Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Miért jobb igény szerint...

Miért jobb igény szerint szoptatni, mint idő szerint?

Figyelt kérdés

Normális válaszokat légyszi, mert én is normálisan tettem fel a kérdést, ha provokálónak tűnik, nem provokálásnak szántam!



Én még nem szoptatok, majd csak februártól, mert akkor születik meg a pici, ha minden jól megy.

Sokan mást mondanak a szoptatásról, valaki igény, valaki idő szerint. Én idő szerint szeretném majd szoptatni, mert ha igény szerint szoptatom, akkor a baba akkor fog enni, amikor akar, és ha mondjuk olyan helyen vagyok, ahol mások is vannak, akkor nem szeretném a nyilvános szoptatást (nem vagyok a nyilvános szoptatás ellen, ha valaki ott szoptat, akkor ott szoptat, mindenesetre én nem szeretnék).

Viszont erről az idő szerinti szoptatásról a nagy többség le akar beszélni, mert hogy jobb az igény szerinti szoptatás, mint az idő szerinti. Mégis miért jobb? Vagy mitől lenne jobb? Nem akarok provokálni senkit.


2020. okt. 23. 18:49
1 2 3 4
 11/33 anonim ***** válasza:
65%

Nekem 4hónapos most. Az elején nem tudtam nem igèny szerint szoptatni. Kicsit besárgult, hamar elfáradt a szopiban, egy óra múlva megint evett.

Azóta sem nézem szigorúan az órát, tehát ha pl.oltásról jövünk haza és kisírta a tüdejét nyugtatásképpen picit cicire teszem (hiszen a szoptatás nem csak az evésről szól, cumija meg nincs). De ettől függetlenül magától kezd a napirend kialakulni, hiszen a fürdetés, séta, játék, alvások kb.ugyanakkor vannak, így az etetések is.

Szóval nekem az a tanácsom, hogy figyeld a babádat majd! A sírásából lehet következtetni mi a baja. A kisfiam, ha éhes "lálá" zik. Ha pukiznia kell "ehh"hangokat ad ki stb..

2020. okt. 23. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/33 anonim ***** válasza:
43%
Etesd nyugodtan időre, rengeteg babát ettetek így régen, sőt most is, ha nem jön be, áttérsz az igény szerintire, szerintem nem hülyeség az, hogy pihenni kell a gyomrának.
2020. okt. 23. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/33 anonim ***** válasza:
57%

#7 a szülés utáni depresszió a terhességgel és szüléssel járó hormonális egyensúlytalanság miatt alakul ki, amin természetesen nem segít a millió féle egymásnak ellentmondó elvárás és tanács, de nem az igény szerinti vs időre szoptatás a kiváltó oka, azért ezt ne keverjük ide.


Kérdező, nyilván mindenki úgy csinálja, ahogy neki jó, ahogy neki működőképes. Én azt tudom amúgy erre mondani, hogy ha az előző generáció nem időre szoptatott volna, akkor eszedbe jutna, hogy pont 3 óránként kínáld meg cicive a babád, és a közbenső időben ha sír, mert éhes, cukros vizet meg teát adj neki? Mert őszintén szólva, ha én erről nem olvasok a terhesség alatt és nem javasolja ezt nekem pár idősebb rokon, bizony soha fel sem merült volna bennem, hogy így szoptassak. És ezt azért mondom, mert anyaként sokszor kell majd az ösztöneidre hallgatnod, nőként az empátiakészségünk azért ilyen fejlett, hogy a csecsemőre könnyebben ráhangolódj és megértsd az igényeit, a szükségleteit, amíg még nem tudja őket szavakba önteni. Márpedig az én ösztöneim nekem soha nem mondták volna, hogy adjak cukros teát a kéthetes babának, amikor ő éhes és cicit kér. A másik alternatíva, hogy hallgatom keservesen sírni még másfél órán keresztül, mert most engedte el a mellem húsz perce. Hát kinek hol van a tűréshatára, ugye.

Az igény szerinti szoptatás mellett rengeteg sok érv szól, utána lehet olvasni neten. Alapvetően ez egy komplex gondozási forma, nem csak az etetést foglalja magában, hanem a válaszkész nevelés egy eleme. De az igény szerintiség nyilván az anya igényeiről is szól- ha neked teher valami, nehezedre esik, akkor igenis változtatni kell, mert erőltetve, kimerült és stresszes anyukával a gyereknek sem lesz jobb csak azért, mert három óránál gyakrabban kap mellet. Nyilván fontosabb a kiegyensúlyozott, boldog anyuka, mint az igény szerinti szoptatás, ezt senki sem vonja kétségbe. Ugyanakkor minek nehezítsem a saját életem pusztán elvből, amikor mellen két perc alatt megnyugszik a lányom és alszik fél éjszakán keresztül, míg sétálgatva, ringatva, énekelve szenvedhetek vele órákon át, csak nyűgös lesz és kimerült, feleslegesen stresszelve engem is és nyilván őt is. Ha a gyerek igényeire válaszolsz és azokat elégíted ki, amikor jelentkeznek, akkor sokkal könnyebb dolgod van végeredményében, és amúgy szerintem kompetensebbnek, magabiztosabbnak is érezheted magad az anyaságodban. Nem utolsósorban könnyebb megtanulni és értelmezni a baba jelzéseit, ha azokra megfelelően reagálsz és az óra helyett azokat figyeled.


Én igény szerint szoptatok, de soha semmi hátrányát nem láttam eddig (kedden lesz három hónapos a lányom). Én sem vagyok a nyilvános szoptatás ellen, de azért jobb szeretem elkerülni, nyáron alapvetően inkább parkokba mentünk a jó időben hosszabb távra, ahol egy bokor tövében megbújva annyit szopizott a baba, ameddig csak akart, senkit sem zavarva, egyébként meg ha emberek közé akartunk menni, azt mindig evés utánra időzítettük, rugalmasan (most az a fél-egy óra, amit egy ilyen pici babával házon kívül töltesz, főleg majd télen, az nem oszt, nem szoroz a szoptatás szempontjából, barátokkal meg én csak olyanokkal találkoztam, akikkel vagy csak egy kávéra összefutottunk, rugalmas időben szintén, vagy akikkel vagyok olyan viszonyban, hogy nem ciki előttük szoptatni). És egyébként meg csak az első pár hétben (4-6) volt nagyon cicimatrica, amikor tényleg nonstop mellen akart lenni, ilyenkor úgyse mész nagyon sehova, max 10 percre sétáltok egy gyorsat a ház körül, utána beáll egy rendszer magától is, iszsz babák sem lógnak 0-24 az anyjuk mellén egy bizonyos idő után már. De ez az első pár hét folyamatos szoptatása egyébként meg a tejtermelés szempontjából baromi fontos. Ha akkor korlátoztam volna, akkor mostanra valószínűleg pótolnom kellene, mert nem tudott volna beállni a kereslet-kínálat. Ugyanis ha a baba akkor és annyit van mellen, amikor és amennyit szeretne, az pont a megfelelő információt közli a tejtermelő mirigyeknek, és azok bizony pont annyi tejet fognak termelni, amire éppen szüksége van a picinek. Ez különösen fontos egyébként növekedési ugrásoknál, a hirtelen átmenetileg megnövekedő kalória és tápanyagigényt nem tudod háromóránkénti húszperces etetésekkel fedezni, olyankor azt fogod csak észrevenni, hogy a baba folyton éhes és pótlást adsz neki (potenciálisan cumisüvegből, ami a szopitechnikáját is rontja), elindítva a lejtőn a korai elválasztás felé. Nincs baj a tápszeres táplálással sem, de azért az vitán felül áll, hogy a gyereknek a legoptimálisabb az igenis az anyatej, és ha elkerülhető, akkor jobb nem mesterséges anyagokkal tömni.

Amúgy idővel differenciálódik a baba igénye is. Eleinte, az első pár hétben van csak, amikor mindenre megoldás a mell, de később már nem lesz elég. Viszont az első három hónapra érdemes úgy gondolnod, mint a negyedik trimeszterre- ennek is utánaolvashatsz, nekem baromi sokat segített a babám megértésében-, ilyenkor a pici még azt tanulja meg, hogy a világ biztonságos hely, ahol érdemes jeleznie a szükségleteit mert válaszra talál. Az ilyen, mint türelem, önfegyelem, ezek túl komplex dolgok, amik amellett, hogy temperamentum kérdése is, idegi érettséget is igényel, ami nem az első 1-2 évben jön el. A pár hónapos babát arra hivatkozva megváratni, merthogy "majd így megtanulja, hogy nem körülötte forog a világ" kifejezetten káros és rossz üzenete van. Ezekből lesznek a lázadó tinik, akik nem mernek a szüleikhez fordulni segítségért, amikor már nagyon elszaladt velük a ló.


Persze a bizalom, a kötődés, a szeretet, ezek mind-mind összetettebb dolgok annál, hogy csak és kizárólag ez az egy elem, hogy igény szerint vagy időre szoptatod-e a babát, egy életre meghatározza. De kutatások és a gyakorlat azt igazolja, hogy a picinek ez határozottan előnyös, nem beszélve arról, hogy saját tapasztalatomból kiindulva ez jön természetesen, ez az, ami ösztönösen jónak érződik, plusz a saját életemben nekem ez könnyebb, egyszerűbb, kényelmesebb. Ez utóbbi szempont nem biztos, hogy mindenkinél így van, neked kell mérlegelned, szerencsére az, hogy jó anyja vagy-e a gyereknek nem ezen múlik.


Bocs, hogy hosszú lett. Igazából próbáltam visszafogni magam, mert amúgy regényeket tudnék írni a témáról :D De rengeteg sok cikket, tanulmányt, írást találsz a neten, ha érdekel, ez egy elég sokat kutatott témakör.

2020. okt. 23. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/33 anonim ***** válasza:
55%
Én igény szerint szoptattam, időre. Ugyanis a lányom 2 óránként kérte :). De éjjel is 3x. Nagyon sokáig. Összesen 2 évig szoptattam.
2020. okt. 23. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/33 anonim ***** válasza:
57%
Iszsz babám volt, az eleje nyilván összevissza volt de aztán fixen 3 óránként kérte, szóval ez ki fog alakulni szépen. Nappal-éjjel másfél évig, elalváskor-felkeléskor 2 éves koráig kapott cicit.
2020. okt. 23. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/33 anonim ***** válasza:
55%
Én három gyereket nevelek. Kezdetektől mindháromnál egyformán csináltam. Ha éhes volt megszoptattam, utánna megszeretgettem, babusgattam és szépen letettem a kiságyába, nem lógott rajtam egyik se. Már a kórházban megpróbálták elrontani őket, szajkózták hogy legyen annyit a gyerek mellen amennyit akar. Én ezzel nem értek egyet. Én vagyok a felnőtt, az anya, az én dolgom kialakítani a gyerek napirendjét és nem a gyerek fogja magának. Soha nem kaptam fel a mellemre egyiket sem minden nyikkanásra csak ha tudtam hogy éhes/szomjas. Ez nyilván az elején kevesebb idő is lehet mint 3 óra ezért nem szabad ragaszkodni az órához. Nem támogatom a mai nézetet miszerint kizárólag a mellünkkel tudunk kommunikálni a babával. Egészségesen kötődő, kiegyensúlyozott gyerekek. Valakinek a háztartást is el kell látnia, foglalkozni kell a nagyobb gyerek igényeivel is, van egy férjem és saját magammal is törődnöm kell. Érdekes de a nonstop cicin lógató anyukák többsége igen hangosan szokott panaszkodni hogy még wcre??! sem jut el. Hát mindenki úgy csinálja ahogy neki jó.
2020. okt. 24. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/33 anonim ***** válasza:
49%
Az igény szerinti szépen átalakul idő szerintive
2020. okt. 24. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/33 anonim ***** válasza:
33%
Iszsz = ott és akkor ahányszor ameddig a gyerek igényli. Ő a főnök. Lesz egy baromi rosszul alvó, egésznap és éjszaka mellen csüngő gyereked (hisz ha alváshoz is igényli akkor meg kell adni neki). Fájni fog a hasa a folyamatos gyomortelítődéstől, addig lesz csendben amíg betömöd a száját a melleddel. Most azért kell neki egésznap mert még pici aztán növekedési ugrás miatt, aztán a foga miatt etc. Aztán már csakúgy mindenre az lesz a megoldás. Ha szemérmes vagy akkor felejtsd el hogy ki tudsz mozdulni, hisz bármikor ha diszkomfortérzete lesz a babának kérni fogja hiszen erre szoktattad. Írják itt hogy majd a baba kialakítja a dolgokat ügyesen és csak az eleje nehéz. Hát nem tudom...én nagyon sok anyukát láttam panaszkodni hogy 7-8 hónapos és nagyobb gyerek is mindenért cicit kér, semmit nem tud csinálni mellette, egész este igényli. Akkor most hol kezdődik a iszsz és hol végződik?! Ha neked ezek beleférnek kérdező akkor így csináld, de ha nem akkor szerintem etetésen kívül ne szoktasd mellre.
2020. okt. 24. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/33 anonim ***** válasza:
57%
Az iszsz nem egyenlő azzal, hogy bármi baja van, cicit nyomsz a szájába. Ha úgy érzed sokat evett, túl korán jelt, nyűgös, megnézed a pelusát, ringatod, felveszed. Ha szopni akar, keresni fogja a mellet. Újszülött korában szerintem volt olyan, hogy óránként szopizott. Most 4 hónapos, magától 4 óránként kér enni, éjjel 1x kel, 10-12 órát alszik. Persze, ha van valami baj, néha most is kér 1-2 órán belül. Az iszsz azért jó, mert a babák nem gépek.. egyszer 80 ml-t szopik, máskor 140 ml-t, nem tudhatod. De jelezni fog, ha szopni akar. Amúgy van olyan gyerek is, aki az elejétől 3 óránként kér.. de ritka. Amúgy miért pont 3 óra? Akkora kreténség ez, hogy hihetetlen.. Már a tápszeres anyák se időre etetnek, mert elavult. A gyerek alapigénye a szopás, egyfajta biztonság, nyugtatás.. aki nem akar annyit cicire pakolni, az is ad cumit... Ez is a szopizás fontosságát támasztja alá. Ne legyetek kretének.
2020. okt. 24. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/33 anonim ***** válasza:
68%
Sziasztok 2 honapos elso babas vagyok. Nekem a korhaz is az iszszt eroltette, ezen kivul a vedonom es a gyerekorvos es a magan nogyogyaszom is ezert a 3 orasos etetos modszert nem ismerem. Elmondanatok hogy az mitol kenyelmesebb? Nem vitainditast szeretnek hanem oszinten erdekel. Nalam ugy nez ki hogy fekve szoptatok mobilozok netflixet nezek ha bealudt atrakom a kisagyaba es takaritok vagy mast csinalok. Delelott elmegyunk setalni babakocsiban, epp hordozo kendot veszek azt is hasznalni fogom. Ha wcre ki kell menni szoptatas kozben kiveszem a szajabol a cicit es kimegyek. Ha ehes vagyok kiviszem a konyhaba ott van pihenoszek kozben nezelodik. Teny hogy egy fozest nem birna ki max 15 perc a limitje de ezert veszek kendot. Sminkelni ugy szoktam hogy lerakom a jatszoszonyegre egyelore meg elvan. De gondolom hordozas kozben sminkelni is tudok majd ahogy masok foznek meg takaritanak. Ez egy 3 orankenti szoptatasnal is igy nez ki? Mit csinaltok a ket alvas kozotti idoben? Gondolom a 3 orasoknal sincs el meg egy kusbsba magaban feloraig (?). Tenyleg erdekel mert anyosom szerint is ugy kene etetnem hogy 3 orankent.
2020. okt. 24. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!