Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Túl szigorúak ezek a szabályok...

Túl szigorúak ezek a szabályok egy kamasz neveléséhez?

Figyelt kérdés

A párom lánya most lesz 15 éves, 9.-et kezdte most. A nyáron költözött hozzánk, mert az anyja férjhez ment, és külföldön él. A nyáron nem annyira voltak szabályok, mindenki lazább olyankor, ő is jöhetett-mehetett nyugodtan. De elkezdődött az év, és már most látjuk, hogy kell valami rendszer, hogy ne őrüljün meg... Az apja sokat dolgozik, én itthon vagyok a 4,5 hós lányunkkal.

-ha azt szeretné, hogy reggel elvigyük kocsival suliba, akkor legalább előtte este szóljon (tehát ne 7:20-kor essen be a szobánkba, hogy úristen 110 perc múlva bent kell ülnie a padban)

-a szennyest a fürdőszobába, a szennyestartóba tegye, mert nem fogom feltúrni a szobáját koszos bugyik és pólók után kutatva

-ha valamit elővesz a konyhában, akkor használat után pakolja a mosogatógépbe, ha a közös fürdőben sminkel, akkor miután végez, pakoljon el, ne arra menjek be másnap reggel, hogy minden úszik az alapozóban, púderben stb

-hétköznap nincs eljárkálás, buli, iszogatás, randi és egyebek, és az utolsó órája után 1 órával itthon van (gyalog is 10 perc az út, szóval marad ideje kicsit “bandázni”, nem kell lóhalálában rohannia)

-hétvégén éjfélig mehet bárhová (ha tudjuk hová, kikkel megy), ha tovább akar maradni, akkor félóránként “bejelentkezik” és ha haza akar jönni, érte megy valamelyikünk, nem egyedül kódorog az éjszakában

-kap zsebpénzt, amit arra költ, amire szeretne (nem is keveset, 10e/hét és a kajapénzt külön kapja), de ha valami nagyobb dolgot szeretne úgy, hogy nincs semmi ajándékozós esemény (pl tervezői holmi úgy, hogy nincs szülinap/karácsony stb), akkor annak a felét neki kell állnia. Nyilván ha karácsonyra kér új telefont pl, vagy bármi drágábbat, úgy nem kell beleszállnia.


Nem vén mostoha vagyok, én is még a húszas éveimet taposom. Nem az életét szeretném nehezíteni, és nyilván ahogy idősödik, úgy lazul majd minden szabály. Szerintetek ezek jók, vagy szigorúak?


2019. szept. 4. 15:08
1 2 3 4 5
 21/44 anonim ***** válasza:
36%

Nalunk csak 2 tetelben mas a dolog

1. Nincs pialas - okosak felfogtak h nem nekik valo. Ettol fuggetlenul belenyaltak mar es utaljak. 14 evesen mar elkezdted alkoholistanak nevelni. A bizalom akkor is megvan ha megbeszeled vele h ne igyon. 14 eves lany szerinted mi lesz ha visszaelnek azzal h "csak" 3 feles volt??? Ebbol lesz a dugos a kisszobaba majd mivel nem jott be a srac feljelentem eroszakert. Vagy abortusz 5-6 het mulva ...


2. A zsebpenz sok tul sok egy ennyi idosnek. Nalunk havi 10 e van boven eleg amire kell. Ha moziba akar menni akkor megkapja a jegy arrat. Tanulja meg beosztani ami van. Havi 40e boven eleg a kajara es a nagyobb vagyaira is.

2019. szept. 4. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/44 A kérdező kommentje:

A pénzt tényleg nem szeretném idekeverni, azt azért írtam le, hogy ne legyen félreértés, nem abból kell fedeznie pl az öltözködést, reggelit.


Az "alkoholistának nevelés" pedig enyhén szólva is túlzás, főleg, ha megnézi az ember egy szombat estén a többi 14-16 évest. :)

2019. szept. 4. 17:49
 23/44 anonim ***** válasza:
88%

Jaaj, hagyjátok már ezt a piálás dumát.

Inkább most szülő tudtával, mint dugiba igyon.

Vagy majd 40 evesen pótolja be.


Nem ettől lesz alkesz.


Megkérdezhetem, hogy a férjed melyik részét tartja túlzásnak?

2019. szept. 4. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/44 anonim ***** válasza:
30%

Egy része teljesen alapvető együttélési szabály, a másik része pedig nemhogy szigorú, de túl laza.

- 15 évesen nem kell annyi alapozót magára kenni, hogy ússzon tőle a fürdőszoba (tudom, pattanás stb.; na, annak pont rosszat tesz a mázsányi alapozóval)

- haverokkal piálás hétvégén SEM; nem kell teljes alkoholtilalom, kóstolhat bármit: otthon, ellenőrzött körülmények között

- 15 évesnek éjszakai szórakozóhelyen semmi keresnivalója nincs; magára valamit is adó helyen be sem engedik, ahová meg igen, oda én nem engedném.


Mindhárom gyerekemmel laza, majdhogynem haveri viszonyban vagyok, pedig az általad írtakhoz képest sokkal szigorúbbak a szabályok. A tiéd nem laza, hanem szabados. Úgy érzem, hogy az engedékenységgel akarsz jófej lenni, hogy elfogadjon, hiszen korod szerint nem lehetnél az anyja. Úgy gondolom, nem akarsz felvállalni semmilyen konfliktust, csak az a baj, hogy ezzel rosszat teszel. Most ti nevelitek, tehát ti vagytok érte a felelősek, ha bármi rosszul sülne el.

2019. szept. 4. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/44 anonim ***** válasza:
40%

Ezek egy felnőttnek való szabályok, az enyémek felnőttként is szigorúbbak.


Egyébként engem így neveltek a szüleim, családi körben voltam először részeg, 11 évesen, ünnepi pálinkázásnál. 13 évesen ugyanúgy seggrészeg voltam a zpben, éjfélkor, mint azok, akik akkor ittak életükben először. Heti 2x lógtam ott.


Borzasztó volt, én utáltam, hogy nem volt mi ellen lázadnom, anyámnak kb mindegy volt, mi van velem, társkeresőre is felregisztráltak, csak hozzak haza már egy fiút 14 évesen, mert szerintük normálisnak kellene lennie, hogy egy tizenéves lány nemi életet él, de minimum szerelme van.


Úgy éreztem nem foglalkoznak velem, nem vigyáznak rám.


Anyámnak mindegy volt, mennyit iszom, amíg nem látott hányni, utána közölte, hogy ne otthon csináljam.


NAGYON ROSSZ VOLT!


Mellesleg ennyi pénzt felsőközéposztályban tudok csak elképzelni zsebpénznek, a mi sulinkban rengeteg gazdag/befolyásos család volt, de 10 éve örült mindenki, ha a családi pótlékot magáénak tudhatta.


Nem azért, mert sajnálom tőle, de amikor suli mellett eladó lesz, és kap 800 ftot óránként, nagyon nagyot fog koppanni..


Ha kicsiről kezdi, nem lesz neki büdös a gyakornoki fizetés, vagy a suli melletti diákmelóért járó fizetés..


Már gyerekem van, elképzelhetetlennek tartom, hogy a tiétekhez hasonló szabályaink legyenek egyszer, ha oda jutunk.


Nyugodtan lehet titka, én az anyja leszek, nem a barátnője.


Szerintem onnan fogja tudni, hogy számíthat rám, hogy nem szégyenítem meg, ha hibázik(ez eddig jól megy), de a következményektől jó, ha tart, hisz az egész élet erre alapul, a nevelés erről szól.


Az ember lelkiismeretében a szülői intelmek csengnek vissza, jó ha ebből sok van.


Mellesleg nálatok mi lesz, ha 1re ér haza? Gondolom ott is van következmény. Azt hiszitek jófejek vagytok az éjféllel, de ő majd 1 órára vágyna inkább, mert 11kor indul be mindenhol a buli(amúgy ez igaz, előtte alig).


Úgy kell csinálni, hogy hagysz lázadási felületet, amit igazából megengednél, de hadd érezze, hogy kiharcolhatta magának, elért nálatok valamit, partnerként kezelitek.


Egy jó menedzser kijelöl egy határidőt, amibe belekalkulál egy kis csúszást is.


Én így fogom csinálni, személyes tapasztalat alapján tudom, hogy a ti/anyám módszere nagyon nem jött be. Lehet, hogy az enyém sem fog működni, de legalább valami újat próbálok(eddig bevált a gyereknél:)


Egyébként a gyerek akkor fog megbízni bennetek, ha meghallgatjátok, és beszélgettek vele, semmi köze ahhoz a bizalomnak, hogy hányra érjen haza, vagy egyszerre hány szexpartnert tartotok elfogadhatónak, sőt ahhoz sincs, mennyi zsebpénzt kap.


Érdeklődni kell és meghallgatni, ezzel meg is van a dolog.


Amúgy a rendben lehetnétek engedékenyebbek, smink után elpakolászni reggel felnőttként is megterhelő, ha időre kell menni, még korábban kell kelnie. A tiniknek fontos az alvás, az a negyedóra plusz sokat számíthat.


(én iszonyú nehezen keltem reggelente, de tudom, hogy vannak korai pacsirták)


Egy diák mozijegy 1250 asszem, egy páros popcornmenü 1800.


2000ből már lát egy sima filmet, eszik/iszik hozzá drága mozis cuccot. Az ő szórakozását a tiédhez igazítsd. 5 filmet tud megnézni 10ezerből, negyvenből 20at egy hónapban.


A bérletet álljátok, egy starbucks luxuskávé 1500 alatt van. Egy kínai vagy mekis menü 1000 ft. Egy ebédmenü a belvárosban oktogon környékén 2000 alatt van közepes étteremben, rosszabb helyen, de még mindig étterem, 1100 2 fogás, a csarnokban meg 800ért megy a leves főzelék feltéttel.


Vagy nem vagy képben a szórakozási lehetőségekkel, vagy direkt akartok neki sokat adni, hátha jobban szeret majd.

2019. szept. 4. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/44 anonim ***** válasza:
83%

Én 15 éves gyereket nem engednék el éjfélig max 10 ig. Azt se minden hétvégén. Nagyon fiatal még.


A zsebpénzt is sokkalom de azt ti tudjátok mennyit engedhettek meg.

2019. szept. 4. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/44 anonim ***** válasza:
83%
Ennyi idősen örültem volna az ilyen laza szabályoknak.
2019. szept. 5. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/44 anonim ***** válasza:
98%

1. Igen, szoljon, hogy vigyetrk be, de mint mondtad, 10 perc seta, ha 7.20kor kel, és 35kor indul is benn van 45re.

2. Ha nem viszi ki a szennyest, nem mostol neki és pont. 15 evesen amugy is mar tudhat olyat, hogy kell beinditani egy mosogépet.

3. Ha nem pakol el, akkor megvárja, n4 csicskazz utána, hazajon a sulibol, elpakol.

4. Még jo, hogy hetközben nincs buli meg randi. Ugy is halom lecke es tanulnivaló, plusz külön orái vannak.

5. Én max minden 2.hetvégén engedném, max éjfelig. Nincs fel orankenti bejelentkezes, ha nem jön, erte mentek, és bünti jön, vagy zsebpénzmegvonás.

6. 10.eft zsebpénz és kész. Abból tudja allni a kajáját, extrákat. Moziban a diákjegy olcsóbb, nem kell mellé meghivni az osztálytársakat, hisz azt neki adjátok. Így több marad.

Én így huznám meg a határokat, bár még így is soknak gondolom. Engedékenyek vagytok, nincs lázadási felület, szabályok pedig kijatszhatok.

2019. szept. 5. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/44 anonim ***** válasza:
22%

De komolyan!


Mit fogtok csinálni később?


Lesz 18 éves is, gondolom kap lakást, aztán fizetheti a havi 50et rezsire, 50et kajàra, 50et közelező cuccokra, mint a betét, tisztítószer, lakberendezési holmi, ruha, bérlet, benzin, cipő, kabát, mosószer.... És még nem is szórakozott az egyetemista!


Ha pedig 21 éves pályakezdő frissdiplomásként megkeres 150-180at nettóban(már, ha hajlandó lesz aprópénzért elmenni dolgozni, amit előtte magától értetődően kapott és majd nyomorog a pénzből, mert magasabb életszínvonalhoz van szokva, mi a csudát kezdtek vele? Támogatjátok havi 50-100al felnőttként is, mert nem elég képzett jobb fizetéshez?


Ha óvónő akar lenni, mit kezdtek vele, ha 120 nettót fog keresni?


Nagyon magasról kezdtétek, óriási visszaesés lesz számára a való élet, ha csak nem tartjátok a tini életszínvonalát felnőttként is, kiegészítve a fizujàt.

2019. szept. 5. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/44 A kérdező kommentje:
Szerintem nem kell a pénztárcánkban turkálni. Szerencsére vagyunk olyan anyagi helyzetben, hogy a heti 10e ne legyen sok. És nem hív meg belőle nagyon másokat, mert a többi barátnője is hasonló anyagi helyzetű családból jön, nem kell őket meghívogatni semmire. Nem értem, miért akartok páran itt elszámoltatni ezzel kapcsolatban (igen, köztük te, 51%-os). Tudom, hogy ez elképzelhetetlen sokaknak, de anno nálam is így csinálták a szüleim. És igen, mikor 18 évesen elköltöztem, lett saját otthonom, akkor is megvolt a szülői támogatás. Hiszen hiába nem jártam már gimibe, ott volt az egyetem, és nem nagyon volt sem időm, sem erőm mellette elvállalni ilyen-olyan diákmunkákat. Még nála ez nyilván nem került szóba, messze még picit a különköltözés, továbbtanulás, de ha már ott tart, akkor sem fogjuk 18 évesen kitenni itthonról, hogy menjek a Sparba eladónak, és éljen meg a fizetéséből. Szerencsére ő is olyan jövőt képzel el magának, ahol nem 120-150 ezerből kell majd megélnie egész életében, és elég szép tervei vannak, amikért tesz is folyamatosan.
2019. szept. 5. 11:24
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!