Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Fizetés nélküli szabit nem...

Fizetés nélküli szabit nem adhatnak ki önkényesen, ugye? Fontos!

Figyelt kérdés

Munkaviszonyban álltam dec 30-ig egy céggel.2010.04-től gyeden, majd gyesen voltam.MÁr elváltunk egymástól közös megegyezéssel, viszont most derült ki, hogy a munkáltató fizetés nélküli szabinak írta le a gyed és gyes idejét. Ezért arra az időre nem lennék biztosított ugyebár.

Én nem igényeltem fizetés nélküli szabit a cégtől soha. Akkor ő önkényesen hogyan számolta el a gyed és gyes időmet fizetés nélküli szabadságként? Akkor ugye élhetek jogorvoslattal? Nagyon sürgős és fontos, mert addig amíg ez nem tisztázódik semmi ellátást nem kapok a munkaügyi hivataltól, és ugye a csekkek jönnek, hiteleket ki kell fizetni, és a gereket is ruháznom és etetnem kell. Köszönöm a válaszokat.


2012. febr. 10. 10:36
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Még egy:


"A fizetés nélküli szabadságra vonatkozó rendelkezéseket a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (Mt.) VI. fejezetének „Egyéb munkaidő-kedvezmények" fejezete tartalmazza. Az Mt. alapján egyéb munkaidő-kedvezménynek minősül a szülési szabadság, a gyermek gondozása és ápolása céljából biztosított fizetés nélküli szabadság, a szoptatási munkaidő-kedvezmény, a hozzátartozó ápolására adott fizetés nélküli szabadság, valamint a saját lakást építő munkavállaló fizetés nélküli szabadsága. Ezekben az esetekben a munkáltatónak nincs lehetősége mérlegelési jogkörében eldönteni, hogy megadja-e az adott kedvezményt, avagy sem, mivel ezek törvényben szabályozott - a munkáltató részéről kötelezően elismerendő - kedvezmények.


Természetesen előfordulhat olyan helyzet is a munkavállaló életében, amikor a törvényben szabályozott eseteken túl is szüksége van fizetés nélküli szabadságra, azonban ebben az esetben a kérelem pozitív elbírálása - tehát a fizetés nélküli szabadság engedélyezése - kizárólag a munkáltató döntésétől függ. Főszabály azonban mind a törvényben szabályozott, mind pedig a mérlegelési jogkörben biztosított munkaidő-kedvezményeknél, hogy ezek kiadása minden esetben a munkavállaló kérelmére történik.


A társadalombiztosítás rendszerében az úgynevezett „biztosítotti" állapothoz kapcsolódó jogokat és kötelezettségeket a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) szabályozza, ezen belül a biztosítottak körét tételesen a Tbj. 5. §-a határozza meg.


A társadalombiztosítás oldalán a probléma abból adódik, hogy a fenti esetekben annak ellenére, hogy az alapul szolgáló jogviszony - munkaviszony - fennáll, a fizetés nélküli szabadság időtartama alatt a biztosított részére a keresőtevékenységében járulékalapot képező jövedelemkifizetés nincs, ezért járulékfizetési kötelezettség hiányában a biztosítás szünetel.


Gyermek gondozása, ápolása


A biztosítás szünetelése tekintetében kivételt képez, ha a fizetés nélküli szabadságot háromévesnél fiatalabb gyermek gondozása, tizennégy évesnél fiatalabb gyermek után járó gyermekgondozási segélyre (gyes) való jogosultság, továbbá 12 évesnél fiatalabb beteg gyermek otthoni ápolása címén vették igénybe.


A törvényi kivétel a munkavállaló társadalombiztosítási jogviszonyára nézve azt jelenti, hogy biztosítása a fizetés nélküli szabadság időtartama alatt is fennáll. A társadalombiztosítás keretében igénybe vehető készpénzellátások megállapításánál tehát a biztosítási idő folyamatos, ami azért lényeges, mert a biztosítási idő folyamatossága kihatással van az ellátások mértékére és azok időtartamára.


Gyermekgondozási segély


Az első két esetben engedélyezett fizetés nélküli szabadság időtartama alatt gyermekgondozási segély igényelhető, amelynek a szabályait a családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény határozza meg.


Gyes utáni járulékok


A megállapított, illetve folyósított gyes összege után az ellátásban részesülő személy nyugdíjjárulékot - magán-nyugdíjpénztári tagság esetén tagdíjat is - fizet. A nyugdíjjárulék összegét a folyósító szerv köteles levonni az ellátás összegéből, és azzal csökkentetten kell átutalnia a jogosult részére.


Megszakítás


A fizetés nélküli szabadság időtartama - gyes folyósítása - munkába állás címén bármikor megszakítható, azonban az igényjogosultsági időn belül történő újbóli gyes igénybevételekor újabb kérelem benyújtására és annak a munkáltató részéről való engedélyezésére van szükség.


Nem kell a fizetés nélküli szabadságot újból kérelmezni és engedélyezni, ha a gyesben részesülő személy tartós, legalább 30 nap időtartamú betegsége alatt a gyes folyósítása - kérelemre - a táppénzre vonatkozó szabályok alkalmazása okán szünetel."

2012. febr. 10. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó: úgy van valóban, ahogy mondod, időközben már én is eljutottam idáig nagy nehezen.

De akkor mondd meg nekem mi a probléma? A munkáltatóm fizu nélküli szabiként tüntette fel a papíron a gyedet, ahogy kell, de ez mégsem jó a munkaügyisnek. Miért? Totál nem értem.

2012. febr. 10. 11:20
 13/14 anonim ***** válasza:
A munkaügyi hivatalban nincsenek tisztában a dolgokkal. Szerintem nyomtasd ki a jogszabályt amit az egyik válaszoló idézett és nyomd az orra alá.
2012. febr. 10. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:
Ráadásul most visszaküldeti velem a papírt a munkáltatónak, hogy javítsa ki, én meg azt sem tudom mit mondjak a munkáltatónak, mi a gond vele, mivel nem mondta meg a nőci konkrétan, hiába kértem, hogy magyarázza már el mi a probléma. És kérdeztem tőle, hogy mi van ha nem fog velem és a papírommal foglalkozni? Erre meg munkajogászokat emlegetett. Nem lenne tisztában a dolgokkal? Nem hiszem, ott van már pár éve, ráadásul a főnökével is konzultált az ügyemben.
2012. febr. 10. 11:36
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!