Autista gyanus a kisfiam?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Van egy 2,5 éves kisfiam, aki nem beszél. Azt nem mondom, hogy egyáltalán nem, mert van 25-30 “szó” amit mond, de többnyire hangutánzók, van, hogy csak a szó elejét vagy a végét mondja.

Járunk vele lassan 1 éve TSMT tornára, amit ugye itthon is végzünk. Emellett beszédindító foglalkozásra május óta, illetve 1 hónapja állatasszisztált foglalkozásra. Tornázni többnyire itthon szoktunk, a beszédindító és az állatos van egy héten 1-1 alkalom, ami max 30-40 perc. Szereti őket. (Van amikor nem)

Nem igazán szociális, a vele egykorú gyerekekkel nem igazán van el, van 1-2 vele egykorú gyerek, akiket megszokott velük “eljátszik”. Inkább a 10 éves korosztállyal találja meg a közös hangot.

Mozgása nagyon fejlett, mindent ügyesen csinál, sőt korához képest többet is. Enni mindent megeszik, nem válogatós.

A kérdésem így az lenne, hogy mit tudnék még csinálni, hogy beszéljen? Úgy tudom ilyen kiskorban még nem lehet megállapítani az autizmust, de valamerre szeretnék elindulni, mert úgy érzem, hogy egy helyben topogok és csak telik az idő. :(

Aggódom, hogy vajon sosem fog beszélni?!



2022. okt. 18. 14:27
1 2 3 4
 21/32 anonim ***** válasza:
62%

"Ha annak idején lett volna ennyi fejlesztési lehetőség nem a javítóba kötött volna ki a sok gyermek, hanem tudták volna fejleszteni őket a nekik megfelelő módon."

Azért ebben ne legyél ennyire biztos.

Barátnőm kisfia mély állapotban lévő autista. Már 3 éves korában diagnosztizálták, 6 éves koráig az anyuka minden nap hordta a korai fejlesztőbe. Minden nap! A gyerek attól még autista maradt. Egész életében gondozásra szorul majd. Nem beszél, nem tudja megértetni magát. Speciális iskolába jár, de nem igazán tudnak neki semmit megtanítani.

Nekem adhd-s mindkét gyerekem. A fiamat én 5, a lányomat 7 éves korától hordtam fejlesztésre. Igen, a lányomnak kicsit későn vették észre. De mindent időben csinált, gyönyörűen beszélt, énekelt, szavalt rajzolt. Akkor vették észre, amikor iskolába került, hogy figyelemzavaros. Nem tudom rajta mit lehetett volna óvodában fejleszteni! Minden feladatot tökéletesen végrehajtott. A mostani fejlesztések sem érnek semmit sem. Most 9.-es, és még mindig az megy fejlesztésen, hogy keresd a különbséget meg labirintus. Kb, mint az óvodás gyerekeknél. A figyelemzavara nem igazán javult semmit, szerintem ezzel nem lehet mit kezdeni. Gyógyszer talán hat rá, már akinek. De fejleszteni nem lehet, visszanézve az elmúlt 10 évemre, most utólag azt mondom, hogy hagyni kellett volna az egészet a fenébe. Iszonyat sok pénz, idő, energia elment rá. Sík ideg voltam folyamatosan, mert minden áldott nap mentünk valahova valamelyik gyerekkel, rohantunk folyamatosan. Lehet, hogy mindenki jobban járt volna, ha szépen munka, óvoda után leül mindenki, és a nap végén lenyugszunk.

Veled kapcsolatban azt tudom mondani, hogy hord ezekre a fejlesztésekre, ha akarod. Megtetted, amit lehetett, ha mégis gond van, akkor sem tudnak többet tenni. Ha tényleg autista, ahogy a szakértőd mondja, azt nem lehet fejlesztéssel megoldani.

2022. okt. 18. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 anonim ***** válasza:
56%
Igen a magánhelyek nagy része pénzlehúzás. Velünk ugyan ezt próbálták eljátszani. Aztán igazi szakemberek elmondták, hogy 3 éves korigvteljesen normális, ha nem beszél.
2022. okt. 18. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 anonim ***** válasza:
100%

De igen! Az én kisfiam 20 hónaposan kapott autizmus diagnózist. Most 2 éves.

Szóval, ha egyértelműen autista, akkor simán.

Egyébként érti, amit mondasz neki? Nevére figyel? Bólogat igent/nemet? Mutogat? Szemkontaktust hosszan tartja?

Kölcsönösség hogy alakul? Pl labdát, autót visszagurítja neked?

Szociális képességek? Megölel? Simogat? Puszit ad? Tapsol?

Lábujjhegyen szokott járni? Egyéb fura mozgásai vannak, pl repked a kezével, forog körbe, fejét rázza?

2022. okt. 18. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 A kérdező kommentje:

Sajnos ez tévhit, hogy normális, ha egy gyerek 3 évesen nem beszél. Rengeteg helyet megjártunk, köztük a neurológiát is. Mindenhol arra buzdítottak, hogy folytassuk amit elkezdtünk és meglátjuk 2.5 éves korára behozza-e. Rengeteget fejlődött az tény, mert január óta szobatiszta, de mégsem indult be a beszéd.

Mielőtt megint jönne, hogy én maximalista paramami vagyok, nem, nem vagyok az. A beszéd a leglátványosabb egy ekkora gyereknél és mindenki ezt veszi észre először, hogy “hű nem beszél csak mutogat?”

Azt senki nem veszi észre, hogy milyen ügyes mozgásban, mennyire intelligens, udvarias, szobatiszta stb.

Köszönöm annak a pár, embernek, aki normálisan tudott válaszolni és nem vitát generált. :)

Egyébként nekem diszkalkúliám van, szóval nem azt várom el a gyerekemtől, hogy tökéletes legyen mindenben. Bár nekem így is mindenhogy az…❤️

2022. okt. 18. 23:51
 25/32 anonim ***** válasza:
60%
Ez nem tévhit. Mint írtam jó pár helyet megjártunk. A legjobb szakembereknél voltunk. A lehúzós magánhelyek kivételével mindegyik ezt mondta. Ma már 11 éves és semmi baja. 2 év 8 hónaposan kezdett beszélni, de mondatokban.
2022. okt. 18. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 A kérdező kommentje:

Kedves 23-as!


Igen, megérti amit mondok/kérek tőle.

Bólogatni nem szokott, de mivel megteszi amit kérek tudom, h érti.

Megölel, puszit ad, ha kérem és hagyja, hogy én is adjak Neki.

Labdát visszadobja, bár viccesnek tartja ha nem a kezembe dobja, hanem máshova. 1-2x vettem észre, hogy lábujjhegyen jár, de egyébként nem szokott.

2022. okt. 18. 23:57
 27/32 anonim ***** válasza:
38%

"Mindenhol arra buzdítottak, hogy folytassuk amit elkezdtünk és meglátjuk 2.5 éves korára behozza-e."

De nem hozta be mert nincs mit!


Most tulajdon képp az a bajod hogy van egy okos, rendkívül ügyes gyereked, de ezekkel nem lehet kérkedni, mert nem beszél es az ügyességét nem veszik annyira figyelembe?

Csak mert totál ez jön le az írásodból!

2022. okt. 19. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 anonim ***** válasza:
70%

Ha minden mást csinál, csak a beszéd a gond, akkor semmi baja. Logopédus mit mond? Ha beszédindításra hordjátok már látnia kéne valamit.

Én is hordtam a gyereket, és mi kaptunk visszajelzést. Az Én is tudok beszélni című könyvet használták, és abból szokott is lenni házi feladat. Csak ilyenek, hogy volt egy oldal kép, és a gyereknek esténként végig kellett mondani, hogy ez baba, ez kutya stb. Később már mondatokat. Emellett persze ennyi idős korban a finom és nagymozgások fejlesztése is cél. Rajzolni, színezni, gyurmázni, gyöngyöt fűzni, mászókázni, ugrálni, fára mászni. Ezek mind fejlesztik a gyerekeket. Az a baj, hogy régen ezeket a gyerekek csinálták maguktól, most meg a panelban ülnek a tévé előtt, és fejlesztésre kell hordani őket, mert ezek a tevékenységek elmaradnak.

2022. okt. 19. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 anonim válasza:
100%
19 éves lányom autista, most kapott diagnózist. Egyetemre készül, okos, intelligens lány, de egész eddigi életében rengeteget szenvedett a mássága miatt, amire mostanáig nem kaptunk magyarázatot. Neki sokkal nehezebb a hétköznapokban boldogulni, pontosan értelmezni mások jelzéseit, kommunikációját, tudni, hogy mikor kell megszólalnia úgy, hogy ne szakítson félbe másokat vagy észrevenni, amikor már túl régóta beszél a hobbijáról és a kutyát nem érdekli, mit mond. Túlstimulálják bizonyos hangok és fények, ilyenkor kiborul, nem ura a mozdulatainak, zokog vagy épp elrohan valahová. Ő időben csinált mindent (beszéd, szobatisztaság, stb.), egyedül a mozgása volt ügyetlenke, de az belefért, mert se az apja, sem én nem vagyunk túl ügyesek. Ha most visszamehetnék a mai tudásommal az időben, én elvinném vizsgálatokra, fejlesztésre, mindenre, amit szakember (pszichiáter,pszichológus, gyógypedagógus) javasol, mert azt látom, hogy igenis számít a korai fejlesztés. Valóban nem minden autista éri el akár csak az átlagos szintet is, ahogy feljebb valaki írta is, de ki tudja, fejlesztés nélkül hol tartana most az a gyerek. Az én lányom az iskolában mindig kiválóan, messze az átlag felett teljesített, mégsem boldog. Ha csak annyit segített volna a korai fejlesztés, hogy békében éljen most magával, már megérte volna. Az autizmus egy spektrum, rengeteg megjelenési formája, tünete lehet, csak szakember tudja megbízhatóan megállapítani, hogy érintett-e. Kedves kérdező, a helyedben bíznék az anyai ösztöneimben és mindenképpen lépnék még most, még bőven iskolás kor előtt. Az Autizmus Alapítványt tudom javasolni, én őket ismerem. Hosszú a várólista, de itt megbízható diagnózist kaphattok, és ha kell, a későbbiekben segítséget is.
2022. okt. 19. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 anonim ***** válasza:

29-es szerintem meg ne bánd. Az én fiamhoz az integrált oviba kijárt autista tagozatos gyógypedagógus. Én láttam a youtube-on foglalkozásokat, ahol a kommunikációs helyzeteket gyakorolják a magasan funkcionáló autistákkal. Szerinted? A nő kiröhögött, azt mondta azért jár óvodába, majd az óvónők ezt lerendezik. Ő rajzolt meg tornászott vele.

Van pár ismerősöm, akinek autista a gyereke, nagyjából ugyanazokat csinálták velük, mint a többi gyerekkel. Rajz, torna, finommotorika. Tudom, hogy az agyban minden összefügg mindennel, de a kommunikációra semmit sem hatottak ezek a dolgok. Iskolában sem ilyesmit csináltak a fejlesztésen. Én nem is tudom, hogy létezik-e Magyarországon ilyen gyógypedagógus, aki ezekhez ért? Ott van az Ötven című tankönyv, amit a Vadaskertben írtak, de fogalmam sincs, hogy van-e rá tanár, aki ebben jártas, hogy ezen végigvezesse a gyerekeket. Én még nem hallottam ilyesmiről.

Azt kéne nekik megtanítani, hogy a többi ember reakcióit megértsék, mert míg másoknak ez automatikusan megy, nekik nem. De nem ilyesmivel foglalkoznak a fejlesztéseken.

2022. okt. 19. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!