Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Tapasztalatok "disz"-es...

Tapasztalatok "disz"-es gyerekekkel? (diszlexia, diszgráfia, stb)

Figyelt kérdés
Bennem most merült fel igazán a gyanú (vagyis most érett meg igazán), hogy gyermekeim diszgráfiásak, ill. egyiküknél diszlexiára is gyanakszom. Nagyon jól számolnak, könnyen tanulnak verset. Negyedikesem választékosan fogalmaz, minden tantárgyból kitűnő, viszont a tollbamondás mindig lehúzza az átlagát. Egyrészt rondán ír, s bár elméletben kitűnően ismeri a helyesírási szabályokat, azokat képtelen alkalmazni. Az o-ó-ö-ő betűket gyakran összekeveri, kihagy betűket, szótagokat. Tavaly óta járok vele a nevelési tanácsadóba ott a Sindelar módszer alapján foglalkoznak vele ami nagyon jó, de félek kevés lesz. Lassan ötödikes lesz és a helyes írása nem javul,a felsős jegyek viszont már számítanak a továbbtanulásnál. Az egyik tanárunk javasolta, hogy vigyük tovább, mert kaphatna felmentést nyelvtanból. Van már valakinek ilyen? Hova kellene fordulni? Másik gyermekem másodikos, tavaly őt is megnézettem a nevelésiben (írásképe miatt és mert fordítva írta, a számokat és a betűket), de azt mondták, hogy csak a finom motorikájával van gond, viszont semmi nem történt. Nála is jelentkeznek a helyesírási problémák, bár nála a nyüstölés, gyakorlás ellenére az olvasás is nehezen megy, gyakran a saját szavaival helyettesíti az olvasni való szót. A szótagolás szóban csak-csak, de írásban egyáltalán nem megy. Az írásképe iszonyatos, bár önmagához képest már javulgat (ez alatt azt értem, hogy néha már olvasható) Sokat gyakorlunk, mégsem javulnak igazán ezek a dolgok. A számokat néha még mindig fordítva írja és bizony a betűket is. Gyakran keveri a kis és nagybetűket, illetve képtelen megjegyezni néhány nagybetű írását. Matematikából egyébként ő is kitűnő a szorzótáblát amit most kezdtek ő már fújja. Hallás után tanult verset gyönyörűen felmondja, de elolvasni ugyanazt (hiába ismeri a szöveget kívülről), nagyon nehezen megy neki. Érdemes őket kivizsgáltatni? Akiknek van disz-es gyermekük, hogyan boldogulnak, ill. boldogultak? Könnyebbség a felmentés?
2010. nov. 24. 14:47
1 2 3 4 5
 11/43 anonim ***** válasza:
50%
amúgy te vagy a bizonyíték rá, hogy bizony vannak ilyen betegségek :D
2010. nov. 25. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/43 A kérdező kommentje:
Igen, számítottam negatív válaszokra is, akiket nem érdekel amit írtam, csak ítélkezni akarnak. Ha olvasnátok és értelmeznétek akkor látnátok, hogy leírtam azt, mennyit gyakorlunk. Ennél többet már nem lehet és nincs is értelme egy 8-11 évessel gyakorolni. Azt is leírtam, hogy kitűnően számolnak elméletben nagyon jók nyelvtanban is, irodalomban is. Egyedül a helyesírással szenvedünk. Hiába van tele a lakás áll és hasonló feliratokkal, hiába írjuk le százszor, hogy áll, hiába mondom el 101-szer hogy áll, két lábunk van ezért is két l, vagy hiába mondom, hogy sok ujjunk van ezért két j, ha 102-szer tollbamondáskor egy l, egy j-vel ír. A nagyobb gyerkőc egyébként szavaló versenyt nyert, matekversenyen is nagyon jó helyen végzett, tehát nem áll szándékomban ilyen képességekkel kisegítőbe küldeni. A felmentésnek meg utána néztem és ez nem azt jelenti, hogy nem kell írnia, hanem azt, hogy a tollbamondást megírja, viszont nem kap rá jegyet. Nekünk ez nagy dolog lenne. Mellette egyáltalán nem gondoltam, hogy nem kellene írni, olvasni, számolni. Hiszen erre szükség van. Kisebb gyermekemmel is rengeteget tanulok, viszont a vers tanulásnál egyszerűbb, ha azt én olvasom fel. Úgy nagyon hamar megtanulja. Ám ettől még olvasnia kell itthon!!! Egyébként zeneiskolába is járnak(önmaguk választották), ott is jól helyt állnak, példás az osztályzatuk. Tehát nem lustálkodni akarunk, amikor felmentésről beszélünk, hanem esélyt. Mert amikor azt látom, hogy Árpika akire tojnak a szülei, mindenből bukásra áll, mert egyáltalán nem foglalkoznak vele a helyesírása mégis jobb mint az enyémnek, akkor azt gondolom, az élet nagyon igazságtalan. Köszönet annak, aki leírta, hogy lánya jól boldogul, mert ez biztatás nekünk. Azért is most gondolkodom a felmentésen, mert jövőre ötödikes lesz és új tanárokat is kap. Tanárfüggő, hogy ezt ki hogyan ítéli meg. Eddig az osztályfőnöke nagyon sokat segített, hogy mit hogyan gyakoroljunk és helyet adott a nyelvtan elméletnek is. Gyakran kikérdezi szóban, így van esélye jobb jegyet kapni, hiszen szóban nagyon szépen el tudja mondani, hogy mit hogyan kell írni, a szabályok alapján, viszont tollbamondásnál nincs idő végigrágni az elméletet, a szavaknál. Nem kibúvót keresünk, hanem könnyebbséget.
2010. nov. 25. 06:30
 13/43 anonim ***** válasza:
36%

tegnap 23:29-nek

Nagyon remélem, hogy nem vagy pedagógus.

2010. nov. 25. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/43 anonim ***** válasza:
84%
Rajtam már oviban észrevették h később beszélek,meg ilyenek alapján. S lehet h ma több a diszes,de ma hány foglalkozik egy is ugy a szülők közül mint anno anyum velem. Ovi után vitt tornára,Pécsre,Mindenfelé... S ma már szinte kinöttem teljesen. A könnyités az LELKILEG jobb a gyereknek. Nekem se volt osztályzás néhány tárgyból,de a tanár mindig mondta h ez 2es 3as lenne.. 25/l
2010. nov. 25. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/43 anonim ***** válasza:
55%
Sajnos valóban igaz, hogy egyes nt-kban pénzért bármilyen papírt kiállítanak. Nem igaz, hogy ennyi diszes gyerek van, mint amennyi! Rossz az a módszer, amivel írni-olvasni tanítják a gyerekeket!
2010. nov. 25. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/43 anonim ***** válasza:
63%
Szia! Sajnos én is hasonló gondokkal küzdök. Kisfiam 4.-es a helyesírása siralmas. Van, hogy megnézem az órai munkáját és sírok annyi hiba van az írásában. 1. óta mondom a tanárnőnek, hogy gond van hiába gyakorolunk amennyit csak lehet nem javul. A nevelési tanácsadó idén márciusba nézte, 1 oldalon keresztül írják le, hogy mit mivel téveszt és összegzik, hogy olvasása lassú, sok hibával, helyesírási hibája nagyon sok a feladatokban. Tempója ás hibaszáma jóval a megengedett felett van. Dg: tanulási nehézség. Most kértem az iskolát, hogy küldjék tovább a szakbizottsághoz. Az igazgatónő elutasította a kérésem, mert szerinte csak gyenge képességű a fiam és lusta. Pedig nagyon okos.
2010. nov. 26. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/43 A kérdező kommentje:
Nekem most mondták, hogy nem kell az iskola ahhoz, hogy tovább vidd a gyerkőcöt. Valamivel hosszadalmasabb, de a szülő önmaga is kérhet időpontot a Tanulási Képességet Vizsgáló Szakértői és Rehabilitációs Bizottsághoz és ők (egyedül ők) tudnak diagnózist felállítani és papírt adni arról, hogy valamilyen "disz"-es a gyerkőc. A nevelésiben azt mondták, hogy ők is tovább küldhetik a bizottság elé, de ők nem adhatnak arról papírt, hogy a gyermek "disz"es. Persze szóban elmondhatják. Nagy fiamat egyébként diszgráfiásoknak javasolt terápiával fejlesztik a nevelésiben és az alapján tanulunk, gyakorlunk itthon is. A fejlődés ennek ellenére lassú és ha felsőben olyan tanárt fogunk ki akkor nem tudom mi lesz vele. Egyébként nagyon nagy önbizalom hiánnyal kezdte az iskolát (hála két óvónőjének akik simán lebutázták) de a tanítónénijével sikerült elérni, hogy már ne féljen mások előtt is megmutatni amit tud. Most éppen van önbizalma, szívesen és jól szerepel.
2010. nov. 26. 14:09
 18/43 anonim ***** válasza:
56%
Köszönöm, hogy írtad, hogy a suli nélülis vihetem. Nekem azt mondta az igazgatónő, hogy a bizottság nem foglalkozik azokkal az esetekkel, ahol a szülő kéri a vizsgálatot és nem a nevelési tanácsadó, meghogy csak olyanokkal foglalkoznak akikről ránézésre is látni, hogy valami gond van. Hát rendesen kiakadtam, mert tudom, hogy nem így van, mert eleve olyan papírt vittem amin én kérem és hivatalos nyomtatvány. Szerinte a nyomtatvány se jó, mert a netről szedtem le. Nagyon rossz érzés, hogy hülyének néz. Szerinte az a gyereknek a gondja, hogy a kistesó miatt kevesebbet játszok vele, azért vannak tanulási nehézségei. A NT csak sok gyakorlást javasolt, de semmi konkrétat nem mondott. Fejlesztőpedagógus persze nincs a suliba. Vidéki iskola. Most megint a NT-ba kell vinnem ugyanahoz anőhöz aki márciusba nézte. Már akkor azt mondt, ha az angol se fog menni felmentik. Csak azt nem értem, hogy akarja felmenteni, ha szerinte nincs semmi baja. Na mindegy hétfőn kérek időpontot és visszaviszem hozzá, kiváncsi vagyok mi lesz.Bocs hogy hosszú lett, de jó volt kiírni magamból.
2010. nov. 26. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/43 A kérdező kommentje:
Bizony a kisebb gyermekemnél tavaly amikor elsős volt, nekem is azt mondták, hogy csak a finom motorikájával van baj. Az, hogy év végén még csak a betűket olvasta és alig tudta szavakká összerakni, szerintük még normális volt. Most második félév felé, bár fejlődött, még mindig jócskán a társai szintje alatt teljesít. Viszont a matekja egyre jobb, abban előttük jár, pedig azt egyáltalán nem gyakoroljuk, hiszen az olvasás írás okoz nagy gondot. Idén olyan délutános tanítónénit kapott az osztálya, akinek van gyógypedagógiai képesítése is és az ő keze alatt, irányítása mellett tudtunk közösen valami fejlődést elérni.
2010. nov. 26. 17:19
 20/43 anonim ***** válasza:
75%

Én vagyok,akinek a nagylánya diszlexiás.Nekünk is hosszú volt az út és rengeteg pénzünkbe került!A Bizottságot okvetlenül járjátok ki!Nálunk volt/van más probléma is (hiperaktívitás).Nekünk semmit nem vizsgáltak már,de a felmentést ők adják ki.Arra viszont készüljetek,hogy sokat kell várni a vizsgálatra.Legyetek erélyesek!Ne engedjétek magatokat lerázni.Amennyiben megkapjátok a papírokat az azt jelenti,hogy a gyerek dupla fejkvótás és az iskolának KELL gyógypedagógust biztosítani!

Szívesen válaszolok a kérdéseitekre,nyugodtan írjatok privit.

Kedves Okos!

Miért kellene diplomát fizetnem a gyerekemnek?Azért mert a te szüleid ezt tették,nem feltétlenül ez a helyes megoldás!Az én lányom boldog lesz diploma nélkül is,én nem az én álmaimat akarom vele életre keltetni!

Neked diplomások cserélik a kocsid kerekeit?A boltban a párizsit ki szeli?Nyáron a strandon ki süti a lángost?Szerinted ők nem emberek?Biztos,hogy kell a diploma?

2010. nov. 26. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!