Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Valláskérdés? Ezt miért nem...

Valláskérdés? Ezt miért nem lehet megérteni?

Figyelt kérdés

Van egy 5 és egy 3 évesünk. Mind a ketten vallásos oviba/bölcsibe járnak, egy fenntartó. 1000x jobb állapotban vannak az épületek, a játékok, mint az államiban, az elsődleges ok mégsem ez volt, amiért ide írattuk őket. Illetve nekem nem ez volt, a páromat valamelyest ez győzte meg, mivel tényleg hatalmas különbségek vannak, ezek vadiúj épületek, éjszaka ki van világítva, hatalmas udvar, stb. De nekem nem ez volt a fő ok. A keresztelésbe könnyen belement, mivel jelentőséget nem tulajdonított neki, az ovihoz/bölcsihez meg kellett. Nekem már annak is hatalmas jelentősége volt.

Imádom azokat az énekeket, amiknek van bibliai vonatkozása, rengeteg ilyet tanulnak oviban és bölcsiben is. A színezők is ilyenek, van hittan, imádkoznak evés előtt és után és alvás előtt. Számomra ez fontos, otthon is csináljuk, este közös imádkozás van. Hangosan csináljuk, mivel ők még egyedül nem tudnak. Este a kicsi elmondja az imát + a miatyánkot, és mindenki mond valamit hangosan, hogy miért hálás, mi volt szuper aznap, mit szeretne másnap. Nálunk mese helyett ez van. Másnap reggel a nagy mond el egy nagyon rövid imát, pár sor az egész, az esti párja.

A párom viszont látványosan kivonja magát ez alól. A gyerekek meg észrevették. Persze, sokkal inkább azt csinálják, amit én, nekik ez egy jó dolog, de azért észreveszik a széthúzást. Ha vele esznek véletlenül délben, akkor ők szólnak neki, hogy mondjanak imát. Vasárnap van gyermek istentisztelet, oda szoktak menni, amíg én a templomba, óvónénikkel/gondozónénikkel ott vannak addig. A párom viszont ezt annyira nem díjazza.

Azt mondja, hogy hagyni kellett volna őket dönteni. Ezzel én nem értek egyet. Ha valaki nem mutat példát ilyen szinten, akkor úgy dönt, hogy megfosztja ettől. Mivel a gyerek honnan tudjon ezekről a dolgokról, ha egyszer senki sem mutat példát? Szerintem ez az ő gondolkodása szerint a legjobb. Van egy ilyen és egy olyan példa, majd követik amelyiket akarják. De ha én nem tenném ezt, azzal úgy döntenék, hogy nem ismertetem meg velük, tehát akkor is döntök valahogyan.


Ezt miért nem érti meg?



2017. jún. 2. 21:55
1 2 3 4 5
 21/45 babyboom567 ***** válasza:
93%

MOst nem a kérdésre válaszolva,de vasárnap KÜLÖN gyerek istentisztelet óvónőkkel??Ezen én nagyon kivagyok akadva.

Meg ima mese helyett??

Mese mindig kell.Gyerekekről beszélünk.

Ezt a 2 dolgot én a párod helyében,nem hogy nem díjaznám, de nem is engedném.

Istentisztelet/templom, csak GYEREKKEL EGYÜTT.

És ima előtt vagy után MESE.

2017. jún. 3. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/45 A kérdező kommentje:

Mesét természetesen olvasunk :) Ezt csak azért írtam, hogy este nem olvasunk, de egyébként napi szinten olvasunk mesét.

Templomba nem értek egyet, hogy ekkora gyerekek valók. Sajnos elő-előfordul, hogy hoznak ilyen korú gyerekeket, de teljesen zavaróak, éppen azért indított az egyházközösségünk gyermekeknek külön. Mivel jelen vannak az óvónők nem ismeretlennel vannak és az ő szintjükön történik a dolog. Mit gondolsz mennyire kötné le őket egy felnőtt?

Ha kamaszkorukban majd elfordulnak, azon csodálkozni nem fogok, aki vallásos az tudja, hogy a hit egy hullámvölgy, hol közelebb, hol egészen távol vagyunk. A kamaszkor pedig nehéz önmagában is, nyilván ezt is majd magukban tisztázni fogják. De legalább lesz reményem arra, hogy ezzel az alappal életük folyamán még visszatérhetnek a hithez, lesz viszonyítási alapjuk, ha egyszer valóban nem lesznek vallásosak. És szerintem majd akkor fognak tudni dönteni reálisan, mert tudni fogják melyik életformától mit várhatnak. Hát és persze az sem biztos, hogy el fognak fordulni.

Egyáltalán nem vagyok fanatikus, tudom, hogy nem minden úgy megy mint korábban, nem várható el az, ami 100-200 vagy 1000 évvel ezelőtt. Én csak azt szeretném, hogy az alapokról tudjanak. Bármiről beszélhetnek majd velem, nem ítélek el alapvetően sem senkit, akkor főleg nem a gyerekemet fogom. De úgy hiszem, hogy ennél nincsen tisztább hit, mint amit egy gyermek tanúsít. Az ő életük is nyilván a játékról szól, de van egy ilyen színezete az életüknek.

Igen döntöttem. De azok is döntenek, akik úgy döntenek, hogy nem mutatnak vallásos példát. Azért mert az egyik válaszoló esete igazán csodás és rendkívüli, mivel nem ez az átlagos, tehát a gyermek legtöbbször a szülőt követi, mert még ha el is engedik ilyen közegbe, otthon kapja az arcokat, a hangsúlyokat és rájön, hogy komolytalannak tartják. (Ez nem neked szól előző válaszoló, csak az átlagnak!)

2017. jún. 3. 09:07
 23/45 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos elő-előfordul, hogy hoznak ilyen korú gyerekeket, de teljesen zavaróak


Bocs, de akkor valami igen rosszul működik. Az enyém is egyházi oviba járt, de mi tényleg vallásosak vagyunk (nem is hallanak tőlem olyant ismerősök, de ismeretlenek sem, hogy szeretem a Bibliai vonatkozású énekeket, meg elmondnunk egy imát meg egy Miatyánkot). Ezekből nekem nagyon nem az derül ki, hogy te vallásos vagy. Divatvallásos esetleg, aztán próbálod azt csinálni, amit szerinted a valóban hívők tesznek. egy hívőnek teljesen természetes a gyerekei kereszteltetése, nálatok ez sem volt meg...

És simán vihettük a gyereket is misére, mert tudta, mi az és hogyan viselkedünk a templomban.


Én valamiért azt érzem, ez nem kérdés, csak a szokásos ugrasszuk össze az embereket kérdés. Egyáltalán nem érzem, hogy te tényleg vallásos vagy. Nem ez derül ki az írásodból.

2017. jún. 3. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/45 anonim ***** válasza:
96%

Egyesek összekeverik a vállásosságot az erkölcsösséggel. Nem vallásosnak kell nevelni a gyerekeket, hanem erkölcsösnek. Nem azért fog jól viselkedni valaki, mert fél Istentől, és nem azért lesz jó ember, mert bibliai énekeket dúdol, aminek nemis érti a szövegét, hanem, mert azt tanítod neki, hogy ez így helyes, empatikusnak, hálásnak, stb-nek kell lenni, de az, hogy ő épp a reinkarnációban, vagy Jézusban, vagy a Mekka felé imádkozásban fog hinni, esetleg egyikben sem, az az ő döntése lesz, ha felnő. Egy gyerek az étkezések előtti imádkozásnak sem érti a lényegét, nem arra kell tanítani, hogy berögzött szokásként elmormoljon pár sort, hanem arra, hogy hálát érezzen az ételért.


Szerintem a Te párod is így gondolkozik erről, egyébként nekem az a furcsa, hogy a gyerekek születése előtt nem jött nálatok témába, hogy ki mit gondol a vallásosságról? Mert, ha ilyen témában ennyire máshogy gondolkoztok, az elég érdekes...legalábbis én, személy szerint csak hasonló gondolkodásúval tudnék összeházasodni, mert elég érdekes ellentéteket szül, ha teljesen máshogy látjuk ezeket a dolgokat, és a gyereknevelést. Ez a gyerekeket is összezavarhatja.

2017. jún. 3. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/45 A kérdező kommentje:

Sajnálom, ha így jön le, de nyilván nem fogok itt semmit bizonygatni. Egy 3 éves, egy órát nem tud csendben végigülni. A gyermek istentisztelet viszont egy nagyon jó dolog. Esetleg nálatok is van, hogy tudod milyen az? Mert én korábban ilyet nem hallottam, mikor én kicsi voltam erre nem volt lehetőség. Anyukám így 3 évesen nem is vitt templomba. Mivel a templomnak egy olyan helynek kellene lennie, ahol mindenki teljesen el tud merülni a gondolatiban, nem pedig azt hallgatja, hogy egy gyerekhang egyfolytában mondja, hogy "nézd mi van ott, néz ezt, néz azt, az micsoda?" Egy 3 éves ehhez maximálisan éretlen, de talán még egy 5 éves is. Ezzel ellentétben a gyermek istentiszteleten megfelelő foglalkozások vannak és mindig jókedvűen mennek.

Ja és ha nem írtam volna még, engem ebben a szellemben neveltek, nem most jött rám a "divat".

2017. jún. 3. 09:45
 26/45 A kérdező kommentje:
És miért nem lehet a kettő egyszerre, hogy érti is amit mond? Hogy nem csak betanulja, hanem megérti. A vallásos gyermekdalok is bogarakról szólnak, meg aranyos történetek, nem pedig valami komoly dallamú és érthetetlen szövegű valami. Értik mivel olyan a szövege. Például szerintem a sok gyermekdal érthetetlenebb mint ezek. Szóval ez nem valami szektás dolog :)
2017. jún. 3. 09:49
 27/45 anonim ***** válasza:
100%

a vallásról hogyan vázolsz fel reális képet? Hiszen az a hiten alapszik, ami nem kézzelfogható.

Én ateista vagyok, én a vallást egy menekülésnek tartom a valóság elől, egy kapaszkodónak.

Nyilván a gyerekeimnek sem igaz történetként mondom el a bibliai sztorikat, hanem tanulságos meseként.

Később majd biztos találkoznak olyan hívó emberrel, aki a saját nézőpontjából mondja el a vallást.

Onnantól fognak tudni választani. Remélem nem lesznek vallásosak, de ha azok lesznek, akkor mit tudok tenni.

A lényeg a lényeg: a férjed nem kivonja magát, hanem nem képmutató. Legyél büszke rá!

A gyerekeidet meg ne imádkozni tanítsd meg, hanem arra, hogy saját maguk felelősek a tetteikért, és nem minden bűn bocsájtatik meg embertársaik által.

Az általános műveltseg része a vallások ismerete, de nem szukséges az élethez a hit Istenbe.

A 3 és 5 éves esti imái mögött semmi nincs, csak téged ismételnek

2017. jún. 3. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/45 anonim ***** válasza:
91%

engem ebben a szellemben neveltek


Ha ebben a szellemben neveltek volna, s számodra fontos lenne, hozzá se mentél volna olyanhoz, aki nem hasonló, és csak az ovi miatt megy bele a keresztelőbe. Kár beléd a szó.

2017. jún. 3. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/45 anonim ***** válasza:
67%
Mi fiatal felnőttként mindketten jó pár évig elblicceltük a templomba járást. Aztán megkereszteltük a gyerekeket és ha már megígértük, elkezdtünk járni újra. Most már egyházi vonalon járnak a gyerekeink oviba, suliba és külön van nálunk is gyermek istentisztelet... A férjem szerintem a hívő, de nem annyira vallásos "kategória", a "valami van, majd meglátjuk" elvet vallja és sok minden elítél az egyházban, ugyanakkor sokszor mondta, hogy azért "nem árt" a gyerekeknek a biztos erkölcsi és érzelmi közeg és hogy rá vannak kényszerítve, hogy gondolkodjanak lelki dolgokon is. De nagyon rendesen jár templomba, olykor elbeszélgetünk, ki mivel értett vagy nem értett egyet, viszont a nagy közösködés részét nem szereti.
2017. jún. 3. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/45 A kérdező kommentje:

Igen az esti imáknak pontos funkciója még nincsen, illetve nem pont az MÉG. De például nálunk egy remek pont arra, hogy elmondják akár nekem is, hogy mi érte őket aznap és ezt amennyire az ő szintjükön lehet próbálom átvetíteni és belefogalmazni VELÜK az imádságba. Ez nem azt jelenti, hogy engem ismételnek, a nagynak már konkrét, önálló gondolatai vannak egy-egy ilyen esti alkalomkor.

Szerintem ez nem árthat nekik semmilyen téren sem és a helyes imádkozás tanulási folyamat árán elsajátítható, szükség van arra, hogy tereljük őket (már aki erre fordít figyelmet).

A párommal úgy alakult ez, hogy tolerálta ezt a dolgot, amíg nem volt gyerek. Addig egészen könnyen kezelte. Most viszont azt mondja nem adok választási lehetőséget. Én mondtam neki, hogy lehet hogy most úgy tűnik, de később ( a korábbi válaszaimban leírtam miért) pont emiatt lesz reális választási lehetőségük.

2017. jún. 3. 15:45
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!