Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Helyesen teszem azt, hogy ha...

Helyesen teszem azt, hogy ha akárhányszor nyöszörög a babám mellre teszem?

Figyelt kérdés
3 hónapos, nem alussza át az éjszakát, de még nappal sem alszik egy huzamban 3 órát. Ilyenkor ha felsír mindig mellre teszem. Van amikor vissza alszik, de van amikor nem. Már majdnem 7 kiló, kicsit kövér, de mondjuk a nővére is ilyen dagi volt. Jol teszem, hogy mindig a mellemen nyugtatom meg? Nem etetem túl? Sajnos a cumit nem fogadja el, és őszintén nincs már sem erőm sem türelmem órákat ölben sétáltatni.
2014. márc. 26. 08:20
1 2 3 4
 31/35 Julie S ***** válasza:
84%

Nem olvastam végig az eddigieket, de szerintem jól teszed, ha felkínálod neki, hogy cicizhet, ha akar. Ha nem akar, akkor nem kell a szájába tömni, úgyis el fog fordulni, vagy eltol magától, vagy csak nem cuppan rá. Idővel aztán sokkal változatosabb lesz a sírása, nyöszörgése és te is jobban fogod tudni, hogy mikor mit szeretne - mellet, vagy valami mást. Anyatejes babákat nem olyan egyszerű túletetni.

És az sem jó, ha túl sokáig hagyod sírni, nyűglődni, mert fel tudják úgy hergelni magukat, hogy utána már semmi sem jó, se cici, se más.

2014. márc. 26. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/35 Julie S ***** válasza:
52%
28-ason azért megakadt a szemem és csodálkozom, mert nálunk 5 hónapos kora körül kezdte átaludni a lányom az éjszakát, pedig születése óta együtt alszunk vele és szinte bármikor kap cicit, amikor csak kér.
2014. márc. 26. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/35 xStefix ***** válasza:
60%

Kérdező, szerintem pontosan tudod, hogy a babádnak mire van szüksége. ;)

Az én fiam 4 hónapos koráig szintén óránként szopizott, éjjel 2-3 óránként. Az általad említett elv szerint akkor én is túletettem meg nem figyeltem rá eléggé meg elkapattam... főleg, ha azt is leírom, hogy hordoztam is és velünk is alszik. :)

Szóóval. A dolog ott kezdődik, hogy igény szerint és kizárólag szoptatni nem azt jelenti, hogy "minden nyekkre mellre tesszük a babát". Vagyis az ezzel apellálók rosszul tudják! Ez a módszer azt jelenti, hogy AKKOR szoptatunk, amikor a baba AZT szeretné - annyi különbséggel, hogy mi nemcsak etetésre szoptatunk, hanem megnyugtatásként, altatásként, fájdalom ellen stb. Szakmailag szólva akkor, amikor a baba szopási igényt jelez. És mivel egy baba relatíve gyakran akarhat szopizni (ez természetes viselkedés a részéről), ezért aki iszk szoptat, az általában sokkal gyakrabban teszi, mint az, aki csak evésre adja oda a mellét. - Vagyis rögtön látod, hogy elég nagy különbség van a két csoport szopival ill. gondozással kapcsolatos felfogása között; ami egyben a szoptatási gyakorlatra is kihat.


Én is, és amennyire látom, részben te is:), a kötődést segítő nevelés felé hajlok, aminek az a lényege, hogy a gyerekre figyelünk és azt adjuk neki, amire valóban szüksége van. Az iszk szoptatás (sokak véleményével ellentétben) éppenhogy azt segíti, hogy még jobban megismerd a babád valódi igényeit és jelzéseit. Abból, hogy egy sor különböző jelzésre látszólag ugyanúgy (szopival) reagálunk, első nekifutásra tényleg úgy tűnhet, hogy nem figyelünk oda eléggé - viszont a gyakorlatban éppen fordítva van! A kötődő nevelés módszere ugyanis egyszerűen "megköveteli", hogy kvázi folyamatosan baba-közelben legyünk, lehetőleg testközelben is, amin keresztül már nagyon korán és teljesen természetes módon képesek vagyunk megismerni és megtanulni a babánk viselkedését.

Én már a lányomnál is erre törekedtem, de igazán a fiamnál sikerült az első időktől kezdve és a maga teljességében gyakorolnom, és azt kell mondanom, hogy maximálisan működik. Az egy dolog volt, hogy én is gyakran szoptattam őt, a legkülönfélébb okokból/célokkal, viszont szinte minden tudtam, hogy éppen miért szeretne a fiam szopizni. Ill. hogy az adott viselkedése mit jelent, mit szeretne, mi lesz a következő esemény stb. Azaz, nem hogy tájékozatlan nem voltam a jelzéseit illetően, hanem nagyon hamar nagyon alaposan kiismertem. Sőt, egy játszótéri beszélgetést követően már azt is gondolom, hogy lehet, hogy én jobban ismerem őt, mint néhány más anyuka a saját gyerkőcét...


Szóval jól teszed, amit teszel, ne aggódj! Ha bármikor elbizonytalanodnál, kanyarodj mindig vissza az alapokhoz: figyelj a gyerkőcre és az ő elvárásainak próbálj megfelelni. Nekem is mindig ez a gondolat segített, ha kezdtem kavarcosan látni a dolgokat. :)

Nem 3 hónapig, de még nagyon sokáig az anyamell lesz a babád elsődleges megnyugtató helye, mert a Természet ezt így találta ki. Csak idővel és csak szépen lassan fogják ezt felváltani az egyéb módszerek, technikák, helyek; nem kell ezeket siettetni, mert mindennek eljön majd a maga ideje. Nem kell se direkt napirendre szoktatni egy gyerkőcöt, se mindenáron leszoktatni a szopásról stb., mert minden ilyen lépést, ami az önállósága felé mutat, saját magától is meg fog majd tenni, ha elég érett lesz rá. A kulcs csakis a te türelmed és az előrelépést lehetővé tevő helyzetek megteremtése, de sose az elvárás vagy az erőltetés.

Ha esetleg jobban érdekel ez a téma, ajánlom figyelmedbe Dr. Sears Éjszakai gondoskodás c. könyvét, nagyon jó. :)

2014. márc. 26. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/35 A kérdező kommentje:

Kedves xStefix!

Köszönöm a kedves és kimeritő válaszod. :)Megnyugtattál, hogy jól csinálom azt amit teszek. :) Az "Éjszakai gondoskodás" megvan nekem, és már el is olvastam az első gyermekemmel. Kívánok minden jót neked! :)

2014. márc. 27. 15:46
 35/35 xStefix ***** válasza:

Akkor minden a helyén van szerintem. ;)

Szívesen, neked is jó babázást! :)

2014. márc. 28. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!