Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Örökbeadás, örökbefogadás » Ti mit mondtok, ha a terhesség...

Ti mit mondtok, ha a terhességről vagy aszülésről érdeklődnek? (Örökbefogadó szülők)

Figyelt kérdés
Úgy gondolom nem tartozik mindenkire az örökbefogadás. De elkerülhetetlen, hogy ne legyen beszédtéma a terhesség és a szülés. Ti ilyenkor mit mondtok?

2019. dec. 7. 17:23
1 2 3 4 5
 11/42 anonim ***** válasza:
100%

5-ös vagyok.

Igaza van az előttem válaszolónak. Suliban a nagyobbik fiunknál volt egy házi feladat. Fogalmazást kellett írniuk "Amikor kisbaba voltam" címmel. Őt 16 hónapos korában fogadtuk örökbe. Így nyilván egész más iromány lett a házi feladatból,mint az osztálytársainak. De nem volt probléma,mert a társai,az osztályfőnöke és a tanárai is tudták,hogy ő örökbefogadott gyerek. Ekkor volt harmadikos.

De tudták az oviban is. Beiratkozásnál elmondtam,mint ahogyan azt is,hogy a gyerekek is tudják (igen,már 3 éves korukban a maguk szintjèn ugyan,de tudták az igazat),és kértem az óvónóket,később pedig a tanítókat,hogy ne kezeljék ezt tabuként.

Sose volt problémájuk ebből,ugyanúgy kezelte őket mindenki (felnőtt,gyerek),mintha vérszerinti gyerekek lennének.

2019. dec. 8. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/42 anonim ***** válasza:
100%
7-es voltam és én is csak erősíteni szeretném az lőttem szólókat. Olyan nincs senki nem tudja meg és minél inkább titkolod annál inkább beszéd téma lesz. csak akkor a hátad mögött. Ha látják hogy te ezt simán felvállalod, senki nem fog "csámcsogni" rajta, hanem mindenki természetes dologként kezeli. Oviban tudják az első pillanattól, hogy őt örökbe fogadtuk. soha nem éreztem, hogy emiatt máshogy viszonyulnának hozzá. Miért is tennék? Jövőre megy suliba, ott se fogom titkolni. Ő is ebben nő fel, hogy ez természetes, nem titkolni való dolog. Nem tudom mennyi idős a gyermeked, de gondolj abba bele, hogy ha ezt látja majd tőletek, hogy erről nem beszélünk, ez "tabu téma", mégis hogy forduljon majd hozzátok ha kérdései lesznek? Gondolhatja azt is ha nagyobb lesz, hogy erről nem szabad beszélni. Nem gondolnám, hogy ez a helyes viselkedés a részedről, de természetesen ez a te életed, azt csinálsz amit szeretnél.
2019. dec. 8. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/42 anonim ***** válasza:

Akinek nem akarod elmondani, annak az "erről nem szeretnék beszélni" mondat pont elég.

Az óvodában a beiratkozáskor is rákérdeznek, igazából az érdekli őket, hogy volt-e oxigénhiány, vagy olyan momentum ami miatt a gyereknek spec intézményben van a helye. Ott ha úgy érzed elmondhatod, az óvónő nem adhat ki információt, ha nem érzed úgy elmondhatod, hogy a szülésnél minden rendben ment, vagy hogy császármetszéssel született, amit tudsz róla.

2019. dec. 9. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/42 A kérdező kommentje:

Eszem ágában se lenne titkolni a gyerek elől. De valahogy úgy érzem, másnak ehhez semmi köze. Ha a gyerek el szeretné valakiknek mondani, akkor mondja. De ha nem szerette volna és én meg mindenkivel közlöm, olyan rossz érzés lenne.

Szóval nem titkot szeretnék, hanem jó döntést hozni.

Azért is fogalmazódott meg bennem, mert kicsit úgy érzem, hogy másokat beengednék a családi életünkbe.

Köszönöm az elgondolkodtató válaszokat. Csak ezek az érzések nem enyhülnek.

2019. dec. 9. 17:03
 15/42 anonim ***** válasza:

Újra az 5-ös.

Ha szeretnél erről bővebben beszélgetni,írhatsz privit.

Nem állítom,hogy mindent tudok,azt sem,hogy mindent jól csináltam/csinálok,sőt...

De a mi örökbefogadottjaink 20 és 10 èvesek már.

Ugyanakkor biztos vagyok benne,hogy én is tanulhatnék valami újat töled.

2019. dec. 9. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/42 A kérdező kommentje:

#15 köszönöm, nagyon jól esett az utolsó mondatod.


Valójában én úgy gondolok az örökbefogadásra, hogy megszületett a baba és a kórházból hazavitte az anyukája és az apukája, akik nagyon vártak rá, szeretik, gondoskodnak róla, nevelik és a lehető legjobbat szeretnék kihozni magukból. Vagyis nem különbözik attól, akit a vér szerinti szülei vittek haza.

Így számomra olyan hatást kelt az, hogy nekem mondanom "kell", hogy örökbe fogadott gyerek, mintha mentegetőzni kellene vagy egyfajta megbélyegzés lenne. Pedig nem, mert mint írtam, ugyanaz történik vele, mint a többiekkel.

Úgy érzem ettől kell megóvni. Attól, hogy ne gondolja, hogy mentegetőznie kell vagy, hogy bárkiknek is köze van ahhoz, amihez valójában nincs. Mi így lettünk egy család és általában a család nem beszél ki mindent részletesen az idegeneknek.

2019. dec. 9. 18:02
 17/42 anonim ***** válasza:
91%
7-esként :) Miért érzem, hogy TE nem tudsz ezen túllépni, hogy nektek öf útján lett teljes a családotok? :) Gondolkozz el azon, hogy amit 2 ember tud, az már soha nem lesz titok. Én CSAK ennek mondtam el, aki tök megbízható.. én is CSAK ennek mondtam el, aki aztán tuti nem fogja tovább adni és ugye egy családon belül nem csak anyuka-apuka van, hanem jó esetben nagyszülők-nagynénik-nagybácsik-unokatesók stb. Ha csak mindenki egy tuti megbízható vkinek mondja el, persze ez egy olyan "titok" amit aztán tovább fog adni megint csak a "tuti megbízható" barátnőnek és így tovább. Véleményem szerint, a gyerek akkor sérül legkisebb mértékben, ha az örökbe fogadás egy totál természetes dolog a környezetében. Nem titok, nem tabu, hanem nyíltan felvállalt hétköznapivá tett "születés" , mert mi egyszerűen úgy beszélünk róla, mintha ez a világ legtermészetesebb dolga lenne, hogy így is "születnek" gyerekek. Oviban persze ez még nem téma a gyerekek között, a suliban biztos lesz már ez téma. Lehet, hogy lesz aki majd emiatt "beszól" neki. De egy beszólástól soha nem tudod megvédeni a gyerekedet. Ha nem emiatt, akkor a haja színe, a neve, a járása, a foga, a füle és sorolhatnám mi miatt bánthatják egymást a gyerekek. Ha valakinek valaki nem szimpatikus még véletlenül sem amiatt fog beszólni mert őt épp örökbe fogadták, hanem megtalálja amivel bánthatja.
2019. dec. 9. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/42 anonim ***** válasza:

5-ös vagyok.

Megértelek,ma Magyarországon még sokmindenre nem nyitottak az emberek. De emiatt nem szabad úgy élned,hogy ez belengi a mindennapodat. Nekem sose jut eszembe,hogy nem a vérszerinti gyerekeimet nevelem. Ahogyan te is érzed,olyanok,mintha azok lennének,mert azok is. Ugyanakkor természetesnek érzem,hogy vannak helyzetek,mikor ezt el kell mondani másoknak,adott esetben le kell kommunikálni egy idegen felé. Mert néha bizony muszáj.

Mivel a gyerekeink azt látták tőlünk egész pici koruktól kezdve,hogy számunkra ez nem jelent gondot,ezt a mintát vették át,így nekik is természetes az egész. A te gyereked hány éves? Mikor került hozzátok?

Nekünk zárt öf.-unk volt. A 20 évesünk 16 hónaposan,a 10 évesünk 9 hónaposan érkezett hozzánk. Mindketten fiúk.

Én naplót írtam nekik,róluk. A nagyobbik kincsként őrzi. A kisebbiknek még nem adtam oda,de tudja,hogy van neki is.

Segít nekik megérteni az életüket. Többek közt ez is segít.

Hadd meséljek még el valamit. Elöljáróban annyit,hogy a 7-esnek igaza van,nem tudjuk mindig megvédeni őket,de ez nem amiatt van,mert örökbefogadottak. Így van ezzel minden szülő.

A kisebbik fiunk roma származású,vagy valami hasonló etnikumú. Nem tudjuk,de kreol bőrű. Bántották emiatt. A bőre színe miatt (elnézést a szóhasználatért) lecigányozták. Nem az volt vele a baj,hogy örökbefogadott gyerek,hanem az,hogy cigány. Minden érintettel (gyerek,szülő) átbeszéltük a dolgokat. Nem lettek barátok,de már nem bántja.

Lehet később más fogja bántani valami egyéb miatt.

És tudod,őt nem az zavarja,hogy örökbefogadott,és ezt tudja más is,hanem a bőre színe. Vagy az,ha nem úgy sikerült a dolgozat,ahogy szerette volna,vagy ha focimeccsen nem rúgott gólt. Gyerekek. Élik az életüket,valószínű,eszükbe sem jut,hogy ők örökbefogadottak.

Persze nem mondom azt,hogy soha,de hogy nem ez a leggyakoribb gondolatuk,az biztos.

Ne parázz ilyeneken te se. Ha nem rosszindulatból kérdeznek erről,válaszolj őszintén,vagy úgy,ahogyan te helyesnek látod. Azokkal,akik meg csak csámcsogni akarnak valamin,nem kell foglalkozni.

Én is futottam már bele olyanba,hogy mikor megtudták,hogy nem én szültem,az volt az első kérdésük,hogy "és szereted?".

Na,az ilyen megnyilvánulásokat nem kell meghallanni.

Bocs,kicsit hosszú lett. Remélem,azért érted a lényeget.

2019. dec. 9. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/42 A kérdező kommentje:

"Nem titok, nem tabu, hanem nyíltan felvállalt hétköznapivá tett "születés" , mert mi egyszerűen úgy beszélünk róla, mintha ez a világ legtermészetesebb dolga lenne, hogy így is "születnek" gyerekek. "

Pont ez az. Nem titok,nem tabu. De nem gondolom, hogy mindenkinek tudnia kell róla. Nem gondolom, hogy batmit is nyiltan felvállalni kellene.


Furcsa hasonlat lesz, de ahogy olvastam, amit írtál a coming out jutott az eszembe. Azt is azzal ossza meg az ember, akivel akatja. És a homoszexuális ember anyukája nem úgy fog válaszolni az unokás kérdésekre, hogy nem lesz unokám, mert a gyerekem homoszexuális. Valószínűleg nem titok, elfogadott (a mai társadalom nagy részénél) mégsem tartozik mindenkire. Család, közeli ismerősök előtt nem titok, de a játszótéri anyuka, akivel néha néha összefut az ember, úgy érzem ehhez semmi köze.

Ha minden beszélgetésnél hallja a gyerek, hogy ő örökbe fogadott, az nem rossz érzés neki? Attól még tény, tudom, de ezt mindig el is kell mondani? Ha elválsz a férjedtől ott se mondod mindenkinek, hogy elvált vagy, mert annak is lehet egy rossz emléke. Vagy nem részletezed, hogy megcsaltak, pedig az is tény. Értitek? Próbálom körülírni a gondolataimat, szóval ne vegyétek magatokra. 😊

2019. dec. 10. 09:20
 20/42 anonim ***** válasza:

Ok,értem,amit írtál.

Nem jön elő minden beszélgetésnél a téma. Játszóterezésből mi már kinőttünk,de mikor jártunk,ott soha nem került ez szóba. Talán azért nem,mert akkoriban másak voltak az emberek. Ma már el bírom képzelni,hogy simán szóba hozza egy idegen anyuka a terhességet,a szülést,miközben a gyerekeitek játszanak egymással. Nem tudom,ez esetben hogy reagálnám le. Nyilván,semmi köze ahhoz,hogy te szülted,a gólya hozta vagy épp örökbefogadtad.

Hasonló helyzetben vagyok most. Nem az örökbefogadottjainkkal kapcsolatban,de ahogy írok,eszembe jutott.

Nevelőszülő lettem 7 hónapja. A nevelt babáim most már 6,5 és 7,5 hónaposak. Az egyik 5 hetesen,a másik 3 hetesen került hozzánk. 3 hétig volt egy babánk. Már azt megnézték az emberek az utcán (kis faluban élünk),mikor 1 babával sétáltam.

Jöttek a megnyilvánulások: dehát nem is láttam,hogy terhes vagy,a tiéd?...stb.

3 hét után megérkezett a második baba. Ikerbabakocsi,séta.

Megnyilvánulások: de hisz a múltkor még 1 volt,ikrek?...stb.

Mire megszokták,hogy nevelőszülőként nevelem őket,volt pár érdekes,vicces sztorim.

A legjobban az tetszett,mikor elmondtam,nem,nem ikrek,1 hónap van köztük,jött a következő kérdés (10-ből 8X),de testvérek? Persze,nagyon gyorsan jöttek egymás után😃.

Egy alkalommal azt mondták,azért gondolták azt,hogy ikrek,mert ikerbabakocsiban vannak.

Szóval,igen,a mai emberek kíváncsibbak,bátrabban mernek kérdezni,talán tapintatlanabbak is,mint mondjuk 15-20 évvel ezelőtt. És vannak dolgok,amik nem tartoznak pl.egy játszótéri anyukára vagy épp egy bolti eladóra. Helyzettől függően próbáld kezelni. Ha úgy érzed,kellemetlenül érinti a gyerekedet,ha folyamatosan hallja,hogy őt örökbefogadtátok,beszéld át ezt vele,amikor kettesben vagytok. Korfüggő a dolog,de az ő korának,értelmi szintjének megfelelően mondd el neki.

Van egy könyv. Az íróra nem emlékszem. Az a címe,hogy Nekem két születésnapom van. Mesekönyvszerű,érthetően,egy pici gyerek számára is meséli el egy örökbefogadott kisfiú szemszögéből élete történetét. Keress rá a neten,érdemes.

(5-ös)

2019. dec. 10. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!