Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Hogy beszélgetnétek el nagy...

Hogy beszélgetnétek el nagy igazságérzetű gyerekekkel? Egyáltalán belefolynátok ebbe?

Figyelt kérdés

A lányom általános iskolás, 11 éves. Jó tanuló, nincs vele probléma és magával az iskolával, osztályközösséggel sem.


Elég utazós család vagyunk, néha van, hogy hiányzik emiatt pár napot az iskolából. Nem heteket, hanem pl. tavaly volt olyan, hogy péntektől vasárnapig voltunk valahol, akkor a péntek délutáni óráról elkértük. De néha ez teljes napot is jelent. Mindent bepótolunk, a jegyein nem látszott soha, hogy éppen ezt velem, vagy a tanító nénivel tanulta. Szerencsére az osztályfőnöke sem problémázik ezeken a napokon, annyit kért, hogy minden út előtt jelezzük ezt az intézmény vezetője felé. Igen ám, de az utóbbi fél évben pár fiú az osztályából központi kérdést csinál abból, hogy a lányom mikor hiányzik, és éppen hol van. Utána ezt szóvá is teszik akár órán is a tanárnőnek, hogy mi az, hogy a lányom nem volt iskolában, amikor semmi baja nem volt. Ősszel már volt ebből egy bsezélgetésük osztályfőnöki órán, akkor a tanárnőjük elmondta, hogy a lányom nem lóg, nem igazolatlan a hiányzás. Utána nyugi volt, de most írtam megint, hogy 2 hét múlva utaznánk, legyenek kedvesek elengedni és a lányom ma itt hisztizett reggel, hogy ő ezt nem mutatja be, mert megint piszkálni fogják és inkább telefonáljak be, vagy ő inkább nem is akar jönni, marad itthon a mamáékkal. Ezen nagyon felhúztam magam, nem is az ő viselkedésén, hanem hogy pár gyerek miatt ő úgy érzi, hogy ez "ciki", és inkább csendben visszavonulna... Itthon sosem ezt látta.


Én elhiszem, hogy sok emberben túlteng az igazságérzet, hogy csak akkor hiányozzon valaki, hogyha beteg, de valljuk be, a való életben ez nincs mindig így... Mióta elvittem a suliba, ezen kattogok, hogy mit csináljak. Ahogy idősödnek, ez szerintem csak rosszabb lesz, és nem akarom, hogy elmérgesedjen a helyzet. Az osztályfőnöke egy tündéri kis nő, de még fiatal és mindent szép szóval próbál elintézni, kedvesen. Félek, hogy ide kevés lesz. Én sem az asztalt szeretném rájuk borítani, de szerintem más az, ha egy szülő beszél velük. A férjemnek röviden elmondtam, hogy mi volt reggel, ő azt mondta, hogy hagyjuk rájuk, most lehet a gyerek lesz porondon, két nap múlva meg el is felejtik.


2020. jan. 6. 10:34
1 2 3 4 5
 11/43 anonim ***** válasza:
73%

Észszerűbb lenne, ha az iskolaköteles gyerek iskolába járna és nem utazgatna.

A való életben is úgy van, hogy x nap szabadság után nem lehet tovább lógni. A gyereknek ezt az x napot kimaxolja a szünet, illetve a további NÉHÁNY (ált 3) szülő által igazolható nap.


A legtöbb esze e kislányodnak van, hogy inkább mamánál maradna és suliba menne.

2020. jan. 6. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/43 anonim ***** válasza:
79%
Kérjetek neki egyéni tanmetetet és akkor megoldott minden ilyen kis utazgatás (ami csak szeptembertől volt "két olyan hét, novemberben 4 nap, és még két péntek", azaz lényegében 16 nap. Vigyázz, mert közbejön egy betegség vagy baleset és kimeríti év végére a maximális hiányzást, aztán hiába kitűnő, ismételheti az évet!)
2020. jan. 6. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/43 anonim ***** válasza:
24%

A lányodban kell tudatosítani, hogy az osztálytársai piszkálása nem jogos következménye a hiányzásnak és a helyén tudja kezelni a beszólásokat. A többi gyereknek ugyanúgy van lehetősége hiányozni, akár 1 napos nemzeti parkba tett kirándulás miatt. Ami a szüleik dolga lenne, az az, hogy ezt megértessék velük és ne azt a gyereket taszítsák ki, aki valóban utazik is.

Tudom, mert voltam ilyen helyzetben, nehéz hallgatni a teremben, mikor tízen kárálnak, hogy bezzeg a Katika... neki mindent lehet... mitől jobb nálunk?...

Sajnos rajtatok kívül más nem tudja megerősíteni a kislányt, mert ezeket egyedül nem fogja megérteni. Magyarázzátok el neki, mit miért mondanak rá és hogy nem kell kihátrálnia a jó dolgokból a félelme miatt.

Én fellépések és próbák miatt hiányoztam fél napokat, akkor az egész osztály kórusban hujjogott, mikor a táskámat vettem fel és mentem ajtóhoz. Egy pár alkalom után már inkább meghajoltam az ajtóban, mint a színpadon és kimentem. Biztosan folytatták, ki is közösítettek, de hagytam volna abba azt, amit élveztem? Ezt tanítsd meg a lányodnak.

2020. jan. 6. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/43 anonim ***** válasza:
72%

Szóval meg vagy sértődve azért, mert arra neveled a gyereket, hogy ha van pénzed, akkor azt csinálsz, amit akarsz és magasról letojhatod a kötelességeidet.

Lehet, hogy ez nagyon durván hangzik, de tulajdonképpen erről van szó. Én az intézményvezető helyében már régen nem engedélyezném ezeket az extra hiányzásokat. Van a szülő által igazolható max. nap, ezt kihasználhatod, de hogy ti suliidőben utazgattok Ázsiában hetekig (te írtál 1-2 hetet!) azt nem tolerálnám egyáltalán. A gyerekeknek igazuk van, még ha nem is jól kommunikálják le. Nyilván csak a gyereken tudnak "bosszút állni", rajtatok nem. pedig ti vagytok a hunyók, vastagon.

Tipikus rongyrázók: van pénzem, én bármit megtehetek hozzáállással. Tök mindegy, hogy bepótolja-e a gyerek az anyagot és hogy milyen tanuló. A szocális kapcsolatai meg tönkremennek (tudom, vannak barátai a saját köreitekből... pff!).

2020. jan. 6. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/43 A kérdező kommentje:

Szerintem most hanyagoljuk ezt a "való életben sem utazhat, amikor kedve van" témát. Felnőtt emberek vagyunk a férjemmel, barátainkkal, mégis megyünk. Olyan életet kell kialakítani, ahol ez lehetséges.


A maximális hiányzás közelében sem voltunk soha, és a jegyein sincs változás. De utána érdeklődtem a biztonság kedvéért ennek is, HA mégis átlépné a megengedett óraszámot a hiányzásokat illetően (itt a fél év vége lassan, ez a veszély nem fenyegeti), akkor sem kéne rögtön osztályt ismételnie, hanem osztályozó vizsgát kell tennie. Ami nem jelentene problémát a képességeit tekintve. Az osztály 5 legjobb tanulója között van, míg azok, akik piszkálják, hogy nincs ott, inkább sereghajtók. A lányom sem azért akar itthon maradni, mert nincs kedve jönni (2 napja még várta), hanem mert azt hiszi, hogy meg kell felelnie másoknak. Pedig ha valaki piszkálni akarja a másikat, talál rá indokot.


Ő meg sokszor annyira kis érzékeny, hogyha valaki csúnyábban szól hozzá, ki van bukva. Nehezen viseli, ha egy-egy társaságban, csoportban nem kedvelik.

2020. jan. 6. 12:13
 16/43 anonim ***** válasza:
88%

Mondjuk egy másfél-kéthetes ázsiai utazást azért szünetre időzítenék. (Én naiv, hosszú hétvégés, szomszéd országbeli kirándulásra gondoltam. :DDDDD)


"sok kis osztálytársa évek óta ismerőseink a Facebookon"


Na ja. Ezért nem kéne mindent megosztani. Ha nemcsak a hiányzás tényét tudják, hanem látják a lányodat egzotikus helyeken, ahová ők a büdös életben el nem fognak jutni, akkor azért ti is sokat tesztek azért, hogy irigykedjenek rá.


"Előző félévben (szeptembertől decemberig) volt két olyan hét, novemberben 4 nap, és még két péntek."


Azért ennyi hiányzást én is sokallok. Most úgy kell érteni, hogy két teljes hét + novemberben 4 munkanap + 2 db péntek? Mindezt fél év alatt? Mert ez tényleg feltűnik az egész osztálynak.


Abban egyetértünk, hogy nem ettől lesz jó vagy rossz tanuló, okos vagy buta a gyereked. Sőt, valószínűleg pont a világra nyitottabb lesz, és sok olyan élményt kap, amiből egy életen át profitál lelkileg is, meg tudásban is.


Ha ezt az iramot szeretnétek tartani, akkor fölmerülhet, hogy kerestek olyan iskolát, ahová diplomaták vagy egyéb "elit" emberek gyerekei járnak, akik szintén sokat utaznak, és nekik nem feltűnő ez az életmód. Vagy legalábbis ilyen gimnáziumot keresni, akár 6 osztályosat, aztán akkor hozzá hasonlók közt lesz.

Mert ugye az alapvető probléma az, hogy a többiek nagyon másképp élnek. Ez az alapja az irigységüknek.

2020. jan. 6. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/43 anonim ***** válasza:
84%

Szerintem nincs egészen igazad. Szuper dolog, hogy sokat utaztok és a gyerkőc sokat lát a világból. De miért nem teszitek ezt a szünidők alatt? Tényleg a lányodnak most alakulnak ki az amúgy akár életre szóló barátságai is. Van épp elég szünet egy évben.

Csak amit te felsoroltál, hogy ebben a félévben mennyit hiányzott utazás miatt, hát szerintem ez rengeteg.

Amúgy nagyon jó, hogy ilyen ügyesen pótoljátok a tanulnivalót (nem mintha 11 évesen nagy kunszt lenne.. Elvégre nem deriválni tanul), ettől függetlenül szerintem nem jó így. Induljatok tanítás után. Értem értem hogy egy Ázsiai utazás nem idozitheto ilyen formán. De gondolom nem minden utazás interkontinentális.

2020. jan. 6. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/43 A kérdező kommentje:

Szünetekben is megy/megyünk, de az apjával elváltunk. Így van, hogy ő a szünet egy részét náluk tölti. És én nem az igazamat szeretném bizonyítani, mert vannak otthonülősebb, nyugis életet élő emberek. Nekik ez biztos borzalmas és elképzelhetetlen. Azt szeretném, hogy tartsák tiszteletben a döntésünket, életünket. Nem kell velünk egyetérteni, így nevelni a saját gyerekeiket. De beleszólni sem szabad szerintem más életébe. Amíg ebből az iskolában nincs probléma (és nincsen), a gyerek sincs veszélyeztetve, semmi probléma nincs.


“Tényleg a lányodnak most alakulnak ki az amúgy akár életre szóló barátságai is.” Ez azért nem teljesen így van, szerintem a legtöbb ember már nem is emlékszik pontosan, kikkel járt általános iskolába. :) De vannak barátai, sokszor másokkal együtt utazunk, pont azért, hogy a gyerekek se unatkozzanak.


Ráadásul más gyerek többet beteg szinte... Ő összvissz 6 tanítási napot volt itthon betegség miatt.

2020. jan. 6. 12:37
 19/43 anonim ***** válasza:
82%
De ez, amit erősítessz (tananyag nem marad el, jegyei kitűnőek...) nem számít a tiniknek. Azok akkor is piszkálni fogják miatta, ha ezek a feltételek adottak. Ok, ők is mehetnének, de én, mint felelős szülő, nem csak anyagilag, utazásilag adnék meg mindent a gyereknek, hanem igyekeznék az ő szintjén gondolkodni és kialakitani erre egy arany középutat. Nem csodálkozom, hogy piszkálják. Még gimiben is piszkáltak a hiányzásaim miatt a többiek, tök mindegy milyen indokom, igazolásom volt rá. A gyerekek tényleg csak azt látják, hogy ő nincs itt, utazik, míg ők ott ülnek, mert őket nem viszik, vagy nem akkor viszik amikor az au uuuunalmas iskola zajlik. Ők igen, irigyek, mert nekik is kijárhatna a jó (és értelme nincs annak, hogy hát őket is vihetnék, mert ez már nem az ő befolyásuk alatt van) csak vigyázz, hogy nehogy később más miatt is megtalálják a lányod, mert egy életre megpecsételi az embert az iskolai cikizés..
2020. jan. 6. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/43 anonim ***** válasza:
56%

Szerintem is az a gáz ebben a gyerekek szemszögéből, hogy nekik be kell tartaniuk a szabályokat, nektek meg elnézik. És ez nem helyes, a lányodat sem jóra neveled ezzel, akármilyen fontos a világlátottság. Van, amikor az ember nem csinálja meg azt, amit szeretne, még akkor se, ha lehetősége van rá és az is nagyon hasznos, csak nem akkor van a helye és az ideje vagy nem jó példát mutat vele. Mondjuk egy színházi előadás közepén sem megyek ki, mert mondjuk eszembe jutott valami fontosabb vagy élvezetesebb, hanem kibekkelem a szünetet.

Nálunk 10 nap igazolható - leírták, hogy ez azért van, hogy ha valaki beteg lesz, de nem szorul dokira, ne kelljen utána gyógyultan a betegek közé menni igazolásért. Az egyik gyerek folyton késik, mert kistestvére született és messziről járnak be, így elnézik és beszámítják. A másiknál meg rendszeresen "tegnap vendégség volt és ki kell pihennie magát" (gondolom, nem neki, hanem a szülőknek) ok miatt használja el a napokat. És ezeket emlegeti a gyerekem, amikor reggel bizony neki el kell indulnia időben, hogy nálunk miért nincs ilyen. És ők se tanulnak rosszabbul és nekik is engedik.

2020. jan. 6. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!