Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Szülők, akik külföldi és/vagy...

Szülők, akik külföldi és/vagy különleges nevet adtak a gyereküknek, nálatok is voltak okoskodó rokonok?

Figyelt kérdés

Sziasztok.

Nos az a helyzet, hogy nemsoká megszületik a kisfiúnk és vegre döntöttünk a nevét illetően, amit elmondtunk a rokonoknak, mert kérdezősködtek.

Külföldi származasu neve lesz, amin férjem szülei már egyből kissé megütköztek, mert hát miért nem valami szép magyar nev és amúgy is náluk az a szokás, hogy a fiú gyerek az apja nevét viszi tovább...(náluk nagypapat, ferjem apját és a férjemet is ugyanúgy hívják) Mondtuk, hogy náluk meg nem szokás, eszünk agaba nem jutott a fiunknak is ugyanezt a nevet adni, csak azért hogy tovább vigye. Jó, de akkor miért nem valami magyar nevet adunk. Értetlenkedtek, hiába mondtuk j nekünk ez tetszik és kész.

És akkor jött a hab a tortán, hogy az én vezeteknevemre fog kerülni a baba. Minimum kötőjelesen lett volna a neve, de megbeszéltük férjemmel, hogy ez a nev az én vezetéknevemhez (ami szinten külföldi) jobban illik és abban maradtunk legyen inkább csak az én vezeteknevemen. Hát itt rövid zárlatot kaptak az ő szülei, hogy de miért nem a fiúk vezetéknevere kerül, ez így szokas blablabla. Próbáltam magyarázni, hogy minket kicsit sem izgat mi a szokás, ha nekünk így felel meg, akkor engedtessék már meg, hogy így legyen. Hőbörögtek még ott egy ideig, mi pedig eljöttünk, nem volt kedvünk tovább magyarázkodni, meg amúgy is dolgunk volt.

Szerintetek normális h valaki ekkora hisztit csapjon emiatt...? Másnál is volt hasonló? Ti mit csináltatok?

Köszi előre is.


2018. jún. 7. 09:03
1 2 3 4 5 6 7
 1/61 anonim ***** válasza:
39%

Az tök természetes, hogy megütköznek azon, hogy a te nevedre kerül a gyerek, hiszen nem általános itthon. Gondolj bele, hogy nem olyan rég lett divat a kötőjeles névadás, régen alig-alig volt.

Ezen nem kell felháborodnod, ez az ő véleményük és mivel egy család vagytok, szerintem joguk van elmondani a nemtetszésüket, függetlenül attól, hogy lehet hogy valóban a te neveddel jobban érvényesül a választott név. Szóval nekik joguk van elmondani, hogy nem tetszik, nektek meg jogotok van dönteni.


Az, hogy keresztnévként egy külföldi nevet választottatok, valószínű idegen számukra maga a hangzás, mert mondjuk egy Alexander-t adhatod így itthon is és nekik is megszokottabb és elfogadottabb, de pl. a Kevin nem.


Szóval nem kell megsértődni, hiszen a te helyzetedben nem csoda, hogy megrökönyödtek. Valszeg én is nagyot néznék és nem örülnék neki, ha az unokám nem vinné tovább a családnevét. Akkor érteném a felháborodásod, ha választottál volna egy magyar nevet (Károly) és elkezdenék fúrni, hogy az nem szép, miért nem Tamás.


Amúgy nem zsidó vagy? Mivel náluk van ez az "anya után kapja a gyerek a vezetéknevét", mivel ő a biztos, nem az apa.

2018. jún. 7. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/61 anonim ***** válasza:
42%
Mondjuk abban egyet értek hogy a gyerek az apja vezetéknevét kapja.
2018. jún. 7. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/61 anonim ***** válasza:
76%
Ez csak MO-on ennyire probléma, máshol nem a férfi a "családfö", hanem közösen alkotnak egy családot - és ezért nem az ö neve az egyetlen választható!
2018. jún. 7. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/61 anonim ***** válasza:
88%

Unokatesóknak különleges nevük van, egyik ugyan kezd gyakoribbá válni, a másikra mindig visszakérdeznek, mert eddig soha senki nem hallotta még.

A szülők egyszerűen oldották meg a dolgot: Senkinek nem mondták el, hogy fogják hívni a gyereket. Csak akkor tudták meg a nagyszülők ia, amikor a bepólyált babát hozták ki a szülőszobáról.

2018. jún. 7. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/61 anonim ***** válasza:
55%

"az én vezeteknevemre fog kerülni a baba. Minimum kötőjelesen lett volna a neve, de megbeszéltük férjemmel, hogy ez a nev az én vezetéknevemhez (ami szinten külföldi) jobban illik és abban maradtunk legyen inkább csak az én vezeteknevemen"

moindjuk ez így kissé hihetetlen és hiteltelenné teszi a kérdésedet, ugyanis a házasságban születendő babák vezetéknevéről a házasságkötéskor nyilatkozni kell, azt bejegyzik az anyakönyvi hivatalnál. tehát az már eleve eldöntött.

A te nevedre akkor kerülhet, ha nem vagytok házasok, csak apasági nyilatkozatot tesz. ilyenkor minden gyereknél újra tiétek a döntés a vezetéknevet illetően.

2018. jún. 7. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/61 A kérdező kommentje:

Nem értem, miért lenne jogos a beszólogatás és a konkrét kérdőre vonás, csak mert nem az alapján választunk nevet a gyerekünknek, ahogy elvileg szokás...? Egy kapcsolatban a férfi és nő egyenjogú, épp annyira van joga az én nevemre kerülni, mint a férjemére. Érdekes mashol ebből nem csinálnak problémát. És az ötletet is a férjem hozta fel, miszerint csak az én nevemre kerüljön. Én a kötőjeles verziót javasoltam, de h csak az ő nevére kerüljön, abba nem mentem volna bele. Úgy gondolom modern világban élünk, ez nem kéne ekkora problémát generáljon. Nem melleseg nem azért szülök, hogy anyósomeknak legyen, aki tovább viszi a nevüket. Ennyi erővel én szüleim is toporzekolhattak volna, hogyha csak férjem nevere kerül, h a mi családunk nevét ki viszi tovább, mert hogy egyedüli lány vagyok. De ha szépen elmondják, h hát ez fura, ők másképp döntenének, nincs semmi baj, nem érthet mindenki egyet, na de ők konretan kerdore vontak, hogy de mégis miért és hőbörögtek, hiába kértük h tartsak tiszteletben a döntést, le se tojták.

Ja és nem, nem vagyok zsido....! Különben sem csak náluk szokás az anyja nevét adni, a mai modern világban ez nem kéne már problémát okozzon és rengeteg helyen nem is okoz, csak itthon valamiert annyira ragaszkodnak egyesek a hagyományokhoz..

2018. jún. 7. 09:25
 7/61 A kérdező kommentje:
Nem kőbevésett dolog az, hogy a gyerek csak a hazassagkor nyilatkozott nevet kaphatja. Ott kötőjeles van megadva, de az anyakönyvi hivatalban nyugodtan meg lehet ezt változtatni, amit mi meg is tettünk. Előre honnan kéne tudnia az embernek, hogy majd ha esetleg lesz gyerek, mi legyen a neve...? Tehát ez nyilván egy változtatható dolog.
2018. jún. 7. 09:34
 8/61 anonim ***** válasza:
44%

Cica, az a baj, hogy te a nem tudod összehozni, vagyis szerinted nem fér meg a hagyomány és a modern gondolkodás egymás mellett. Pedig megfér, kivéve azoknál a nőknél akik valamilyen kisebbségi komplexusban szenvednek és kevesebbnek érzik magukat, mert nőnek születtek, ezért ha véletlenül is egy dologban csak a férfi felől teljesül a dolog (pl. az apa vezetéknevét kapja a gyerek), akkor egyből elkezdik verni az asztalt, hogy hát ők egyenjogúak, mi az hogy csak a férfi nevére... Pfff.


Amúgy meg ha lenne eszed, akkor bedobnád anyóséknak, hogy te kötőjelesen akartad, de a férjed ragaszkodott ahhoz, hogy ne az ő nevét kapja, így rólad leszállnak és őt fogják szekálni.


A másik, hogy miért fogadnák el a te döntésed, ha te sem tiszteled meg azzal őket, hogy elfogadod, hogy őnekik nem tetszik. Majd leszállnak a témáról, túl friss a sokk nekik.


Nyugi, leszel te is a helyükben, majd megtudod.

2018. jún. 7. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/61 anonim ***** válasza:
28%
A keresztnévbe szerintem ne szóljanak bele, de a vezetéknévvel kapcsolatban nem értek veled egyet, magyarországon az a szokás, hogy az apa nevét viszi tovább az utód, szerintem nagy sértés a párod családjával szemben a döntésetek. Igazából én csak ott láttam ilyet, hogy az anya vezetéknevét kapja, ahol apuka szóba sem állt a saját szüleivel.
2018. jún. 7. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/61 anonim ***** válasza:
49%

Nem igazán értek egyet az előttem válaszolókkal.

A gyerekünk azért kapta a párom nevét, mert az ő vezetéknevéhez illik jobban a keresztneve. Ha a enyémhez illett volna a választott, az lenne a neve, ezt közösen döntöttük el.


Keresztnév...egy magyar és egy héber eredetű, mégis ment a leszólás sokfelől. Ez inkább azért lehet, mert nem lettek megkérdezve a rokonok, és ez nem tetszik.

2018. jún. 7. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!