintem akkor is jó dolog, ha valakinek van testvére, és később ebből mindenképp profitálhat, viszont gyerekként ezt nyilván nem látja át, csak annyit lát h mostantól osztozni kell anyán/máson is, holott eddig nem kellett.

Talán mert nálatok adhd-s a kisfiú, ezért nehezebben megy ez az elfogadás, alkalmazkodás a számára.

Ha neked probléma, hogy a már meglévő gyerekeidre nem jut annyi figyelem mint most miután megszületik a tesó, akkor inkább ne vállalj még egyet.

2017. dec. 5. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!