Mi a jobb szerintetek egy felsős gyereknek: 8 osztályos általánosban maradni (ahol nem annyira jó a színvonal), vagy átvinni 8 vagy 8 osztályos gimnáziumba? Örülnék, ha "gyerekek" is elmondanák a véleményüket.
Alsós a gyerekem egy 12 évfolyamos suliban. Mikor elkezdte, abban reménykedtem titkon, hogy akár itt járhatná végig a 12 évfolyamot. Azóta viszont megismertem sok szülőtársat, akiknek felsőbe ide jár a gyerekük, és hát eléggé ramatynak tartják az oktatást (rossz fejek a tanárok felsőtől).
A mai rendszerben egyébként is jellemző, hogy felsőben elviszik 6 vagy 8 évfolyamos gimibe a gyerekeket, és szeirntem a jó tanárok többségét is elszipkázzák ezek a helyek.
Mit gondoltok, milyen tapasztalataitok vannak, hogyan érdemes folytatni felsőben a dolgokat? Érdemes átvinni 8 vagy 6 osztályos gimnáziumba a gyereket?
kedves előző, ez nem a suli hibája, hanem a tanáraidé és a szüleidé. Az én lányom is nyolcosztályosba jár, teljesen normális ő is, és az osztálytársai is, pedig rohadt erős suli. De nincsenek hajtva, vannak köztük közepesek, akik még a közepessel is messze jobbak más iskolák jóinál...
azért, mert te nem tudtad kezelni, mert nem tanították meg kezelni a helyzetet, és a képességeidhez képest irreális elvárásokat támasztottak veled szemben, ne általánosíts.
Ne értsetek félre, nem az a típusú szülő vagyok, aki a gyerekéből topmenedzsert akar faragni már az oviban. Magam is „elitgimibe” jártam, ismerem annak minden előnyét és hátrányát. Azt is tudom, hogy míg én a tipikus jótanulú kislány voltam (gimi közepén aztán megjött/elment az eszem, és a tanulásnál fontosabbak lettek a kortárs kapcsolataim), a gyerekem nem az, jó eszű, de nincs benne az a típusú megfelelési kényszer, ami bennem volt gyerekként.
Amit viszont szeretnék: a tanárok ne legyenek kifejezetten rossz fejek (ne alázzák meg a gyerekekeket, ne legyenek totál befásultak, tudják az életkornak megfelelően átadni a tudásukat), és olyan gyerekek járjanak zömében a suliba, akiknek az értékrendje nagyjából egyezik a miénkkel, a tanulás, a tudás legyen érték, ne mondjuk a kinek milye van – tehát ne a fuxos-dzsipes-szilikonos-pofátlan „menő” szülők „kismenő” gyerekei mondjuk (bocs, sarkítottam az érthetőség kedvéért.)
Nézegettem a 8 évfolyamos gimnáziumokat, és vannak köztül azért olyanok is, amelyek nem „versenyistállók”.
Kedves 3. hozzászóló: a lányod milyen 8 osztályosba jár? Gyakorlóiskolába? A lányod alapvetően „hajtós” típus? Hogyan, mi alapján választottad neki ezt a sulit? Nem volt rossz neki felvételizni negyedikesen?
Kedves 2. hozzászóló! Sajnálom, hogy ilyen rossz élményeid voltak gyerekként, és pont ezt nem akarom én sem a gyerekemnek. Nem érdekel, hogy megy-e OKTV-re, vagy hogy hányas tanuló (persze értelmes határok között, mivel tudom, hogy jó agya van), tehát nem eredménycentrikus iskolát szeretnék neki, hanem olyat, ahol a tanárokból még nem halt ki teljesen a lelkesedés a hivatásuk iránt, illetve (ahogy írtam) a gyerekek attitűdje sem áll túl távol a miénktől.
A mi sulinkban (és sok környező iskolában, ahogy a barátaimtól hallom) sajnos felsőben elmennek a „jobb” gyerekek, és a „jobb” tanárok is. Sokat vitázhatnánk arról, jó-e a szabad iskolaválasztás, hiszen ennek köszönhető, hogy nagyon nagy különbségek vannak az iskolák között, de ez van, ehhez kell igazodnunk.
Te hová jártál? Gyakorlósuliba? Bp-re? az osztályközösségetek is rossz volt?
Én 8 osztályos gimibe jártam, gyűlöltem 8 évig... az első évben elkönyvelnek valahogy, és azon aztán nyolc évig nem változtatnak a tanárok, hiába változik rengeteget egy gyerek 10-től 18 éves koráig. Egy csomó tök felesleges dolgot tanultunk (latin, filozófia...) ; gimnazistaként, felnőttként kezeltek 10 évesen, én nagyon szenvedtem.
Plusz egy 10 évesről még egyáltalán nem tudhatod, hogy a gimi jó lesz-e neki, lehet, hogy 14 évesen már lesz olyan érdeklődési köre, amivel egy jó szakközéppel jobban járna (pl. építészmérnöknek egy építőipari szakközép, vagy ha IT akkor az, és még sorolhatnám)
A gimnáziumi érettségi nem sok mindenre jó, egy erős szakközép szerintem sokkal többet érhet.
Nekem nagyon jó a nyelvérzékem, én egy két tanítási nyelvű sulival sokkal jobban jártam volna pl.
Kedves 7.! Nagyon jó szempontot írtál, ez, hogy beskatulyáznak és 8 évig nem tudsz kitörni ebből, fontos szempont tényleg. Eszembe juttattad, hogy nálam mondjuk ez fordítva volt, mert (4 osztályos „elitgimiben”) első évben tepertem, kitűnő is lettem, másodiktól pedig, khm, le*tam a tanulást, és folyton azzal jöttek a tanáraim, hogy „az én képességeimmel” miért nem teperek jobban. Ezt nyilván 15 évesen jobban tudja kezelni az ember, mint 10-11 évesen.
Hogy egy szakközép jobb-e, nem tudom, annyi látszik, hogy a gyerkemnek nagyon erős „természettudományos” érdeklődése van, és azt gondolom, ha ez marad 4.-es koráig, akkor egy gimnáziumban jobban tudnának ezzel foglalkozni. De mondom, az, hogy agyonhajtsák nagyon nem lenne jó, mert ismerem, ami érdekli, abban szárnyal, a többit megcsinálja, mert muszáj, de nincs benne erős megfelelési kényszer.
Te gyakorlóiskolába jártál, vagy csak „sima” 8 osztályosba? A jó nyelvérzéked nem derült ki már alsóban, hogy a szüleid erre alapozhattak volna?
7-es vagyok. Én sima nyolcosztályosba jártam, nálunk az volt a "baj" velem, hogy végig kitűnő tanuló voltam, nagyon nehéz lett volna kiválasztani, hogy mi érdekelne a jövőben, így sok esélye nem volt szüleimnek se, ők a legjobbat akarták. Még én se tudtam, nemhogy ők :)
Ráadásul én több, mint 10 éve érettségiztem, még az első ilyen osztály voltunk, nem volt tapasztalata a sulinak se :S
nem gyakorlósuli, Zeg, Zrínyi gimi.
Lusta, de jó esze van, versenyre nem jár, nem szereti. Ami érdekli, abból erőfeszítés nélkül jó, ami nem érdekli, azt megtanulja a dolgozat előtt. A suli erős, vannak elvárások rendesen, de tudomásul veszik, ha valakinek nem az a célja, hogy mindenféle versenyen minél jobb eredményt érjen el, hogy beleszakadjon a magolásba, de akkor is kitűnő legyen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!