Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Mi van ha szabadság alatt...

Mi van ha szabadság alatt lesz beteg a gyerek?

Figyelt kérdés

A problémám az,hogy a bölcsis gyerekem mindig akkor lesz beteg amikor épp szabadságon vagyok( tavaszi szünet stb).

Sajnos addigra elfogadják a szabadságom és alá van írva,de sztornózni nem akarják pedig időben jelzem hogy ebből táppénz lesz.

Tud valaki egy jogszabályt vagy akármit amit a főnököm orra alá dughatok? Ki hogy oldja ezt meg a munkahelyén? Hogyan kéne eljárnom hogy sztornózni tudjam a szabadságom és táppénz legyen belőle?

Megjegyzem legutóbb is volt orvosi igazolás és így sem engedték a sztornót,pedig a táppenzbe vétel előtt már jeleztem hogy táppénzre megyek.


Előre is köszönöm.



márc. 22. 15:31
1 2 3 4 5 6
 11/59 anonim ***** válasza:
100%

Leadnod a táppénzes papírt onnantól 8 napon belül kötelesek továbbítani a kormányhivatalboz vagy ha kifizetőhely a mű akhelyed akkor elbírálni. Ha ezt nem teszik meg akkor panaszt lehet tenni (most nem tudom kikeresni az illetékes szervet).

A táppénz automatikusan felülírja a szabadságot, mert a táppénzt nem bírálhatja felül a munkáltató, és amelyik napon azon vagy aznapra nem tud szabadságot kiadni.

márc. 22. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/59 anonim ***** válasza:
100%

A szabadságod nagy részével a munkáltató rendelkezik, így eleve hülyeség, hogy "mire használnád" a szabit, ugyanis abból mindössze hét napot "használhatsz", a többit a munkáltató "adja ki". Bizonyos kereteken belül akkor, amikor ő akarja.


Az egy más kérdés hogy normális helyen figyelembe veszik a dolgozó kérését akár az összes szabadságos napra is.

márc. 22. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/59 anonim ***** válasza:
89%
#12 Attól hogy akkor adja ki a munkáltató amikor akarja, attól még nem adatja ki olyan napra amikor táppénzen van és a táppénzt nem tagadhatja meg.
márc. 22. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/59 anonim ***** válasza:
22%
12# Ez is egy elég barom szabály egyébként. Persze egy év alatt 7 napot kivehetek 12 hónap alatt,a többi napon a belem kidolgozom,de majd ő eldönti mikor pihenhetek. Hányinger,bár szerencsére nem érint. Nálunk mindnél mi dönthetünk,mert korrekt. De 13-nak igaza van.
márc. 22. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/59 A kérdező kommentje:
Először is nekem elég sok szabad nap jár ugye 6 csak mert elmúltam 37 és 2 mert gyerekem van,erre még az alap 7 plusz maradt még pár amit el kell használnom. De persze mindez hiába ha apránként elveszik őket. Most is pl. a bölcsi kijelentette hogy április 22-én a bölcsőde vilagnapja miatt nem lesz bölcsi. Aztán ott vannak a szombatok amiket muszáj kivennem, a majd egy hónapos nyári szünet, a mostani tavaszi,aztán lesz őszi és téli szünet, ez csak maszlag szöveg hogy ő döntheti el. Elég csak elolvasni véégig a munka törvénykönyvét és abból lejön hogy ha vmi jár minta miket fent írtam azokat kötelesek megadni,az más hogy ezzel sok munkáltató visszaél hogy a többség nem néz utána mi jár neki. Most is akkor bár táppenzen voltam jogtalanul vették el 1 szabadnapomat...
márc. 22. 22:02
 16/59 anonim ***** válasza:

"122. § (1) A szabadságot – a munkavállaló előzetes meghallgatása után – a munkáltató adja ki.


(2) * A munkáltató évente hét munkanap szabadságot – a munkaviszony első három hónapját kivéve – legfeljebb két részletben a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. Ennek során a 121. § megfelelően irányadó. A munkavállalónak erre vonatkozó igényét legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie.


(3) * A szabadságot – eltérő megállapodás hiányában – úgy kell kiadni, hogy a munkavállaló naptári évenként egy alkalommal, legalább tizennégy egybefüggő napra mentesüljön a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól. E tekintetben – a szabadságként kiadott napon túl – a heti pihenőnap (heti pihenőidő), a munkaszüneti nap és az egyenlőtlen munkaidő-beosztás szerinti szabadnap vehető figyelembe.


(4) A szabadság kiadásának időpontját a munkavállalóval legkésőbb a szabadság kezdete előtt tizenöt nappal közölni kell. *


(4a) * A munkáltató a 118. § (1) és (2) bekezdése szerinti pótszabadságot és a szülői szabadságot a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban adja ki, amelyre vonatkozó igényét a munkavállalónak legalább tizenöt nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie.


(5) A szabadságot – a 125. §-ban foglaltakat kivéve – megváltani nem lehet.


123. § (1) * A szabadságot – az apasági szabadságot és a szülői szabadságot kivéve – az esedékességének évében kell kiadni.


(2) A szabadságot, ha a munkaviszony október elsején vagy azt követően kezdődött, a munkáltató az esedékességet követő év március 31-ig adhatja ki.


(3) A szabadságot, ha a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt nem lehetett az (1) bekezdésben meghatározottak szerint kiadni, az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül ki kell adni.


(4) Az esedékesség évében kell kiadottnak tekinteni a szabadságot, ha igénybevétele az esedékesség évében megkezdődik és a szabadság következő évben kiadott része nem haladja meg az öt munkanapot.


(5) * A munkáltató kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén


a) a szabadság kiadását – az apasági szabadságot kivéve – legfeljebb hatvan nappal – elhalaszthatja,


b) a munkavállaló már megkezdett szabadságát – az apasági szabadságot és a szülői szabadságot kivéve – megszakíthatja,


c) kollektív szerződés rendelkezése esetén a szabadság egynegyedét legkésőbb az esedékességet követő év március 31-ig adhatja ki.


(5a) * A munkáltató az (5) bekezdés szerinti intézkedését írásban indokolja, továbbá az (5) bekezdés a) pont szerinti esetben a kiadás általa javasolt időpontját egyidejűleg közli a munkavállalóval.


(6) * A munkáltató – a felek naptári évre kötött megállapodása alapján – a 117. § szerinti szabadságot az esedékesség évét követő év végéig adja ki.


(7) A munkavállalónak a kiadás időpontjának módosításával vagy a megszakítással összefüggésben felmerült kárát és költségeit a munkáltató köteles megtéríteni. Az (5) bekezdés b) pontban foglalt esetben a szabadság alatti tartózkodási helyről a munkahelyre és a visszautazással, valamint a munkával töltött idő a szabadságba nem számít be.

124. § * (1) A szabadságot a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra kell kiadni.


(2) Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a szabadság kiadása során a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot.


(3) Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a szabadság – a (2) bekezdéstől eltérően – az adott naptári évben úgy is kiadható, hogy a munkavállaló a munkaidő-beosztással azonos tartamra mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettsége alól.


(4) A szabadságot az (1) és (2) bekezdés esetén munkanapban, a (3) bekezdés esetén a munkavégzés alóli mentesülés tartamával egyező óraszámban kell nyilvántartani.


(5) Munkaidő-beosztás hiányában a szabadságot az általános munkarend és a napi munkaidő figyelembevételével kell kiadni, valamint a (4) bekezdésben foglaltakra tekintettel kell nyilvántartani.


125. § * A munkaviszony megszűnésekor, ha a munkáltató az arányos szabadságot nem adta ki, azt – az apasági szabadságot és a szülői szabadságot kivéve – meg kell váltani."


[link]

márc. 23. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/59 anonim ***** válasza:
73%
Add le a TP papírt, onnantól muszáj nekik figyelembe venni.
márc. 23. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/59 A kérdező kommentje:
Hát ez az,időben jeleztem, aztán leadtam a papírt mégis szabadság lett belőle. Jó persze sok szabadnapom maradt ami nem 7 nap de nem térek ki rá miért több,de mire levontam az igényelt napokat mint szünetek stb maradt 2 nap amit meg ugye tartalékolnék vészhelyzetre mint ez a hirtelen bölcsőde vilagnap amiről nem is tudtam.
márc. 23. 08:51
 19/59 anonim ***** válasza:
14%
Szerintem azért nagy a különbség aközött, hogy saját jogon akarnál tappenzre menni, mert te vagy beteg, meg aközött, hogy a gyerek beteg. Ha te vagy beteg, akkor nyilván munkakeptelen vagy, jogos a tappenz. Ha a gyerek beteg, akkor tudnál dolgotni, semmi bajod, csak q gyerek felügyeletét kell megoldani, erre pedig megfelel a szabadság.
márc. 23. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/59 anonim ***** válasza:
75%
19! 12 éven aluli gyermek ha beteg, a szülő elmehet vele tp-re. Miért kellene a szabadságát elpazarolnia? Nyilván nem strandra meg moziba mennek, hanem otthon pesztrálja a kis beteget.
márc. 23. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!