Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Valláskérdés? Ezt miért nem...

Valláskérdés? Ezt miért nem lehet megérteni?

Figyelt kérdés

Van egy 5 és egy 3 évesünk. Mind a ketten vallásos oviba/bölcsibe járnak, egy fenntartó. 1000x jobb állapotban vannak az épületek, a játékok, mint az államiban, az elsődleges ok mégsem ez volt, amiért ide írattuk őket. Illetve nekem nem ez volt, a páromat valamelyest ez győzte meg, mivel tényleg hatalmas különbségek vannak, ezek vadiúj épületek, éjszaka ki van világítva, hatalmas udvar, stb. De nekem nem ez volt a fő ok. A keresztelésbe könnyen belement, mivel jelentőséget nem tulajdonított neki, az ovihoz/bölcsihez meg kellett. Nekem már annak is hatalmas jelentősége volt.

Imádom azokat az énekeket, amiknek van bibliai vonatkozása, rengeteg ilyet tanulnak oviban és bölcsiben is. A színezők is ilyenek, van hittan, imádkoznak evés előtt és után és alvás előtt. Számomra ez fontos, otthon is csináljuk, este közös imádkozás van. Hangosan csináljuk, mivel ők még egyedül nem tudnak. Este a kicsi elmondja az imát + a miatyánkot, és mindenki mond valamit hangosan, hogy miért hálás, mi volt szuper aznap, mit szeretne másnap. Nálunk mese helyett ez van. Másnap reggel a nagy mond el egy nagyon rövid imát, pár sor az egész, az esti párja.

A párom viszont látványosan kivonja magát ez alól. A gyerekek meg észrevették. Persze, sokkal inkább azt csinálják, amit én, nekik ez egy jó dolog, de azért észreveszik a széthúzást. Ha vele esznek véletlenül délben, akkor ők szólnak neki, hogy mondjanak imát. Vasárnap van gyermek istentisztelet, oda szoktak menni, amíg én a templomba, óvónénikkel/gondozónénikkel ott vannak addig. A párom viszont ezt annyira nem díjazza.

Azt mondja, hogy hagyni kellett volna őket dönteni. Ezzel én nem értek egyet. Ha valaki nem mutat példát ilyen szinten, akkor úgy dönt, hogy megfosztja ettől. Mivel a gyerek honnan tudjon ezekről a dolgokról, ha egyszer senki sem mutat példát? Szerintem ez az ő gondolkodása szerint a legjobb. Van egy ilyen és egy olyan példa, majd követik amelyiket akarják. De ha én nem tenném ezt, azzal úgy döntenék, hogy nem ismertetem meg velük, tehát akkor is döntök valahogyan.


Ezt miért nem érti meg?



2017. jún. 2. 21:55
1 2 3 4 5
 31/45 anonim ***** válasza:
100%

"Szerintem ez nem árthat nekik semmilyen téren sem és a helyes imádkozás tanulási folyamat árán elsajátítható"


Persze, te így gondolod, mert vallásos vagy, és szerinted ez a helyes. Mondjuk, nem tudom, mi a helyes imádkozás, de nem is akarom tudni.



"A párommal úgy alakult ez, hogy tolerálta ezt a dolgot, amíg nem volt gyerek."


Na ez az amit nem értek. Dehát nem is téged nem értelek, hanem a párodat. Én sosem kötném össze az életem olyannal, akivel ennyire különbözik a világnézetünk.


"Most viszont azt mondja nem adok választási lehetőséget."


Tényleg nem adsz. Sajnálom. Ha úgy neveled a gyerekeket, hogy imádkozzanak este, imádkozzanak reggel, imádkozzanak evés elött, és evés után, hétközben egyházi óvodába járjanak és hétvégén istentiszteletre, és reklamálsz, hogyha apuval esznek, a férjed nem hajlandó imádkozni velük, de most komolyan, hol van nekik választási lehetőségük?

2017. jún. 3. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/45 anonim ***** válasza:
85%
Én egyet értek azzal, hogy a gyereknek minden példa. A vallásosság is és bizonytalanság is és az ateizmus is. És így a nem választás is egy választás. Kamaszkorban persze általában a többség górcső alá veszi nemcsak önmagát, hanem a szüleit is, és megteszi a saját kitérőit és harcát, de azért nagyon befolyásoló a családi háttér és sokan lesznek újra konzervatívak legkésőbb családalapításkor. Gondolom, azért nem tiltod a férjedtől a gyerekeket, így választási lehetőségnek ott van hát az ő példája, beszélgessen velük ős is. Nehéz dolog a kompromisszum ilyen téren, hiszen vallásosként te meg azzal akarsz jót a gyerekeidnek, hogy minél közelebb akarod tudni a őket "tűzhöz"... Azt tudom javasolni, hogy egyezzetek meg mondjuk abban, hogy csak kéthetente mentek templomba, de akkor apával együtt. Ugyan ezt az egészet még házasságkötés előtt vagy legalább a keresztelők környékén kellett volna tisztázni, most mást nem tehettek, mint szeretettel és empatikusan álltok egymáshoz és nem söpritek tovább szőnyeg alá, és semmiképp nem közösítitek ki apát - de ehhez mindkettőtöknek nyitni kell, nem csak szóban.
2017. jún. 3. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/45 A kérdező kommentje:

1. Azt mondtam majd késöbb lesz lehetősége választani

2. A tiednek sincs még most lehetősége


Szerintem nem az a probléma, hogy most hogyan neveljük, hanem ha később nem leszünk elfogadóak. Én így látom.

2017. jún. 3. 19:44
 34/45 anonim ***** válasza:
73%

"Azt mondtam majd késöbb lesz lehetősége választani"


Tudom, hogy azt mondtad, csak én nem értek egyet veled.


Ha egy kisgyereket arra nevelnek, (kondicionálnak) hogy naponta 5-6-szor imádkozzon, és az ideje nagyobb részét vallási közösségben töltse, sehogy sem látom a választási lehetőséget. Mi között választhat?


Persze az nem baj, hogy én nem értek egyet veled, a nagyobb baj az , hogy a gyerekek apja sem. Aztán neki csak lehet beleszólása a gyerekek nevelésébe, vagy nem?

2017. jún. 3. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/45 A kérdező kommentje:

De ha te nem vagy vallásos, így nem élsz vallásos életet akkor a te gyerekednek sincs gyakorlatilag választási lehetősége. Vagyis valószínűleg ő majd annyira akar megtérni, mint amennyire az enyém nem akar majd ateista lenni. Tehát egyformán adunk lehetőséget, csak a két végletből, ennyi.


Az apjának van választási lehetősége természetesen, sőt el is mondhatja a véleményét arról, amit én mondok a gyerekeknek és majd ők eldöntik, így az enyémnek még nagyobb is a választási lehetősége mint a tiednek, hacsaknem (márpedig abból, amit írsz nem valószínű), hogy a te párod vallásos, mert akkor a tied ráadásul 2 helyről kapja az ateista világnézetet.

De meg nem tilthatja, hogy ezt mutassam nekik. Én sem tiltom neki, hogy beszéljen a saját nézetéről, csak ő is az ő szintjükön tegye és ahogy én mutatok toleranciát az ő gondolatai felé, úgy ő is tegye az enyémek felé, akár a gyerekek előtt, akár kettőnk között. Ha én képes vagyok az ő világnézetét elfogadni, akkor ő is tegye ezt, szerintem nem olyan nehéz. Egyébként a hétköznapi dolgokban ez nem okoz gondot, csak ebben, bár nyilván tudom, hogy ez az egyik legjelentősebb, de majd próbáljuk megoldani.

2017. jún. 4. 11:54
 36/45 anonim ***** válasza:
95%

# 35

1,De igen kérdező,van választási lehetősége.

Tudod hány felnőtt ember lesz Budhista,azért,mert ő abban találta meg azt,amit keresett?

Na ugyanígy,ha a kereszténység az ő útja,akkor felnőttként is megtérhet.

Ráadásul még előnyöd is van,mert a Buddhizmus nem a kultúránk része,a kereszténység viszont igen.

De valld be.

Te nem akarod,hogy legyen választásuk.

Te vallásos embereket akarsz belőlük nevelni,az összes többi meg kifogás,amivel magadat vigasztalod.


2,Szerinted egy 5 és 3 éves gyereknek hogy az istenbe magyarázza el a párod,hogy a vallások hogyan alakultak ki és miért,hogy milyen az emberi természet,hogy a mai tudomány mit állít,hogyan alakult ki az élet stb.

Ezt egy 5 évesnek nem lehet levinni a szintjére.

Hogy beszélhetnél egy 5 évessel arról,hogy a zsidók legyilkoltak népcsoportokat,amikor bevonultak a termékeny félhold középső részére,és erre a vallásuk engedélyt adott,mert ők hitetlenek voltak?

Ezt mégis hogy mondod el a gyereknek?

Vagy hogy a keresztények gyerekeket küldtek meghalni a szent földre?

Hogy tudnád elmagyarázni egy gyereknek mi az a kanonizáció,amikor ő még mesevilágban él,nem érti ennek a jelentőségét...

Ezek nélkül a dolgok nélkül nem lehet megcáfolni a vallást,ezek a dolgok viszont nem kisgyerekeknek való témák.

Az ő szintjükön lehetetlen a valláscáfolat,mert nem elég érettek hozzá,hogy ilyen témákkal terhelje a párod.

Esélye nincs szerencsétlennek megmutatni a másik oldalt,mert nem akar lelki nyomorékot csinálni belőlük..

Mégis mit kéne mondani?

Hús és csont vagyunk,és ha meghalunk,akkor megesznek a férgek és elrohadunk a földbe?

Kizárólag tudomány van(amit egy 5 éves gyerek még nem ért)és ezek a szabályszerűségek működtetik a világot,semmi más nem létezik,nincsenek csodák stb ne is álmodozzatok?

Minden nap halnak meg gyerekek pusztán azért,mert nem volt szerencséjük a genetikával,és baromira nem várja őket senki a túloldalon,nekik ennyin volt?

Nem vigyáz rád senki,ha beteg vagy,ha szerencséd van,akkor 21.századi orvostudomány megment,ha nem és gyenge a szervezeted,akkor meghalsz?

Normális szülő nem mond ilyeneket a gyerekének,ezt még sok felnőtt se tudja feldolgozni és menekül valamibe,hogy lehetne egy gyereknek ezt mondani?

Hogy tudná a párod megmutatni a másik oldalt,amikor a gyerekek még álomvilágban élnek,ami baromira nem baj,mert ez az álmodozás az egészséges pszichés fejlődés alapja,ellenben az ateizmus pontosan ennek a tagadására és a tudományra épül?


Őszintén kérdező,ha az 5 évesed kiverné a hisztit,hogy nem akar imádkozni,templomba menni mit csinálnál?

Szerintem nem hagynád dönteni,elkezdenél vele mély szülői beszélgetéseket folytatni,ahol szépen elkezdenéd vele megbeszélni,hogy de mennyire jó imádkozni,és mennyire jó templomba menni,mert ott szeretnek,menne az érzelmi zsarolás,és baromira nem lenne a gyerek döntési helyzetben..

2017. jún. 4. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/45 anonim ***** válasza:
100%

Mondjuk az nem derült ki, hogy a kérdező férje ateista vagy reménykedik valamiben, csak a túlbuzgóság zavarja. No és az sem mindegy, hogy olyan típus, aki szívesen beleássa magát vallástörténetbe, pszichológiába... stb. és jól ismeri a terepet vagy olyan, aki próbál nem is gondolni az egészre.

Itt a gyakorin egyébként találkoztam már nem hívő szülők kérdéseivel, miképp magyarázzák a halált vagy Isten kérdését kisgyereküknek. Sajnos nem találom, de olyasmi ötletek születtek, hogy belőled is virág meg fa lesz és egyesek így hiszik, mások meg úgy, találd meg a saját verziód... stb. Szóval biztos meg lehet ezt oldani a gyerek terrorizálása nélkül is.

2017. jún. 4. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/45 anonim ***** válasza:
100%

"nem élsz vallásos életet akkor a te gyerekednek sincs gyakorlatilag választási lehetősége"


Azért mégis volt neki. Olyan 10 éves lehetett, amikor közölte velem, hogy ő hittanra szeretne járni. Meglepődtem, de rábólintottam. Három évig járt, három év után azt mondta, most többet nem akar járni, sőt, konfirmálni sem kíván. Megbeszéltük a dolgot, újra rábólintottam. Eredetileg sem én küldtem.


Aztán 19 évesen azt mondta, szeretné a keleti kultúrákat, nyelveket, vallásokat tanulni. Támogattuk benne. Pillanatnyilag a buddhizmus áll a legközelebb hozzá.


"Az apjának van választási lehetősége természetesen."


Én nem így látom. Hiszen azt is zokon veszed, hogy nem imádkozik a gyerekekkel, ha együtt esznek. Mi lenne, ha tiltakozna a vasárnapi gyermek istentisztelet ellen, mert ő inkább elmenne a gyerekekkel, mondjuk, kirándulni szombat-vasárnap.


"De meg nem tilthatja, hogy ezt mutassam nekik. Én sem tiltom neki, hogy beszéljen a saját nézetéről"


Érdekes dolgokat írsz azért. Nem tiltanád, hogy azt mondja nekik, ne imádkozzanak annyit, mert nincs értelme? Mert egy nemlétező lényhez beszélnek? Alig hiszem.


Én végülis megértelek téged. Vallásosként természetes, hogy a saját világnézetedre akarod nevelni a gyerekeidet. Mert nyílván úgy gondolod, hogy ez a legjobb nekik.

A férjedet nem értem, aki ugyancsak lanyha ellenállást mutat ez ellen. Lehet, nem is annyira fontos neki, lehet, úgy gondolja, jobb a békesség.


"Ha én képes vagyok az ő világnézetét elfogadni, akkor ő is tegye ezt, szerintem nem olyan nehéz."


Dehát itt nem arról van szó, hogy egymás világnézetét elfogadjátok, hanem arról, melyikét adjátok tovább a közös gyerekeiteknek. És, akárhogy nézem, te állsz nyerésre. Lehet, te vagy az erősebb személyiség.

2017. jún. 4. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/45 anonim ***** válasza:
100%

"Őszintén kérdező,ha az 5 évesed kiverné a hisztit,hogy nem akar imádkozni,templomba menni mit csinálnál?"


Na igen... És főleg, ha azért nem, mert apu azt mondta, hogy nem kell ezt csinálnia, és az ötéves éppen egyetértene vele?

2017. jún. 4. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/45 A kérdező kommentje:

A hazugságot amennyire csak lehet mindig kerülöm, most sem fogok hazudni. A ti válaszaitok előtt nem jutott igazán eszembe a gyerekeim részéről nemleges válasz illetve, nem gondoltam tovább, úgy voltam vele, majd megoldódik az a helyzet is.

Ha nemet mondana (gondolom a nagy kezdené el először), akkor először is nyilván rosszul esne, viszont kontrollálni tudom a viselkedésemet. Igazatok van abban, hogy nem hagynám rá azonnal. Természetesen, mivel a gyerekem és mivel azt szeretném, ha nem fizikai vagy lelki erőszakból jönnének velem, ezért tudatában vagyok, hogy a megfelelési kényszerből maximum annyi lehet, hogy amíg fel nem nőnek addig csinálják, ami szerintem jó, aztán mennek a maguk fejük után. Gondoljátok, hogy ezt nem tudom?

Először is próbálnám, kideríteni, hogy mi az ami azt váltja ki belőle, hogy nem akar már jönni. Ha olyan amin tudok változtatni, akkor természetesen megtenném. Ha viszont valami gyerekes dolog lenne (főleg hogy gyerekek), például hogy van valami a tv-ben, nyilván nem kergetném őket, hogy "márpedig jössz". Mindenkinek van lehetősége arra, hogy esetleg egyszer-egyszer ne legyen kedve jönni, ez természetes. Ha valami olyan dolgom van ami teljesen halaszthatatlan nyilván én sem templomba megyek.

Az, hogy 5 évesen teljesen elforduljon a hittől, pedig számomra elképzelhetetlen, és nem erőszakból, de amit csak lehet elkövetek, hogy örömüket leljék ebben a maguk szintjén.


Olvasva a soraidat, hogy miket nem mondhat a párom, 2 gondolat jutott eszembe. Alátámasztani én sem tudom ennyi erővel a hitemet. Én sem tudom nekik elmondani, hogy én miért hiszek Istenben. Nem tudok arról beszélni nekik, hogy 13 évesen megerőszakoltak, és ha nem hittem volna, talán soha nem lettem volna képes újra, teljes értékű életet élni, teljes értékű nőnek lenni. Nem tudom elmondani nekik, hogy a bátyámnál 5 év alatt kétszer diagnosztizáltak betegséget, először jóindulatút (amit műtétek sorozatával kezeltek), majd rosszindulatút, melyeken már csak a terápiák segíthettek, de a lényeg, hogy egyelőre ismét tünetmentes. Nem tudom elmondani nekik, hogy a nővérem első kisbabája szülés előtt 2 héttel meghalt, és hogy ez milyen hatással volt rám és a nagynénjére, de hogyan segített a hit. Nem tudom nekik elmondani, hogy a nagyapjuknak és a dédnagyapjuknak rosszindulatú bőrrákjuk van, és napról napra az segíthet át és tarthatja az embert életben, ha tud hinni. És akkor még nem is beszéltünk a lelki fájdalmakra és azokról az apróságokról, amik napi szinten történnek, de ők még kicsik és ezeket én sem tudom elmondani nekik.

A másik ami azonnal eszembe jutott a válaszodról, hogy valóban szeretném ha nem így néznének majd a világra, és tényleg megéri, hogy fektetek ebbe energiát, mert nem szeretném, ha majd így tekintenének a világra. Nem szeretném, ha ennyire kilátástalanságban élnének, ha azt gondolnák, ez a vége, ha nem lenne esélyük hinni. Ha még csak nem is reménykedhetnének egy jobb holnapban, egy jobb életben, akár a halálon túli életben.

Én megértem, hogy valakinek a nagy éntudata nem engedi elismerni, hogy van valaki aki felette áll, aki irányítja az életet. Ezt megértem, bár egyet nyilván nem értek. De ez a világnézet mivel is jobb? Mivel jobb ennyire reálisan látni a dolgokat? Miért jobb, hogy nem bízhat valamiben? Miért jobb, hogy csak magára számíthat ebben a világban, nincsen valaki akitől segítséget várhat egy olyan helyzetben amikor azt érzi, hogy megváltoztathatatlan? Miért jobb úgy élni, hogy nem bízhat egy jobb holnapban, jövőben? Miért jobb, ha nem hihet abban, hogy lesz túlvilág, és az ahol most él egyáltalán nem a Paradicsom, ennél még lehet sokkal? Ez miért jó? Ettől lesz valaki felnőtt? Ettől lesz reális? Hát engem ez nem érdekel, mert én EBBEN nem hiszek. Tegyük fel, hogy semmi nincs a halál után (bár nyilván nem így gondolom). Nem jobb úgy élni egy életét, hogy tudod, hogy van valaki aki segít rajtad, ha te is megteszed a részed? Nem jobb úgy élni, hogy bízhatsz benne, hogy lesz ennél még sokkal jobb? Nem jobb úgy élni, hogy mindig van kihez fordulni segítségért és megnyugvásért?

Szerintem igen, és innentől kezdve szerintem egyértelmű, hogy én miért szeretném, hogy így éljenek vagyis sokkal inkább, hogy miért szeretném, hogy ne úgy éljenek ahogy te. Inkább akkor legyenek iszlámvallásúak, még az sem áll ennyire távol tőlem, mint ez a reménytelenség. De hiszem azt, hogy nem véletlen, hogy ide születtünk, én az anyukámnak, ők nekem, tehát ez a mi vallásunk. Szerintem egyik vallás sem rosszabb a másiknál, de az ateizmust elítélem. Elítélem? Nem is törődök vele, csak olyan szinten, hogy az ateista emberekkel ilyen terű párbeszédek ne jöjjenek fel. Ez az én vallásom, én ezt tudom nekik megmutatni, ha viszont életük során más módot találnak majd, én úgy is boldog leszek, de tudjanak hinni Istenben. Így mindet el fognak tudni fogadni, hittel mindent meg fognak tudni érteni, és remélhetőleg nem egy hálátlan és elégedetlen felnőttek lesznek. Sajnálom, ha úgy tűnik nincs választásuk, többet már le sem akarom írni, de ahogy a tieitek dönthettek úgy felnőve, hogy valami mást választanak, úgy az enyém is dönthet majd úgy, hogy nem akarja. Bár az, hogy ismerkedik egyik-másik vallással itt az egyik válaszoló gyereke azért nem egyenlő azzal, hogy mondjuk éveken át gyakorolja és komolyan veszi, az hogy így csapong az is azt mutatja, hogy a nagy választási lehetőség miatt azt sem tudja, melyik valláshoz tartozzon talán, mert nehezére esik hinni, ateista szülő gyerekeként, pedig alapvetően lehet, hogy lett volna erre a nevelésre igénye.

Én azért imádkozom, hogy el tudjam fogadni akárhogyan döntenek, de addig is mindent elkövessek, hogy jó példával járjak előttük.

2017. jún. 4. 15:31
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!