Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Miért ne lehetne egy kis...

Miért ne lehetne egy kis vizet adni a babának nagy melegben?

Figyelt kérdés

Miért hiszitek el, hogy 6 hónapig csak anyatej? Ez az ételre vonatkozik. A baba pisil,kakil,nyáladzik,izzad,stb.Rengeteg folyadékot veszít,többet,mint amit az anyatejjel pótolhatnának.

Tényleg meggyőződtetek,hogy megalapozott ez a trend?

Kipróbáltátok már kell -e a babának a víz?


Senkit sem akarok megbántani,tényleg. Azért írtam ki ezt a kérdést,hogy legalább aki dilemmázik,hallgasson a józan eszére, és arra az 50% gyerekorvosra,aki nem támogatja,hogy nincs másra szüksége.

Lehet,hogy nem okoz károsodást,bár én kétlem, de az biztos hogy kínzás. Nem kell itatni,nem kell sok,de néha kell, vagy ha lázas, vagy nagy melegben.

Ha más véleményen vagytok,írjátok meg miért? Ki is volt tulajdonképpen aki nektek ezt tanácsolta,hogy ne adjatok vizet, és mivel magyarázta?


2011. máj. 21. 21:22
1 2 3 4 5
 31/46 TKI Ibolya ***** válasza:
65%
A tej eleje vizes és az utolja zsíros.Ezt meg is nézheted ha lefejed a tejed.Tehát először szomj oltó utána pedig laktató.Ha szomjas csak pár kortyot szopizik a baba.Az én gyermekeim is így tettek.Három gyermekem van és egyik sem halt szomjan és nem fejlődtek rosszul.Persze ha te megitatod vízzel akkor sem teszel rosszat.Egyébként gondolj bele van olyan ország ahol nagyon ritkán jutnak vízhez az emberek és mégsem halnak szomjan a babák mert szopiznak(inkább éheznek mert túl vizes az anyatej és nem táplálék csak ital).Tégy belátásod szerint!
2011. máj. 22. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/46 anonim ***** válasza:
71%

Az én gyerekem májusi,de ö sem fogadott el cicin kívül semmit,és 40 fok volt azon nyáron.Nem kellett plusszba szoptatnom,evett-aludt víz nélkül.Reméltük második nyáron jobb lesz a víz ivás.akkor már 1 éves volt,és nem akart semmilyen folyadékot elfogadni,állhattam a fejemre.Tudatosan kérte a cicit mikor szomjas volt.

Harmadik nyáron 2 éves volt,minimális folyadékkal és cicivel telt el a nyár,akkor már mondta,hogy szomjas,és azért kell.Húzott kettőt és ment tovább.

Most 3 éves ,még mindig van cici,de most már elfogadja pohárból a teát vagy vizet.de csak mert belediktálom.

Azt mondja,hogy a cici is jó szomjúságra.Én elhiszem neki.

2011. máj. 22. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/46 anonim ***** válasza:
39%
Most nem azért, de egy három éves gyereket szomjúság ellen szoptatni.... Hát nem tudom. És ez hogy zajlik, elmentek valahová ebédelni hétvégén, a család iszik egvy üdítőt, a gyerek pedig két falat között szopik három kortyot?
2011. máj. 23. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/46 anonim ***** válasza:
100%
Ha jól emlékszemnem nem arról szól a kérdést ami a te válaszodban áll.Nemrég láttam egy olyan kérdést ami óvodáskorú gyerekek szoptatásáról szól.Ha összetévesztetted és véletlen került ide,akkor én kérek elnézést.
2011. máj. 23. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/46 xStefix ***** válasza:
36%

Én is csak anyatejpárti vagyok.


Kérdező, úgy tippelem, hogy valószínűleg nem vagy (túl) jártas a szoptatás szakmai köreiben. Mivel én valamelyest igen, ezért hadd írjam le neked, hogy ma Magyarországon az eü. dolgozók jelentős része egyszerűen nem ért a szoptatáshoz (és megint tisztelet a kivételeknek). Pontos százalékot nem tudok neked mondani, de én úgy látom, hogy legalább a 60%-uk nem tudja, pontosan mi fán terem a dolog. Vannak persze halovány ismereteik, de ezek általában jócskán hagynak kívánnivalót maguk után. Egyrészt azért, mert azok, akik x10 éve praktizálnak, elég régen tanultak róla, másrészt esetleg már akkor is helytelen információkhoz jutottak, amikor még újnak számított a téma. Volt már szerencsém belenézni nem egy szakközepes és felsőoktatási képzési anyagba és sajnos a mai napig forognak benn olyan könyvek, amiknek a tartalma már min. 20 éve túlhaladott... De a most kinn dolgozó orvosok és védőnők anno még ezt tanulták - és ha azóta nem képezték tovább magukat (és ez megint inkább a kisebbségre igaz), akkor szimplán és egyszerűen nem tudják azt, amit kellene.

Szerencsére én is találkoztam már olyanokkal, akik tudják, hol áll most a szoptatás "tudománya", de még kevesen vannak. Úgy tűnik, a te 3 ismerősöd is a többséghez tartozik (legalábbis ami ezt a kérdést illeti).


Így van ez a babák itatásában is. Azt, hogy az anyatej összetétele pontosan megfelel szomjoltás céljára IS, ill. hogy a szoptatás sokkal-sokkal több, mint egyszerű evés/etetés, nem írnám le újból.

Én abszolút természet(esség)-hívő vagyok és józanul igyekszem gondolkodni, ahogy te magad is fontosnak tartod. Csakhogy én meg arra jöttem rá a saját kutakodásaim során, hogy a Természet nem véletlenül alkotott meg minket úgy, ahogy. Lehet, hogy neked nem érv az, hogy az állatvilágban vagy a természeti népeknél hogyan szokás szoptatni - ámbátor lehetséges, hogy sokkal több közös dolgunk van velük, mint elsőre gondoljuk! Sőt, az is simán megeshet, hogy talán valamit ők tudnak jobban, mert őket még nem formálta át (negatívba) a mi "modern civilizációnk". Aminek ugye sokszor több a hátránya, mint az előnye.

Jelesül, nagyon profánul hangzik, de szerintem azért lett az embernőnek két éspedig anyatejet termelő melle, mert így a legjobb az embergyereknek. Ha annyira kellene az a víz, akkor tutira veszem, hogy az egyik mellünkből az jönne. És azért, mert a Természet mindig a tökéletesre törekszik! Ebben szerintem egyetértünk.

De hogy kicsit tudományosabb magyarázatot is adjunk:) : a többiek már írtak neked arról, hogy miért jó ivásra is az anyatej (86%-a víz), és hogy miért is értékesebb a baba számára az a folyadék, ami a szomjoltásra szolgáló víz-rész mellett még kismillió tápanyagot, vitamint, ellenanyagot stb. tartalmaz. - Azzal a vízzel szemben, amiben "csak" ásványi anyagok, egynémely káros anyag és egyéb kiegészítők vannak (ha mondjuk gyümölcsléként vagy teaként adod). Szerintem te is gyorsan beláthatod, hogy az anyatej sokkal értékesebb a baba számára.


De, ettől még lehetne itatni egy babát, hiszen az anyatejből (a víz mellett) még hozzájuthatna a szükséges védőanyagokhoz. Így van.

Viszont, akkor álljon itt még egy olyan érv is, ami egész eddig nem hangzott el, pedig nagyon lényeges, és konkrét magyarázatot ad arra, hogy miért NEM JÓ vizet adni a csak szopizó babáknak: Tudvalevő, hogy az anyatejben lévő IgA ellenanyag védőréteget képez a béltraktus falán, ami speciális védelemet nyújt a bejutott kórokozók és antigének ellen. Ez a védőréteg akkor fejti ki a legoptimálisabb hatását, ha folyamatosan jelen van (érthető módon). Nade, a víznek és minden más nem-anyatej tápláléknak is megvan az a kevésbé szerencsés tulajdonsága, hogy szépen lemosogatja a bélfalról ezt a réteget. Ergó, a baba védettsége pusztán a vízivás miatt is kisebb-nagyobb mértékben sérülhet.

Ugyan nem vízre, hanem tápszerre, de olyan adatot olvastam nemrég, hogy már egyetlen adag táp is akkora változást (kárt) tud okozni az emésztőszerveken, amit 2 hét(!) folyamatos és zavartlaan szoptatás (anyatej) tud csak rendbe hozni. A víz vélhetően nem okoz ekkora galibát, hiszen nincs benne fajidegen fehérje (a táp ugye ezért akkora mumus), de biztosan nincs jó hatással a védőrétegre.

És ez az utolsó tény már elég ahhoz, hogy ne azt mondjuk egy anyukának, hogy adjon a babának vizet, ha akar, mert semleges hatása lesz; hanem azt, hogy NE adjon, mert esetleg káros is lehet. Szakmailag legalábbis ez a korrekt hozzáállás.


Ezért olvashatsz itt a fórumon olyan tanácsokat (pl. tőlem is), hogy a csak szopis anyuka ne itassa külön a babát a hozzátáplálás előtt. Hidd el, megvan a (tudományosan igazolható) okunk, amiért ezt javasoljuk, nemcsak divatból, a trend miatt csináljuk.


(gyakorló szoptató anyuka, aki dietetikus-hallgató, ibclc szeretne lenni és olvassa a szopis szakmai fórumot)

2011. máj. 24. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/46 A kérdező kommentje:

Kedves Utolsót!

Én elfogadom,ami írsz, de én ténylegesen a meleg időszakokra szeretném tudni,miért ne lehetne egy picit pótolni a folyadékot,már csak azért is,mert ugyan lehet,hogy van előtej,de hogy a több milliárd nőnek nem nézték meg,hogy kinek milyen,az is biztos.A babákat sem kérdezték.Én mindent elfogadok,de úgy érzem,a nagy melegben rugalmatlanság ez a csak anyatejes felfogás.

2011. máj. 24. 17:13
 37/46 anonim ***** válasza:
Már bocsi, de az anyatejnél rugalmasabb nincs. De sztem Téged semmivel sem lehetne meggyőzni. Akkor meg miért is kérdezel??? Inkább jelenstd ki...
2011. máj. 24. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/46 xStefix ***** válasza:

1: A nagy melegben sem kell itatni, éspedig azért, mert ha többet szoptatsz, hogy a baba több elsőtejhez jusson (ti. igény szerint), akkor akár már 1-2 napon belül megnőhet a tejed mennyisége. És addig is, amíg így szaporodik, nem lesz kevés evésre sem! Max. éjjel 1x pluszban fel kell kelni szoptatni és estefelé esetleg kicsit nyűgösebb a baba. - De egyrészt a melegedés sem ennyire drasztikusan, egyik napról a másikra szokott jönni (bár ezután már ki tudja), másrészt a tej mennyisége sem annyira érzékeny, hogy +20-30 milit ne tudna "hipphopp" megtermelni. Nincs ennyire kicentizve a rendszer, pont azért, hogy s.o.s. szükség esetén is legyen mit ennie/innia a piciknek.

2: Nyilván kivitelezhetetlen, hogy mind a 4 milliárd nő tejét bevizsgálják, de ez teljesen abszurd elvárás lenne a részedről is. Mivel az anyatej minősége folyamatosan változik (akár már egy napon belül is!), így már azt az alapvető dolgot se lehetne eldönteni, hogy egyáltalán mikor legyen az az időpont, amikor "mindenki" tejét lefejik vizsgálatra. Egyáltalán, a lefejt anyatej összetétele már néhány óra után elkezd módosulni, ugyanis a fehérjéi kvázi elkezdik megemészteni a tejet magát. És akkor ez csak két gyakorlati probléma...

De, nem hiszem, hogy létezik olyan ember a Földön, aki a tudományosságra hivatkozva komolyan azt várná el, hogy ezt bárki kivitelezze. Sőtmitöbb. Remélhetőleg olyan se nagyon akad, aki azt feltételezné, hogy csakis azért, mert anyák millióinak a tejét soha nem vizsgálják be, ezek a tejek már kevésbé lennének jók. Erre már én is csak azt tudom mondani, hogy nézz körül és olvass utána, hogyan nőnek fel gyerekek egészségesen csupán csak anyatejen.

Újra csak azt tudom mondani: vannak egyéni különbségek a tejeink között, hiszen a testünk sem működik egyformán. De hogy minden anya szervezete a legjobbat próbálja nyújtani a babának, az fix. Az anyatej mindig optimális összetételű és minőségű, sose "gyenge" vagy "nem tápláló". Jó lenne, ha az anyukák is elfelejtenék végre ezeket a régi tévhiteket és az eüsök se terjesztenék tovább ezeket a pletykákat.


De az már más kérdés, ha valaki egyszerűen nem akarja ezeket elhinni és/vagy nem bízik magában annyira, hogy elhigyje, ő maga is képes minderre.

2011. máj. 24. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/46 anonim ***** válasza:

Hát ez nagyon vicces. Eddig csak olvastam, nem írtam hozzá a témához, de most, hogy valaki kijelentette, hogy "A VÍZ KÁROS A BABÁNAK", hát ez tényleg nagyon vicces.

kedves Diabetikus hallgató! Azért hidd el, hogy nem mindenki tejesen hülye rajtad kívül Magyarországon.

Egy 3 gyermekes anyuka, orvos, aki viszonylag halad a korral

2011. máj. 24. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/46 anonim ***** válasza:

Kedves korral haladó orvos anyuka

Az előzŐ hozzászóló szerintem nem hülye,csak próbált magyarázatot adni a kérdésre.És nem azt mondta,hogy árt a víz,csak hogy nem kell.

Képzeld el a sok babavíz gyártó céget,ha az orvosok azt hirdetnék,hogy elég az anyatej.

Ja,még egy hülye,előző,már ketten vagyunk hülyék,az én 3 évesem sokszor oltja most is szomját anyatejjel.

2011. máj. 24. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!