Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Mit lehet kezdeni olyan...

Mit lehet kezdeni olyan gyerekkel, aki nem "tud" óvodába járni?

Figyelt kérdés
SNI-s, integrál óvodába jár, kiscsoportos. Sajnos agresszíven viselkedik (harap), indulat kezelési problémái vannak. Eddig segítettek az óvónők, jár fejlesztésekre is, de már egyre rosszabb a helyzet. Persze mindenki azt mondta, nem lesz egy séta galopp, és hogy ne várjunk csodát, hogy rögtön változni fog (kb március óta jár fejlesztésekre). De amúgy is nehéz eset, nem akar járni oviba, sokszor hisztivel megyünk, jövünk. Fáradt, nyűgös, nem bírja a korán kelést, emiatt még kiszámíthatatlanabb a viselkedése. Sokan mondták, hogy jót tesz neki a közösség, sokat fejlődik stb. Valóban sokat fejlődött példa beszédben, de néha úgy látom, neki ez az óvoda csak nyűg, hogy képtelen beilleszkedni, korán kelni stb. Mit tudnék vele kezdeni? Óvoda köteles, legszívesebben kivenném, de nem tehetem. Meg hát januárban vissza kell mennem dolgozni, az öccse jövő héten kezdi a bölcsődét.

2022. nov. 17. 08:51
1 2 3 4 5
 31/50 A kérdező kommentje:
Amúgy egy nagyon okos kislány, itt sok foglalkozás van, mindenképpen olyan oviba szeretném vinni, ha viszem, ahol ugyanúgy van lehetőség foglalkozásokra és úgy foglalkoznak vele, mint egy normál gyerekkel, hogy ne maradjon el a fejlődésben. Nem tudom, hogy a spec óvodákban ez hogy működik, de félek, hogy ott nem úgy kezelik őket, mint normál esetben. Ezért spec óvodát csak véső esetben keresünk (már ha lehet, mert ha továbbra sem lesz kódja, akkor úgysem veszik fel), és ha ezt ajánlják a nevelési tanácsadóban ism.
2022. nov. 20. 09:38
 32/50 anonim ***** válasza:
79%

... Nem kell szegregáltba vinni, értelmes gyereknek az rossz.


VAN KÓDJA, anélkül nem adnak SNIt. Még mindig nem hívtad fel a szakszolgálatot? F90et kapott, csak nem írták rá. A pszichiéter meg nem gyógyszerekkel töm, ő állítja ki a tartós beteg/fogyatékos papírt, ha esetleg mégsem csak ennyi a baja, onnan jön a támogatás.


Másik sima oviba viselkedésproblémával nem fogják felvenni, SNIvel pláne nem.


Egyébként nem muszáj gyógyszert adni akkor sem, ha a pszichiáter javasolta, ő csak javasol. Vidd dokihoz, már kapott kódot, SNIt, igazán járna nektek GYOD, mivel a gyerekkel nehéz. Mostantól ez ilyen lesz, tudom, hogy kegyetlen, de vagy a gyerekkel tolsz ki, és járatod egész nap oviba, vagy magaddal, és 4 órásra csökkented a munkát. Nálunk most kezd normalizálódni a helyzet, hogy második osztályos, előtte esélytelen volt, 4 órában is viselkedésgondjai voltak, amit se pedagógus, se többi gyerek nem tűr. Bár ahogy nézem, a társainak is vannak, csak ők kis "provokátorok", zaklatják, azért borult ki az enyém harapásig.

2022. nov. 20. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/50 A kérdező kommentje:
Írtam, hogy nem sokára esedékes lesz az éves felülvizsgálatra, minek hívjam külön ez miatt őket? Most erre a fél hónappal úgysem leszek előrébb, ha van kódja.
2022. nov. 20. 11:22
 34/50 anonim ***** válasza:
21%

Oké, de akkor ne kezeld tényként, hogy nincs neki és nem vennék fel. Kapott diagnózist, amihez jár kód is, csak lehagyták a papírodról. Felvennék szegregáltba nem értelmi problémával is (bár nem szívesen, oda nem szeretnek felvenni viselkedésproblémás ép értelmű gyereket).


Ne vidd oda, várj két hetet, és minél távolabb kerüljetek a szegregálttól. Nagyon ritkán előfordul, hogyha csendesebb, visszahúzódóbb, nem együttműködő gyerek valamiért, akkor ráhúzzák az értelmi sérülést is(nem meghatározott értelmi sérülés, (f70.9 asszem), csak hogy spec suliba kerüljön és megoldódjanak a gondok, később meg leveszik, mikor már mérhető mert együttműködik, de ilyennek nem szabad bedőlni! Rossz a gyereknek, ha ilyen helyre kerül, akkor is, ha más azt hiszi, jót tesz vele.

2022. nov. 20. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/50 anonim ***** válasza:
87%

Nem értem mit szeretnél kérdezni, elég sok mindent leírtak már előttem.

2 sni-s gyerek anyukájaként van tapasztalatom ebben. GYOD-ot csak bizonyos kódokkal adnak, pl. autizmus. Nekem adhd-s mindkét gyerekem, ezzel nem járna, csak ha speciális óvodába viszem. Oda meg adhd-val nem akarták felvenni, mondván, hogy ott nagyon súlyos esetek vannak csak. Nagyon nem is erőlködtem, mivel ahogy itt korábban mások is leírták, az egy elfekvő. Az ottani fejlesztésektől sok csodát ne várj, inkább leépül a többi problémás gyerek mellett. Százszor inkább az integrált. Egyébként milyen fejlesztéseket írtak ki neki? Beszéltél a gyógypedagógussal, aki foglalkozik vele? Elvileg ez egy csoportmunka az óvónők, gyógypedagógus és szülők között, csak általában nem valósul meg a kommunikáció.

Elvileg kötelező 3 éves kortól az óvoda, de orvosi papírral kérhettek felmentést. Igen, tudom, hogy kellemetlen, hogy kiesik egy ember jövedelme, de ha problémás a gyerek, úgy értem, ha igazán problémás, akkor fel kell készülni erre a lehetőségre is. Az én fiam 1 évig magántanuló volt, mert kitették az iskolából. És nem tudtam semmit kezdeni velük! Ilyenkor még azt lehet tenni, hogy a Szakszolgálat szívességből ad a gyereknek egy szellemi fogyatékos kódot, és benyomják a fogyatékosok iskolájába. Sajnos sokan csinálják, mert dolgozni kell járni, de ezzel a gyerek jövőjét lehúztad a wc-n.

Egyébként meg ha sni-s, akkor van kódja, ezt is többen leírták, és ez biztos, hogy így van.

Gyógyszert 6 éves kor alatt egyébként nem igazán írnak fel. A pszichiátrián azt szokták csinálni, hogy megnézi a doki, és csinál egy terápiás tervet neki. Pl. kijelöl egy gyógypedagógust vagy pszichológust, vagy esetleg csoportot, kutyaterápiát, a szülőknek van szülőcsoport. Ami egyébként nagyon jól hangzik, de nálunk a kivitelezésben voltak hiányosságok. Pl. havonta egyszer volt csak időpont, az mit ér? A szülőcsoport meg olyan volt, mint az anonim alkoholisták csoportja, mindenki elmesélte a napi küzdelmeket a gyerekkel, a pszichológus meg hümmögött. Ráadásul mondanom sem kell, hogy mindezek délelőtt, munkaidőben.

Szóval hogy nálatok mi a teendő? Beszélgess az óvónőkkel. Tegyenek mellé pedagógiai asszisztenset, figyeljenek rá jobban. Ha már kivizsgálták, és gondolom leírták, hogy integrálható, akkor innentől kezdve az az óvónők küzdelme. Ne hagyd magad. Esetleg beszélgess a gyerekkel, mi zavarja az oviban. Bántja valaki? Vagy mi a gond? Esetleg óvodaváltáson is elgondolkodnék, de tudom, hogy a sajnos elég nehézkes, pláne kóddal.

2022. nov. 20. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/50 A kérdező kommentje:
Azért vagyok bajban, mert vki azt írja, specbe vigyem, vki meg hogy ne. De specbe csak a súlyosabbakat veszik fel, viszont itt meg nem szívesen látják. Nincs kettő közti megoldás... Jár logopédushoz, gyógypedagógushoz és szenzoros motoros tornára. Csak a gyógytornásszal találkoztam eddig és a logopédussal pár alkalommal, de alig mondtak vmit. Az óvónők szoktak max arról tájékoztatni, hogy megy neki. Semmiképpen nem szeretném, hogy fogyatékosnak titulálják, avval csak tönkre tenném. Még egyszer leírom, nincs a papíron kód, hogy miért nem, nem tudom. De beszéltem SNI-s csoportban is, ott megerősítették, hogy nem feltétlenül kap vki kódot, más gyereke sem kapott. Múltkor beszéltem az egyik ped asszisztenssel, mondta hogy ő szokott többnyire figyelni a lányomra újabban a problémák miatt, meg egy másik úgyszintén SNI-s kisfiúra. De 24 gyerek mellett nem könnyű ezt sem megoldani. Eddig az óvónők nagyon rendesek voltak, segítettek, csak már ők is nehezen bírják. Eddig ők tartották bennem a lelket, de most már nem igazán állnak ki mellettünk. Szerintem azt várták, hogy abbahagyja a lányom ezt a fajta viselkedést és minden szuper lesz.
2022. nov. 20. 20:17
 37/50 anonim ***** válasza:
70%
Ez a vigyem spec oviba, vagy ne. Ez nem kérdés. Nem te fogod eldönteni. Kevés hely van az ilyen oviban és a súlyos fog bekerülni. Az óvónők mondhatnak bármit, mert ők sem tudnak ebbe beleszólni. A felülvizsgálatot ahol csinálják ott tudnak spec óvodát javasolni. De ha nem súlyos eset a lányod, nem fogják javasolni. A helyedben meg nem is akarnám, mert az ovisok mindent szeretnek utanozni. Mi ezzel szivunk évek óta, hogy egy problémás gyerekkel barátkozik és folyton utánozza, pedig van a csoportban 20 normális gyerek is.
2022. nov. 20. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/50 anonim ***** válasza:
0%

Nehogy azt higyjétek hogy csak nagyon súlyos esetek vannak speciális oviba. Az én fiam is ilyen oviba jár down szindrómával és mellette sok olyan gyerek van hogy meg se lehetne mondani róla hogy autista. De itt napi szinten foglalkoznak velük, napi fejlesztéssel.


Az a baj hogy sok szülő nem látja be hogy a gyereknek mi lenne a jó, hanem úgy cselekszik hogy saját magának megfeleljen, gondolok arra hogy ne bélyegezzék meg a gyerekem hogy fogyatékos, járatom normál oviba ahová láthatóan nem való. Egyszer nézd meg hogy mi lenne a gyerekednek a legjobb és fogadd el azt hogy SNI-s, amíg ez nem megy, addig nem fogod megérteni a két óvoda közti különbséget és az ezzel járó dolgokat.

2022. nov. 20. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/50 A kérdező kommentje:
Azért vagyok tanácstalan, mert nem tudom, mi lenne neki jó. És mivel eddig senki nem ajánlotta a spec óvodát, sem a szakszolgálat, sem az óvoda, így gondoltam, neki nincs szüksége rá. De fogalmam sincs már. Lesz fogadóóra az óvodában, majd jobban el tudok beszélgetni az óvónőkkel, meg ugye megyünk majd felülvizsgálatra, aztán meglátjuk, hogyan tovább.
2022. nov. 21. 08:03
 40/50 anonim ***** válasza:
28%

38 teljesen normális ha valaki a gyerek érdekeit nem kezeli külön a család és a saját érdekeitől. Ugyanis a gyerek családban él, és sérült gyereknél egész életre kell stratégiát kialakítani, ami leginkább az anya életpályáját fogja befolyásoln. Ráadásul nem egyforma lehetőségekkel indul mindenki. Ami az egyiknél műkődik - hogy "belenyugszik" elmegy GYODra, van egyáltalán lehetőség fejlesztésre vagy spec. intézményre az a másiknál nem.

Az meg külön jó, hogy ilyen helyzetben az anyák sem mentális sem adminisztrativ segítséget nem kapnak a döntésben. Főleg nem hosszútávút. Egy jóslatot nem mernek adni, hogy mire számíts a gyerek jövőjével kapcsolatban, és azért elég kiszolgáktatottá tehet rövid úton, ha csak azt nézed, hogy egy-két idealista válaszadó szerint mi a "gyerek érdeke".

2022. nov. 21. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!