Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Ételek bevezetése » Miért kezdik el a hozzátáplálá...

Miért kezdik el a hozzátáplálást sokan már a 4.hónaptól?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Engem tényleg, komolyan érdekel, hogy miért kezdik el olyan sokan az ételek bevezetését ,a kóstoltatást még ilyen pici korban? Általában van valami komolyabb indok ? Orvos írja elő?


Vagy csak türelmetlenség?

Ebben a korban még úgy tudom egyáltalán nen erett az emésztőrendszer. Még bőven az anyatejet/tápszert kellene enni.

Majd valamikor 6 hó környékén lenne a legideálisabb?


Köszi ha írsz. (4 hónapos és 1 hetes kisfiam van aki 100% iszsz baba) Már zaklat a család mikor adunk neki "normális" kaját.( hüppögnek ,hogy még vizet sem iszik.. ) Látom Facebook csoportokban ,hogy pl már egy lassan 5 hónapos babánál ki van váltva a tízórai. Talán rosszul tájékozódtam? Elkéstem ? A kisfiam annyira nem érett meg sztem erre még. Ti honnan tudtátok ,hogy készen áll?

Mikor kezdtétek el a kosoltatást ?



jan. 18. 08:03
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
64%

Szerintem sokaknál az lehet az indok, hogy a rendes étel olcsóbb, mint a tápszer. Minél előbb eszik rendesen annál kevesebb tápszer kell.


A "mégsem olyan jó a tápszer" kérdésre meg az a válasz, hogy de jó, mivel egészségügyi szempontból tökéletesre van összeállítva. Felnőttként is élhetnénk tápszeren, sőt vannak olyan egészsegügyi problémák amivel néhányan kénytelenek is egész életükben tápszeren élni. De tegyük fel magunknak a kérdést melyikőnk szeretne drága, egyforma tejízű folyadékon élni pörkölt meg rántott hús (mindenki helyettesítse be a kedvenc ételét) helyett?

Amikor megérik rá a baba, és igénye lesz rá (lehet ez 4,5,6 vagy 7 hónaposan), akkor neki is jobb, izgalmasabb ha kaphat végre más ételt, megtapasztalhatja az ízeket.

jan. 18. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
63%
11,Ebben van valami amúgy.
jan. 18. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
44%

11-12. Persze, mert az anyatej bezzeg baromira változatos, ott még két hónap múlva is finom...

(Elvileg függ az anya étkezésétől, de nekem volt szerencsém egy-egy kortyhoz a sajátomból, hát ugyanolyan édes volt mindig, ha baba érez is némi különbséget, akkor sem a változatosság lesz jellemző...)

jan. 18. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
77%

A család zaklatásának az is lehet a háttere, hogy 30-40 évvel ezelőtt még más volt az ajánlás. Anyukám orvosi tanácsra a bátyámnak már 2 hónapos korától adott almalevet, mert nem volt teje, de nálam is elkezdte valamikor 4 hónapos koromban, mert azt javasolták neki. Anyósom szintén valamikor 3-4 hónap körül kezdte, mert nem volt teje.

A most babázók közül egy valakit ismerek, aki 3,5 hónaposan kezdte, ott az orvos javasolta, mert bármilyen tápszert evett, bármivel kenték, kicsípte a popsiját. Utána állítólag jobb lett. És ők nem a tápszeren akartak spórolni, mert még 3+ évesen is adtak neki, olyan szinten nem evett, a szülők meg paráztak. De ez már egy másik történet.

Nálunk az egyik védőnő anyatejes babánál a 6 hónapos kort javasolta, egy héttel hamarabb kezdtük, mert már annyira kinézte a szánkból a falatot és ha nem figyeltünk, be is tömte a szájába :). A második babánál a másik védőnő azt mondta, lehet hamarabb is kezdeni, na neki még 6 hónaposan sem volt hozzá kedve, de 2-3 héttel később már hajlandó volt rá.

jan. 18. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
én 5 hónaposan elkezdtem vele kóstoltatni a zöldség,gyümölcs püréket/leveket az allergének miatt,és nem volt semmi gond,minnél előbb elkezdi az ember kóstoltatni a gyerekkel az allergéneket annál nagyobb az esélye hogy nem lesz allergiás rá később,nem akartam 6hónapos koráig húzni a dolgot kicsit én későnek tartottam a 6hónapos hozzátápkálást vagy kóstoltatást.
márc. 17. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
100%

Most olvastam utána igazán dolgoknak és visszajöttem újra válaszolni.


Mindenki a WHO ajánlását a hivatkozik, csakhogy úgy tűnik a legtöbben nem olvassák el pontosan mi is ez a WHO ajánlás és milyen kutatásokon alapszik.


A WHO nem 6 hónapos kortól ajánlja a hozzátáplálás, hanem fordítva. 6 hónapig a KIZÁRÓLAGOS ANYATEJES táplálás ajánlja. A kutatásokban amire hivatkoznak a tápszert IS hozzátáplálásnak veszik és nem a baba hanem az anya érdekeit is figyelembe veszik, ráadásul a legtöbb kutatást alacsony jövedelmű országokban végezték, ahol pl. problémás lehet a tiszta ivóvízhez való hozzáférés is.

Néhány indok a 6 hónapos korig tartó kizárólagos anyatejes táplálásra:

- Hondurasi nők hamarabb nyerték vissza a szülés előtti súlyukat, ha 6 hónapig szoptattak

- Csökken a kockázata a petefészek ráknak és a mellráknak

- korábban hozzátáplált babáknál gyakoribbk voltak bizonyos fertőzések (értsd: nem tiszta ivóvízből készült tápszer, nem megfelelő körülmények között tárolt élelmiszert kaptak a babák, nyilván amíg csak szoptatsz addig ennek az esélye kisebb és a kutatások olyan országokban készültek ahol pl lehet nem alap a hűtőszekrény vagy a víz forralás)


Az European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition ajánlását az, hogy a hozzátáplálást kizárólagosan szoptatott és tápszeres babáknál is 4 és 6 hónapos kor között kell kezdeni. A 4 hónapnál korábban és a 6 hó apnál később megkezdett hozzátáplálásnál is találtak hátrányokat, de a 4 és 6 hónapos között nem találtak különbséget. A legfontosabbak ebben az ajánlásban, hogy az allergének 4 hónapos kor után minél hamarabb be kell vezetni, főleg ha van allergiás a családban, 6 hónapos kor felett a vas miatt fontos a húsok bevezetése, az édeskömény tea egyáltalán nem ajánlott, 12 hónapos kor alatt a tehén tej és a méz nem ajánlott. Mindezt EURÓPAI kutatásokra alapozva.


A védőnők szerintem ez alapján az ajánlás alapján dolgoznak, ezért javasolják 4 hónaposan kezdeni a hozzátáplálást.

ápr. 11. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!