Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » A dohányzás több okból is...

A dohányzás több okból is ártalmas a terhesség alatt, de a legfőbb ok az ugye az, hogy a méhlepény korai elöregedéség okozhatja? És ha valaki félidősen teszi le teljesen a cigit, utána is ugyanúgy öregszik a méhlepény?

Figyelt kérdés
2009. aug. 23. 20:52
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Bár a felnőttekre is káros, vannak, akik szerencsések, és megússzák a különböző komplikációkat. A magzatnál azonban ez nem így van. Bizonyított tény, hogy a dohányzás káros hatással van a terhesség kimenetelére.


A cigarettában több száz kémiai anyag van, a legismertebbek a nikotin és a szén-monoxid.


A nikotin növeli az anyaméh ereinek ellenállását, ezáltal csökkenti a méhizomzat vérátáramlását, így csökkenti a magzati vérkeringést. Ennek eredményeképpen agyi keringészavart és oxigénhiányt okoz.


A szénmonoxid gátolja, hogy a vörösvértestek egyik legfontosabb alkotórésze, a magzati haemoglobin megkösse az oxigént, s így karboxi haemoglobin keletkezik. Ennek az anyagnak a mennyisége - napi két szál cigaretta elszívása esetén - a magzatban 10-15%-kal magasabb, mint az anyában. Azaz ami az anyának meg se kottyan, az a magzatnál már súlyos keringési zavarokat okoz.


Egy szál cigarettából 1 mg nikotin és 10-15 mg szén-monoxid, egy doboz cigarettából 20 mg nikotin és 200-300 mg szén-monoxid kerül a szervezetbe.


A dohányzás legsúlyosabb magzati szövődménye a magzati oxigénhiány, a növekedési elmaradás, a magzati elhalás és a méhlepény leválása.


A magzati elhalás egyik legfőbb oka az anyai dohányzás. Ezenkívül a magzati növekedéselmaradás vagy más néven intra uterin retardáció 21-39%-ban az anyai dohányzásnak tudható be.


A dohányzás nem csak a terhesség alatt okozhat komplikációt, de a születendő gyermek későbbi fejlődésben is zavart okozhat. A magzatban ugyanis a nikotin hatására az idegelemek érése elhúzódik, mert a nikotin kórósan befolyásolja bizonyos receptorok szabályozást. Emiatt a gyermek későbbi fejlődésében viselkedési problémák, figyelemzavar jelentkezhetnek.


Ezenkívül növekedészavar is felléphet, mely akár két-három éves korig sem rendeződik.


A dohányzás okozta tünetcsoport a fetális tobacco syndroma néven ismert. Ezt akkor mondják ki, amikor a gyermek növekedési retardáció jeleit mutatja, s ennek hátterében nem anyai magas vérnyomás betegség vagy egyéb organikus ok van, viszont az anya napi öt szálnál több cigarettát szív, így egyértelműen a cigaretta tehető felelőssé a növekedés elmaradásáért.


Mindezen adatokból egyértelműen látszik, hogy a terhes nők dohányzási tilalma nem túllihegése egy problémának, és igen nagy kockázatot vállal az az anya, aki orvosi tilalom ellenére sem mond le a dohányzás nyújtotta élvezetről.


Hiszen ezzel egyrészt a terhességét veszélyezteti, másrészt a születendő gyermeket károsítja, idegrendszeri problémákat okozva.


Ezért javasolják az orvosok, hogy a dohányzásról való leszokást érdemes már akkor elkezdeni, amikor a gyermekvállalás gondolata megszületik.


Nyilván nagyon nehéz napi egy-két doboz cigarettáról hirtelen lemondani, de ismerve a dohányzás hatásait a magzatra, mindenképpen a minél gyorsabb leszokás javasolt.


Vannak olyan nézetek, mely szerint a cigaretta megvonás okozta feszültség jobban árt a babának, mint a cigaretta. Ez így, ilyen formában természetesen nem igaz, a cigarettáról való leszokás okozta feszültséget ugyanakkor valamilyen módon csökkenteni kell. Erre vannak olyan módszerek, melyek nem gyógyszeresek, tehát nem árthatnak a babának, ilyen a pszichoterápia, a relaxáció, a testmozgás, bizonyos gyógyteák vagy akár a rágógumi használata.

2009. aug. 23. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Anyukám dohányzott velem, nem tudom mennyit. Nem haragszom rá, de jobban tette volna ha nem teszi:

2150grammal és 43 cm-vel születtem, vérátömlesztést kaptam és két hétig inkubátorban voltam. Aszthmás lettem, szívbeteg és az általános állapotom: minden sz*r fertőzést elkapok, allergiám van és sajnos még sorolhatnám.

Öcsémnél is dohányzott, Ő is hasonlóan beteges és 180 magasságához 60 kg sincs, nem tud hízni, a szervezete nem dolgozza fel rendesen a vitamint, ásványit, stb...

Most várom a második babámat, de még csak füst közelébe sem megyek!!!

SENKI NE DOHÁNYOZZON TERHESEN, DE SZERINTEM AMÚGY SEM KÉNE!!!

2009. aug. 24. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
29%
Aki annyit nem tud megtenni a babájáért,hogy leteszi a cigit,az nem érdemli meg,hogy anya legyen...Nincs annál undoritóbb,mikor egy nő terhes,és dohányzik....
2009. aug. 24. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Azért Anyunál jobb nem volt számunkra, mégha időnként rágyújtott is.
2009. aug. 24. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
80%

Nem a nikotin és a szén-monoxid a hibás,hanem a kátrány.

hány egészségesen élő anyuka szült sajnos nem egészséges gyermeket,és forditva.és akinek a munkája olyan,hogy nem kéne csinálnia?gondolok itt vegyszerek stb...pl.fodrász,vagy gyógyszergyári melós,vagy fotólabor?... a sok kocsi. mi egészséges ma már? magunkra zárni az ajtót,és várni,hogy szüljünk,utána ne vigyük utcára a gyereket,mert elmegy mellettünk egy busz,autó. nem szabad senkit elitélni.csúnya dolog,de berögzött:-fuj de undoritó.

2009. aug. 25. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat. Nyugodtan el lehet ítélni, egyébként mindenkinek joga van a saját vélemény nyilvánításra...de nekem akkorra sikerült letenni. Persze nem ugyanannyit cigiztem mint előtte de kb. a 18. hétre sikerült letenni teljesen. Csak ezért kérdeztem a lepényöregedésről, hogy volt-e köztetek olyan aki hasonló helyzetben volt és nála hogy alakult a lepény állapota.
2009. aug. 25. 16:44
 7/7 anonim ***** válasza:

Azt nem tudom, hogy alakult anyumnál a lepény állapota, de az biztos, hogy végig tudott hordani minket. Még ha nem is vagyunk teljesen egészségesek, totál jól felnevelt minket, arról nem is beszélve, hogy ez 30 éve volt, sztem akkor még nem is igen voltak vele tisztában, milyen káros a cigi.

A lepény amúgy sok mindentől öregszik, barátnőm szinte karanténban élt terhesen, és már 32 hetesen 3as volt a lepény.

2009. aug. 26. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!