Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Válogatós gyerekek anyukái,...

Válogatós gyerekek anyukái, milyen módszerrel lehet kinevelni a gyerekből, hogy ne undorodjon az ételektől és ne válogasson?

Figyelt kérdés
A 6 és fél éves kislányom igazi kis anyaszomorító viselkedéssel eszik az asztalnál.Turkálja az ételt,megjegyzéseket tesz rá,ha olyan akad a szájába visszaköpi ,bele a tányérjába.Ugye elv,hogy gyereket nem ütünk meg,de szavakkal büntetésekkel mit sem érünk.Verni nem szoktuk,de sokszor már megkérdőjelezem,ezt a teóriát.Ma este a vacsoránál is ez történt,hogy kiköpte az ételt.Elvettem tőle a vacsoráját,esti mese megvonással ágyba parancsoltam,de nem tudom ér-e egyáltalán valamit ezek a büntetések,mert évek óta probléma van a gyerekkel étkezés ügyileg.Nyamnyog,lassan is eszik,sokszor kell rászólni,hogy az evésre figyeljen,mert játszik,vagy dúdolgat.Folyamatosan rá van szólva,nevelve van,de egyszerűen olyan mintha nem tudná megtanulni,hogyan kell az asztalnál helyesen viselkedni.Sajnos lehet az iskolában tanulja el ezeket a finnyázgatásokat az ételre a többi gyerektől ,de jó volna valami okos módszer amivel kinevelhetném belőle ezt.A másik ami miatt még jobban el vagyok keseredve,hogy amiért ilyen a gyerek,elég sokat veszekszünk már a férjemmel.A párom engem hibáztat,hogy bén túl jó szívű vagyok,és ha nem lennék az elveim mellett,már rég le kellett volna keverni egy két pofont a gyereknek.Sajnálom,hogy ilyen a kislányunk,mert a meghitt családi vacsorák,vagy ebédek ilyen szomorú történetté alakulnak.A gyerek sír,apa dühös,én meg letargiába kerülök.
2016. márc. 5. 23:00
1 2 3 4
 11/40 anonim ***** válasza:
78%

Fiam pont ugyanez.

Nem akarlak elkeseríteni, de nálunk a pstichológus se tudott segíteni. Ráadásul egyre vékonyabb, nem is nő, nagyon lemaradt a többiektől.e


A nevelés nem fog segíteni.

Van egy lányunk is: nála már eleve stresszeltem az evéseknél. Előtte van a rossz példa is.

Ehhez képest a kanalat is megeszi. Talán pár kaja van, amit nem eszik szívesen.

2016. márc. 6. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/40 anonim ***** válasza:
75%
A múltkor olvastam egy aranyos történetet arról, hogyan veszi rá egy anyuka a szintén válogatós, rossz evő 4 éves kisfiát az evésre. A lényeg az volt, hogy ha leült a gyerek enni és látszott, hogy ebből nyammogás lesz, elkezdett neki mesélni, ezzel egyrészt elterelte a gyerek figyelmét - akinek közben fel sem tünt, hogy bekap egy egy falatot, - másrészt úgy alakította a mesét, hogy a főhős is épp azt a fajta ételt ette, mondjuk az elején nem szerette, de a végére rájött milyen nagyon finom! ☺ Ha szereti a kislány a meséket, hátha működne nálatok is, egy próbát megér!
2016. márc. 6. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/40 anonim ***** válasza:
79%

Sajnos tanàcsot nem tudok adni nàlunk mindenki jó evő.


De minden rosszindulat nélkül mondom,hogy rengetegen 3 éves korig csesz.ik el a gyereket,mert ràhagyjàk az evést. Pl ez a két falat utàn mehetsz aztàn visszajön 10 perc múlva és adok neki megint, vagy hagyom egész nap egy fél nyàltól tocsogó kekszel babapiskótàval futkozni,vagy cukros üdìtővel édességgel tömik stb...


De az biztos,hogy azon kellene elgondolkodnod hogy jutottatok el idàig. Azt ìrod évek óta probléma az evés,miért? Mi történt akkor? Lehet hogy vmit nem akart megenni mert nem szerette de köteleztétek rà? Vagy épp az oviban volt ilyen?

Kisfiam lassan evő tìpus aminek örülök,mert mindent 32X megràg mint a nagykönyvben,de a suliban ràszoktattàk a habzsolàsra,mert nincs idejük 20 percig ebédelni- ami nagyon szomorú,mert sem a fogaknak,sem a gyomornak nem tesz jót. Volt is gond belőle az elején.

De pl nekem mai napig rémkép egy iskolai ebéd kb én is elsős vagy màsodikas voltam- vàlogatós is,azt ettem meg ami ìzlett,tehàt nem ételeket bojkottàltam csak ha az rossz ìzű volt- valami takonyszerű ragu volt főtt krumplival,sem a szaga- annak nem illata volt- sem az àllaga sem az ìze nem ütötte meg azt a mércét amit gyerek fejjel fogyaszthatónak gondoltam ìgy egy kostolàs utàn toltam is félre. Majd jött a tanìtó néni,hogy màrpedig most és azonnal megeszem különben büntetés. Persze mondhatott,bocs üvölthetett bàrmit, nyilvàn nem ettem meg,de még azzal is bepróbàlkozott,hogy a szàmba nyomjon egy kanàllal belőle... Majd közölte,hogy akkor nincs desszert és elvette a sütimet,vmi csokis tortaszelet volt, mivel édesszàjú sem voltam,ìgy ezzel sem hatott meg,többnyire becseréltem a sütiket is a többiekkel. De ezen a hétvégén anyukàm is vmi ragut csinàlt rizzsel, na ott elbőgtem magam az asztalnàl,hogy ezt nem eszem meg... Nagynehezen kiböktem mi volt a suliban,anyukàm meg hétfőn az osztyfőnöknél kezdett,hogy mit képzelnek magukról...

No comment a pedagógiai részéhez a dolognak,de sajnos ma is van ilyen. Mondjuk én mindig megyek a suliba a kisfiam első panaszàra,és valóban 90%ban a gyereknek van igaza,és sérelem érte. Kicsit jobban figyelnek a gyerekre a suliban mióta tudjàk,hogy nem az a leràzom két félmondattal anyuka vagyok. Lehet neked is kellene beszélned a tanàrokkal az evésről,hogy ott mit csinàl. Lehet hogy utànoz egy màsik finnyàs gyereket? Lànyoknàl ilyen is szokott lenni.


Bocs,hogy kicsit hosszú lett és nem is igazi tanàcs. Kitartàst.

2016. márc. 6. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/40 anonim ***** válasza:
58%
Szegény gyerek, biztos tiszta görcs a kaják miatt. A legtöbb gyerek válogatós, ez van, undorodnak bizonyos kaják ízétől vagy állagától. Miért nem lehet ezt elfogadni? Te mindent megeszel? Én felnőttként is válogatós vagyok, a párom még inkább, a család elfogadja, a családi vacsikkor igazodnak mindig mindenkihez. Szerintem fejezzétek be ezt a stresszes kajálás szokását, főzz neki olyat, amit szeret és mindenki nyugodtabb lesz.
2016. márc. 6. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/40 anonim ***** válasza:
78%

A mai tapasztalatom:jutalmazás!

Nálunk kezd beválni. 8 éves,és nem mindig azt akar enni ami van.

Pirospontot kap minden alkalommal. 5 után lehet 1 kívánsága.

2016. márc. 6. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/40 anonim ***** válasza:
76%

Sokmindent nem tudsz tenni sajnos.Írod, hogy van egy pár étel amit megeszik.Neki csinálj olyat, magatoknak meg mást.Elképzelhető, ha látja, hogy ti mást esztek, változni fog.

De érdemes húsételekkel próblálkozni.Nekem 6 éves a kislányom, ha valami húsmentessel próbálkozom, akkor nem eszik.Például a kenyérre rábírhatatlan, kezdettől fogva magába eszi a felvágottakat, virslit, szalámikat.

Nem érdemes idegeskedni, sürgetni meg végképp nem.Kitartást!

2016. márc. 6. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/40 anonim ***** válasza:
65%

Próbáld meg vele új formában megismertetni az ételeket. ELég sok gyereknél probléma, hogy a hagyományos magyar konyha nem éppen gyerekbarát, nem az ő ízlésüknek megfelelő (sűrű,zsíros, mócsingos, fűszeres), és az ilyen ételek által alapvetően megutálják a hozzávalókat is, ha az magában finom is lenne.


Rohadt válogatós gyerek voltam. Gyűlöltem a főzelékeket (szétfőtt tök, pépes-édes borsóhányás, stb...), spenótot, az összes levest (könyörgöm, egy paprikás löttyben úszó szarráfőtt zöldséghalmazról beszélünk, minden ízélményt mellőzve), a tésztákat (hála mákos, diós, káposztás, krumplistésztának), a mócsingos-kolbászos rakott krumplit, a rágós-gumis konzerv gombát (fú pedig a rendes friss gomba az egyik kedvenc ételem ma)... nem volt könnyű velem.


Aztán édesanyám olyan 8 éves korom között elkezdett érdeklődni a konyhaművészet iránt és megtanult a tipikus magyar ételek helyett finom,nemzetközi ételeket készíteni. Hát mindjárt meg is változott minden. A kiindulópontja ennek az volt, hogy általános iskolában menzások voltunk a testvéremmel, és egyikőnk se evett ott, mert a fent említett ételek voltak az asztalon....


Csak egy pár példát írok,hogy hogyan lehetne pl. megszerettetni vele bizonyos zöldségeket, gyümölcsöket:

- alma, körte: készíts neki vaníliaszószos sült almaszeleteket, körteszeleteket, esetleg strudelt.

- eper, áfonya, málna, bogyós gyümölcsök: verj fel habtejszínt 8ne bolti tejszínhabot, hanem sima 30%-os habtejszínt), és azzal add neki :) Vagy szórd fagyi tetejére mindig! Illetve össze is pürésítheted, és egy kis cukorral, tejjel italként adhatod. Szép színe van és nem kell megmondanod miből van...a legtöbb kislány szerintem nem mond nemet rá :)

- dinnye: nyáron készíts frissítőt belőle, egy kis dinnyét pürésíts, öntsd fel szénsavas vízzel, adj hozzá mentát, citromot, olyan mint egy különleges limonádé :) Ugyanezt barackkal is meg lehet csinálni.

- barackot, szilvát, stb. az eperrel hasonló módon, vagy ez is jó forrón, dióval, vaníliaszósszal


Ami a zöldségeket illeti, a legtöbbel érdemes krémleves formájában illetve rakottasban próbálkozni és NEM ELMONDANI mi van benne, csak ha megette és ízlett neki!

Pl. brokkolikrémleves füstölt sajttal, fokhagymával vagy rakottas belőle rizzsel, tejszínnel, füstölt sonkával, sajttal - a brokkolirózsákat apró, 1-2 centis darabokra szedve. A karfiolt kb. ugyanígy.

A borsóból készíthetsz sajttal felfújtat,vagy sós borsókrémlevest krémsajttal, hagymával. Egészen más íze van.

Tökből főzelék helyett próbálj ki szintén egy tökkrémlevest, ricottával és sok-sok sült paprikával keverve. A tökös ételekkel a férjem is úgy van, hogy nem eszi meg, de a sütőtökkrémlevest nagyon szereti!

A paradicsomból csinálj kenyrkarika-mozzarella-paradicsom-tornyokat, az érdekes a gyerekeknek.

A cukkinit panírozd parmezános bundába és rántsd ki, isteni finom. A rántott dolgokra amúgyis azt írtad szereti. De tejszínes krémleves is lehet belőle citrommal

Az avokádóból szintén készíthetsz krémet vagy padlizsánból is, és kóstolja meg, de ne mondd meg előre mi az. Tegyél hozzá olyasmit a szendvicsre, amit szeret.

A répából a legjobb lenne répatortát sütni és ha ízlik neki elmondani, hogy répából volt, és legközelebb bevonni a sütésbe! Ugyanígy egyébként nagyon finom cukkini és céklatorták is vannak, ki lehet próbálni. Ha egyszer rájön, hogy ilyen finom dolgokat lehet belőle csinálni, megváltozik a véleménye :)

A spenóthoz, sóskához az omlettet vagy a felfújtat tudom szintén ajánlani, ahol a sajtos-tojsásos ízhez (amit a legtöbb ember szeret) csak egy kis plusz a spenót, de így megismerkedik vele és meg is szeretheti. A spenótót amúgyis a gyerekek 80%-a utálja, érdemes óvatosan bánni vele :)

A gombából kis mutatós sült falatokat csinálni, sajttal vagy fűszeres túróval töltve.


És így tovább. Figyelni rá, hogy reggelire, vacsira érdekes formában kapjon zöldséget, amikor otthon van, pl. ubrokát, retket, stb. formára vágni, majonézből-paprikakrémből arcot rajzolni a szendvicsre, ilyesmi.


És a legroszabb, amit tehettek az a kiabálás és a hisztizés. Valaki nagyon jól írta, hogy tiszta szabályokat kell felállítani: x idő van az evésre, ha nem ette meg elvenni. És előre tisztázni ezt evés előtt! Illetve szépen megkérni hogy kóstoljon meg mindent. Ha parancsolod, bünteted, szidod az pont az ellenkező hatást éri el!


Plusz rengeteg ételbe bele lehet csempészni a zöldségeket, pl. rántottába paprika, gomba, cukkini, hagyma, stb., krumplipürébe répa, karfiol, karalábé, zeller, a krémlevesekbe is lehet mellé más zöldséget is tenni. Pl. paradicsom vagy tök mellé paprika, cukkini mellé uborka, karfiol mellé brokkoli, stb., stb. olyan mennyiségekben, hogy nem tűnik fel különösebben.

2016. márc. 6. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/40 anonim ***** válasza:
73%
Ja mégvalami: tócsnit, zöldségfasírtot is készíthetsz vagy rendes fasírthoz adhatsz zöldségeket.
2016. márc. 6. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/40 anonim ***** válasza:
43%

Nem igaz, hogy a magyaros kajákat nem szeretik a gyerekek.Nem mócsingós húsból kell főzni, szép húsokat lehet kapni.Nem mellesleg a töltött káposzta, csirkepaprikás nokedlivel elég magyaros étel, gulyáslevesről nem is beszélve, s ezeket azért szeretik a gyerekek.

Nekem a zöldségekről a nyúl jut eszembe, nem tartom táplálónak, természetesen egy-két formában megeszi, mint például húslevesben, párolt vegyes zöldségköret.De én tuti nem tömném nyúleledelhez hasonlóval.

És nem vitaminhiányos, nincs túlsúlya, nem is vékony.Ennyit a zöldségekről.

2016. márc. 6. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/40 anonim ***** válasza:
56%

"Nem igaz, hogy a magyaros kajákat nem szeretik a gyerekek.Nem mócsingós húsból kell főzni, szép húsokat lehet kapni.Nem mellesleg a töltött káposzta, csirkepaprikás nokedlivel elég magyaros étel, gulyáslevesről nem is beszélve, s ezeket azért szeretik a gyerekek. "


Ezt mondd a menzásoknak, hogy ne olyat főzzenek, jó? :)

Egyébként nem sok gyereket láttam életemben, aki szerette a töltött káposztát (káposztát?! Az pont olyan mint a spenót, mindenki utálja...) vagy a gulyáslevest (a legtöbb kisgyerek számára rágós a marhahús...).A csirkepaprikással persze igazad van. De őszintén, nagyon kevés olyan magyar étel van, ami "gyerekbarát".

2016. márc. 6. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!